Gå til innhold
Hundesonen.no

Boerboel


ElinT

Recommended Posts

Er det noen her som har erfaring med denne rasen?

Jeg ønsker mest mulig informasjon.

Jeg har lest litt rundt om rasen og mye av det jeg har lest stemmer dårlig med det jeg har hørt fra noen jeg kjenner som har en av rasen. Derfor ønsker jeg å høre deres erfaring. Kan jo hende de jeg snakket med hadde en "ikke typisk" boerboel...

Grunnen til at jeg lurer er at ei venninne av meg vurderer å kjøpe Boerboel valp, og omtenksom som jeg er vil jeg bare undersøke at hun ikke tar seg vann over hodet ;)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • Svar 130
  • Created
  • Siste svar

Nå har jeg ikke Boerboel selv,men vil si jeg har blitt godt kjent med rasen da naboene våre driver oppdrett og har flere eksemplarer av rasen. Låner ofte den ene tispa hans både på tur og innimellom her hjemme noen dager, har også passet " kennelen" når de har vært borte.

Jeg har MASSE positivt og si om rasen, men har jo en del ting som man bør være obs på ved kjøp av en slik stor hund. En BB har et utpreget vaktinnstinkt! Er ikke en hund man slipper løs uten og ha kontroll på altså.. da den uten og bukke forsvarer deg/familien mot de farer som måtte vise seg.. om det er en jogger som kommer brått på eller kanskje en annen hund?

Jeg har døren låst her hjemme når jeg passer BB tispa og det er ikke er redd for og være alene hjemme med henne, er nå heller for og beskytte evt "uvedkommene" som plutselig står i stuen min. Hun har mer en gang skremmt vannet av min far da han kommer med posten ;)

Men jeg vil tro dette har også mye med sosialisering og miljøtrening og gjøre, og ikke minst at man har god kontakt med sin BB og at den i tilegg stoler på deg og din dømmekraft.. altså da slipper den i alle tilfeller og ta avgjørelsen selv om den finner noe truende. Så hvis man er en lita dame ,og vil ha seg en hannhund, bør man være klar over at disse blir STORE , hvis man ikke helt har styrke eller vet hva man driver med, har hørt noen hanner kan bli ganske dominante.

tispene blir jo også ganske store,men er ofte en del mykere, denne bb jeg pleier og låne er rundt 55 kg, og kan love deg det er mye hund og holde igjen.. har forstuet foten min ved et tilfelle :rolleyes:

vil ikke anbefale den som førstegangs hund.

Dette var egentlig det som kan bli det negativet med en BB, altså str ,styrken og vaktinnstinnstinktene.. hvis man ikke vet om dempe dette på en positiv og god måte.

Eller er dem noen helt fantastiske hunder! og de jeg har blitt kjent med er rolige og bedagelige inne og masse futt i ute. Er en rase jeg selv har på "ønskelisten" min:)

står masse info om dem på boerboel klubbens hjemmeside ;)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Venninden min har en, så nå kan jeg kanskje være til hjelp for en gang skyld :icon_fun:

Stor og kraftig hund er det sikkert og visst at den er hvertfall! Det er en fin og stødig brukshund, gode egenskaper som vakthund, egner seg ikke for førstegangseiere, de må ha solid erfaring med å håndtere den slags rase.

Det er en fryktløs og selvsikker hund, mye stabil i lynne, veldig godt lynne! Det er viktig at valpen kommer i fra en SABT registrert oppdretter. Er en trygghet for valpekjøper at valpen er renraset og fra rasetypiske foredre... Min venninde holdte på å bli lurt av en uærlig "såkalt oppdretter"

Ang sikling, så ja... hehe, Tommy som venninden min eier, når han rister på huet, så fyker det sikl rundt, men han er så nydli så det gjør ikke noe ;)

Men han er en utrolig tålmodig og snill gutt som liker å jobbe og bli utfordret, men han er alltid den første som sier ifra om han hører lyder i huset, uansett om det er midt på natta eller om det banker på, på dagen. Han hiver seg mot vinudet/døren og bjeffer med den dype røsten han har ;) Sier alltid ifra om han værer noe...

Håper dette hjalp litt hvertfall ;)

Silje

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Rimfrosthuldra:

Jeg er også intressert i rasen.. Hvordan er helsen? Leste på canis at dette er den sunneste av mastiffene og at den kan forventes å leve 12-15 år.... noen som har noen tanker rundt dette? happy.png

Og sikler de mye?

Jeg tror Helsen skal være ganske bra på BB. står en helserapport på boerboel.no sine sider :icon_redface:

hehe ang sikling, jeg har ikke merket så mye til det, annet enn når hun jeg pleier og låne drikker fra vannskåla på kjøkkenet og da kommer inn i stuen.. så er den rene elven etter henne :P

Er en meget flott rase du er int i iallefall :D jeg vet med sikkehet at skal jeg ha en stor hund ( noe jeg skal når vi bor bedre til) blir det er boerboel :P uten tvil!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nå har jeg ikke Boerboel selv,men vil si jeg har blitt godt kjent med rasen da naboene våre driver oppdrett og har flere eksemplarer av rasen.

Bor ikke du også i Arendal? Er det Boerboel oppdretter i Arendal?

Vi skal til Sokna (norboerboel) neste helg å snakke med de og hilse på hundene. Send gjerne pm til meg hvis noen kjenner til den oppdretteteren :icon_redface:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 1 month later...
vil ikke anbefale den som førstegangs hund.

Hvorfor ikke som førstegangshund? Vi har nå hatt vår BB i hus i 12 mnd og det er vår første hund. Han gjør alt som han skal og det finnes ikke problemer av noe slag. Min erfaring med hund var inntil denne 'ikke-eksisterende', men har funnet ut at så lenge du er konsekvent og bestemt betyr det lite og ingenting om du ikke har hatt hund før. Uansett, vær obs på at BB'er blir store så du må ha full kontroll på den, ellers kan det fort bli ubehagelig å gå tur/treffe andre. Jeg har bare positivt å si om rasen!

