Gå til innhold
Hundesonen.no

Sosialisering av voksne hunder


reknes

Recommended Posts

Skrevet

Er det muligt aa sosialisere en voksen hund som er trent som vakthund, og som ikke aksepterer andre enn de han kjenner? Shaeferen min ble skarptrent uten at jeg egentlig hadde gitt aksept for dette, og resultatet er at han ikke aksepterer noen utenfor sin "omgangskrets" Han er naa 6 aar gammel, fryktelig snill og lydig hjemme, aldri hatt noen form for problem med han utenom at han bare ikke aksepterer noen han ikke kjenner.

Bruker en hundetrener her, og hunden har utrolig respekt for han, ikke redd, men glad og oppmerksom naar han kommer. Mistenker at han har litt av "packleader" egenskaper naar vi er ute og gaar tur sammen, og at hundetreneren har overkommet dette. Samtidig er jeg litt usikker paa metodene han bruker. Men han oppnaar absolutt resultater, og hunden er veldig glad og imoetekommende naar han kommer paa besoek. Er jo et lite tankekors i forhold til treningsmetoder diskutert her osv. Noe jeg ikke kan argumentere mot eller for, men jeg konstanterer at treneren som er ofte litt "toeff" hoester stor respekt av hunden, ikke noe underdanig eller slikt, han er bare mye mere veloppdragen med han eller hva han er med meg.

Maa legge til at han aldri viser tegn til aggresivitet hjemme, er utrolig snill med shaeferjenta som kom for et par maanader siden (etter 3 dagers tlvenning) tolererer absolutt allt ( ta bort maten, rulle rundt pa gulvet etc) men han angriper, og uten aa advare. Knurrer aldri, viser aldri tenner, men om noen skulle komme innfor hans territorium saa angriper han, og veldig alvorligt. Ser jo dette som et problem om jeg maa flytte til et land som en slik egenskap ikke er noedvendig eller oenskelig, spoersmaalet er bare om det er muligt aa trene bort dette eller?

Skrevet

Hmm, hvordan bryter dette med retningslinjene?

- - -

Når det kommer til hunden så er jeg av den mening at hunder kan trenes til og bort fra alt/det meste, jeg ville hvertfall prøvd det beste jeg kunne:)

Skrevet

Et slikt spørsmål tror jeg rett og slett at jeg hadde stilt i en mail til en som heter Terje Østlie, Østlies Hundeskole på Elverum. Han har praktisk erfaring fra gamle dager på Forsvarets Hundeskole nettopp med hunder som er skarptrent... og det i store nok mengder til å vite hva som er mulig - eller ikke.

Jeg tror du skal finne deg en veldig dyktig trener som klarer å gjøre en slik hund "sikker" igjen. Og selv da spørs det om jeg hadde turt å stole på den. Løsningen er vel faktisk å bruke en munnkurv på en slik hund.

For du har jo en hund som er trent til å være en vakthund som ikke bare varsler - men også går på "inntrenger", og det uten å varsle en gang. En "normal" hund vil vel varsle først, prøve å stoppe inntrenger, og det vil iallfall komme lyd. Dere har "fjernet" lydadvarselen, noe som det ofte frarådes STERKT når det gjelder hunders knurring generelt (man sier fy til hunden som knurrer til noen, men uten å jobbe med årsaken til AT den knurrer, dermed fjerner man knurringen men ikke usikkerheten/aggresjonen, og så får man en hund som angriper såkalt "uten varsel").

Og ut fra det du har skrevet før, så virker det som om denne hunden også har blitt brukt noe "ufine" metoder på... som vil gjøre det enda vanskeligere; er han trent til at "inntrengerfiguranten" slår til ham og får ham til å reagere av den grunn, altså at man jobber i hundens forsvar, så blir det enda verre.

