Gå til innhold
Hundesonen.no

Krysslammelse..


Odin

Recommended Posts

Skrevet

Når en hest først har fått krysslammelse virker det som om de lettere kan få det igjen. Jeg tror det viktigste for å forebygge krysslammelse er å kutte ned på foret når de har en viledag. Varm opp forsiktig og hold hesten varm.

  • 2 months later...
Skrevet

http://www.forushesteklinikk.no/krysslammelse.asp

Her er litt informasjon om krysslammelse veldig greit forklart.

At en hest fikk krysslammelse etter at den fikk lagt på sal etter den var gjennomvåt skjønner jeg ikke helt hvordan kan ha skjedd siden historien til sykdommen tilsier at lagrene av glykogen i musklene er "overfyllte" ved høyenergifôring på hviledager, og når hesten blir plutselig satt ut i hardt arbeid igjen så vil dette gi utslag i krysslammelse (eller "monday morning disease" som det så fint blir kalt på engelsk :) ). Årsaken til at den aktuelle hesten fikk krysslammelse er nok noe annet enn at den var våt.

  • 9 months later...
Skrevet

hVis hetsen din har hatt krysslammelse før, er du nødt til å passe på at den alltid er varm der.

Så når du er ute å rir om vinteren f.eks så ha alltd på et tepppe eller ridedekken.

Det er fordi krysslammelse kan komme fort igjen

  • 2 weeks later...
Skrevet

hold hesten i god bevegelse hver dag og vær nøye med foringen. mye kraftfor og havre øker muligheten for krysslammelse.om hesten kunn brukes som hobbyhest trenger den ikke havre. da er d nok med godt for og høy.

det viktigste er trening.hester er laget for å jobbe,ikke stå inne.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


×
×
  • Opprett ny...