Som Finn (Norboerboel) sa; Det kan ofte være lettere for en uten erfaring å ha BB, en en med masse erfaring, så lenge innstillingen er den riktige.

Du må gjerne kontakte meg om du skulle ha noen spm.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hvorfor ikke som førstegangshund? Vi har nå hatt vår BB i hus i 12 mnd og det er vår første hund. Han gjør alt som han skal og det finnes ikke problemer av noe slag. Min erfaring med hund var inntil denne 'ikke-eksisterende', men har funnet ut at så lenge du er konsekvent og bestemt betyr det lite og ingenting om du ikke har hatt hund før. Uansett, vær obs på at BB'er blir store så du må ha full kontroll på den, ellers kan det fort bli ubehagelig å gå tur/treffe andre. Jeg har bare positivt å si om rasen!

Som Finn (Norboerboel) sa; Det kan ofte være lettere for en uten erfaring å ha BB, en en med masse erfaring, så lenge innstillingen er den riktige.

Du må gjerne kontakte meg om du skulle ha noen spm.

Min venninne har bestilt valp fra Norboerboel (1uke gamle nå), så hun har bestemt seg for denne rasen.

Jeg var med henne opp dit for å hilse på for en måneds tid siden, og etter det han hadde å fortelle om rasen så tror jeg dette skal gå helt fint :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Skulle til å nevne det - og så ble det bevist... Som i debatten på Canis, så er det veldig ofte atskillige førstegangseiere med unge hunder, gjerne under året helt ned til valp, som skal "bevise" - gjennom egen, selvsagt snill, hund - at "joda, dette går så bra så", og så har hunden deres, stor som den er, knapt kommet i puberteten.

Hvis man velger en rase som er så solid avlet på de egenskapene man fortsatt ønsker, der lojalitet og beskyttelsestrang mot eier og voktertrang har vært fremelsket i generasjoner, så er det ekstremt naivt å tro på at det KUN skal være sosialisering og miljøtrening som skal være det avgjørende for å "hindre" disse egenskapene i å dukke frem. Selv ikke-voktende raser kan få virkelig sans for å passe på hagen, dersom de har en hage - der en "leilighetshund" kanskje ikke får samme utvikling - så det er mange ting som spiller inn.

Det er usikre hunder som trenger mest miljøtrening og sosialisering, og jo tryggere de er på eier, jo mer tør de å "overlate" til ham også. Men boerboelen hevdes jo å være sikre hunder, såvidt jeg forstår? Og det er jo flott! Men en sikker hund med vaktinstinkt trenger man derimot solid kontroll på - og å vite hva man gjør. Og når det gjelder andre dyr - hanndyr - så er det vel stort sett det samme som gjelder over hele fjøla som gjelder når det er snakk om å få en hund som tåler andre hanner?

Flott hvis man er et slikt naturtalent av en eier, som får alt riktig på første forsøk :P De finnes, det er like artig å treffe slike - unge som voksne, som har rette, hyggelige autoritet og konsekvens såvel som positivitet. Men jeg tør nå påstå at flertallet av førstegangseiere, ikke minst unge, har litt å lære, særlig om den biten som heter "dette er et dyr" - og litt om hva slags egenskaper som ligger i en rase.

Det er jo nettopp derfor man velger en rase, antar jeg - fordi man vil ha de og de egenskapene, eksteriørt og mentalt. Vet man hva man går til, blir det sjelden eller aldri noe problem... men har man overdreven tro på at "alle blir snille, bare de blir behandlet snilt", så tror jeg man kan støte på både det ene og det andre skjæret i sjøen. Ser nok av ferske rottweilereiere som gjør det, iallfall... som blir "forbløffet" over at gutten til mor plutselig har egne meninger - til tross for hva som skrives på klubbens hjemmeside.

Jeg har truffet riktig flotte boerboeler, som da har vært hos eiere som ser dem for det de er - og som ikke synes det gjør noe. Jeg synes også det er greit å ha hunder med vaktinstinkt og som varsler meg, hadde jeg bodd på landet kunne jeg nok også tenkt meg en stor hund som dette, men jeg vil nok være veldig realistisk for hvordan man skal og må håndtere det. For hunder med vaktinstinkt ER et ekstra ansvar, akkurat som hunder med jaktinstinkt er det eller hunder med sterke gjeteregenskaper. Vet man om det, tar man forholdsregler - og det er jo greit? Det gjør jo resten av oss med hunder med spesielle egenskaper utover goldenvennlighet også...

Å være REALISTISK er det beste noen og enhver kan gjøre om og for sin rase - om det er en boerboel, en cavalier, en belger eller en engelsk setter ;)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Venninen min som skal ha boerboel har erfaring med hund fra før, det er ikke hennes første hund.

Selv om rasene hun har erfaring med er langt fra samme typen som boerboel, så har hun satt seg godt inn i rasen og er forberedt på å jobbe med den.

Jeg tror (og håper) at det skal gå bra, hun virker veldig innstilt på dette.

Jeg har skaffet henne informasjon, fått henne til å snakke med folk med erfaring med rasen, og besøkt flere forskjellige voksne av rasen, så nå er det opp til henne å få det til :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det høres bra ut, godt forberedte, erfarne valpekjøpere er jo det alle vil ha :P

Tenker bare litt at det ville vært synd om også de "nye" rasene skal gå i samme fella som skjedde med amstaff; at rasen ble "forherliget" på en urealistisk måte som så enkel og grei at det bare var slemme, dumme eiere som fikk hunder som oppførte seg som hunder (altså kunne krangle med andre hunder)... og at man fikk eiere som ikke visste helt hva de kunne risikere å gå til.

