Gå til innhold
Hundesonen.no

Hvordan klippe klør på marsvin?


Torunn1

Recommended Posts

Jeg er helt fersk marsvin eier. (2 stk.)

Noen som har noen tips om hvordan best klippe klør på de? Hvor mye, hvor ofte, hvordan holde de osv.?

Jeg fikk de i går, men den ene har fryktelig lange klør. Kan jeg ta de nå, eller bør jeg vente et par dager til de blir litt mer kjent med oss? (klørne krøller seg, ikke bra!) :ahappy:

Noen gode linker?

Hilsen Torunn

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Du bør sjekke klørne til marsvinene dine hver gang du bærer dem. Klørne kan f.eks. flise seg, knekke, eller bli for lange, så det er lurt å sjekke dem rundt en gang i uka. Jeg klipper klørne når jeg ser det trengs - kanskje en gang i måneden. Når du skal klippe klørne til marsvinene bruker du en liten klosaks fra dyrebutikken eller dyrlegen. Jeg synes det beste er å holde marsvinet stødig inntil min egen kropp. Hold marsvinet rundt magen med den ene hånden mens du klipper med den andre. Marsvin har som hunder og katter ++ nerver inni klørne, og disse skal helst ikke klippes. Har marsvinene dine lyse klør er det lett å se hvor nervene er, mens hvis de har mørke klør kan du få noen andre til å lyse på dem med en lommelykt mens du holder marsvinet(eventuelt holde lommelykten selv). Du kan klippe på skrå nedover og innover, rundt en millimeter utenfor nerven. Du kommer helt sikkert til å klippe feil noen ganger(det har jeg gjort), og selv om du helst skal unngå det, er det ikke krise om du får klippet får langt inn et par ganger. De får vondt og det begynner å blø, men bare la blødningen stoppe, og du kan hvis du har mulighet vaske kloen med "sårvann" som mennesker bruker. Hvis marsvinene ikke har blitt klippet klørne på så mange ganger kan de bli litt redde, men du får teken på det etter hvert. :hug: De vil også bli roligere når de blir vandt til at du klipper klørne deres, og da er det også lettere å gjøre det. Kos med dem før og etter du har klippet, og godsnakk mens du holder på.

Puh. Det ble et langt svar med mye pjatt, men håper du fikk litt ut av det i hvert fall. :ahappy: Lykke til da!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 2 weeks later...
  • 2 months later...

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Jeg skal hente valp om 14 dager, og nå ser det ut som tispen min får løpetid svært snart. Har noen erfaring med å få en ny valp inn i familien samtidig med at den voksne hunden får løpetid? Bør jeg be om å utsette henting av valpen?
    • Det er mange måter å gjøre dette på. Og man bør definitivt ha en plan, for alenetrening fram til en hel arbeidsdag kan ta tid. Med den siste hunden vår tok det 6 mnd. Jeg var da delvis ufør, så mannen hadde ham med på kontoret de dagene jeg var på jobb. Personlig mener jeg at man bør være hjemme med valpen minimum en uke, helst to, for å bruke tid sammen, bli kjent både med hverandre og den nye hverdagen, og etablere litt rutiner, før man i det hele tatt kan starte alenetreningen gradvis. Så bruker man tiden man har, men minst et par uker med systematisk alenetrening hjelper for de fleste. Når man må tilbake på jobb er det mange muligheter. Det viktigste er å ikke pushe valpen for lenge for tidlig, da risikerer man i verste fall å få en hund som ikke tåler å være alene hjemme i det hele tatt, og det er ganske slitsomt. Hjemmekontor. Ta med hunden på jobb.  Hundepasser/hundebarnehage (NB! Vær ekstremt nøye på hundebarnehage, der trenger valpen også tilvenning, og 5 dager i uken er alt for mye. Det er MYE stimuli, stress og påvirkning på slike steder, og det bør være en god plan for hvordan hundene får nok ro i løpet av dagen. Sjekk gjerne at de som håndterer hundene til daglig, altså ikke bare daglig leder, har kursing og faktisk kunnskap om språk og adferd hos hund, å "bare være glad i hunder" er ikke nok på slike steder). Om man er flere i huset, kan man flekse på jobbtid slik at en kan dra tidlig på jobb og komme tidlig hjem, og den andre drar sent. Nabo/familie/venn som passer valpen på dagtid og etterhvert stikker innom og lufter. Omplasseringshund som er vant til å være alene hjemme, heller enn valp. Da bør man også bruke tid på å bli kjent, og starte rolig og gå forsiktig frem med alenetrening på nytt sted, men så lenge de er vant til (og komfortabel med!) å være alene så bør treningen gå ganske raskt.  
    • Jeg lurer på hvor lenge man bør ta fri fra jobb for å være hjemme med den nye valpen, dersom man ikke har mulighet for hjemmekontor? Jeg har en valpebok der det anbefales 5-6 uker, men dette er jo ikke så enkelt i praksis. Det kan sikkert variere mye når valpen er tilvendt å være alene hjemme også. Noen tips?
    • Har ikke egenerfaring, men omgåttes en håndfull whippets. Tur i typisk norsk skog er meg bekjent ikke noe nevneverdig problem. Herjer hunden i skogen kan det såklart bli en skramme her eller der uavhengig av rase, men jeg har aldri hørt at det er noe vesentlig verre med whippet. Når det gjelder munnkurv mtp. jaktlyst så vil det hindre skade og drap av byttedyr, men jagingen og stresset blir jo det samme. Hunden skal ikke jage vilt (eller tamt strengt tatt) så du bør ha tilgang til åpne og/eller inngjerdede områder som hunden kan få løpe fra seg på. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...