Gå til innhold
Hundesonen.no

Burde jeg klippe ned lillegutt igjen?


Recommended Posts

Skrevet

Etter alt Mike har opplevd siste 2 ukene, så har det gått litt utover pelskvaliteten hans...

Han har ca 5-6 lang pels over hele. Den er nå ganske seig og tovete, ikke mye blank, han har jo vært tilgriset med blod, ligget i eget tiss og avføring (han klarte jo ikke å reise seg eller gå den første uken) jeg har selvfølgelig badet av han alt dette, men pelsen er så og si ganske ødelagt. Han har veldig mye underull, og det er utrolig varmt for han nå i denne varmen. Hadde han ikke hatt den underullen, så hadde jo pelsen beskyttet litt mot sola.

Så vurerer nå å klippe han ned igjen, så pelsen kan bli fin igjen.

Han har også fått utslett på hele bakparten og halen, og er nesten nødt til å klippe bort pelsen for å få behandlet dette. Men ser jo litt dumt ut hvis jeg klipper ned halve han.

Mulig litt teit spørsmål dette her, men vet ikke helt om det er noe særlig å klippe han ned med tanke på varmen...

Skrevet
Etter alt Mike har opplevd siste 2 ukene, så har det gått litt utover pelskvaliteten hans...

Han har ca 5-6 lang pels over hele. Den er nå ganske seig og tovete, ikke mye blank, han har jo vært tilgriset med blod, ligget i eget tiss og avføring (han klarte jo ikke å reise seg eller gå den første uken) jeg har selvfølgelig badet av han alt dette, men pelsen er så og si ganske ødelagt. Han har veldig mye underull, og det er utrolig varmt for han nå i denne varmen. Hadde han ikke hatt den underullen, så hadde jo pelsen beskyttet litt mot sola.

Så vurerer nå å klippe han ned igjen, så pelsen kan bli fin igjen.

Han har også fått utslett på hele bakparten og halen, og er nesten nødt til å klippe bort pelsen for å få behandlet dette. Men ser jo litt dumt ut hvis jeg klipper ned halve han.

Mulig litt teit spørsmål dette her, men vet ikke helt om det er noe særlig å klippe han ned med tanke på varmen...

Vet du, jeg hadde barbert han jeg... også klippet han kort ved ørene ;) Stakkars sikkert ikke godt å ha vært kjempesyk og nå denne varmen. Barber dyret, stemmer jeg for! Som Maria sier, kjøl han ned og finn skygge til han.

Skrevet
Men er varmen verre for han å takle når han er barbert da? Jeg klipper ikke, tar maskinen over hele han.

Hvis du passer på at han alltid har mulighet til å kjøle seg ned og har tilgang på masse vann o.l. tror jeg nesten det er bedre for han enn å måtte gå rundt med seig og flokete pels. ;) Jeg hadde nok klipt ned hele.

Skrevet

Ja, men det som er, han sliter mye med varmen nå pga han har for lite blod, og han puster utrolig fort, det tar tid for kroppen hans å reparere alt etter det som har skjedd med han. Så vil ikke at varmen skal bli verre for han enn den allerede er.

Guest Belgerpia
Skrevet

Han blir ikke mer plaget i varmen uten pels!

Det er sant at pels isolerer mot kulde og varme, men da må den være i topp kondisjon - en hund UTEN pels vil selvsagt plages langt mindre enn en fullpelset hund uansett om det ikke er nødvendig å barbere en hund fordi pelsen også ventilerer liksom.

Ingen fare, barber ned hele hunden

Skrevet

Ok, takk for svar, da skal jeg gjøre det, tenkte å vente til han hadde tatt stingene, men han sliter så mye med varmen, så lurer kanskje på om jeg skal gjøre det før.. uff, han har så mange små hevelser på kroppen etter sprøyter og drypp så han kommer til å se helt bumpete ut, han har en diger hevelse mellom skulderbladene (på størrelse med en bolle) pga han har fått så mye sprøyter der, så det gikk dårlig med et blodkar.. uff.. stakkars cockeren min

Skrevet

Da er Mike helbarbert igjen, han sto helt stille snille gutten. Pelsen var et herk å jobbe seg gjennom, men godt det er av nå. Han fikk plutselig masse energi etter klippingen, og puster noe mer normalt igjen, tror han syns det var ganske behagelig, har ser litt snål ut, men blir vel vandt til det igjen ;)

Skrevet

Jeg får hjem kameraet mitt i morgen fra Elkjøp, eller så er det bilder av han fra sist gang jeg klipte han ned på hjemmesiden min. www.freewebs.com/cockermike

Skrevet

Godt for lillegutt å få av pelsen!

