Gå til innhold
Hundesonen.no

Blandingshunder og bevis.


turbogutten

Recommended Posts

Skrevet

Jeg har som de fleste her inne en boxer/rottweiler mix og i det siste har jeg tenkt mer og mer på hva hvis politiet plutselig hadde fått for seg at han er en ulovlig mix? er dna den eneste måten å redde han på? burde jeg skaffe dette nå som jeg vet at begge foreldrene lever? plutselig kan det jo skje noe som gjør at de dør.. eventuelt er det noen her inne som vet hva en dna test koster? holder en dna test for alltid?

takk på forhånd :wub:

Skrevet

Er både tispa og hannhunden registrerte hunder?

Sørg for at det blir tatt blodprøver av tispe, hannhund og din hund samtidig, at veterinæren sjekker chip på alle hunder, og sender prøvene til blodtypelabben på veterinærhøyskolen. Skjema får du av de (blodtypelabben altså). En DNA-analyse koster rundt 3000 kroner inkl moms, i tillegg kommer veterinærutgiftene. Om du går sammen med flere av de som eier kullsøsken kan dere spleise på dette, siden analysen koster det samme for opp til ti valper (tror jeg det er).

Ja, en dna-analyse er eneste sikre bevis for hunden din såvidt jeg vet. Slik som den ser ut på bildene ser hunden ut som en amstaff-blanding, så det er vel en viss sjanse for at du kan bli stoppet. Spesielt om han blir innblandet i noe bråk eller noe. Slikt kan jo lett skje.

En DNA-analyse vil holde så lenge hunden din lever ja. Med mindre myndighetene bestemmer seg for noe annet.

Skrevet

Ja begge hundene er registrerte hunder med stamtavler :wub: er bare en valp til og tror egentli han driter i om bikkja blir avlivd eller ikke skal jeg være ærlig, selv om det er synd ;) skal ta noen telefoner til eierne av foreldrene til hunden min senere i dag jeg så får vi se om jeg ikke tar å får fiksa det iløpet av uka/neste uke :) 3000 er mye penger ;) nesten like mye som jeg betalte for han hehe du kan se flere bilder av han på www.boxweiler.moo.no forresten ;)

Skrevet

Kom på en ting. Blodprøvene skal tas i ETA-glass, sørg for at veterinæren vet det. Og at h*n fyller ut skjema og sender det sammen med prøvene.

Lykke til!

Skrevet
Kom på en ting. Blodprøvene skal tas i ETA-glass, sørg for at veterinæren vet det. Og at h*n fyller ut skjema og sender det sammen med prøvene.

Lykke til!

okei, ETA-glass det skal jeg huske :wub:

takktakk :)

Skrevet

Lurt at du gjør det, særlig siden du bor i Oslo - der noen politifolk kan være overflittige, særlig hvis du havner på feil kant av byen... les Groruddalen... og ser ut som du kan tilhøre et eller annet "miljø". Du treffer noen nidkjære uniformerte iblant, og siden dette med ulovlige hunder i Hundeloven har en helt omvendt bevisbyrde enn alt annet - at den påstått skyldige må sørge for å bevise uskyld, ellers blir vedkommende automatisk dømt - så er det veldig viktig.

Du er jo heldig som både kjenner foreldre og at de er i live! Synd det blir så dyrt, men det er den risikoen man løper med ALT som kan ligne en forbudt rase i disse tider.

Du har jo den saken med Princess som verserte, som NKK tok opp til og med. Og dette var akkurat det som ble advart mot på forhånd, at andre blandingshunder kunne gå med i dragsuget bare på grunn av farge og hodeform. Noah trakk jo frem en boxer/labradorblanding som politiet godt kunne hevde var en "amstaffblanding".

