Gå til innhold
Hundesonen.no

Hva slags sporline?


Maria

Recommended Posts

Skrevet

Jeg skal gå til anskaffelse av en sporline nå, og lurer litt på hvilke typer dere har best erfaringer med og gjerne hvorfor.

Har vurdert både plastbelagt line og nylonline. Dersom det er andre typer dere liker bedre må dere gjerne si ifra! Linen skal forøvrig brukes til sportrening og til turgåing.

Skrevet

Jeg har en lærline jeg er veldig fornøyd med. Den sitter fint i hendene og glir fint i terrenget, minuset er at den lett blir veldig glatt når det er vått i været. Jeg var så heldig å få tak i en feilpriset en i den lokale dyrebutikken og fikk den for 200 kr, vanlig pris er vel 5-600 kr. På blodsporkurset jeg var på for noen uker siden anbefalte de plastbelagt line eller lærline.

Skrevet

Jeg har en plastbelagt line jeg nettopp har begynt å bruke. Men fikk høre at det var veldig fort gjort å få brannsår av de linene fordi det kunne bli så stor friksjon. I løpet av de to dagene på kurset jeg brukte sporlinen min fikk jeg ingen brannsår og linen glir lett og enkelt i terrenget.

Skrevet

Disse gummilinene (plastbelagte?) vil jeg ikke anbefale!

Jeg kjøpte denne da jeg skulle på sporkurs for noen uker siden, og med en gang den fikk litt vann på seg, satte den seg fast. Da hunden gikk rundt en enebærsbusk sylet den seg fast, og hunden ble stående, selv om den ville videre i sporet sitt. Taika tok ingen skade av dette, men hadde det vært en annen hund, kunne den ha tolket dette som en korrigering. Var flere på kurset som hadde kjøpt en slik line, og alle hadde problemer med disse.

Vil heller anbefale nylon- eller lærline :P

Skrevet

Vil heller ikke anbefale de plastbelagte. De sitter fast overalt!

Syns nylonlina sklir fint i terrenget, men den brrrenner.

Kjøpte nylig en line på Brukshunden i Oslo. TROR det var Dogman, men er neimen ikke sikker. Er også litt usikker på hva slags materiale det er. Er noe nylon-lignende det og, men pittelitt tykkere enn den klassiske. Dessuten brenner den ikke.. :P

Bruker den som langline på valpisen min. Han er høyt og lavt, rundtomkring, frem og tilbake i terrenget og den sitter aldri fast. Dessuten flyter den :P

Prisen var kurant og.. betalte vel rundt 160 kr for 15 meter! Anbefales :P

Guest Jonna
Skrevet

Bomull og plastbelakte er "Big No No" :P i mine krester. Har enda ikke sett en eneste som bruker det i bruks.

Her går det i syntetiske stoffer. Nylon liner er faktisk det beste (eller skinn, men jeg orker ikke ha en jeg må bytte etter vær og føre, skinn kan også bli meget tungt for dem litt mindre rasene, som min.)

Hva slags nylon line du bruker er opp til deg.

Jeg har selv sansen for rundflettete og tynne. Brenner godt i hånden og jeg bruker iblandt en hanske i "bremse" hånden. Men for det meste blir jeg herdet etter en liten stund ut i sesongen. Føler også at jeg har bedre kontakt med bikkja og tråden flyter godt i terrenge. Noe som er viktig for meg ettersom jeg bruker alle dem 15m.

sporlinenylon.jpg

Skrevet
Bomull og plastbelakte er "Big No No" :P i mine krester. Har enda ikke sett en eneste som bruker det i bruks.

Her går det i syntetiske stoffer. Nylon liner er faktisk det beste (eller skinn, men jeg orker ikke ha en jeg må bytte etter vær og føre, skinn kan også bli meget tungt for dem litt mindre rasene, som min.)

Hva slags nylon line du bruker er opp til deg.

Jeg har selv sansen for rundflettete og tynne. Brenner godt i hånden og jeg bruker iblandt en hanske i "bremse" hånden. Men for det meste blir jeg herdet etter en liten stund ut i sesongen. Føler også at jeg har bedre kontakt med bikkja og tråden flyter godt i terrenge. Noe som er viktig for meg ettersom jeg bruker alle dem 15m.

sporlinenylon.jpg

Jeg er helt og holdent enig med Jeanette her.... de eneste linene som duger når du kommer i skogen er nylonline, helst rundflettet som på bildet. De sitter svært sjelden fast i noe som helst, er lette og utrolig holdebare. Eneste minus er jo at de kan brenne i hendene, men det har litt med teknikk og herding å gjøre også. Jeg har hatt min line siden 1993 (!!) og den er like fin ennå.

