Gå til innhold
Hundesonen.no

Pelsstell


cockerella

Recommended Posts

Er ute etter litt info på vegne av ei venninne med bolonka. Den rasen er jo ganske fåtallig, men hun mener pelsen ligner på bichon eller coton de tulear sin pels. Det hun lurer på, er pelsstellet. Er det noe spesielt hun bør være oppmerksom på? Skal /bør de bades ofte eller skjeldent, skal det brukes balsam? Må hun belage seg på å børste gjennom pelsen hver dag?

På forhånd takk!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Heisann!

Nå kjenner jeg ikke til bolonka, men hvis pelsen er som du beskriver vil den nok kreve mye pelsstell. Den bør bades ofte, dette fordi pelsen da blir lettere å holde flokefri, og man bør bruke balsam. I forhold til børsting så bør man gre gjennom pelsen daglig med en kam. Dersom man får gode rutiner på kammingen så tar det bare ca. 10 min hver dag.

Det er viktig at man begynner tidlig med pelsstell, selv om valpepelsen er rimelig grei å holde og ikke krever like mye. I tillegg er det greit å vite at overgangen fra valpepels til voksenpels ofte er en vanskelig periode da pelsen floker seg ekstremt mye.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hvis hun mener pelsen ligner mye på bichon frice må hun nok belage seg på å trimme pelsen litt hver dag. Viss hun ikke da vil ha en litt flokete pels på den, som ikke bare gjør vondt for hunden, men også gjør det vanskelig for eieren når hun skal få opp disse flokene etterpå. Når man vasker en slik pels er det alltid lurt å bruke balsam, for å lette arbeidet etterpå med børsting. jeg bader min hver 14 dag, men det er alt etter hvor mye den skitner seg ut og hvor vidt den holdes inne!

Men et tips som jeg fikk var alltid å børste før man gikk i dusjen, ellers floker flokene seg enda mer inn under shamponeringen!

hilsen Dina ;)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Har svart deg på Canis, men jeg kan jo bare lime inn svaret her også for ordens skyld ;)

Både bolonka og coton de tulear er bichonraser :-) Det er visse forskjeller på pelsen til de forskjellige bichonrasene, men de stelles vel mer eller mindre likt. Har ikke møtt en bolonka i levende live, men de har jo en del til felles med min rase, bichon havanais.

- Jeg syns faktisk at det kan slite litt mye på pelsen når man børster hver dag. Noen ganger i uka holder som regel. Men man kan jo ta litt av hunden en dag og litt den neste, så blir det ikke så mye arbeid hver gang.

- Det er viktig å finne en børste som ikke sliter så mye på hårene. Karde sliter veldig og det bruker jeg ytterst skjelden. Børster av denne typen egner seg veldig godt for lang og myk pels: http://www.jemarpet.com/images/Brush%20PSI25359.jpg

- Balsamspray er greit å bruke når man børster. Da blir ikke pelsen så statisk. Hvis man ikke kjøper ferdig blandet spray, kan man bruke vanlig hundebalsam og blande ut med vann. Men man skal ikke spraye på mer enn at pelsen såvidt blir litt fuktig og tørker med en gang. Pelsen må IKKE være fuktig etter børstingen.

- Bading er greit med 2-3 ukers mellomrom. Men det er ingenting i veien for å bade en gang i uka hvis det er behov for det. (Mine kortklipte havanaiser bader jeg ca. en gang i mnd.)

- Det er verdt å investere i en god sjampo. Billighundesjampoene i matbutikkene er dårlig egnet for den type pels. De gode sjampoene skal gjerne vannes ut og er ofte drøyere i bruk uansett.

- Ikke bruk for varmt vann når du bader hunden. Litt kjøligere enn du selv pleier å ha det er som regel greit.

- Det er også verdt å investere i en skikkelig føner (men det holder med en kvalitetsføner til mennesker). Igjen skal man ikke bruke for intens varme under føningen. Kaldknapp på føneren er kjekt å ha, så kan man veksle litt. Som nevnt over er det viktig å føne pelsen helt tørr etter bading.

