Gå til innhold
Hundesonen.no

Den store sommerferietråden!


Aya

Recommended Posts

  • Svar 65
  • Created
  • Siste svar

I sommer skal vi en tur til Sunnmøre og besøke slekta mi. :) Vi reiser da med tre barn, to hunder, og pus. Skal vere der ei veke. Så er det heim, ungene skal videre på ferie til mor/far, mens Arne og eg pluss hundene skal videre til Norsk Vinner for sch. på Hedmark. Der blir vi i fire dager. På den turen blir ikkje pus med, naboane vil passe han.

Når vi då kjem heim so skal vi begynne å skifte stuegulv... Så det blir både masse kos og jobb denne sommaren for oss.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Først blir det hundesonenferie! Det gleder jeg meg til.. Et eneste stort valpetreff. Så skal jeg til Amsterdam en helg, på Sensation White (for trance/techno-mennesker) sammen med gode venner.. Skal også prøve å få tatt lappen ferdig! Ellers så skal jeg på hyttene iallefall, kanskje en uke på hver, og jobbe mye. Ååh, jeg gleder meg til sommeren! :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Først skal jeg på sone treff, det gleder jeg meg selvfølgelig til :) Så skal jeg på båttur med foreldrene mine 1 uke (det kommer jeg aldri til å vokse fra meg :rolleyes: ). Jeg har jo valp også, så det blir nok mye miljøtrening. Har lyst til å reise litt rundt og trene med forskjellige folk, men det får jeg se :) Kommer også til å jobbe en del. Har avbestilt 2 sydenferier (skulle ha reist til Spania i morgen +en tur i juli), men nå må jeg konsentrere meg om valpen ;)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Først er det sonenferie som jeg gleder meg kjempemasse til, masse valper å kose med :) Så skal jeg til Tyrkia en uke i August som jeg både gleder og gruer meg til, gleder meg til strand, sol, shopping, men gruer meg til å reise fra Balder.

Ellers skal vi trene masse og hvis vi føler oss klare, debutere i lp kl 2. Så blir det en god del turer i skog og fjell, og selvfølgelig en del jobbing. Ja også skal jeg prøve å få tatt lappen ferdig, har hatt pause i over et år nå, men er bare ikke særlig motivert.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg skal til thailand og gleeeder meg.. :icon_fun:

Er veldig spent på hvordan været blir da..

Ellers blir det jobbing og slappe av hjemme.. Får og vite i løpet av mai/juni om jeg får bytta skole fra volda til stavanger. Det er jeg VELDIG spent på..!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Sooonenleeeeir! :icon_fun: Det blir kjempemoro med både gronnisvalp, bc-valp, mallevalp, tollervalp osv, mangemange valper. Også skal jeg leke med en irsk ulvehund for første gang i mitt liv! :)

Ellers blir det ikke så mye ferie på meg i sommer, tar ut størstedelen av ferien nå når valpen kommer. Men vi skal nok kose oss i sommer likevel med miljøtrening/turer og spor og enkle lydighetsøvelser. :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Prøvde å få til sonen leir, men lite interesse fra folk i Vestfold for å gjøre noe... :)

Skal en helg til Bornholm, på korpsfestival faktisk (men kan jo minne om at det er 16år i Danmark :))

Så skal jeg på hytta til venninna mi noen dager, Hove festivalen, det jeg rekker etter danmarksturen.

Rundt 1 juli er det en ukes cruise i middelhavet (Venezia, Dubrovnik, Helles ++) med familien, så litt billigshopping på vei opp til Norge igjen..

Så er det en ukes hundekurs (Hundeferie i Hemsedal) da er det en uke med agility med Aris samt en uke lydighet for Xanto, gleder meg ;)

Sååå.. Har jeg kanskje en fri-uke.. hehe, vurderer om jeg uken etter på skal dra på svart kurs (musikk-kurs på vanskeligste nivå..)