For vet man hva man får, og leker inn kontroll fra hunden er valp, og ser etter de små tendensene fra første stund til ting man ønsker å dempe... så blir det sjelden større problemer. Men tror man "god sosialisering" - i form av frislepp sammen med alt av andre hunder - fra tidlig alder er "alt" som trengs, blir det nok verre.

Kenth Svartberg snakker om hvor utrolig mye man får gratis når valpen er liten, og man selv er stor - og "Gud" i dens øyne: Legger man godt grunnlag da, ut fra realistiske forventninger, så går det langt bedre - enn om man må "hanke det inn" når hunden har begynt å bli trøblete som unghund.

Vil man ha en hannhund som ikke konfronterer andre hunder, så legger man løpet fra tidlig av - FØR noe skjer og hormonene begynner å rase, ut fra Belgerpias gode, gamle oppskrift. Man lar den ikke leke herjeleken og venne seg til å være the big boss uavlatelig. Slike ting, som jeg synes mange går litt i fella på - slik jeg sjøl gjorde en gang også. Derfor det smule misjonsbehovet, for det var veldig trist.

Det er viktig at det for små raser også kommer seriøse, gode oppdrettere som forteller realistisk om rasen - for det er de som legger hele grunnlaget for en rases omdømme, gjennom dem de selger til som igjen blir en slags "ambassadører" for rasen. Finner man slike oppdrettere, er de jo gull verdt.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

vil ikke anbefale den som førstegangs hund.

Jeg mener at man burde velge den rasen man liker mest første gang man velger en hund/valp,

om det er en BB , Presa, Bull Mastiff, Schaefer eller hva det måtte være, det viktigeste er at man tar hunden sin seriøst og setter av mye tid til den, trening og sosialisering, jeg tror alle seriøse hundeeiere får det flott med hunden sin sålenge de setter av tid og virkelig vil ha en god hund. Har selv en Presa Canario, utrolig sta hunderase, og dominante, men vi trives og har det bra selv om ting kanskje tar litt lengre tid å lære inn enn på en BC :)

Men, vær klar over at mange raser krever med tid enn andre, og BB er nok en rase du må bruke endel tid på :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hm... holder fortsatt på mitt ang om at enkelte raser er ikke nybegynner hunder hvis man kan kalle det det. BB er tross alt en meget stor og kraftig hund, med noen solide vokter egenskaper, og noen hannhunder han en tendes og bli dominerende. En nybakt hundeeier som får valpen i hus, og ikke har erfaring med hund fra før, vil kanskje allerde da trå feil ang hunden.. og forholdet kan utvikle seg i helt feil rettning, siden det er fra valpen kommer i hus man legger grunnlaget for fremtiden... ikke når man har en 60 ++ kg tung hannhund som er full av hormoner.

Men er flere raser som man da ikke anbefaler som førstegangs hund, og med god grunn.. er en grunn for alle annonsene om hannhunder spes i alderen 14-15 mnd som omplasseres.

Men er som sagt ingen regel uten unntak.. så trekker ikke apsolutt alle under en kam her. Det finnes sikkert noen flotte førstegangs hundeeiere som kan ha en BB eller anne lingene stor rase :)

MEN som jeg kjenner flere som har fått seg hund for første gang har sagt : " ååå jeg ante virkelig ikke det skulle bli så mye arbeid" hehe... og dette er små hunder dette gjelder. En stor og krevende rase som i tilegg kan rive deg over ende på tur, som varsler på folk,postkasser,andre hunder i en forvirrende ungdoms tid og kanskje i tilegg begynner og teste ut grenser både hjemme og hos menneskene sine, kan være frustrerende nok for dem som har vært gjennom den før.. som vet det går over, og det er bare fortsette treningen og oppmuntre hunden til og møte de skumle tingene på en positiv måte, gi den sosialisering/miljøtreing osv.Men for hundeiere som aldri har hatt denne utfordringen før, som har hatt en fantastisk søt og snill og mer veloppdragen valp i kanskje snart 1 år.. og så forandrer hunden seg "plutselig" til noe helt annet.. ja er vel her veldig mange desverre gir opp da..

En rase som bb trenger også en stødig eier, en som gir hunden den ro og trygghet i form at "mamma" eller "Pappa" kan fikse alt.. Altså ikke en nervøs og usikker "leder" som gjør at hunden føler den må ta stilling til alt og alle den møter.. da rasen har dette liggene veldig sterkt inne i værmåte, er det jo her man må dempe den. I den afrikanske busjen går det ann og la hunden løpeframfor på tur, for det første møter man kanskje ikke så mange mennesker der som i skogen her hjemme.. men også er det MYE mer farer som truer der nede og som man syntes nok det er helt OK at hunden løper framfor og varsler om..

så er vel her utfordringen med rasen ligger, nemmelig og dempe vokter instinktet mer enn og trekke det fram. Og dette er vel noe som kan være ufordrene nok for en som kjenner rasen, så blir det nok ikke mindre ufordrene for en førstegangs hundeeier som i tilegg ikke har kunnskapen og erafaring med hvordan man møter en slik situasjon.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 2 weeks later...

Hei sann...det er jeg som er venninnen som da skal ha en boerboel:)å kan jo ikke si noe annet enn at jeg gleder meg til første helgen i mai da min lille prinsesse skal komme i hus...greit detter er en helt annen rasen en phalene/papillon som jeg er vant med...men har like vel all tro på at dette skal gå bra,har lest mye på norske,svenske,danske og afrikanske nett sider..så hvet hvilken rase jeg har valgt og hvikene egenskaper di har på godt og vondt...har ikke møtt noen fler en di på sokna når vi var der for å hilse på i januar men fikk ett kjempe godt inntrykk av hundene di hadde...Så dette går nok så bra atte:)legger med ett bilde av valpene...di er nettopp født så er egentlig ikke så mye enn kan se da :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det at en rase ikke vil anbefales til førstegangs eiere betyr ikke at en førstegangs eier ikke kan klare en slik hund.Tilfelle noen misforstår det.

