Gå til innhold
Hundesonen.no

Hvilken rase er dette?


Aya

Recommended Posts

Skrevet

Middels størrelse, ikke fullt så krevende som BC/Aussie/Belger, men allikevel kunne hevde seg i en konkurransesport (bruks/lp). Førerorientert, fysisk godt bygget, frisk rase. Hvilke raser passer til de kriteriene? Og samtidig- noen som kan fortelle litt om springer spanielen, working type?

Skrevet

føler at det blir gjentakelser til det kjedsommelige herfra men.. :

Korthåret Collie

Lapsk vallhund

Molly: har lest en del tråder der A.Kelpie har vært nevnt etterhvert, har ikke fått inntrykk at den er mindre krevende enn aussie og belgere? Eller? :unsure:

Skrevet

Jeg bodde engang sammen med ei som hadde en Welsh Springer Spaniel. Den er mindre enn den engelske men samtidig veldig robust. Veldig førerorientert og arbeidsvillig. Tror ikke det er så mange av dem her i Norge?..

Skal prøve og svare hvis det er noe du lurer på angående denne. Finner også info om rasen på canis.

Skrevet

Jeg var SÅ nære å prakke på deg en liten w.s etter å ha pratet med deg på msn (venninen min har akkurat kommet hjem etter å ha sett på valpene og de er visst sååå skjønne.. det er bare en som er solgt og den er solgt til forsvaret :D ). Men så skreiv du MINDRE krevende enn en belger i startinnlegget og da må jeg melde pass. Ja, Birkebass kan visst være i ro uten å bli trent i flere uker i strekk og det fungerer dårlig på Loke(dvs, det går jo..men han blir en smule utrivelig), men der er det nok mer individ og alder enn rase innbiller jeg meg... Trooor jeg.. Uansett. Mitt inntrykk av w.s er at de er generellt krevende i valpe/unghund tiden og at de ikke står tilbake for de fleste gjeterhundraser. MEN liker du en arbeidshund med hengeører og en hale som logrer konstant så er w.s et godt valg. Makan til herlig gutt som lille Birk skal du lete lenge etter. Typisk springer, venner med alt og alle! :P

Skrevet

Mudi selvfølgelig, den vet du jo litt om fra før av.

Synes den er mindre krevende enn en BC. Men den krever ganske mye som valp/unghund, men ikke noe som man ikke takler om man er vant til hunder av den typen fra før, og er instillt på å jobbe med hunden.

Har alle forutsetninger til å bli en bra konk.hund i flere grener, som fek bruks, LP og AG.

Skrevet

Molly: har lest en del tråder der A.Kelpie har vært nevnt etterhvert, har ikke fått inntrykk at den er mindre krevende enn aussie og belgere? Eller? :unsure:

Det har du vel kanskje rett i... :D Jeg kjenner egentlig ikke så veldig mye til rasen, men det var en av rasene som kom inn i hodet mitt når jeg leste spørsmålet...

Skrevet

Takk folkens! Ja, egentlig vet jeg ikke helt hva jeg mener når jeg sier mindre krevende, for jeg går jo rundt og tusler med tanken om en BC til. Men det er litt med måten de er krevende på, føler jeg. Gamle fuglisen vår var en krevende hund, forsåvidt, hun krevde mye fysisk mosjon hver dag for å holde seg fit og i godt humør. Felix Border Collie er krevende på en annen måte, han går på veggen om han ikke blir brukt nok psykisk. Det blir liksom et sjansespill om jeg holder Felix i ro (hvordan vil det påvirke han?), mens med gamlejenta var det mer at hun ble masete og tykk. Så, joda, en krevende hund med masse motor- viktig. Men liksom ikke på helt samme måten som BC? knis. Jeg er skikkelig flink til å forklare meg.. Tusen takk for tips, det blir jammen meg ikke enklere etterhvert som jeg får øynene opp for flere raser:p

Skrevet

uten å vite en døyt om rasen, bortsett fra at den har hevdet seg bare her og der:

Howawart?

stri med god sies det om..:

schnauser? (den såkalte mellomscnauzeren altså, med mindre du vil ha stor hund)

andre:

briard

bearded collie

vortsher

vet ikke særlig mye om noen av disse jeg da. så infoen får andre ta seg av :D Men vet dette er nokså allsidige raser som kan brukes til det du vil.

