Gå til innhold
Hundesonen.no

Forskriften i Jølster ble ikke som de ville...


Argyr

Recommended Posts

Skrevet

Jølster kommune ville forby folk å ha mer enn en hund i byen og to utenfor.

Jeg var inne på Lovdata og sjekket nå, de har laget en ny forskrift som bl.a. forbyr hunder på gravlunder og lekeplasser, samt skolegårder og barnehager uten avtale.

Det er også en del som stiller vilkår til hundehold (og dette er den delen som har tatt plassen til antallbegrensningen), der brudd på vilkår er for eksempel urimelig støy eller utrygge situasjoner for barn.

Selvsagt kan de da bare ture frem og beskylde folk når hundene deres bjeffer, men det er et hav av forskjell mellom dette og det å tvinge folk til å kvitte seg med hundene sine.

Lurer på hva som skjedde, jeg? :rolleyes:

Tenkte bare det er kjekt å vite, for folk som engasjerte seg i saken. Kanskje det bare er jeg som ikke har fått det med meg før nå?

Link til forskriften: http://www.lovdata.no/cgi-wift/ldles?doc=/...60307-0330.html

Skrevet

Jeg så akkurat på nyhetene at en annen kommune (husker ikke hvilken) hadde fått gjennomslag i en lignende lov, og forbød et hushold med mer enn tre voksne hunder i de tettbebygde strøkene.

Skrevet

Jeg så akkurat på nyhetene at en annen kommune (husker ikke hvilken) hadde fått gjennomslag i en lignende lov, og forbød et hushold med mer enn tre voksne hunder i de tettbebygde strøkene.

Huh. Da må det ha blitt vedtatt i dag, for det finnes ingen med den beskrivelsen på lovdata.

Ås kommune la frem forslag om maks tre hunder i tettbebygd område (ordentlig finurlig formulert, sånn at det skal se ut som vilkår, men egentlig er et forbud). Kan ikke se at den har gått gjennom, det står at saken skal behandles politisk "til høsten". Kan det være den?

Og hvorfor har det ikke blitt tatt opp? Høringsfristen var i august, jeg visste ikke om denne saken engang før nå. :P

Vefsn kommune i Nordland har en forskrift som sier: "Dersom man skal holde fire eller flere voksne hunder på en eiendom eller en husholdning, må ligge- og lufteplasser være tilpasset hunderase og antall hunder. Ligge- og lufteplasser skal være utformet og plassert slik at hundene ikke blir til unødig sjenanse for naboer eller bruken av tilgrensede områder."

Ingenting galt med det, ikke i det hele tatt. ;)

Utover det finner jeg ingen forskrifter som behandler antall hunder spesifikt.

Edit: Nå fant jeg enda en kommune som vil forby mer enn tre hunder i tettbebygd strøk, nemlig Ski.

Ordlyden er nøyaktig den samme som i Ås: "§ 5. Antall hunder i en husholdning eller på en eiendom/tomt

Én husstand kan holde mer enn 3 voksne hunder i sin husholdning eller på én eiendom/tomt på følgende vilkår: •Eiendommen ligger utenfor tettbygd regulert boligområde"

Fant et dokument på Enebakk (Ås, Ski, Enebakk og Oppegård har visst lagt frem det samme) kommunes sider som jeg tolker dithen at dette ikke vedtas.

"§ 5 Forsøket i høringsutkastet på å begrense antallet hunder pr husstand/eiendom må

betraktes som mislykket. Flere høringsuttalelser påpeker at vilkåret ikke var relevant og

flere mener at det ikke er antallet hunder som er problemet, men hundenes oppførsel.

Rådmannen er imidlertid tilbøyelig til å være enig med Justis- og politidepartementet i Ot.prp.nr.48 om lov om hundehold som sier på side 90 at det er ” påreknelig at hunder i flokk - i alle fall fra fire hunder og opp - kan utvikle en adferd som skiller seg fra hunder som holdes enkeltvis i en familie. …. Det er også observert at hold av større antall hunder har gitt konflikter og problemer i nabolag som myndighetene kan ha hatt vanskelig for å håndtere på en praktisk måte”. Etter samtale med Departementet er det klart at vilkår må utformes på en annen måte som direkte går på forhold til sikkerhet, ro og orden. Rådmannen foreslår en helt ny § 5. "

Og DET tolker jeg som at Justisdepartementet mener at man IKKE kan begrense antall hunder, men faktisk bare sette vilkår ved antall (og det vilkåret kan ikke være at man bor utenfor byen).

banana

Nå skal jeg fortsette å lese, og så får jeg håpe jeg ikke oppdager at jeg har oppfattet det helt feil.

Skrevet

Har sett mange hunder på lekeplasser i Jølster. Det er 20 minutt fra hjemplassen min det. Vet om mange der som har en 3-4 hunder også. Når kom dette forslaget da? De har jo MASSE friluftsområder der, er jo ikke akkurat en by, knapt en bygd..