Jeg så en BB igår,og vi gikk med våre hunder under kontroll.Jeg kan ikke se at eier av denne hadde hverken kontroll eller kompetanse til å ha denne hunden.

Så nok en gang lurer jeg på hvor han har fått den fra...

Men men...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det at en rase ikke vil anbefales til førstegangs eiere betyr ikke at en førstegangs eier ikke kan klare en slik hund.Tilfelle noen misforstår det.

Jeg så en BB igår,og vi gikk med våre hunder under kontroll.Jeg kan ikke se at eier av denne hadde hverken kontroll eller kompetanse til å ha denne hunden.

Så nok en gang lurer jeg på hvor han har fått den fra...

Men men...

Skjønner ikke helt hva du mener med dette?var den B.B eierernen første gangs eier?etter det jeg har lest i mange av dine innlegg så føler jeg vel kanskje det at du mener det er ytterst få som er egna til å kunne ha denne rasen

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg mener at dersom man har sunn fornuft kan man ha hvilken som helst hund første gang.Også BB.

Jeg fikk selv akita som 12 åring,og klarte dette veldig bra.

Men når en ser slike tilfeller med folk som er på slep etter hunden,og hunden nesten er større enn dem,og hunden ikke er under kontroll fordi den passerer hunder(som går helt rolig forbi)

...så begynner man å lure.Spesielt når hunden blir behandlet dårlig i tillegg.

Det er selfølgelig begrenset hvilke som er egnet til å ha slike hunder.Dette pga styrke,gemytt/egenskaper osv.

Ikke nødvendigvis fordi menneskene er dumme,slemme og teite.Men rett og slett pga at rasen ikke passer dem.Eller de ikke har evne til å "få den til".

Det gjelder alt fra Dalmantiner til Border Collie.Eller Dobermann...

Jeg for min del takler ikke Dobermann og Border Collie...(får til,men vil ikke få til..orker ikke,er ikke min smak,mitt bord...whatever)

Men klarer Akita,og en god del andre raser...

Hvis du skjønner?

Det er ikke en rettighet alle har og ha hva de vil.Rasen du har skal du få til.Noen jeg kjenner hadde en bc og dober mix.Han var vandt til cocker spaniel...Jeg advarte ham mot denne mixen og sa at :

JEG VET dette ikke er noe for deg.

Han hørte ikke på meg,selv om jeg sa at begge rasene krever mye,blabla..Det er jo hypermix.

Han kvittet seg med hunden etter noen dager.De som fikk hunden kvittet seg med den etter 1 mnd.ca.

Hvor hun er nå aner jeg ikke...Håper hun en dag treffer de som vil ha henne som hun er,og vil og KAN gi henne det hun trenger.Det er jo det som er viktig.

:ermm: Så sånn er det..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Du har så rett Inustaff - det er ingen menneskerett å ha hund, generelt sett.

Når man ser folk blir fullstendig oppgitt og fortvilet av å ha hatt en golden, collie eller en schäfer i 6-8 mndr - så er det ingen tvil om at endel folk kjøper hund uten å ANE hva de går til.

Jeg har gjort et par dustete omplasseringer i mitt liv som oppdretter - supersøte mennesker, alle de riktige svarene, forberedt som søren, vurderer valp men... Også har de fått voksen og snill (men uoppdragen og tullete) bearded collie - også går alt rett i vasken. De takler ikke at hunden trekker i båndet, eller at den drar inn rusk og rask i huset, eller at den hopper opp på tilfeldige forbipasserende på gaten, løper etter naboungene, etc, etc..

Heldigvis har de dustete omplasseringene jeg har gjort i min tid ALDRI resultert i at hunden har hatt det vondt, og jeg har da fått den tilbake igjen uten noen dramatikk. Men jeg har i de tilfellene vært meget, meget glad for at de aldri fikk en valp, ja. De hadde jo allerede en nærmest fiks ferdig voksen hund, hvordan i all verden skulle det ha gått om de hadde fått en formbar liten valp? De hadde jo selvsagt fått alle de samme problemene (+ noen hundre til..).

Men det er selvsagt helt fantastisk å finne disse eierne som ER forberedt, som takler det som må komme, de som har snakket med folk som har rasen, VET hva de går til.

Ære være sånne valpekjøpere - og sånne vil man alltid ha.

Men at noen hunderaser ikke nødvendigvis skal være anbefalt som førstegangshunder synes jeg er helt greit. Enten det er pga størrelse eller temperament. Når man ikke har hatt hund før ER det vanskelig å sette seg inn i hvor mye plass en st.berhard faktisk tar i bilen, eller i camp.vognen/hytta. Det ER problematisk å se at sikling er et problem - før man har middagsgjester med slim fra øreflippene... Det ER ikke alltid så greit å kunne forutse hvilke egenskaper nettop MIN valp har som bør dempes (eller bygges opp).

Men at førstegangseiere har en større prosentdel av omplasseringer bør man vel ikke engang være i tvil om. Og DA er det lettere å omplassere en "borskjemt drittbikkje" av en spaniel enn en større og mere krevende rase.

Susanne

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 4 months later...

Norboerboel er den største og mest seriøse oppdretteren av Boerboel i Norge. Jeg har kjøpt begge mine Boerboeler der i fra.

En kan også gå inn på www.bb-klubben.com og finne andre oppdrettere, samt flere linker ut i Boerboel - samfunnet.

En vil da raskt finne ut at de Norske Boerboelene holder en meget høy standard ift resten av Europa, og at Finn hos Norboerboel besitter et meget bra genmatriale.

