Gå til innhold
Hundesonen.no

anbefalinger...


Shilamon

Recommended Posts

Jeg er på utkikk etter mitt første digitalekamera. Jeg har satt noen ønskekriterier:

- kompaktkamera

- minimum 4mp

-min 3x zoom

- vannsikkert (type- tåler å ligge litt i en vanndam)

- kan gjerne tåle en støyt (men det er intet krav, de fleste gjør jo også det)

- brukervennlig for utekniske mennesker

- oppladbart batteri

- pris: maks 3-4000

Noen som har gode erfaringer? anbefalinger? advarsler?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har vært veldig fornøyd med Canon sine kompakt-kameraer, og har hatt flere opp i gjennom årene. De er små og nette, men samtidig med stor skjerm. Enkle i bruk og med norsk meny. Autofunksjonen er strålende når det er litt "vanskelig" lys.

Nå har det kommet mange nye siden jeg kjøpte mitt forrige kompaktkamera, men jeg har ett av ixus-modellene (ikke de første, men heller ikke de siste som har kommet).

Selv om jeg nå har speilreflekskamera velger jeg ofte kompaktkameraet pga str., og bildene blir bra. Bilder i fart er selvfølgelig ikke veldig enkelt med et kompaktkamera, men ellers synes jeg det er et veldig greit kamera til å knipse stemningsbilder. Med 3-4000 til rådighet kan du få deg et kjempefint kompaktkamera.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Canon 800 IS høres ut som noe for deg da...

- kompaktkamera - JA

- minimum 4mp - 6mp

-min 3x zoom - 4x zoom

- vannsikkert (type- tåler å ligge litt i en vanndam)

- kan gjerne tåle en støyt (men det er intet krav, de fleste gjør jo også det)

- brukervennlig for utekniske mennesker - JA, men også litt avansert om man vil prøve ut de funsjonene...

- oppladbart batteri - seff

- pris: maks 3-4000 - finnes under 3000kr nå

+ 2,5†skjerm og Bildestabilisator

Eventuelt også 850 is som koster rett over 3000kr...

med 3,8x zoom, 7,1mp, og en litt bedre videofunsjon (tror jeg)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har et bra Olypus u700. Det er all-weather og skal tåle mye støt. Det er samtigig veldig lite, lett og smidig. Det er også et veldig bra menyvalg med 23 forskjellige innstillinger (sånne instillinger som portrettbilder, sport (det som rører seg), landskap, soloppgang osv..). Den kan også ta film på hele minnekortet. Mitt har 7,1 megapixler.

http://www.olympus.no/consumer/29_mju_700.htm

(du får det i mange forskjellige farger... i hvertfall svart og sølv i tillegg til den blå på bildet)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Lange turer er ikke nødvendigvis veldig stimulerende. Det kan være, men det kan også øke stress, særlig hvis dere går mye i ukjente miljøer eller rundt mye andre folk og hunder. Stress og usikkerhet er i stor grad genetisk, og påvirkes såklart av hormoner. Søksarbeid er ofte god stimuli, og er bevist å øke selvtilliten hos hunder. Meld dere på et kurs i nosework, barn hunt eller annen type søk som dere kan bruke som aktivisering i hverdagen. Tren triks og lydighetsøvelser. Kjøp spill med utfordringer som hun kan løse for å få middag. Generelt vil jeg også skjerme henne mot å bli presset inn i situasjoner der hun føler hun må si fra. Det er ikke alltid mulig, men ikke la fremmede klappe henne, hold avstand til ting eller steder som stresser henne, osv. Hvis hun knurrer er hun for ukomfortabel, og hvis det signalet blir oversett er bitt ofte neste.
    • Har en mittelspitz tispe som har mye stress. Dette spesielt i de to røyteperiodene og under løpetid. Merker dette godt med økende varsling, knurring mot ukjente(hvis de forsøker ta på henne) og slikking av labber. Alt dette begynte etter første løpetid. Vi forsøker å gå lange turer og leke for å stimulere henne, virker noe... Ingen smerter.  Snakket med dyrlegen uten noe særlig gode råd. Har også hatt atferdsanalyse for noen år siden, hvor konklusjonen var mer stimuli og eksponering.   Er det noen med liknende erfaringer? Kan det være hormonelt betinget, eller er det en slags angstlidelse?   
    • Det er ingen grunn til å ikke bruke tørrfôr som godbiter ellers også, det er jo bare mat, så lenge hunden vil ha det. Og vær for all del ekstremt forsiktig med AI. De stiller ikke vesentlige spørsmål som en veterinær vet å spørre før man behandler en hund. Kildekritikk er fint, men det kommer helt an på hvilke kilder man bruker. Og har lov til å bruke. Så enten er AI-en trent på ulovlig materiale, eller så har den et begrenset spenn av kilder. I tillegg er det ekstremt stor forskjell på hundehold i ulike land, så selv forutsetninger for forskning og råd fra profesjonelle vil variere stort.
    • Altså hvorfor har ikke jeg tenkt på dette?!  Så genialt med AI altså👏🏻  Har snakket med vetrinær igjen i går, og vi skal forsøke med Hills sitt allergifor:) Vi startet overgang i går og lillemann ELSKET det og «sorterte» maten i skåla for han skulle spise Hills-bitene først🤣  Det som var et kjempepluss var at foret har godbiter med samme ingredienser, så de kunne han få 4 stk av om dagen, selv om han er på eliminasjonsdiett. Så GJETT om det ble fest hjemme i går. Første godbit på mer enn syv uker.  Fikk også sove natta gjennom uten magetrøbbel og i morres var avføring fast og fin!    Har skikkelig tro på at dette skal bli bra🫶🏻 OG når vi forhåpentligvis starter provokasjonsdiett om noen uker så skal vi starte med VOM fra taste!    Tusen takk for gode råd folkens👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻 Dere er helt supre som tar dere tid til å svare, og nå er vi såå lykkelige i heimen😍    
    • Takk! 🥰 Jeg glemte at det finnes en verden av små butikker utenom gigantene. Du reddet dagen og uka og måneden, og potensielt hele sommeren min. Nettopp vært på kurstime med råfor klabb og klæss og isj, og så ikke veldig lyst på fremtiden. Får hamstre.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...