Skrevet

Har sett mange hunder på lekeplasser i Jølster. Det er 20 minutt fra hjemplassen min det. Vet om mange der som har en 3-4 hunder også. Når kom dette forslaget da? De har jo MASSE friluftsområder der, er jo ikke akkurat en by, knapt en bygd..

Forslaget kom og gikk, forskriften ble vedtatt i mars i år tror jeg. Begrensningen på antall hunder ble IKKE vedtatt (og det ser ut til at det ikke kommer til å skje noen andre steder heller, ettersom Justisdepartementet har uttalt seg om det). Hunder har ikke adgang til lekeplasser i Jølster ifølge loven nei, men det betyr ikke at de ikke er der. Det er ganske mange løse hunder å treffe på under båndtvangen også, sant? Poenget er vel at man kan bøtelegges hvis man blir tatt og noen bryr seg nok til å ringe politiet (og politiet bryr seg nok til å dukke opp).

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Dette avhenger nok en del av individ, men jeg tenker nå at både puddel og bichon-rasene er gode alternativer. Jeg mistenker at puddel generelt er mindre sære enn bichon, men de har også sine særegenheter. Jeg vil anbefale dere å dra på utstilling eller rasetreff for de ulike rasene og møte ulike individer og oppdrettere og eiere av alternativene, så får dere litt mer følelse med hvordan de er. En del av de små terrierrasene kan også være allergivennlig. De er strihåret og må nappes. Men de kan også være en del striere, ha mye jaktlyst og krever mer aktivitet.
    • Det kan være verdt å prøve ut ulike fôrtyper, men også gi lakseolje som tilskudd. Hvis hunden allerede er sensitiv så kanskje prøve ut sensitiv-fôr fra noen merker? RC er stort og kommersielt, og er nok helt greit fôr. Selv brukte jeg svenske Robur kombinert med Vom de siste årene og var veldig fornøyd med det. Acana og Orijen er populære merker som er ganske bra. 
    • Hei! Jeg har en Engelsk Toy Terrier gutt på litt over 4år. Han mister nesten all pels på vinteren for så å bli litt bedre på sommeren. Har pels på hodet og labber og litt på ryggen. Men han er så å si nakenhund nå. Pratet med ei som hadde samme problemet med sin Dvergpincher. Men så var det ei venninne av hu som passet hunden i en måneds tid. Og hun hadde visst byttet ut fôret og hunden hadde plutselig fått fin pels over hele. Hun husket ikke hvilket fôr det var, men hun trodde det ble solgt på butikken. Jeg bruker Royal Canin Small Dogs. Og det hadde hun og brukt, men hun synes ikke det var et bra fôr... Har en gutt til som har helt fin pels. De spiser de samme tingene. Ingen av de tåler noe med and i, de blir skikkelig dårlige i magen av det. Lurer på om det er noen andre som har hatt samme problem med sin hund og funnet en løsning?  Det skal sies at han er veldig følsom til vaskemiddelet vi bruker når klærne hans vaskes så vi bruker Nautral for det er det mildeste jeg har funnet.
    • Hei! Vi har en hund som begynner å bli en gammel mann og jeg er derfor på leting etter det som skal bli familiens neste familiemedlem etter han blir borte. I den forbindelse trenger jeg deres kloke hoder. Vi er en familie på tre, med et barn på 8 år. På grunn av allergi har vi vurdert det slik at Bichon Havanais og dvergpuddel fremstår som de mest aktuelle rasene.   Vi har en Havanais nå og han er litt spennende eksemplar. Fra han var valp har han vært ganske sær. Han er blant annet veldig lite kosete, ekstremt lite tilpasningsdyktig og har alltid hatt vanskeligheter med å slå seg til ro, så jeg kjenner vel han egentlig ikke igjen når jeg leser typiske rasebeskrivelser (nå fikk jeg dårlig samvittighet, så må legge til at han selvfølgelig er verdens beste hund!). Sønnen min har noen utfordringer blant annet på skolen og han trenger derfor å komme hjem til en bestevenn. Det var i søken på dette jeg kom over puddel, som jeg ser ofte blir brukt som terapihunder. Men når jeg leser rasebeskrivelser virker det som om Havanaise i all hovedsak er fantastiske med barn, mens det for puddler fremstår mer som om de kan være gode med barn. Så jeg lurer på om dere har noen erfaringer med disse rasene, gjerne begge? Vi kommer til å dele ansvaret med min mor som bor i samme hus, så den kommer ikke til å være noe særlig alene. Pelsstell er heller ikke noe problem. Krysser fingrene for at noen kan hjelpe oss i valget:)
    • Da er operasjon utført og alt gikk fint, vi er snart igjennom første døgnet og ho har gjort sitt benødne også slapper mye av i senga si. Ho har ikke spist enda men det kommer med tiden tenker jeg etter narkose og sånt så er jo det veldig normalt så. Godbiter har ho spist men ikke veldig mat interessert enda. Men alt i alt virker det veldig bra med ho ettersom forholdene. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...