Etter det skal jeg slappe av det lille som er igjen ;)

SOLBRILLER, JORDBÆR, POSTGIROBYGGET og NOE KALDT PÅ SVABERGET! :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Først blir det hundesonenferie! Det gleder jeg meg til.. Et eneste stort valpetreff. Så skal jeg til Amsterdam en helg, på Sensation White (for trance/techno-mennesker) sammen med gode venner.. Skal også prøve å få tatt lappen ferdig! Ellers så skal jeg på hyttene iallefall, kanskje en uke på hver, og jobbe mye. Ååh, jeg gleder meg til sommeren! :)

Også skal du på NKK Bjerke, så Knotten og Tinka kan stifte litt bekjentskap.

Jeg skal på NKK Trheim, sonentelttur, NKKU-leir og NKK Bjerke. Dessuten er det mulig at jeg skal til Hvaler en uke eller to, håper på det. Ellers så skal jeg ingenting! :)

Gleder meg til å bare slappe av og gå turer på natta når ingen andre er ute.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Just me!!

Skal på biltur til Vestlandet, gleder meg! :) Skal slappe av hjemme, og benytte ferien til å trene med vofs og finne på sommerting med han.

Skal koose masse med tollervalpen til Helene, wuhu. Er tante jeg!

Også skal jeg på Bjerke, det blir morro.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Snusmumrikk

Tja, så mange planer har jeg ikke, men skal ihvertfall på en ukes kanotur og en ukes fjelltur. Det gleder jeg meg veldig til! Ellers blir det vel noe seiltur med familien og kose meg på svabergene i sola og bade! :) Også må jeg vel finne meg en jobb da. Og bruke litt tid på å finne et sted å bo fra høsten hvor jeg kan ha hund...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Skal vi se..uten å ha hele ferien klart for meg ser det sånn ut:

1 Uke sydentur til bulgariaa :) Ask ,å på hundepensjonat. "Stakkar".

1 Uke hos slekt på steinkjer med hund, hest og andre smådyr.

Trondheim hundefestival, der buhunden faktisk får stille i år :)

(Ting jeg ville være med på, men som ikke gikk:

- NKK trondheim

- Sonentelttur

- Klassetur til Oslo (tusenfryd). )

Det er alt jeg vet helt sikkert egentlig ;) Ellers vet jeg at jeg skal skaffe meg sommerjobb (kennel?) og trene masse med hunden.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Har ingen større planer for sommeren enda, men jeg vurderer om jeg ikke skal lure meg en eller annen på fjelltur med hundene? Gjerne en som har vært på sånt før? *flirer*

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Blir vel et par-tre utstillinger i sommer i hvertfall. Skal muligens en tur til England med nye campingvognen, eller evt. et annet sted det faller oss inn å dra. Også blir det selvfølgelig stranden og deilige sommerkvelder.... Gud som jeg gleder meg til sommeren!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

I år får jeg laaaaang sommerferie, siste eksamen 7.juni :whistle:

Men det står endel oppussing på planen, får storinnrykk i august så må være ferdig til da. Skal ha med meg et par utstillinger - ellers går det stort sett i bryllupsplanlegging. Skal gifte meg 25. august :rolleyes: og da blir det vel en liten ferietur etter det engang :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg skal til Nøtterøy og være der et par uker, og så skal jeg kanskje på biltur til vestlandet. Ellers har jeg ingen spesielle planer. På slutten av sommerferien skal jeg kanskje jobbe(hvis de trenger ekstra bemanning). Det gleder jeg meg til :whistle:

Har veldig lyst til å dra på Roskilde, men det blir det nok ikke noe av...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Muntlig eksamen 15. juni. Så er jeg FERDIG med skolen! Jiiiiha!

Sommeren skal brukes til å slappe av, og siste del til å flytte :P Det jeg gleder meg mest til er de 3-4 ukene jeg skal bruke på hytten/fjellet. Bla. planlegger jeg en 3dagers tur i fjellet alene med hund. Dvs. telttur. Gleder meg STORT! :whistle:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

I høst fant jeg og en venninne ut at vi skulle ta med oss hundene på ukeskurs med Lundqvist først, før vi til høsten skulle ta med oss sekk og telt, og gå fottur. Men med damer i den "rette alderen" skjer gjerne ting fort, så nå har hun funnet seg kjæreste OG blitt gravid så jeg har ingen forventning om verken det ene eller det andre..