Jeg hadde ikke vært i tvil om å klippe han ned!

Gleder meg til å se bilde!

og jeg er så glad for at han overlevde! Var virkelig bekymret sammen med deg en stund!

Skrevet

Fikk tatt et par bilder av han hvordan har ser ut nedklippet.

http://i151.photobucket.com/albums/s130/Si...an/Bilde207.jpg

http://i151.photobucket.com/albums/s130/Si...an/Bilde208.jpg

Dette bildet er av hevelsen han har fått pga mye sprøytestikk :shocked:

http://i151.photobucket.com/albums/s130/Si...an/Bilde210.jpg

Ingen bjeller mer bak der nei...

Og her er bildet av han før første gang han ble klippet ned http://i151.photobucket.com/albums/s130/Si...an/Bilde123.jpg

Ca en månede før han ble kasterert

http://i151.photobucket.com/albums/s130/Si...an/Bilde196.jpg

http://i151.photobucket.com/albums/s130/Si...an/Bilde182.jpg

Håper jeg fikk til det med bilder da :D Er litt grønn på det enda jeg :icon_cry:

Guest Just me!!
Skrevet

Så flink han var. Sikkert vedlig deiling for han nå. :icon_cry: Sterk gutt du har!

Skrevet
Hihi, jeg har sett ham for meg som rød eller rød/hvit jeg :D Godt å se han ser piggere ut!

Akkurat det har jeg og! Helt rød for min del :icon_cry:

Men likevel godt å høre at han er bedre, selv om den hevelsen ikke så helt god ut...

Skrevet

rød/hvit ja, hehe, han er nok litt mørkere en så ja :icon_cry: Det går veldig bra med han nå, så bra at vi faktisk skal på trening etterpå, men vi blir bare med en halvtime, så det ikke blir for mye for han.

Skrevet

Så fin han er! Var nok nydelig for han å bli kvitt den pelsen nå ja. Hadde også sett han for meg som brun/rød :icon_redface:

Skrevet

hehe, tror mange her trodde at han var brun/rød/hvit eller noe i den duren. Var veldig deilig å få av den ødelagte pelsen, mye mer behagelig for han nå, han puster ikke fort lenger heller, nå er det vanlig pesing hvis han er ute i varmen. Så var nok lurt dette her ja.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Interessant undersøkelse. Jeg lurer litt på hvor relevant spørsmål om kjønn er. Og er det uinteressant med folk som ikke eier hund per i dag, men kanskje passer, har hatt, skal ha osv?
    • Hei! Vi er en bachelor-gruppe fra Høgskolen i Østfold som skal utvikle en applikasjon for hundeeiere. 🐶 Målet med appen er å gi en bedre turopplevelse for deg og din hund, ved å gjøre det enklere og raskere å finne turstier som passer deres behov. Vi vil derfor stille hundeeiere noen spørsmål, og håper du vil ta deg tid til å svare på vår undersøkelse. Det vil ta rundt 3 minutter 😊 https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdBufjg3yT9ZUTtD9Qd1aG_mtBd6xKl91J0VVUJpInzE_nh-Q/viewform?usp=header
    • Har gått helt fint med tispen min, ho spiste andre dagen mer normalt og nå spiser ho som før igjen. Ho går veldig bra også er veldig aktiv nå både før også etter fjernet stingene så tror det er temmelig individuelt det der egentlig fra hund til hund. Tispen min har endelig lagt på seg mer igjen også etter operasjonen da ho gikk ned i vekt før operasjonen ettersom tilstanden så det begynner bli veldig bra 😊
    • Har nylig vært gjennom det samme med min tispe på snart 9 år. Hun var for det meste i sengen sin den første uken, så vi gå henne våtfor og vann ved sengen (hun nektet å spise tørrfor, så hun fikk vårfor i ca 10 dager). hun beveget seg litt mer etter 7 dager, men ble ikke seg selv før stingene ble tatt av
    • Dette avhenger nok en del av individ, men jeg tenker nå at både puddel og bichon-rasene er gode alternativer. Jeg mistenker at puddel generelt er mindre sære enn bichon, men de har også sine særegenheter. Jeg vil anbefale dere å dra på utstilling eller rasetreff for de ulike rasene og møte ulike individer og oppdrettere og eiere av alternativene, så får dere litt mer følelse med hvordan de er. En del av de små terrierrasene kan også være allergivennlig. De er strihåret og må nappes. Men de kan også være en del striere, ha mye jaktlyst og krever mer aktivitet.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...