Gå til innhold
Hundesonen.no

Eksem


IM

Recommended Posts

Vet det er noen her inne som også har dalmatiner, og lurer litt på om dere har hatt noen problemer med eksem.

Willy har eksem, litt i bølger egentlig. Har byttet fôr flere ganger, men har kommet til at det er sportmans pride han reagerer minst på, eller det er når han har det fôret han er finest i huden da. Han får også lakseolje, som jeg ble anbefalt i dyrebutikken, men vet ikke om dette har noe for seg.

Noen andre som har prøvd lakseolje med gode eller dårlige erfaringer så vil jeg gjerne få høre om det..

Også var det dette med homeopati da... virker det?? leste et innlegg her, hvor det så veldig positivt ut, men igjen, er det noen som har prøvd dette mot eksem??

Vil ha eksem vekk fra huden hans, ikke bare fordi det ikke er pent å se på, men jeg ser at han klør på det, og at det er ubehagelig for han.

Noen som har noen tips??

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Du har ikke prøvd vom og hundemat? Har hørt at det fungerer godt på noen "eksemhunder". Ellers har jeg ikke så mye innspill siden jeg ikke har hatt hunder som har plagdes med sånt *bank i bordet* . Men ei jeg har møtt et par ganger som har dalmis, plagdes litt med sår/eksem på sin og dyrlegen hadde funnet ut at det var nikkelallergi. Så hun fjernet buret hun brukte som soveplass til han, og sist jeg traff henne sa hun at eksement var borte. Hvis jeg husker riktig da.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Du har ikke prøvd vom og hundemat? Har hørt at det fungerer godt på noen "eksemhunder". Ellers har jeg ikke så mye innspill siden jeg ikke har hatt hunder som har plagdes med sånt *bank i bordet* . Men ei jeg har møtt et par ganger som har dalmis, plagdes litt med sår/eksem på sin og dyrlegen hadde funnet ut at det var nikkelallergi. Så hun fjernet buret hun brukte som soveplass til han, og sist jeg traff henne sa hun at eksement var borte. Hvis jeg husker riktig da.

Dalmisen til veninna mi har også nikkel allergi. Men det slår mer ut som et slags utslett enn eksem, små nupper/klumper i huden og missfarging. Hun kan ikke gå med halsbånd med metall på og måtte også bytte ut bilburet med et som var lakkert.

Hvordan ser eksemet ut og hvor på hunden slår det ut?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Dalmisen til veninna mi har også nikkel allergi. Men det slår mer ut som et slags utslett enn eksem, små nupper/klumper i huden og missfarging. Hun kan ikke gå med halsbånd med metall på og måtte også bytte ut bilburet med et som var lakkert.

Hvordan ser eksemet ut og hvor på hunden slår det ut?

Han får den over hele kroppen, og den synes som brune flekker på huden.. ingen sår eller sånt annet enn når han klør på det da...

Tanken har faktisk ikke slått meg ang nikkelallergi... men han hadde ikke bur hos forrige eier, og hadde eksem der å...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Dalmatinere kan reagere med utslett hvis det er for mye proteiner i fòret de får. Sjekk protein innholdet i fòret og prøv evt. å gå over på et fòr som det er mindre proteiner i. Lakseolje kan du fint gi. Det hjelper en del mot røytingen deres :icon_redface:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

jeg kjenner en som har dalmis. den har allergi og får mye behandling. den får gjevnlige sprøyter. selv har jeg hatt en mellompuddel med allergi og kraftig utslett. han gikk på mye antibiotica og ble bare verre. dette var for at han var allergisk for støvmidd og noe sopp greier. eneste vi kunne gjøre er å prøve å flytte ( men ingen garanti for at det hadde blitt bedre) og vi kunne gitt han gjervnlige sprøyter. han hater sprøyter og hadde ikke levd mer enn et år. han hadde også mage problemer. håper at hunden din blir bedre! jeg vet hvordan det er å våkne midt på natta av en hund som klør seg. ikke noe gøy. lykke til.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Har en mittelspitz tispe som har mye stress. Dette spesielt i de to røyteperiodene og under løpetid. Merker dette godt med økende varsling, knurring mot ukjente(hvis de forsøker ta på henne) og slikking av labber. Alt dette begynte etter første løpetid. Vi forsøker å gå lange turer og leke for å stimulere henne, virker noe... Ingen smerter.  Snakket med dyrlegen uten noe særlig gode råd. Har også hatt atferdsanalyse for noen år siden, hvor konklusjonen var mer stimuli og eksponering.   Er det noen med liknende erfaringer? Kan det være hormonelt betinget, eller er det en slags angstlidelse?   
    • Det er ingen grunn til å ikke bruke tørrfôr som godbiter ellers også, det er jo bare mat, så lenge hunden vil ha det. Og vær for all del ekstremt forsiktig med AI. De stiller ikke vesentlige spørsmål som en veterinær vet å spørre før man behandler en hund. Kildekritikk er fint, men det kommer helt an på hvilke kilder man bruker. Og har lov til å bruke. Så enten er AI-en trent på ulovlig materiale, eller så har den et begrenset spenn av kilder. I tillegg er det ekstremt stor forskjell på hundehold i ulike land, så selv forutsetninger for forskning og råd fra profesjonelle vil variere stort.
    • Altså hvorfor har ikke jeg tenkt på dette?!  Så genialt med AI altså👏🏻  Har snakket med vetrinær igjen i går, og vi skal forsøke med Hills sitt allergifor:) Vi startet overgang i går og lillemann ELSKET det og «sorterte» maten i skåla for han skulle spise Hills-bitene først🤣  Det som var et kjempepluss var at foret har godbiter med samme ingredienser, så de kunne han få 4 stk av om dagen, selv om han er på eliminasjonsdiett. Så GJETT om det ble fest hjemme i går. Første godbit på mer enn syv uker.  Fikk også sove natta gjennom uten magetrøbbel og i morres var avføring fast og fin!    Har skikkelig tro på at dette skal bli bra🫶🏻 OG når vi forhåpentligvis starter provokasjonsdiett om noen uker så skal vi starte med VOM fra taste!    Tusen takk for gode råd folkens👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻 Dere er helt supre som tar dere tid til å svare, og nå er vi såå lykkelige i heimen😍    
    • Takk! 🥰 Jeg glemte at det finnes en verden av små butikker utenom gigantene. Du reddet dagen og uka og måneden, og potensielt hele sommeren min. Nettopp vært på kurstime med råfor klabb og klæss og isj, og så ikke veldig lyst på fremtiden. Får hamstre.
    • Et enkelt nettsøk ga meg flere nettbutikker som har det? Ellers så er det flere som har lignende produkter, jeg kjøpte noen veldig gode for noen år siden, men husker ikke merke nå. Var ikke K9.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...