Lundqvist-uka blir det forhåpentligvis allikevel (selv om jeg må reise alene) men resten av ferien er helt åpen. At det blir noe bikkja kan være med på er det stor sannsynlighet for. Utenlandsturer tar jeg heller på andre årstider. Hva er vel berde enn en god norsk sommer...? banana

*glede seg*

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg skal være på hytta mi, og på leir.. og kanskje på telt tur med venner og ja ikke så mye mer enn det tror jeg.. Jo også til sverige hvis jeg finner noen blandingshund utstillinger der hehe:P (ja jeg gleder meg til jeg kan få rasehund og stille hehe)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Gleder meg til å bli RUSS!

Så skal jeg på sonenferie i stavanger, og selvfølgelig den tradisjonelle dobbelt utstillingen i Nesbyen (sommeren er ikke den samme uten). Ellers skal jeg jobbe mye og kanskje flytte! Kommer an på hvor jeg kommer inn på skole :whistle:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Ok, det var bra. Ja det gir mer mening i land med større smitttepress. 
    • Dette med beskyttelse opp til 12 uker er en gammel greie, og mest utbredt i Utlandet, ja. Jeg ville definitivt unngår samvær med ukjente hunder fram til andre vaksine, men ikke noe særlig mer enn det tror jeg. Kanskje det hadde vært annerledes om jeg hadde bodd i et land med mer smittsomme dyresykdommer.
    • Hehe, ja tida går. Pax ble gammel og grå, og litt døv. Men ung til sinns hele livet   Godt å høre at de gamle bøkene gjelder enda. Har ikke glemt alt, men litt oppfrisking må nok til. Holder meg nok fortsatt på den positive delen av spekteret.  Blir ny rase også denne gangen så det blir spennende   Der bekrefter du inntrykket jeg også har fått av det som rører seg på sosiale medier. Mange selvoppnevnte eksperter og mer eller mindre kvalifiserte "trenere". Typisk at det går i pendler. Men som Simira sier så er det jo mye US/UK innhold. der, i hvert fall på mine feeds. Som sagt så holder jeg meg til det positive.  Men når sant skal sies høres det jo ganske kjent ut som for 10-15 år siden. Nye aktører, samme show 😋 Hørte/leste forresten noe om at valper ikke skal settes ned på gress/tas med ut i verden før de er vaksinerte? Må bæres rundt om de skal miljøtrenes og sosialiseres før 12 uker (og det bør de jo). Det er vel en UK/US greie? Har ikke hørt om slikt her før. Mener ikke hilse på alt som rører seg altså, men gå på bakken må da gå an? 
    • @MaskotMen alt det du nevner høres ut som amerikanske og europeiske trender. Selv om det såklart er mange som følger ulike sosiale media internasjonalt, så er det ofte ikke representativt for hva som faktisk beveger seg og skjer i de aktive hundetreningsmiljøene i Norge. Heldigvis. Dessuten, om du søker på begrep som "positive reinforcement" "fearfree" etc, så får du garantert masse innhold da også. Det handler litt om hva man velger å fokusere på, følge, og lytte til. Til en viss grad kan det være nyttig å følge med på hva som beveger seg utenfor egne kretser også, men det kan være greit å være litt bevisst på hvordan algoritmer fungerer i sosiale media. Samt at det du ser på blir også vist til din krets, så det spres ytterligere.
    • Da fikk vi trent trapp og lykkes med det Ikke en adferd vi fikk etablert med pålitelighet, men den kommer. I tillegg har vi fått trene heis, tog, roterende dører, ståk og kaos med ski og bagasje og rullestol og sikkert mye jeg ikke tenkte over. Tisse på asfalt og drite på perrong fikk hver sin ✅ på lista de også, fordi han ikke kan drite på cue ennå. Vi har altså vært på Trondheim Lufthavn Værnes i dag. Ingen trenger stille spørsmål ved mutterns motivasjon for å dra med Ede dit. View fra togvinduet forklarer mer enn et avsnitt med ord.  