Skrevet

Personlig foretrekker jeg å bruke en flat stoffline med et slik "skligrep" i midten (slike som er på hestetøyler). Om den brenner, veit jeg ikke, men tviler på det (hunden min har ikke lov til å gå så fort i sporet at jeg har fått testa det ut) og det lille jeg har brukt den i skogen, så virker den OK der.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Tydeligvis. Har snakket med mange som har blitt "tvunget" til å kjøpe hund.  Personlig så ble jeg paff, og skuffet- fra en seriøs oppdretter som kydde så og vær så imøtekommende til skikkelig skarp sur stemme...    
    • Så bra du tenker på økonomien før du skaffer hund! Det koster en del, og som du har erfart kan det fort komme på ekstra kostnader. Når det gjelder timing så er det noen faktorer. Hvis du ikke allerede har vært i kontakt med oppdrettere så kan det ta tid å finne et valpekull med leveringsklare valper. Noen oppdrettere har reservert alle valpene før de er født. Så start med å kontakte ulike oppdrettere og sjekke tid for valpekull, om foreldrene oppfyller avlsrådene til raseklubben osv. Hvis dere skal flytte, slik jeg forstår det, så kan det være greit å ha kommet noenlunde i orden før en valp kommer i hus. Er huset "valpesikkert"? Er det hage/uteområde som er inngjerdet, er dette noe dere tenker å gjøre eller ha på plass før valpen kommer? Er det noen store oppussingsprosjekter i ny bolig som kan være greit å ha unnagjort før man får en nysgjerrig og aktiv krabat i hus? Personlig foretrekker jeg å få valp i sommerhalvåret, når man uansett er mye ute. Det gjør dotreningen så mye enklere enn å måtte pine seg ut i -15 annenhver time, og stå og vente på at valpen skal gjøre fra seg. Siden du kommer til å være hjemme så er ikke alenetrening et stort problem, men en valp er aktiv, så det kan være greit å få valp i en rolig periode, kanskje ikke rett før eksamensperioden f.eks. Når det er sagt så kommer jo alt an på når den rette valpen fra den rette oppdretteren er leveringsklar. Når valpen først er i hus så må man tilpasse seg det, men det virker jo som dere har gode forutsetninger tenker jeg.
    • Jeg synes golden virker som et bra alternativ for dere. Siden du er vant til husky så er du vant til høyt aktivitetsnivå, og det virker som du er forberedt på og klar over at golden trenger litt mer mental aktivisering, men også er mer førerorientert og lettere å trene. Den store negative faktoren for min del med golden er at de røyter MYE. Her er det enten mye børsting og støvsuging og/eller ofte bading. Men hvis dere fikser det synes jeg det høres ut som en golden vil trives hos dere. Det er mange raser som kunne passet, jeg tenker flatcoated retriever, belgisk fårehund, finsk lapphund eller setter. Men jeg synes golden virker som et veldig godt alternativ for dere.
    • Hei! Jeg (dame 23) og samboeren min (29) vurderer å gå til anskaffelse av en hund. Jeg er ganske turglad av meg og driver med friluftsliv som hobby (hengekøyeturer, fjellturer, teltturer, fisketurer osv.) samboeren min er mer hjemmekjær og liker å ta det mer med ro, det gjør også jeg i perioder. Pga. en kronisk sykdom kan hverdagen min være uforutsigbar, men så lenge jeg holder meg i aktivitet og med måte så pleier det å gå greit. Vi ser etter en hund som kan være med på alt. Alt fra familiebesøk til fisketurer til ferier med bobil og hele pakka. Vi ser etter en følgesvenn rett og slett, som ikke skal sitte alene hjemme hele dagen, men som kan inkluderes i våres hverdag. Vi bor ganske landlig og selv om leiligheten vår ikke er så stor, vurderer vi golden retriever som rase. Vi trenger en hund som kan være aktiv, men også tåler ett par dager på sofaen. Vi ser etter noe allsidig, en rase som er litt morsom og rampete, men også lett kan trenes og formes slik vi ønsker. Det er så utrolig mye å velge mellom og det er så mange raser jeg kunne tenkt meg. Jeg er oppvokst med støvere og jeg og min mor skaffet oss husky når jeg var 17, hun har vært min følgesvenn i så mange år allerede. Men nå har jeg lyst på en hund jeg kan forme litt mer slik jeg vil. Jeg er åpen for tips til hunderase som kunne passet annet enn en golden retriever også! Det viktigste for meg er at det er en rase som vi har kapasitet til å ha, slik at vi får en godt balansert hund som får behovene sine møtt. 
    • Hei! Jeg er ei jente på 23 år. Jeg og min samboer planlegger å flytte hjem igjen til bygda jeg opprinnelig kommer fra. Det er veldig landlig og utrolig fine fjell og skogsturer. Jeg er selv et friluftsmenneske og elsker alt av hengekøyeturer, teltturer, fisketurer og fjellturer. Samboeren min kommer til å være i jobb når vi flytter hjem og jeg skal starte lærerutdanningen min over nett. Vi har derfor snakket om å kanskje skaffe oss en valp til høsten. Vi har særlig sett på golden retriever som et alternativ for oss. Jeg kommer til å få hjemme og kunne ærlig trengt de rutinene som kommer med å ha valp. Samboeren min har ikke hatt egen hund før, men jeg er vokst opp med hund (Schiller støver, finsk støver, mops, malteser, sibirsk husky) jeg har selv vært med på å oppdra disse hundene (særlig huskyen da jeg var litt eldre når vi fikk henne) men sammen med familie. Jeg synes det er vanskelig å skulle vente på riktig timing. Jeg er selv i arbeid akuratt nå og sparer aktivt for å kunne ha råd til en hund i fremtiden. Vil jo såklart ikke gå til anskaffelse av en valp uten å ha nok oppsparte midler til forsikring og uforutsette avgifter. Vi har allerede en katt fra før som har astma som trenger oppfølging og behandling. Det er ikke slik at vi drar så mye på ferier, og om vi gjør det så har det vært hjem til bygda eller på Norgesferie, og da er pus med (han ble vandt til med reising fra ung alder), og det skulle hunden også fått være. Men er det riktig tidspunkt? Det er dette jeg sliter litt med å bestemme. Hvor lenge skal vi vente før vi evt anskaffer oss hund? Bare vet vi når det er tid for ett nytt familiemedlem? Jeg har egentlig allerede ventet tålmodig i 4 år, men det har aldri vært den rette tiden for ett så stort ansvar. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...