- Hvor gammel er hunden? Når de er rundt året (+/-), skifter de fra valpepels til voksenpels, og da må man være forberedt på en periode med ekstremt mye floker.

- Husk selvfølgelig å børste ut hunden før den bades.

- Etter badet er det lurt å klemme ut så mye vann som mulig, og så håndkletørre hunden før den fønes. Husk å ikke gni så mye, men heller dra og klem. Jo mindre du føner, jo mindre slites pelsen.

Her er en link (dette er havanais, men det er kanksje det nærmeste du kommer bolonka?):

http://www.mts.net/~mckay55/grooming.html

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Lange turer er ikke nødvendigvis veldig stimulerende. Det kan være, men det kan også øke stress, særlig hvis dere går mye i ukjente miljøer eller rundt mye andre folk og hunder. Stress og usikkerhet er i stor grad genetisk, og påvirkes såklart av hormoner. Søksarbeid er ofte god stimuli, og er bevist å øke selvtilliten hos hunder. Meld dere på et kurs i nosework, barn hunt eller annen type søk som dere kan bruke som aktivisering i hverdagen. Tren triks og lydighetsøvelser. Kjøp spill med utfordringer som hun kan løse for å få middag. Generelt vil jeg også skjerme henne mot å bli presset inn i situasjoner der hun føler hun må si fra. Det er ikke alltid mulig, men ikke la fremmede klappe henne, hold avstand til ting eller steder som stresser henne, osv. Hvis hun knurrer er hun for ukomfortabel, og hvis det signalet blir oversett er bitt ofte neste.
    • Har en mittelspitz tispe som har mye stress. Dette spesielt i de to røyteperiodene og under løpetid. Merker dette godt med økende varsling, knurring mot ukjente(hvis de forsøker ta på henne) og slikking av labber. Alt dette begynte etter første løpetid. Vi forsøker å gå lange turer og leke for å stimulere henne, virker noe... Ingen smerter.  Snakket med dyrlegen uten noe særlig gode råd. Har også hatt atferdsanalyse for noen år siden, hvor konklusjonen var mer stimuli og eksponering.   Er det noen med liknende erfaringer? Kan det være hormonelt betinget, eller er det en slags angstlidelse?   
    • Det er ingen grunn til å ikke bruke tørrfôr som godbiter ellers også, det er jo bare mat, så lenge hunden vil ha det. Og vær for all del ekstremt forsiktig med AI. De stiller ikke vesentlige spørsmål som en veterinær vet å spørre før man behandler en hund. Kildekritikk er fint, men det kommer helt an på hvilke kilder man bruker. Og har lov til å bruke. Så enten er AI-en trent på ulovlig materiale, eller så har den et begrenset spenn av kilder. I tillegg er det ekstremt stor forskjell på hundehold i ulike land, så selv forutsetninger for forskning og råd fra profesjonelle vil variere stort.
    • Altså hvorfor har ikke jeg tenkt på dette?!  Så genialt med AI altså👏🏻  Har snakket med vetrinær igjen i går, og vi skal forsøke med Hills sitt allergifor:) Vi startet overgang i går og lillemann ELSKET det og «sorterte» maten i skåla for han skulle spise Hills-bitene først🤣  Det som var et kjempepluss var at foret har godbiter med samme ingredienser, så de kunne han få 4 stk av om dagen, selv om han er på eliminasjonsdiett. Så GJETT om det ble fest hjemme i går. Første godbit på mer enn syv uker.  Fikk også sove natta gjennom uten magetrøbbel og i morres var avføring fast og fin!    Har skikkelig tro på at dette skal bli bra🫶🏻 OG når vi forhåpentligvis starter provokasjonsdiett om noen uker så skal vi starte med VOM fra taste!    Tusen takk for gode råd folkens👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻 Dere er helt supre som tar dere tid til å svare, og nå er vi såå lykkelige i heimen😍    
    • Takk! 🥰 Jeg glemte at det finnes en verden av små butikker utenom gigantene. Du reddet dagen og uka og måneden, og potensielt hele sommeren min. Nettopp vært på kurstime med råfor klabb og klæss og isj, og så ikke veldig lyst på fremtiden. Får hamstre.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...