Allerede rett etter å ha forsert det skumle underlaget med farge og knatter og en stor sprekk i, uten å ha blitt gitt tid til å undersøke det nærmere på tur ut av toget, så møtte vi første virkelige utfordring: Jeg vurderte ikke prøve engang. Han hadde allerede blånektet de få trinnene fra sentralstasjonens hall opp til spor 1, hvor han måtte bæres av tidsnød. Manøvrerer fint i folkemengde på perrongen, men er ikke noen follower og måtte bæres ombord i toget også, av tidsnød. Ikke en god start på bekjentskapet med tog, men alternativet var å bli stående igjen på perrongen. Må man så må man. Vel inne i toget var han ikke fornøyd. Sutret og klagde fordi det var kjedelig, menneskene der inne ignorerte ham, han fikk ikke roame rundt i vognen og undersøke som han ville, men måtte ligge trangt på gulvet. Godisautomaten var skikkelig kjip og rasjonerte middagen hans som kommunistregimet i Venezuela, mens han var skrubbsulten. Hadde sikkert hjulpet om han kunne fått se ut vinduet, men hunder er forvist til gulvet, og der er det dørgende kjedelig.  Han er en skikkelig good boy. Utover litt klaging og sutring på et akseptabelt volum, bare noen få høye bjeff - forståelig som sulten og rastløs lite barn i en dørgende kjedelig situasjon hvor det duftet fulle lommer - så var han på ingen måte vanskelig å ha med å gjøre. Muttern fikk ta bilder av utsikten og tenke over hvordan dette myke, jakt-, beite- og jordbruksvennlige landskapet rundt den fiskerike fjorden full av blåskjell var et bra sted for forfedre å slå seg ned, mens stakkars liten måtte finne seg i å ligge på gulvet og kjede seg fordi dumme muttern glemte ta med noe å tygge på.    Etter å ha hastet ut av toget uten å få undersøke underlaget i tråd med HMS retningslinjer (leverte avviksmelding på den), blitt båret opp rulletrappen fra perrongen, så gikk han nonchalant gjennom den første roterende døren og fikk tisse på gress. Den neste roterende døren var heller ikke en issue. Inne i den travle ankomsthallen var det mye å ta inn, men muttern hadde et mål basert på et falskt minne om en kaffebar foran sikkerhetskontrollen på øvre plan. Viste seg at lagersjefen i hjernen hennes hadde effektivisert litt i overkant ved å sause sammen minner fra Værnes med minner fra Gardermoen. — Same/same og tar mindre plass på lageret, forsvarte han seg med. Jeg har gitt opp å krangle med ham. Det var altså ingen kaffebar oppe, men vi fikk ihvertfall tatt heis to ganger og sett og luktet mye rart, bl.a. en renholder med vasketralle som tømte en diger søppelbøtte rett foran oss og tok samme heis. Det luktet sterkt av vaskemidler fra den rare og skranglete tralla og de formene da hun åpnet den svære boksen og byttet sekkene var også store inntrykk. Heisen med glassvegger var helt ny, og Ede ble forfjamset da den beveget seg oppover. Genuint forfjamset. Tidligere har han bare tatt lukket heis med speil i, som han har antatt var en ekte sci-fi portal, uten å synes det var merkelig på noen måte. Å se heisens bevegelse var en Eureka opplevelse for ham.  Ede er god på læx lineføring gjennom søndagstravel flyplass. Passe folksomt. La inn noen sitt-ligg-stå for å stoppe en konsert han ville beære publikum med mens jeg sjekket prisene på kafeen vs Narvesen. Vi endte selvsagt på Narvesen hvor muttern tok til takke med en kjip latte fra maskin, uten sirup eller krem eller noe, og Ede fikk en wienerpølse. Ikke en hel på en gang, men muttern ble nødt til å kjøpe NOE for å bøte på sin manglende evne til å porsjonere ut en stor middag over et kjent tidsrom. Det krever gode bestikkelser å manøvrere ansvarlig sikkerhetspersonell mellom hyllene på Narvesen uten å undersøke noe. Han har en iboende pliktfølelse til å undersøke alt for å kvalitetssikre mutterns vurderinger av HMS. Vi hadde fortsatt mye å gjøre og jeg hadde vært for raus med godbitene, så wienerpølse ble en venn i nøden. Heller for mye motivasjon og glede enn for lite. Høy haleføring på trygg og selvsikker kropp i sånne miljøer er ikke noe jeg tør