Gå til innhold
Hundesonen.no

Burde jeg klippe ned lillegutt igjen?


Recommended Posts

Skrevet

Etter alt Mike har opplevd siste 2 ukene, så har det gått litt utover pelskvaliteten hans...

Han har ca 5-6 lang pels over hele. Den er nå ganske seig og tovete, ikke mye blank, han har jo vært tilgriset med blod, ligget i eget tiss og avføring (han klarte jo ikke å reise seg eller gå den første uken) jeg har selvfølgelig badet av han alt dette, men pelsen er så og si ganske ødelagt. Han har veldig mye underull, og det er utrolig varmt for han nå i denne varmen. Hadde han ikke hatt den underullen, så hadde jo pelsen beskyttet litt mot sola.

Så vurerer nå å klippe han ned igjen, så pelsen kan bli fin igjen.

Han har også fått utslett på hele bakparten og halen, og er nesten nødt til å klippe bort pelsen for å få behandlet dette. Men ser jo litt dumt ut hvis jeg klipper ned halve han.

Mulig litt teit spørsmål dette her, men vet ikke helt om det er noe særlig å klippe han ned med tanke på varmen...

Skrevet
Etter alt Mike har opplevd siste 2 ukene, så har det gått litt utover pelskvaliteten hans...

Han har ca 5-6 lang pels over hele. Den er nå ganske seig og tovete, ikke mye blank, han har jo vært tilgriset med blod, ligget i eget tiss og avføring (han klarte jo ikke å reise seg eller gå den første uken) jeg har selvfølgelig badet av han alt dette, men pelsen er så og si ganske ødelagt. Han har veldig mye underull, og det er utrolig varmt for han nå i denne varmen. Hadde han ikke hatt den underullen, så hadde jo pelsen beskyttet litt mot sola.

Så vurerer nå å klippe han ned igjen, så pelsen kan bli fin igjen.

Han har også fått utslett på hele bakparten og halen, og er nesten nødt til å klippe bort pelsen for å få behandlet dette. Men ser jo litt dumt ut hvis jeg klipper ned halve han.

Mulig litt teit spørsmål dette her, men vet ikke helt om det er noe særlig å klippe han ned med tanke på varmen...

Vet du, jeg hadde barbert han jeg... også klippet han kort ved ørene ;) Stakkars sikkert ikke godt å ha vært kjempesyk og nå denne varmen. Barber dyret, stemmer jeg for! Som Maria sier, kjøl han ned og finn skygge til han.

Skrevet
Men er varmen verre for han å takle når han er barbert da? Jeg klipper ikke, tar maskinen over hele han.

Hvis du passer på at han alltid har mulighet til å kjøle seg ned og har tilgang på masse vann o.l. tror jeg nesten det er bedre for han enn å måtte gå rundt med seig og flokete pels. ;) Jeg hadde nok klipt ned hele.

Skrevet

Ja, men det som er, han sliter mye med varmen nå pga han har for lite blod, og han puster utrolig fort, det tar tid for kroppen hans å reparere alt etter det som har skjedd med han. Så vil ikke at varmen skal bli verre for han enn den allerede er.

Guest Belgerpia
Skrevet

Han blir ikke mer plaget i varmen uten pels!

Det er sant at pels isolerer mot kulde og varme, men da må den være i topp kondisjon - en hund UTEN pels vil selvsagt plages langt mindre enn en fullpelset hund uansett om det ikke er nødvendig å barbere en hund fordi pelsen også ventilerer liksom.

Ingen fare, barber ned hele hunden

Skrevet

Ok, takk for svar, da skal jeg gjøre det, tenkte å vente til han hadde tatt stingene, men han sliter så mye med varmen, så lurer kanskje på om jeg skal gjøre det før.. uff, han har så mange små hevelser på kroppen etter sprøyter og drypp så han kommer til å se helt bumpete ut, han har en diger hevelse mellom skulderbladene (på størrelse med en bolle) pga han har fått så mye sprøyter der, så det gikk dårlig med et blodkar.. uff.. stakkars cockeren min

Skrevet

Da er Mike helbarbert igjen, han sto helt stille snille gutten. Pelsen var et herk å jobbe seg gjennom, men godt det er av nå. Han fikk plutselig masse energi etter klippingen, og puster noe mer normalt igjen, tror han syns det var ganske behagelig, har ser litt snål ut, men blir vel vandt til det igjen ;)

Skrevet

Jeg får hjem kameraet mitt i morgen fra Elkjøp, eller så er det bilder av han fra sist gang jeg klipte han ned på hjemmesiden min. www.freewebs.com/cockermike

Skrevet

Godt for lillegutt å få av pelsen!

Jeg hadde ikke vært i tvil om å klippe han ned!