Emner som er diskutert i debatten er Boerboel som førstegangshund. Jeg har tidligere hatt ulike raser, som Border C. og Rottw.

Rottiser kan på mange måter sammenlignes med en Boerboel, både i størrelse, gemytt, bruksområder osv. Slik at jeg følte meg komfortabel med å anskaffe en slik rase. Jeg ville nok som oppdretter ikke solgt en Boerboel - han til hvem som helst, men det er nokså enkelt å anskaffe seg en Boerboel hvis en absolutt ønsker denne type hund, desverre.

Hvis en som førstegangs hundeeier ønsker å anskaffe seg en Boerboel, så gå for en tispe. Tisper er generelt enklere å håndtere og er ofte 20 kg muskler mindre:)

Når det gjelder vaktinstinkter vil dette variere voldsomt idividuelt. Noen Boerboeler finnest det ikke vaktinstinkter i, mens andre er meget vaktsomme. Her er nok nøkkelen å kjøpe din Boerboel fra en SABT registrert oppdretter, som er din garanti på at hunden er godkjent for avl og har et gemytt som er akseptabelt. Finn hos Norboerboel er SABTs representant i Norge, og kan være behjelpelig med å anskaffe valper, eller videreformiddle kontakt med seriøse oppdrettere i utlandet. Det finnes nok av useriøse "oppdrettere" som til stadighet legger ut "Boerboeler" på feks Finn.no. En rask telefonsamtale med etterspørsel av stamtavle og SABT - medlemsnummer, avslører hvor seriøse og ekte "boerboelen" deres er.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Har ikke egenerfaring, men omgåttes en håndfull whippets. Tur i typisk norsk skog er meg bekjent ikke noe nevneverdig problem. Herjer hunden i skogen kan det såklart bli en skramme her eller der uavhengig av rase, men jeg har aldri hørt at det er noe vesentlig verre med whippet. Når det gjelder munnkurv mtp. jaktlyst så vil det hindre skade og drap av byttedyr, men jagingen og stresset blir jo det samme. Hunden skal ikke jage vilt (eller tamt strengt tatt) så du bør ha tilgang til åpne og/eller inngjerdede områder som hunden kan få løpe fra seg på. 
    • Ser at det er nesten 6 år siden noen har skrevet her, men jeg prøver likevel:  Har et par spørsmål om whippet som jeg lurer på. 1) Leser her og der at det er veldig lett at de får overflatiske skader på kroppen, pga av full fart under "fri leik". Hvordan er det å kombinere tur  i typisk norsk skog med en løs whippet?  2) Whippet har jo jaktlyst. Er det mange som har erfaring med at naboens katt har fått en ublid skjebne? 3) Når det gjelder jaktlyst; er det helt "på trynet" å sette munnkurv på en whippet som skal få rase fra seg i fritt løp? Bare noen spørsmål fra en som har whippet på lista over "hunder jeg kanskje kunne tenkte med, når den hunden jeg har nå rusler til de evige jaktmarker"...
    • Skal sjekke den sida da jeg får tid.  Når det kommer til aktivisering har det vært lite i det siste, men alle problemene jeg viser til er helt uavhengig av hvor mye aktivisering han har fått i det siste. I hele sommer feks var det 2 5-minutters turer hver dag, en tur på en halvime og 1 til 1,5 time i en hundepark hvor han kunne springe og lukte og utforske, hvor mellom 10 og 40 minutter hver gang ble brukt til agility, rally lydighet og andre øvelser. Det var da altså 6 av 7 dager i uka i månedsvis. Før også har han fått minst en time hver dag pluss trening. Ren hundetrening vi drev med ellers gjorde han mer sliten, men det hjalp som sagt ikke på noen av problemene nevnt over. Ikke på bjeffing, piping, aggresjon eller noe annet. Nå siste måneden har det ikke vært tid til å følge opp det med så mye aktivisering dessverre.  Så selv om det ikke har vært direkte trening så har det ihvertfall vært aktivisering med egentrening fra min side.  Jeg vil tro at hvis noen har tid til mer aktivisering enn dette så kan han nok være en "bedre" hund. Men det krever vel også at noen er i en situasjon hvor dem ofte kan få besøk av noen som er vant med hund.  Sånn som situasjonen er nå har jeg heller ikke mulighet til å følge opp med veldig mye fysisk aktivitet, fordi skaden jeg har begrenser det til at selv 30 minutter lange turer er å strekke ting og selv det er vanskelig noen dager.  Hvis det hadde vært mulig hadde jeg skulle ønske jeg kunne hatt han videre. Jeg vil fort være i en situasjon hvor dette er et problem som ikke vil fungere videre i hverdagen. Utenom det så har jeg først nå egentlig innsett hvor store verdier på eiendommen som har forfalt fordi jeg ikke takler konstant bjeffing hele tiden. Bjeffingen, sånn utenom hørselskaden, tærer enormt mentalt for det føles som om noen skriker konstant. Jeg har forsøkt noen som har han noen helger innimellom og han er roligere der enn han er hos meg, foreldrene mine og flere anre som har passet han. Eller ihvertfall etter første dagen. Jeg har kontakt med oppdretteren, så kan jo høre om det. Han har prøvd litt gjeting, hvor han spredte flokken i alle retninger og kun var opptatt av å jage. Er også en del jaktinnsikt, så ikke sikkert det er noe han fungerer veldig godt med.  Men ja, jeg ser for meg omplassering er vanskelig. Det krever noen som har erfaring med lignende hunder og som i tillegg har mye tålmodighet. Absolutt alt annet enn lyden er noe som fint hadde gått ellers også
