Gå til innhold
Hundesonen.no

Chipmerking


jeanette-k

Recommended Posts

Dere som har blandingshunder, har dere chipet hundene deres?? Er det vanlig å gjøre det på blandingshunder? Hvorfor gjøre/ikke gjøre det?

Jeg har ikke gjordt det, men tenker å gjøre det.. Er det lurt? (jeg tror jo at det er det, men tror du?)

Hvordan funger en chip egentli??

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Buster er Chippet. Vet ikke hvor vanlig det er å gjøre på blandingshunder, men jeg syns det er lurt uansett. Han har også en sak hengende i halsbåndet hvor det står at han er chipmerket. Det fungerer ved at veterinæren injiserer den under huden på hunden, og den er på forhånd programmert med et nummer som skal følge hunden hele livet. Den må leses av med en scanner. Chippen blir sjekket hver gang vi er hos vetten, og det har aldri vært problemer med Buster sin. Jeg syns chipping er en enkel og sikker måte å merke hundene på.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

jeg har ikke blandingshund, men skjønner ikke hvorfor det skulle være noe annerledes med en blanding. hvis du chipper hunden din får den en liten metalldings inn under huden i nakken som er registrert med et nummer som dyrleger ol kan lese av hvis noen har funnet hunden din og lurer på hvor den hører hjemme. på den måten har du mye større sjanse for å få igjen hunden din hvis du skulle miste den, du kan jo ha telefonnummer hengende i halsbåndet ol, men det blir ikke den samme sikkerheten fordi hunden kan miste halsbåndet. dessuten kan man også sjekke at hunden faktisk tilhører den som påstår å eie den hvis man skulle være i tvil. jeg syns virkelig du burde id-merke hunden din, uten tvil! blandingshund eller renraset for eieren sin er den uansett like mye verdt.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Selvfølgelig har jeg chippet Chicka, vil jo ha hun tilbake dersom hun blir borte uten halsbåndet sitt.

Jeg syntes egentlig at alle huner og katter burde chippes, skjønner ikke at folk tenker at det er forskjell på en renraset og blanding når det gjelder chipping. :lol:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Synes det er bra at folk chipper hunden sin uansett om det er blanings eller rase.

Men må passe på å forandre tlf nr og adresse hvis man flytter da. Og passe på at det er riktig info som står om hunden..Er ganske festlig å skanne en hund som står reg som en tispe. Måtte gå å dobbel kjekke jeg azz.. heheh :D

Men en annen ting som er viktig er å forsikre seg om at politiet eller falken (viking i oslo) i området dere bor har en slik skanner. eller at de vet om en veterinær som har det og kan steppe inn.

Har jo hørt her inne om politiet ikke viste hva de skulle gjøre eller noe slikt.. og da hjelper jo ikke den chippen noe særlig.

Her i Oslo skanner vi alle hunder med en gang de kommer inn på viking..

Mange blandinger som ikke er chippet og står der de 2 døgna.. for eier vet ikke at de må melde den savnet hos viking.. trist.. men sant.!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Deco: har oppdretter sendt inn papirene til NKK enda? hvis ikke kan du chippe så fort som mulig, ringe han, og så sender han med chip nr med det samme, så slipper du å ordne i to omganger. Men du trenger ikke vente til du får stamtavlen.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Min første.. er noe som hører med i en dagbok, og i dag er det Edes første diare som er tema -_- Stakkars gutt. Han har vært så snill og god gutt så lenge nå, han fortjener ikke det der. Så snill og god at han valgte gå på badet og ha diare der mens jeg sov. Like a sir.  For å alltid se på den lyse siden av ting, å slippe vaske sofa og tepper og sånt er gull. Dette kunne vært meget verre. 
    • Min første.. er noe som hører med i en dagbok, og i dag er det Edes første diare som er tema -_- Stakkars gutt. Han har vært så snill og god gutt så lenge nå, han fortjener ikke det der. Så snill og god at han valgte gå på badet og ha diare der mens jeg sov. Like a sir.  For å alltid se på den lyse siden av ting, å slippe vaske sofa og tepper og sånt er gull. Dette kunne vært meget verre. 
    • Jeg kan være med i klubben, med bruksrase hann på 8.5 mnd. ..men for tiden er min veldig snill og god gutt. Det vil antakelig endre seg snart. 
    • På mandag ble faktisk Shero hele 12 år gammel. Han mener at gamle hunder ikke trenger å høre mer enn de vil. Han har også, i tillegg til å bjeffe på alt, begynt å bjeffe på ingenting. Men fremdeles ung i sinnet og elsker å leke.
    • Spurte aldri etter tips jeg luftet frustrasjon 😅 han begynte just læringen når jeg skrev og det var bare starten av turen med en unghund😅 men ja han lærte fort på under en uke kanskje når jeg bare dreit litt i naboen og trente. Må legge til at han heller ikke har bodd her lenge da han er omplasseringshund så man må ikke bare tenke ting før man vet alt 😊 har trent flere hunder til og gå i bånd og det er imidlertid hva de lærer av og det var det som funket på han. Min gamle hund lærte ikke sånn men det er jo personlig 😊 setter pris på dere tar dere tid til og skrive så masse uansett da! Vist dere har tips til kattejaging tar jeg det i mot 😂 det er våres store prosjekt i livet 😂 prøver og rose han når han er rolig men med engang belønningen er borte er også hunden rett med katten 😅  
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...