For en normal "patruljehund" fra forsvaret er for eksempel, med visse unntak, altså at skal vente på ordre - mens din hund gjør dette uten ordre. Og dermed har han lært at "mennesker tar man", for det virker som om han gjør det utenfor deres område - revir - også?

http://no.wikipedia.org/wiki/Vakthund

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Takk! Vi har vurdert Toller, Flatcoated Retriever og husky faktisk! Synes selv at huskyer er så fantastiske, men ville ha noe litt mer førerorientert. Tror selv at en flat og belgisk fårehund blir for mye hund igjen. Men tusen takk for gode tips! Og når det kommer til røyting har vi tatt dette i betraktning ja! Fordelen med husky er jo at de har røyte perioder! Så satser på at robotstøvsugeren vår får kjørt seg!
    • Tydeligvis. Har snakket med mange som har blitt "tvunget" til å kjøpe hund.  Personlig så ble jeg paff, og skuffet- fra en seriøs oppdretter som kydde så og vær så imøtekommende til skikkelig skarp sur stemme...    
    • Så bra du tenker på økonomien før du skaffer hund! Det koster en del, og som du har erfart kan det fort komme på ekstra kostnader. Når det gjelder timing så er det noen faktorer. Hvis du ikke allerede har vært i kontakt med oppdrettere så kan det ta tid å finne et valpekull med leveringsklare valper. Noen oppdrettere har reservert alle valpene før de er født. Så start med å kontakte ulike oppdrettere og sjekke tid for valpekull, om foreldrene oppfyller avlsrådene til raseklubben osv. Hvis dere skal flytte, slik jeg forstår det, så kan det være greit å ha kommet noenlunde i orden før en valp kommer i hus. Er huset "valpesikkert"? Er det hage/uteområde som er inngjerdet, er dette noe dere tenker å gjøre eller ha på plass før valpen kommer? Er det noen store oppussingsprosjekter i ny bolig som kan være greit å ha unnagjort før man får en nysgjerrig og aktiv krabat i hus? Personlig foretrekker jeg å få valp i sommerhalvåret, når man uansett er mye ute. Det gjør dotreningen så mye enklere enn å måtte pine seg ut i -15 annenhver time, og stå og vente på at valpen skal gjøre fra seg. Siden du kommer til å være hjemme så er ikke alenetrening et stort problem, men en valp er aktiv, så det kan være greit å få valp i en rolig periode, kanskje ikke rett før eksamensperioden f.eks. Når det er sagt så kommer jo alt an på når den rette valpen fra den rette oppdretteren er leveringsklar. Når valpen først er i hus så må man tilpasse seg det, men det virker jo som dere har gode forutsetninger tenker jeg.
    • Jeg synes golden virker som et bra alternativ for dere. Siden du er vant til husky så er du vant til høyt aktivitetsnivå, og det virker som du er forberedt på og klar over at golden trenger litt mer mental aktivisering, men også er mer førerorientert og lettere å trene. Den store negative faktoren for min del med golden er at de røyter MYE. Her er det enten mye børsting og støvsuging og/eller ofte bading. Men hvis dere fikser det synes jeg det høres ut som en golden vil trives hos dere. Det er mange raser som kunne passet, jeg tenker flatcoated retriever, belgisk fårehund, finsk lapphund eller setter. Men jeg synes golden virker som et veldig godt alternativ for dere.
    • Hei! Jeg (dame 23) og samboeren min (29) vurderer å gå til anskaffelse av en hund. Jeg er ganske turglad av meg og driver med friluftsliv som hobby (hengekøyeturer, fjellturer, teltturer, fisketurer osv.) samboeren min er mer hjemmekjær og liker å ta det mer med ro, det gjør også jeg i perioder. Pga. en kronisk sykdom kan hverdagen min være uforutsigbar, men så lenge jeg holder meg i aktivitet og med måte så pleier det å gå greit. Vi ser etter en hund som kan være med på alt. Alt fra familiebesøk til fisketurer til ferier med bobil og hele pakka. Vi ser etter en følgesvenn rett og slett, som ikke skal sitte alene hjemme hele dagen, men som kan inkluderes i våres hverdag. Vi bor ganske landlig og selv om leiligheten vår ikke er så stor, vurderer vi golden retriever som rase. Vi trenger en hund som kan være aktiv, men også tåler ett par dager på sofaen. Vi ser etter noe allsidig, en rase som er litt morsom og rampete, men også lett kan trenes og formes slik vi ønsker. Det er så utrolig mye å velge mellom og det er så mange raser jeg kunne tenkt meg. Jeg er oppvokst med støvere og jeg og min mor skaffet oss husky når jeg var 17, hun har vært min følgesvenn i så mange år allerede. Men nå har jeg lyst på en hund jeg kan forme litt mer slik jeg vil. Jeg er åpen for tips til hunderase som kunne passet annet enn en golden retriever også! Det viktigste for meg er at det er en rase som vi har kapasitet til å ha, slik at vi får en godt balansert hund som får behovene sine møtt. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...