    • Her trenger du definitivt hjelp. Jeg vil anbefale å sjekke https://atferdskonsulenter.no/,  det er mange flinke der over store deler av landet. Jeg er på reise og har ikke hatt tid til å lese nøye gjennom, men mitt første spørsmål er hvor mye aktivisering får han på regelmessig basis? Dette høres ut som en gjeterhund med mye kapasitet, og ta tenker jeg at det er en hund som må få brukt seg nok både fysisk og mentalt hver dag. Du beskriver noe hundetrening "som kolliderte med andre ting", og enkelte episoder/tilfeller, men en aktiv gjeterhund trenger jo fort god trening ihvertfall noen dager i uken og litt småtrening til daglig. I tillegg til nok fysisk. Folk jeg kjenner med border collier og andre aktive hunder trener jo gjerne hundesport et par timer to-tre dager på ukedagene, i tillegg til kurs og/eller konkurranser i helgene, samt lange turer enten med sykkel eller løping.  Av måten du skriver på høres det veldig ut som det eneste du ønsker er å slippe å ha hunden. Det vil være en ganske stor jobb å trene bort mye av denne adferden, og jeg tenker det må være en helt fair vurdering om du ønsker å leve med denne jobben. Å ha hund er en livsstil, og en hund med adferdsproblemer legger mange føringer i hverdagen. Jo mindre mulighet du har til å tilrettelegge hverdagen etter hundetreningen, jo lengre tid vil det ta å få bukt med problemene. Dessverre kan det være vanskelig å omplassere en slik hund, men HVIS det i hovedsak er mangel på aktivisering som er utfordringen så kan det være aktuelt for noen som vil ha en arbeidshund med mer kapasitet. Er han prøvd til gjeting? Har du kontakt med oppdretter? Det kan jo være verdt å høre om de vet om noen som kan være aktuell for å ta over hunden. Eventuelt kan du jo ta kontakt med en av adferdskonsultentene på lenken over og få en vurdering av hunden. 
    • God dag. Jeg skriver her fordi jeg trenger råd og tips for en hund som kan beskrives som vanskelig. Selve teksten kommer etter oppsummeringa: Oppsummert: Hund på 5 år. Hunden lager veldig mye lyd i de aller fleste situasjoner. Det er trent på å stoppe dette med ignorering, belønning for å være stille, rolig, det er brukt omvendt lokking , med mer. Ikke fungert. Hunden er aggresiv mot en del ander hunder. Trening og kjemisk kastrering har ikke hjulpet. Hundens adferd ødelegger de fleste aspekter av livet til eier.   Så jeg har en hund som er veldig energisk og med mye lyd. Det er en gjeterhund, hannkjønn, på 5 år. Energisk går fint. En hund som er hyper, vil leke, spretter rundt i sofaer og maser går egentlig helt greit. Det som derimot er et stort, stort problem, er lyd. Først og fremst bjeffing, men også mye piping. Ikke bare har jeg fått hørselskade av det som hvis verre kan gjøre at jeg sliter med å være sosial, dra på butikken, arbeide, med mer, men det går utover meg mentalt og påvirker alle aspekter av livet mitt svært negativt. Adferden går på at det bjeffes for eksempel når biler kjører forbi utenfor huset. Før var det bare en spesifikk nabo som det ble bjeffet mot og det var ingen måte å avverge det på som jeg fikk til selv de få gangene jeg visste bilen ville passere på forhånd. Nå er det de fleste biler. Det varer jo bare 2-3 minutter med intens bjeffing, stramline hvor han kveler seg selv og røsker tak i båndet hvis han står ute. Er han inne prøver jeg å avverge det, men han vet lenge før meg at en bil er på vei forbi og det er omtrent umulig å reagere fort nok. Men det er trent på at han var ros og belønning for å være stille når noen kjører forbi, når han bjeffer brukes det innkalling og han får ros og belønning for å komme til meg og for å være stille. Det virker til å ha null effekt utenom de gangene han reagerer. Andre ting som gir bjeffing ute er hvis jeg driver med arbeid utenfor rekkevidde for båndet hans. Han kan bjeffe i timevis uten stopp. Det skjer ikke alltid at det er timevis, men det alltid en del bjeffing og det varer alltid minst 10 minutter. Han kan fint ligge å se på og følge med, men det er sjeldent han gjør det uten at jeg blander meg inn. Han bjeffer også da mye mer mot naboen, hvis hunden der er i hagen, selv om han ikke ser den hunden, hvis jeg er ute. Hvis han ligger rolig og får ros for det vil det alltid, hver eneste gang, føre til at han bjeffer kontinuerlig etterpå. Jeg må dessverre si at den eneste måten jeg får han til å være stille, etter årevis med trening på at han får ros og belønning for å ligge stille å følge med, er å fysisk ta tak i han. Løfte han opp, eller legge han i bakken er eneste muligheten. Alternativet mitt eller ser å låse han i bilen mens jeg holder på ute. Selv om jeg ikke har naboer tett på, så forstyrrer det langt unna. Jeg har sett folk som jeg vet bor mange hundre meter unna kjøre forbi og snu hos naboen og tilbake igjen, som der ser ut som bare ville sjekke hvorfor det er så mye lyd her og om en hund står alene i en hundegård eller lignende. Så dette her plager folk som bor minst 400 meter unna. Hvis jeg skal gjøre ting ute, så vil jeg ikke låse hunden i bilen i 8 timer i strekk. Dette her har over de siste årene gjort at jeg på generell basis har gjort veldig lite ting ute. Annslagsvis har jeg ting jeg lett kunne ha fikset ute for et år siden, som har blitt verre og nå vil koste meg mye mer tid, energi og penger å fikse. Verdier for sikkert 50 000 er da ødelagt over at jeg verger meg mot å bevege meg ut for å gjøre ting. Så til dette punktet: Hva kan man gjøre? Jeg har i årevis prøvd å forsterke positiv adferd med å belønne og rose da han er rolig, men hver eneste gang det har blitt gjort i alle år, har det ført til bjeffing. Nå orker jeg ikke gjøre det