ta for gitt. Matserveringen hjelper trygge meg i troen på å få en miljøsterk og trygg voksen hund. Vi fikk besøkt et trangt toalett med kø av damer og Edeward lærte at det er sjarmerende og søtt å titte nysgjerrig under veggen til den fornødne ved siden av:  ✅ "Tnååå, så søt!" Vi oppdaget plutselig at roterende dører var rart, begynte bæde på dem og nektet entre. En grundigere sikkerhetssjekk ble foretatt ved å sitte på utsiden og se på et par rotasjoner, for å kartlegge mønsteret i bevegelsen. Den merkelige portalen fikk security clearance og ble ført tilbake på lista over ok ting det ikke er nødvendig å stille flere spørsmål ved.  Det ble tid til å blåse ut med lek etter så mye fokus og inntrykk. Utrolig befriende og skikkelig glad for å få hoppe og sprette og jage og kampe litt etter så mye øving på well behaved big boy gentleman rollen. En riesenschnauzer er alltid på vakt, though. Her lagde noen en lyd: ..men det var ikke noe som krevde nærmere undersøkelser. Mer heis, gullstol i rulletrapp og på egne bein gjennom roterende dører for å tisse før vi dro tilbake til perrongen med enda en failure på å gå opp liten trapp, men vellykket gjennom roterende dører og heis.  Ede ikke var super happy med å plutselig trenge drite på perrongen. Han så seg fortvilet rundt etter et bedre egnet sted, men måtte akseptere et folketomt område mot enden. Sånn kan det gå når en ikke har lært å drite på kommando ennå. Stor lettelse for ham og kanskje noen Shitbreak (American Pie) nykker redusert for fremtiden. Muttern var mest glad for at det ikke var morgendagens suppe av wienerpølse, og noterte seg at den bør siktes inn på et egnet sted.  På toget hjem påstod konduktøren over høyttaler at det ikke var lov med bagasje i midtgangen. Ede som har plukket opp at muttern tenker påføre ham stående spike hanekam (med stivelse) i puberteten, sånn bare for å kommunisere tydelig for omverdenen hvor landet ligger for tiden — han bestemte seg for å begynne øve på den rollen som teenage bøllefrø og holdt en sivil ulydighet protestaksjon. Her har konduktøren nettopp passert i den retningen:  Vi mistet bussen hjem med et simpelt minutt og fikk en hel time på sentralstasjonen, med potesokker, fordi muttern er langt mer germophobe angående togpassasjerer enn flypassasjerer.  Med en hel time til rådighet klarte Ede overkomme sin lammende frykt for trapper flere ganger. Bykset opp flere trinn. Den deilige mestringen han utstrålte da det løsnet var en vidunderlig gave. ..bare for å fryse til av skrekk og skuffelse da vi rundet hjørnet etter den første trappen og ble møtt med dobbelt så mye trapp. Trengte hjelp, men ikke like lammet av angst som før. Dette går seg til med mer trening.  Sitt og bli sittende fungerer fint i mange lange sekunder mens muttern tråkker rundt synlig på noen meters avstand i hallen. Våget på en bli stående som gikk over forventning. Reiste seg fra ligg før markør flere ganger før han koblet at min retur ikke var markøren. Det gikk seg til. Han er så flink gutt 💕 Sa fra om at han måtte tisse også. Skjønner fint forskjellen på inne og ute, selv på fremmede sentralstasjonen. Tisset dog rett på asfalten noen meter fra døren da vi kom ut, etter at jeg i mitt stille sinn hadde konstantert at her var det ingen egnede steder å tisse. Som om vi hadde en mental connection om situasjonen der, før han tok en selvstendig avgjørelse. Å klare dele soner av utendørs asfalt inn i grader av publikums aksept for å tisse på - her eller der borte - det er for mye forlangt av en 14 uker liten valp.  Jevnt over eksemplarisk adferd hele dagen, fra å stå i ro for å få på potesokker og løpe til bussen på dem hjemmefra. Har han tenkt fortsette sånn vil det være en ære å få bære ham opp rulletrapper i fremtiden. Such a good boy jevnt over, han kan få ha noen nykker. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...