Skrevet

Mellomschnauzeren er ikke spesielt førervennlig. Den er den strieste av schnauzerrasene, og det sier ikke lite... Da ville jeg heller valgt riesen selv om den er større. Den er langt enklere å jobbe med enn mellomvarianten.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Takk! Vi har vurdert Toller, Flatcoated Retriever og husky faktisk! Synes selv at huskyer er så fantastiske, men ville ha noe litt mer førerorientert. Tror selv at en flat og belgisk fårehund blir for mye hund igjen. Men tusen takk for gode tips! Og når det kommer til røyting har vi tatt dette i betraktning ja! Fordelen med husky er jo at de har røyte perioder! Så satser på at robotstøvsugeren vår får kjørt seg!
    • Tydeligvis. Har snakket med mange som har blitt "tvunget" til å kjøpe hund.  Personlig så ble jeg paff, og skuffet- fra en seriøs oppdretter som kydde så og vær så imøtekommende til skikkelig skarp sur stemme...    
    • Så bra du tenker på økonomien før du skaffer hund! Det koster en del, og som du har erfart kan det fort komme på ekstra kostnader. Når det gjelder timing så er det noen faktorer. Hvis du ikke allerede har vært i kontakt med oppdrettere så kan det ta tid å finne et valpekull med leveringsklare valper. Noen oppdrettere har reservert alle valpene før de er født. Så start med å kontakte ulike oppdrettere og sjekke tid for valpekull, om foreldrene oppfyller avlsrådene til raseklubben osv. Hvis dere skal flytte, slik jeg forstår det, så kan det være greit å ha kommet noenlunde i orden før en valp kommer i hus. Er huset "valpesikkert"? Er det hage/uteområde som er inngjerdet, er dette noe dere tenker å gjøre eller ha på plass før valpen kommer? Er det noen store oppussingsprosjekter i ny bolig som kan være greit å ha unnagjort før man får en nysgjerrig og aktiv krabat i hus? Personlig foretrekker jeg å få valp i sommerhalvåret, når man uansett er mye ute. Det gjør dotreningen så mye enklere enn å måtte pine seg ut i -15 annenhver time, og stå og vente på at valpen skal gjøre fra seg. Siden du kommer til å være hjemme så er ikke alenetrening et stort problem, men en valp er aktiv, så det kan være greit å få valp i en rolig periode, kanskje ikke rett før eksamensperioden f.eks. Når det er sagt så kommer jo alt an på når den rette valpen fra den rette oppdretteren er leveringsklar. Når valpen først er i hus så må man tilpasse seg det, men det virker jo som dere har gode forutsetninger tenker jeg.
    • Jeg synes golden virker som et bra alternativ for dere. Siden du er vant til husky så er du vant til høyt aktivitetsnivå, og det virker som du er forberedt på og klar over at golden trenger litt mer mental aktivisering, men også er mer førerorientert og lettere å trene. Den store negative faktoren for min del med golden er at de røyter MYE. Her er det enten mye børsting og støvsuging og/eller ofte bading. Men hvis dere fikser det synes jeg det høres ut som en golden vil trives hos dere. Det er mange raser som kunne passet, jeg tenker flatcoated retriever, belgisk fårehund, finsk lapphund eller setter. Men jeg synes golden virker som et veldig godt alternativ for dere.
    • Hei! Jeg (dame 23) og samboeren min (29) vurderer å gå til anskaffelse av en hund. Jeg er ganske turglad av meg og driver med friluftsliv som hobby (hengekøyeturer, fjellturer, teltturer, fisketurer osv.) samboeren min er mer hjemmekjær og liker å ta det mer med ro, det gjør også jeg i perioder. Pga. en kronisk sykdom kan hverdagen min være uforutsigbar, men så lenge jeg holder meg i aktivitet og med måte så pleier det å gå greit. Vi ser etter en hund som kan være med på alt. Alt fra familiebesøk til fisketurer til ferier med bobil og hele pakka. Vi ser etter en følgesvenn rett og slett, som ikke skal sitte alene hjemme hele dagen, men som kan inkluderes i våres hverdag. Vi bor ganske landlig og selv om leiligheten vår ikke er så stor, vurderer vi golden retriever som rase. Vi trenger en hund som kan være aktiv, men også tåler ett par dager på sofaen. Vi ser etter noe allsidig, en rase som er litt morsom og rampete, men også lett kan trenes og formes slik vi ønsker. Det er så utrolig mye å velge mellom og det er så mange raser jeg kunne tenkt meg. Jeg er oppvokst med støvere og jeg og min mor skaffet oss husky når jeg var 17, hun har vært min følgesvenn i så mange år allerede. Men nå har jeg lyst på en hund jeg kan forme litt mer slik jeg vil. Jeg er åpen for tips til hunderase som kunne passet annet enn en golden retriever også! Det viktigste for meg er at det er en rase som vi har kapasitet til å ha, slik at vi får en godt balansert hund som får behovene sine møtt. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...