da han er stille, så han får ikke ros for det, fordi da må jeg fysisk ta tak i han for at lyden skal gi seg. Det neste er jo å være hjemme alene. Han klarer seg helt greit med å være hjemme alene hvis jeg drar tidlig. Men det må være før 8, ellers blir det enormt leven som jeg ikke tror gir seg med det første. Før det er et par bjeff så ok. Det virker da heller ikke som han bjeffer like mye på alt som skjer utenfor huset, men det er nok en del på noe da også. I fjor, etter at han ikke hadde vært så mye alene på 3 måneder, fikk han det for seg at han skulle bjeffe da jeg kom hjem. Jeg har aldri gått inn da han har bjeffet. Det tok to uker før han roet seg og et par måneder før han nå igjen nesten ikke bjeffer da jeg kommer hjem. Første to dagene satt jeg og ventet i bilen i over tre timer før han ikke bjeffet mer. Nå bjeffer han kun da jeg først er ved dørhåndtaket. Dette er noe jeg synes er helt greit. Men den opptreningen igjen for at den bjeffinga skulle gi seg var ekstremt demotiverende. Jeg måtte avlyse alle andre planer for dagene og ofte gjorde det at jeg heller ikke hadde tid til å gå tur med hunden, fordi hele kvelden var borte. Reiser jeg bort senere på dagen og kvelden er det ekstremt slitsomt. Jeg får en hund som er hyper, bjeffer i et sett og som er stresset resten av dagen. Det virker da også som han bjeffer ekstremt mye på alt som skjer utenfor huset mens jeg er borte. Da han var valp trente jeg på å være ute i korte turer og kom inn igjen da han ga seg med å bjeffe. Jeg utvidet det gradvis, men det tok langt tid før han ga seg med å bjeffe. Før jeg til slutt bare måtte «hoppe i det» og la han være hjemme alene, så kom vi aldri under 10 minutter med bjeffing.  Samme hvor mye mental trening som var gjort føre eller hvor lange turer som var gått. Så hva kan jeg gjøre her?  Hvilke andre tiltak er det? Neste punk er lyd innendørs. Han bjeffer ikke så mye inne, «sånn egentlig». Det er når det går forbi noen med hund, med søpledunker og på de fleste biler. Før var det som sagt bare en bil, men nå er det så å si alle. Til gjengjeld bjeffer han ikke like lenge inne som han gjør ute, men lyden er veldig, veldig høy. Det er trent på å avverge situasjoner med innkalling, holde oppmerksomheten borte fra det utenfor, hundetrening og generelt belønning når han er stille. Jeg har for lengst gitt opp muligheten for at han forholder seg rolig og ikke springer til vinduet for å følge med. Dette er samme problemene som ute, sånn generelt. Hovedproblemet, sånn generelt, er jo når det er besøk. Det her gjør at jeg nesten aldri drar på besøk til noen og så å si aldri har besøk eller inviterer folk hit. Det er få som takler å være hos meg, eller som takler å ha han i huset. Det betyr at i praksis må jeg sette han i bilen for seg selv de fleste ganger noen er på besøk. Det varierer fra dag til dag, person til person, men det er ekstremt slitsomt i til og med de beste tilfellene. Når noen kommer er det enormt med bjeffing og noen ganger også hopping. Det er trent på at han ikke får oppmerksomhet av de som kommer på besøk eller meg når han hopper, men hvis jeg ikke gir alle som kommer på besøk hit hørselvern før dem kommer inn døra, er det umulig å ignorere bjeffingen. Personer med apple watch får beskjed om at miljøet dem er vil gi varig hørselskade ganske kjapt etter dem kommer hit. Det er da trent på å ignorere han, så godt det lar seg gjøre, men det er umulig. Han kan som sagt bjeffe timevis på egenhånd hvis det ikke blir tatt tak i. Ingen jeg kjenner er villig til å stå i gangen min i timevis for å vente på at en hund gir seg med å bjeffe. Når man sitter og prater senere, da første runde har roet seg litt, bjeffer han hele tiden når det snakkes. Han har mye lettere for å være stille hvis ingen snakker. Han krever konstant oppmerksomhet og hvis ikke folk tar på han, leker med han, eller bruker kommandoer som han får noe for, så vil det være konstant lyd. Det er trent på at han skal ligge stille, uten å bjeffe, eller bare sitte rolig. Det funker helt til han får ei belønning eller helt til han føler det har gått for langt tid uten belønning. Han blir roligere etterhvert med besøk, men det tar timevis. Fort en 2 til 3 timer, noen ganger lengre. Jeg hadde flere på besøk her for en stund siden. Da hadde jeg før på dagen gått over en time med han, vært 1,5 timer i en hundepark vi hadde leid så han kunne springe fritt og drevet en halvtime med mental trening. Han begynte å bli rolig 4 timer etter at gjestene kom. Ikke har jeg tid til å bruk så mye tid hver gang jeg skal ha gjester over, men likevel er han ikke rolig før de fleste besøk er ferdig. Han har ikke blitt noe bedre på dette i det hele tatt. Jeg får også alt for sjeldent besøk til at det kan trenes på ofte og jeg har ingen måte å gjøre så jeg kan få besøk veldig ofte heller. En av grunnene til det er jo at det er umulig å snakke sammen eller på noen måte ha det normalt sosialt med noen hvis man også skal trene på dette. Dette medfører også store problemer med hundepass også, hvor da foreldrene mine generelt ikke orker bråket. Dem kan ikke ha besøk, det er lyd hver gang noen er ute og noen inne. Du kan ikke reise på butikken uten at den som er igjen hjemme omtrent mister hørselen. Det er blitt så dem ofte både gir kos, oppmerksomhet og belønninger når han bjeffer, fordi dem klarer ikke lengre lyden. Det forsterker jo så klart bare