Gå til innhold
Hundesonen.no

hundespråket


Anettex

Recommended Posts

-Hyppige bjeff: «Gjengen må samles! Fienden har tatt seg inn på området vårt.»

-Tre-fire korte bjeff: «Det er noe her vi bør sjekke nærmere.»

-Høy uling som toner bort: «Kom igjen, nå stikker vi.»

-Knurring i bølger: «Hvis du kommer nærmere innpå meg nå, så kommer jeg til å fly på deg, eller muligens flykte.»

-Knurring fulgt av bjeff: «Kom igjen gutter/jenter, jeg trenger hjelp!»

-Kort glefs: «Au, eller kort banneord!»

-Klynking: «Jeg hører hva du sier, men dette er mitt område.»

-Ørene peker fremover: «Pass deg! Jeg er klar for å slåss.»

-Ørene peker bakover: «Jeg er litt redd, men kommer til å forsvare meg dersom du skader meg.»

-Direkte øyekontakt over lengre tid: «Kom igjen og slåss hvis du tror du har noen sjanse.»

-Slikker i luften: «Jeg aksepterer at det er du som bestemmer, men jeg håper du ikke skader meg»

-Gjesp: «Jeg føler meg litt truet,kan du vennligst stoppe?»

Fant en sånn hundsk ordbok på nettet,vet ikke helt om alt som er her er rett :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Puddellover: Må si det var mye der som var nytt for meg.. :)kan ikke si jeg går god for alt heller, men men.. ;)

Kroppspråk på hund varierer også fra rase til rase. Ørene bakover er også et gledessignal, og som viser at hunden ikke vil deg vondt. Det man må tenke på er at raser har så forskjellig mimikk. Feks ørene..noen har rett ståører, andre har hengende ører..enkelte raser har halen mellom bena, uten å være redde, men blir mistolket av andre hunder.

annbefaler boken "på talefot med hunden" av turid rugaas!

Det med gjesping må jeg bare ta opp..det er et dempende signal (som mesteparten av de andre signalene hos hund) og behøver absloutt ikke å bety at hunden føler seg truet. Det er så mye annet. Den demper stress, både positivt og negativt stress, og den demper forventning, til feks. tur. ( regner med det ikke bare er jeg som har en hund som gjesper av seg hengslene mens jeg summler med skoene før en tur?)

vanskelig å forklare alt dette, men er du interesert, kjøp/lån "på talefot med hunden". da forstår du alt, og kan plutselig se hva det er hunden din vil si ;) og ikke minst, vi kan kommunisere med hunden, på et språk de forstår! ;)

Hundeholdet ble faktisk litt lettere etter at jeg leste og forstod boken.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hadde nettopp en kjempefin tur uten noe tull, og masse pen lineføring. Ede var skikkelig på tilbudssiden og ikke engang utålmodig på godbitene. Det går virkelig fremover. Ordentlig godgutt i dag 🥰 Flink vaktbikkje også, for anledningen i Miljøpatruljen. Forsøpling tar vi alvorlig.
    • Hadde nettopp et mareritt av en "treningsøkt". Hadde alle favorittingene hans og lommene fulle av snacks. Godt vær og stille og rolig feriestemning. Ede åpnet med å hoppe opp og bite og bjeffe og jukke og være teit. Jeg trodde vi skulle ha en fin økt med den energien der, men da jeg ba om utgangsstilling for TREDJE GANG, så gikk han sakte og satte seg seigt ned. ... Eneste lyspunkt var en fin innkalling da han mens jeg prøvde samle meg vimsete avgårde på egenhånd inn i en luftegård jeg ikke har gitt ham lov til å gå i. Da spratt han opp fra sniffingen og kom løpende inn med en gang. Supert! ..men det var det ENESTE han gjorde riktig på cue. Han dekket hver gang jeg ba om stå. Så dumt på meg når jeg ba om utgangsstilling. La repeatedly fra seg apporten en meter fra meg i forsøk på å innkassere uten å måtte gi den fra seg. Fant plutselig ut at det var kewlere å gå fra front mellom beina mine til utgangsstilling istedenfor å svinge bakparten inn, og gjentok den der flere ganger. Nektet gå fot uten lure i hånden. Den økende frustrasjonen min gjorde ikke ting bedre. Han begynte holde hard rock konsert. Hoppet og bet og jukket. SÅ kom jeg på at han ikke har fått skjønnhetssøvnen sin. Han hadde vært våken fra kl 07 i morges uten å blunde et blunk. Aha! All made sense. Tok ham med meg inn igjen, og det tok ikke engang et minutt før han brøt ut i full raptus og fløy villmann mellom veggene i toddler tantrum. Stoppet plutselig og begynte krafse og grave som en manisk gærning på gulvet, og falt så dønn om, som et slakt, rett i søvn. — Har De forsøkt skru maskinen av og på igjen? 
    • Det er nok definitivt en del av "spøkelsesalderen", men det er også viktig å ta på alvor så man ikke ved uhell forsterker adferden så den blir en uvane.
    • Er hun ikke i den alderen? Jeg har noe liknende problemer selv, også 5 mnd. Bjeffet plutselig på en dame på bussholdeplassen i dag, uvisst av hvilken grunn. Heldigvis bare sosial bjeffing, som han gjør når han vil noe, men hun ble dessverre ukomfortabel, så måtte fortelle henne at det var vennlig kommunikasjon for å få oppmerksomhet, ikke noen trussel eller advarsel. De høres veldig annerledes ut og serveres mot "inntrengere" på "eget territorium". Kanskje sammenlignbart med hva din gjør? Fordi min er avlet for å vokte, så belønner jeg ham for å være flink gutt og gjøre jobben sin tilfredsstillende når han serverer advarselbjeff på fremmede "inntrengere". Hadde han truet og ikke latt seg avlede hadde jeg kjøpt profesjonell hjelp, men foreløpig er han tilfreds med å få respons på varselet og tar min vurdering av situasjonen som god fisk.  Kjenner du til begrepet sladretrening? 
    • Det er vanskelig å si uten å se hunden. Går dere på noe valpekurs? Isåfall er det et godt sted å spørre. Jeg tenker også at det er veldig viktig med god sosialisering med trygge hunder og folk, og på trygg avstand til "skumle" ting i ulike miljøer generelt, så ikke alt ukjent blir skummelt.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...