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Dette avhenger nok en del av individ, men jeg tenker nå at både puddel og bichon-rasene er gode alternativer. Jeg mistenker at puddel generelt er mindre sære enn bichon, men de har også sine særegenheter. Jeg vil anbefale dere å dra på utstilling eller rasetreff for de ulike rasene og møte ulike individer og oppdrettere og eiere av alternativene, så får dere litt mer følelse med hvordan de er. En del av de små terrierrasene kan også være allergivennlig. De er strihåret og må nappes. Men de kan også være en del striere, ha mye jaktlyst og krever mer aktivitet.
    • Det kan være verdt å prøve ut ulike fôrtyper, men også gi lakseolje som tilskudd. Hvis hunden allerede er sensitiv så kanskje prøve ut sensitiv-fôr fra noen merker? RC er stort og kommersielt, og er nok helt greit fôr. Selv brukte jeg svenske Robur kombinert med Vom de siste årene og var veldig fornøyd med det. Acana og Orijen er populære merker som er ganske bra. 
    • Hei! Jeg har en Engelsk Toy Terrier gutt på litt over 4år. Han mister nesten all pels på vinteren for så å bli litt bedre på sommeren. Har pels på hodet og labber og litt på ryggen. Men han er så å si nakenhund nå. Pratet med ei som hadde samme problemet med sin Dvergpincher. Men så var det ei venninne av hu som passet hunden i en måneds tid. Og hun hadde visst byttet ut fôret og hunden hadde plutselig fått fin pels over hele. Hun husket ikke hvilket fôr det var, men hun trodde det ble solgt på butikken. Jeg bruker Royal Canin Small Dogs. Og det hadde hun og brukt, men hun synes ikke det var et bra fôr... Har en gutt til som har helt fin pels. De spiser de samme tingene. Ingen av de tåler noe med and i, de blir skikkelig dårlige i magen av det. Lurer på om det er noen andre som har hatt samme problem med sin hund og funnet en løsning?  Det skal sies at han er veldig følsom til vaskemiddelet vi bruker når klærne hans vaskes så vi bruker Nautral for det er det mildeste jeg har funnet.
    • Hei! Vi har en hund som begynner å bli en gammel mann og jeg er derfor på leting etter det som skal bli familiens neste familiemedlem etter han blir borte. I den forbindelse trenger jeg deres kloke hoder. Vi er en familie på tre, med et barn på 8 år. På grunn av allergi har vi vurdert det slik at Bichon Havanais og dvergpuddel fremstår som de mest aktuelle rasene.   Vi har en Havanais nå og han er litt spennende eksemplar. Fra han var valp har han vært ganske sær. Han er blant annet veldig lite kosete, ekstremt lite tilpasningsdyktig og har alltid hatt vanskeligheter med å slå seg til ro, så jeg kjenner vel han egentlig ikke igjen når jeg leser typiske rasebeskrivelser (nå fikk jeg dårlig samvittighet, så må legge til at han selvfølgelig er verdens beste hund!). Sønnen min har noen utfordringer blant annet på skolen og han trenger derfor å komme hjem til en bestevenn. Det var i søken på dette jeg kom over puddel, som jeg ser ofte blir brukt som terapihunder. Men når jeg leser rasebeskrivelser virker det som om Havanaise i all hovedsak er fantastiske med barn, mens det for puddler fremstår mer som om de kan være gode med barn. Så jeg lurer på om dere har noen erfaringer med disse rasene, gjerne begge? Vi kommer til å dele ansvaret med min mor som bor i samme hus, så den kommer ikke til å være noe særlig alene. Pelsstell er heller ikke noe problem. Krysser fingrene for at noen kan hjelpe oss i valget:)
    • Da er operasjon utført og alt gikk fint, vi er snart igjennom første døgnet og ho har gjort sitt benødne også slapper mye av i senga si. Ho har ikke spist enda men det kommer med tiden tenker jeg etter narkose og sånt så er jo det veldig normalt så. Godbiter har ho spist men ikke veldig mat interessert enda. Men alt i alt virker det veldig bra med ho ettersom forholdene. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...