adferden, men alternativet for dem er å låse han ute i bilen mesteparten av døgnet. Alternativet for meg er at jeg aldri får møtt venner hvis jeg ikke har noen muligheter til hundepass. Hva og hvordan skulle man trent på det her? Hva kan man gjøre? For å gjøre lista enda lengre er det også et problem med aggresjon mot andre hannhunder, og i tillegg noen tisper. Forsøkte nå kjemisk kastrering for å se på effekten av det og det hjalp ingenting. Ikke på noen av punktene over og heller ikke på dette. Det virker faktisk som aggresjonen, spesielt mot noen tisper og visse hundetyper har blitt verre. Vi var en del i offentlige hundeparker da han var valp. Det gikk veldig bra veldig lenge, men det var noen krangler som han ble tatt i. I tillegg har det vært flere, da spesielt småhunder, som har gått rett til angrep på han. Senest i fjor vinter var den som sprang løs og kastet seg rett i strupen på han. Han har også blitt angrepet av en aggresiv labrador to ganger, men merkelig nok er ikke dette hundetypen han reagerer mest på. Han er også veldig dominant, noe som også gjør ting utfordrende for andre som også er det. Han deler ikke på godbiter eller leker med egentlig noen andre hunder, annet enn kanskje to. Her har jeg trent med omvendt lokking, avbryte blikkontakt, holde oppmerksomheten hans på kommandoer og oppgaver, belønne for å ignorere og andre ting. Det virker til å ha hatt minimal effekt på adferden. Det gjør at det veldig få andre hunder jeg tørr å slippe han til. Her også lurer jeg på hva man kunne ha gjort for å forbedre dette? Det her er det desidert minste problemet, men det er heller ikke særlig positiv opplevelse for meg, andre hundeeiere eller de som vil passe han. Så er det effekten på meg da. Det her er ikke lett. Jeg har jobba mye med det i perioder, men nå er dette bare ting jeg finner meg i. Jeg har ikke energi, spesielt mentalt, til å forholde meg til det. Bjeffingen får meg som oftest sint og frustrert. Det kreves energi for å bare holde igjen når det bjeffes på det meste fra å fysisk slå, sparke og kaste hunden i veggen. Spesielt da fysisk bli holdt fast , bli skreket til ol er de eneste tingene som stopper adferden, annet enn tid. Jeg har ikke nerver igjen til å la det holde på og ikke energi igjen til å fikse det. Man må takke nei til en del sosialt, fordi det er vanskelig med hundepass og hunden sliter med å være alene på kveldstid. Det gjør at man blir invitert med på mindre ting og det sosiale nettverket minker. Drev på med noe med hundetrening, men det kræsjet med andre ting jeg prøvde på med trening og sosialt. I tillegg er hørselskaden sånn at slike miljøer, i hvert fall regelmessig, kan bli veldig slitsomt. Jeg har da heller ikke ofte besøk og det er så klart mer sjeldent pågrunn av alt bråket og styret. Bare det å dra på besøk hos noen betyr at hunden må være låst i bilen fordi lyden og energien blir alt for mye ellers. Jeg kan heller ikke generelt være med andre hundeeiere, fordi det er en større sjanse for at han reagerer negativt enn positivt på andre hunder. Av alle mine beste dager siste årene er alle uten hund. Har jeg en dårlig dag har den aldri blitt bedre, bare lik eller dårligere. Har jeg en god dag blir det aldri bedre, bare på det beste lik, men alt for ofte dratt ned til en middels eller dårlig dag. En middels dag er de eneste som innimellom blir bittelitt bedre, men alt for ofte blir også disse dagene dårligere. Det pipes også mye til tider, og det og bjeffingen har fått meg innimellom låst innpå badet for meg selv for å komme meg unna. Jeg kjenner at hele meg krymper sammen, hvor jeg nærmest søker en fosterposisjon og hvor jeg blir sittende å glane på ingenting på telefon, på noen dumme mobilspill eller lignende. Hjernen min «kortslutter» og jeg får bare ikke til å fungere ordentlig. Det går utover husarbeid, hunden så klart, og andre obligasjoner jeg har. Ikke minst tar det bort tid fra faktisk avslapping og restaurering, fordi jeg kjenner kropper er superstressa og jeg får ikke til å sette på en film eller gjøre noe som slapper meg av. Jeg har gått i lengre perioder med et stress som noen ganger presser i brystet, eller gir meg hodevondt nok til at jeg bare vil legge meg i et mørkt rom alene resten av dagen. Akkurat nå har jeg det siste året også hatt et problem med et bein som forhindrer meg fra å gå lengre turer uten å ta medisiner. Sånn som det ser ut nå vet jeg ikke om det vil bedre seg og det er ikke funnet noen reel årsak til problemet. Det gjør jo også at man må være mer kreativ på å få ut energi fra hunden, men at det også da generelt er vanskelig å gi det som trengs. I tillegg flyttes det til enten ei leilighet eller rekkehus pga jobb og den lyden vil ikke kunne fungere i noen av delene.   Så det her er det hele. Bare mer enn 3 hele A4 sider med tekst. Jeg har tenkt til å kontakte noen hundeinstruktører for å sjekke hva man kan gjøre noe med. Siste to dagene nå har han ikke vært så ille, så man glemmer fort hvordan det er på det verste. Jeg kunne også skrevet mye mer, men det her er alt for langt fra før.  Alle tips for hva man kan gjøre tas gjerne i mot, men jeg tror jeg må se på en løsning med omplassering, hvis mulig. Samme hvor glad man er i dyret, så tror jeg ikke jeg klarer mer. Spesielt da ikke mine foreldre orker å være hundepasser særlig mer og jeg også skal flytte.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...