Gå til innhold
Hundesonen.no

Fått fisker


jennajensen

Recommended Posts

Nå har jeg fått 4 fisker og skal kjøpe flere etterhvert.... Noen spørsmål...

- Hvor stor bolle bør jeg kjøpe?

- Åssen fisker passer sammen med guppyer?

- Må jeg ha en til bolle hvis fiskene skal ha unger?

Takk for svar på forhåndd :) Tar gjerne imot tips også ..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Gratulerer! Men hvor har du fiskene nå da...? :)

I bollen kan du potetgull - kjøp deg heller et lite startakvarium. Det koster ikke noe særlig mer enn en stor bolle (uten utstyr) og er mye, mye bedre for både deg og fiskene. Størrelsen kommer helt an på hvor mange du skal ha og hva slags andre fisker du vil sette inn.

Guppyen går sammen med en god del fisk, men hold deg til levendefødere som skal ha de samme vannverdiene uten at de napper finner. F.eks. Platy, Sverddrager etc.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

vis du skal ha 6 - 8 fisker vil jeg vell tippe at du skal ha rundt 60 liter...

Men det spørs jo hva slags fisk det er også da...

Bare tester ut om jeg sier riktig nå. Vent å se hva colliegirl sier du, jeg skal bare teste ut kunskapen min...

Nå får du rette opp på meg colliegirl ;)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hva med å kjøpe et lite startpakke-akvarium? De minste er vel på rundt 19 liter og koster ikke stort mer enn en bolle - men er uendelig mye bedre for fiskene. Her får de jevnt med lys, varmekolbe som holder jevn varme for dem og et filter som tar bort stygge bakterier som dreper fisken og tilfører luft i vannet til dem. Oppi her kan du også sette et lite fødekar til guppyen som ungene kan være den første tiden ;)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Helt riktig OnlyBlondie! Kjøp deg et startpakkeakvarium men ikke på mindre enn 60 liter (helst så nærme 100 l som mulig). Slike pakker kan du faktisk få til under 1000,- kr. (boller er like dyre...) og gir fisken et bedre og mer stabilt miljø, enklere renhold for deg, et penere og mer harmonisk syn for deg og ikke minst åpner deg seg større muligheter for deg når det kommer til valg av både type fisk og antall.

Vipsen: det er mye, mye bedre med fødenett - bedre sirkulasjon for yngelen og dermed lavere dødlighet.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Åssen sånn sugefisk skal jeg ha ? Sånn algespiser eller hva det heter... Kan ikke være såå stor..

Det finnes nok ikke små nok til å være oppi der. Du får heller være flink til å skrape ruter og kneppe av blader med alger selv, fore lite og bytte vann ofte.

Alternativ: reker eller eplesnegle.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er mange måter å gjøre dette på. Og man bør definitivt ha en plan, for alenetrening fram til en hel arbeidsdag kan ta tid. Med den siste hunden vår tok det 6 mnd. Jeg var da delvis ufør, så mannen hadde ham med på kontoret de dagene jeg var på jobb. Personlig mener jeg at man bør være hjemme med valpen minimum en uke, helst to, for å bruke tid sammen, bli kjent både med hverandre og den nye hverdagen, og etablere litt rutiner, før man i det hele tatt kan starte alenetreningen gradvis. Så bruker man tiden man har, men minst et par uker med systematisk alenetrening hjelper for de fleste. Når man må tilbake på jobb er det mange muligheter. Det viktigste er å ikke pushe valpen for lenge for tidlig, da risikerer man i verste fall å få en hund som ikke tåler å være alene hjemme i det hele tatt, og det er ganske slitsomt. Hjemmekontor. Ta med hunden på jobb.  Hundepasser/hundebarnehage (NB! Vær ekstremt nøye på hundebarnehage, der trenger valpen også tilvenning, og 5 dager i uken er alt for mye. Det er MYE stimuli, stress og påvirkning på slike steder, og det bør være en god plan for hvordan hundene får nok ro i løpet av dagen. Sjekk gjerne at de som håndterer hundene til daglig, altså ikke bare daglig leder, har kursing og faktisk kunnskap om språk og adferd hos hund, å "bare være glad i hunder" er ikke nok på slike steder). Om man er flere i huset, kan man flekse på jobbtid slik at en kan dra tidlig på jobb og komme tidlig hjem, og den andre drar sent. Nabo/familie/venn som passer valpen på dagtid og etterhvert stikker innom og lufter. Omplasseringshund som er vant til å være alene hjemme, heller enn valp. Da bør man også bruke tid på å bli kjent, og starte rolig og gå forsiktig frem med alenetrening på nytt sted, men så lenge de er vant til (og komfortabel med!) å være alene så bør treningen gå ganske raskt.  
    • Jeg lurer på hvor lenge man bør ta fri fra jobb for å være hjemme med den nye valpen, dersom man ikke har mulighet for hjemmekontor? Jeg har en valpebok der det anbefales 5-6 uker, men dette er jo ikke så enkelt i praksis. Det kan sikkert variere mye når valpen er tilvendt å være alene hjemme også. Noen tips?
    • Har ikke egenerfaring, men omgåttes en håndfull whippets. Tur i typisk norsk skog er meg bekjent ikke noe nevneverdig problem. Herjer hunden i skogen kan det såklart bli en skramme her eller der uavhengig av rase, men jeg har aldri hørt at det er noe vesentlig verre med whippet. Når det gjelder munnkurv mtp. jaktlyst så vil det hindre skade og drap av byttedyr, men jagingen og stresset blir jo det samme. Hunden skal ikke jage vilt (eller tamt strengt tatt) så du bør ha tilgang til åpne og/eller inngjerdede områder som hunden kan få løpe fra seg på. 
    • Ser at det er nesten 6 år siden noen har skrevet her, men jeg prøver likevel:  Har et par spørsmål om whippet som jeg lurer på. 1) Leser her og der at det er veldig lett at de får overflatiske skader på kroppen, pga av full fart under "fri leik". Hvordan er det å kombinere tur  i typisk norsk skog med en løs whippet?  2) Whippet har jo jaktlyst. Er det mange som har erfaring med at naboens katt har fått en ublid skjebne? 3) Når det gjelder jaktlyst; er det helt "på trynet" å sette munnkurv på en whippet som skal få rase fra seg i fritt løp? Bare noen spørsmål fra en som har whippet på lista over "hunder jeg kanskje kunne tenkte med, når den hunden jeg har nå rusler til de evige jaktmarker"...
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...