Gleder meg til å se bilde!

og jeg er så glad for at han overlevde! Var virkelig bekymret sammen med deg en stund!

Skrevet

Fikk tatt et par bilder av han hvordan har ser ut nedklippet.

http://i151.photobucket.com/albums/s130/Si...an/Bilde207.jpg

http://i151.photobucket.com/albums/s130/Si...an/Bilde208.jpg

Dette bildet er av hevelsen han har fått pga mye sprøytestikk :shocked:

http://i151.photobucket.com/albums/s130/Si...an/Bilde210.jpg

Ingen bjeller mer bak der nei...

Og her er bildet av han før første gang han ble klippet ned http://i151.photobucket.com/albums/s130/Si...an/Bilde123.jpg

Ca en månede før han ble kasterert

http://i151.photobucket.com/albums/s130/Si...an/Bilde196.jpg

http://i151.photobucket.com/albums/s130/Si...an/Bilde182.jpg

Håper jeg fikk til det med bilder da :D Er litt grønn på det enda jeg :icon_cry:

Guest Just me!!
Skrevet

Så flink han var. Sikkert vedlig deiling for han nå. :icon_cry: Sterk gutt du har!

Skrevet
Hihi, jeg har sett ham for meg som rød eller rød/hvit jeg :D Godt å se han ser piggere ut!

Akkurat det har jeg og! Helt rød for min del :icon_cry:

Men likevel godt å høre at han er bedre, selv om den hevelsen ikke så helt god ut...

Skrevet

rød/hvit ja, hehe, han er nok litt mørkere en så ja :icon_cry: Det går veldig bra med han nå, så bra at vi faktisk skal på trening etterpå, men vi blir bare med en halvtime, så det ikke blir for mye for han.

Skrevet

Så fin han er! Var nok nydelig for han å bli kvitt den pelsen nå ja. Hadde også sett han for meg som brun/rød :icon_redface:

Skrevet

hehe, tror mange her trodde at han var brun/rød/hvit eller noe i den duren. Var veldig deilig å få av den ødelagte pelsen, mye mer behagelig for han nå, han puster ikke fort lenger heller, nå er det vanlig pesing hvis han er ute i varmen. Så var nok lurt dette her ja.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Jeg har noen til å passe inni,men ikke noe fast. Jeg jobber skift, og hunden har noen å være med når jeg jobber natt. Han har også noen å være med litt på kvelden når jeg jobber ettermiddag. Det er de dagene jeg jobber dag som er problemet. Det er ikke sånn at jeg ikke har tenkt på at det er ansvar med hund. Men jo, jeg trodde han var klar for å være alene nå.. Oppdretter sa valpene klarte det greit etter ca 12 uker...med trening så klart. Mulig jeg ikke har trent godt nok..har jo aldri dratt lenge fra han. 
    • Takk for et veldig fint og beroligende svar. Det betyr mye å høre det fra noen som har litt erfaring med hvordan oppdrettere tenker. Diva er akkurat sånn du beskriver en trygg voksenhund. Vi har aldri hatt problemer med henne ingen utagering, ingen aggresjon, ingen ressursforsvar eller noe som helst i den retningen. Hun er en hund som alltid har vært stabil rundt både folk og andre hunder, og hun har vokst opp med små hunder rundt seg helt siden hun var valp selv. Hun er typen som går mellom hvis to hunder bråker, men uten å lage noe drama ut av det. Bare rolig og tydelig. I tillegg er hun vant til et veldig rolig og forutsigbart hjemmemiljø, siden det alltid er noen hjemme på grunn av hjemmekontor. Hun får masse nærhet, rutiner og trygghet, og det smitter veldig over på hvordan hun oppfører seg. Det er nok mest meg som syns det er litt skummelt å bli dømt før folk faktisk har møtt henne. Jeg vet jo at hun er en fantastisk hund, men man hører så mye forskjellig, og jeg vil ikke at noen skal misforstå situasjonen. Jeg kommer til å fortelle oppdretteren om Diva når vi vet at sjansen er større for at vi faktisk får valpen, så det ikke blir unødvendig stress eller misforståelser. Men det du skriver roer meg veldig. Det er godt å høre at en trygg voksenhund som Diva faktisk kan være et pluss, og ikke noe negativt.
    • Det du beskriver er dessverre ganske vanlig hos valper i den alderen, og det betyr ikke at du har gjort noe feil. Noen valper takler alenetrening helt fint, mens andre trenger mye lengre tid enn det «boka» legger opp til. Det viktigste nå er å unngå at han får panikk hver gang du går, for det kan gjøre treningen tyngre for dere begge. Når en valp hyler sammenhengende i 30 minutter, så er det et tegn på at han ikke er klar for det nivået av alenetid ennå. Det handler ikke om stahet, men om at han blir oppriktig stresset. Da er det lurt å gå noen steg tilbake i treningen og gjøre det lettere for ham. Noen ting som ofte hjelper: •     Start helt på nytt med bittesmå steg, og hold deg på det nivået han faktisk mestrer. Det kan være 5 sekunder, 10 sekunder, 30 sekunder – det er helt greit. Det viktigste er at han opplever at du alltid kommer tilbake før han får panikk. •     Unngå bur akkurat nå, siden du allerede ser at det gjør ham mer stresset. Det er ikke alle valper som finner ro der. •     Gi ham et mindre område, men ikke bur. Et valperom, grind eller et avgrenset område kan gjøre det lettere for ham å finne ro. •     Tren på ro før du går. Mange valper blir mer stresset hvis det skjer mye aktivitet rett før du forlater leiligheten. •     Gå ut og inn mange ganger uten at det betyr noe. Ta på sko, gå ut, kom inn igjen. Gjenta til det blir kjedelig for ham. •     Bruk lyder som gjør at han ikke føler seg helt alene. Radio, hvit støy eller en vifte kan hjelpe noen valper. Når det gjelder jobbsituasjonen: Det er helt forståelig at du må på jobb, men valper på 15 uker klarer som regel ikke å være alene i lange perioder uten at det går utover tryggheten deres. Hvis det finnes noen muligheter for midlertidig hjelp nabo, familie, hundepasser et par timer, eller en venn som kan stikke innom, så kan det gjøre en enorm forskjell mens dere trener. Du gjør så godt du kan, og det er tydelig at du prøver å gjøre dette riktig. Det viktigste nå er å ta det i hans tempo og unngå at han får panikkopplevelser som setter dere tilbake. Det blir bedre, men noen valper trenger litt mer tid og litt mer støtte i starten. eller så vil du oppleve med at du vil få en hund som er stresset og kan bli `farlig` når han blir stor. om du har skaffet deg valp og ikke viste at valpen ikke kan være alene, så kanskje tenke på å sette den bort til noen som kan ta seg av den til den har blitt større. veit mange kan få det til og funke. men fleste hunder som vokser opp med å være alenen så mange timer av dagen sliter ofte med stress og sånnt ting.  det er ikke enkelt men noen ganger må man tenke på dyre og ikke seg selv, så kan være lurt å kanskje finne noen. se eter barnevakt eller hundebarnehage. for å sette en liten valp så lenge alene er ikke bra for han. jeg håper du finner ut av det og at han slipper unna å bli en nærvøs hund som voksen. ikke ment vondt eller sårende 
    • Det er jo nettopp det jeg sier, at de færreste har mulighet til å være hjemme fra jobb i 6 mnd. Hvis du leser litt rundt på forumet her vil du se ulike løsninger. Noen har med hunden i bil og lufter i pausene. Såklart uaktuelt i denne kulden. Noen har venner, naboer eller familie som passer halv dag eller stikker innom og lufter. Noen har hjemmekontor eller kan ta med hund på jobb. Når man er flere i familien har man kanskje mulighet for å tilpasse slik at noen starter sent på jobb, andre tidlig, og/eller har barn som kommer hjem fra skolen og lufter hund. Det er mange løsninger. Men det er ikke naturlig å forvente at den 4 mnd gammel valp skal kunne være alene hjemme en hel arbeidsdag. Om du ikke har mulighet for å tilrettelegge dette er det stor fare for at hunden utvikler separasjonsangst og ikke kan være alene i det hele tatt. Det er 20 år siden jeg fikk min første  hund, jeg har vært aktiv i hundesport og ulike hundemiljøer, og alle som har skaffet seg valp har planer og løsninger for dette. Som du også vil finne på forumet her vil alle som spør bli anbefalt å ha en plan og ikke forvente at en valp kan være alene hjemme en hel arbeidsdag.  Og så kan du jo se på finn.no hvor mange unghunder som omplasseres fordi de ikke "får tiden til å gå opp". Det er mange av disse "normale menneskene" som ikke har hatt en god plan for alenetreningen når de har skaffet seg hund.
    • Ja, jeg går gode turer først, og aktiviserer han. Gir han kong eller tyggebein når jeg går. Prøvd å lage en god rutine hjemme.  Men at du sier jeg skal levere hunden tilbake fordi jeg må på jobb, det blir for dumt! Han er 4 mndr, og ytterst få mennesker har mulighet til å være så lenge hjemme.  Rart så mange bikkjer klarer seg greit i hverdagen egentlig,  mtp at alle må være hjemme minimum 6 mndr(noe ganske få har vært..)  Og ikke alle har mulighet for å dra hjem fra jobb i lunsjen, eller ha bikkja med på jobb.. Hvor er dere normale mennesker med hund henn? Er dere ikke på forumer kanskje? Er dere jeg gjerne ville hørt fra..
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...