Gå til innhold
Hundesonen.no

alder på hund når du startet konkurere?


turbogutten

Recommended Posts

heihei lurte rett og slett på hvor gammel hunden din vare når du startet i klasse 1 med den? turbo er 10 mnd og kan:

  • han kan nesten sitt, dekk og noenganger stå under marsj
  • tannvisning
  • sitt
  • dekk
  • sitt, bli
  • dekk, bli
  • på plass
  • dekk i 2 min, sitt noe lengre
  • kan nesten dekk, bli med skjult fører øver på det nå
  • gå bak
  • linføring, høyre, venstre ,helomvending, holdt.
  • øver på å rygge, begynner å skjønne det..
  • han kan inkalling med stå

vel det jeg lurte på var egentlig hva er aldersgrensen for en hund til å starte lp? kan turbo starte når han kan disse øvelsene 100%? må vel lære han apportering også noe jeg skulle ha gjordt for lenge siden.. han henter det jeg legger ut det er ikke noe problem men han kommer ikke tilbake til meg med det :twitch: disse øvelsene kan han ganske godt uten noe slags form for godbit og dette er med 5-6 andre hunder så han er jo flinkere når han er alene;)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Aldersgrensen for å starte på offisiell lydighetsprøve er 9 måneder. Da starter du i klasse 1, der øvelsene er;

-tannvisning

-2 min. fellesdekk

-lineføring

-fri ved fot

-dekk fra holdt

-innkalling fra sitt

-stå under marsj

-hopp over hinder

Så når du føler deg trygg på at Turbo kan disse øvelsene er det jo bare å melde på :twitch:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vi gikk vår første konkurranse en uke etter at Kip fylte 9 mnd. Han kunne ikke alt 100%, men for å venne han til alt som skjer så var det en fin mulighet for å gjøre dette. Både han og jeg får stevnefølelsen og lærer oss å bli mer sikre på det vi gjør inne i ringen mens du blir dømt.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hadde nettopp et mareritt av en "treningsøkt". Hadde alle favorittingene hans og lommene fulle av snacks. Godt vær og stille og rolig feriestemning. Ede åpnet med å hoppe opp og bite og bjeffe og jukke og være teit. Jeg trodde vi skulle ha en fin økt med den energien der, men da jeg ba om utgangsstilling for TREDJE GANG, så gikk han sakte og satte seg seigt ned. ... Eneste lyspunkt var en fin innkalling da han mens jeg prøvde samle meg vimsete avgårde på egenhånd inn i en luftegård jeg ikke har gitt ham lov til å gå i. Da spratt han opp fra sniffingen og kom løpende inn med en gang. Supert! ..men det var det ENESTE han gjorde riktig på cue. Han dekket hver gang jeg ba om stå. Så dumt på meg når jeg ba om utgangsstilling. La repeatedly fra seg apporten en meter fra meg i forsøk på å innkassere uten å måtte gi den fra seg. Fant plutselig ut at det var kewlere å gå fra front mellom beina mine til utgangsstilling istedenfor å svinge bakparten inn, og gjentok den der flere ganger. Nektet gå fot uten lure i hånden. Den økende frustrasjonen min gjorde ikke ting bedre. Han begynte holde hard rock konsert. Hoppet og bet og jukket. SÅ kom jeg på at han ikke har fått skjønnhetssøvnen sin. Han hadde vært våken fra kl 07 i morges uten å blunde et blunk. Aha! All made sense. Tok ham med meg inn igjen, og det tok ikke engang et minutt før han brøt ut i full raptus og fløy villmann mellom veggene i toddler tantrum. Stoppet plutselig og begynte krafse og grave som en manisk gærning på gulvet, og falt så dønn om, som et slakt, rett i søvn. — Har De forsøkt skru maskinen av og på igjen? 
    • Det er nok definitivt en del av "spøkelsesalderen", men det er også viktig å ta på alvor så man ikke ved uhell forsterker adferden så den blir en uvane.
    • Er hun ikke i den alderen? Jeg har noe liknende problemer selv, også 5 mnd. Bjeffet plutselig på en dame på bussholdeplassen i dag, uvisst av hvilken grunn. Heldigvis bare sosial bjeffing, som han gjør når han vil noe, men hun ble dessverre ukomfortabel, så måtte fortelle henne at det var vennlig kommunikasjon for å få oppmerksomhet, ikke noen trussel eller advarsel. De høres veldig annerledes ut og serveres mot "inntrengere" på "eget territorium". Kanskje sammenlignbart med hva din gjør? Fordi min er avlet for å vokte, så belønner jeg ham for å være flink gutt og gjøre jobben sin tilfredsstillende når han serverer advarselbjeff på fremmede "inntrengere". Hadde han truet og ikke latt seg avlede hadde jeg kjøpt profesjonell hjelp, men foreløpig er han tilfreds med å få respons på varselet og tar min vurdering av situasjonen som god fisk.  Kjenner du til begrepet sladretrening? 
    • Det er vanskelig å si uten å se hunden. Går dere på noe valpekurs? Isåfall er det et godt sted å spørre. Jeg tenker også at det er veldig viktig med god sosialisering med trygge hunder og folk, og på trygg avstand til "skumle" ting i ulike miljøer generelt, så ikke alt ukjent blir skummelt.
    • Hei! Har en 5 mnd gammel bc valp som knurrer og bjeffer på ting som kommer på avstand, samme om det er kjentsfolk eller fremmede.. hun syntes det er greit når de kommer nærme nok, da vil hun mer enn gjerne hilse og er fornøyd.   idag når faren min kom inn med caps knurret hun og bjeffet her inne, noe hun aldri har gjort før.. noe jeg bør gjøre for å forebygge? hun er dog lett å avbryte enkelte ganger, men mååå liksom bjeffe.. takk for alle svar
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...