Gå til innhold
Hundesonen.no

B12 mangel


Wanderlust

Recommended Posts

bare kom på at jeg kan spørre litt her når jeg så den MMR tråden :)

Jeg sliter som sagt med MYE vondt i hodet, og har tatt CT og MR bilder av hodet, nakke og bihuler, og tatt uendelig mange blodprøver, men finner ikke noe stort noe.

Og jeg har gått til MANGE forksjellige leger, men etter blodprøven jeg tok hos han jeg var nå, anbefalte han meg å prøve å ta B12 sprøyte ukentlig i 4 uker. Hva slags virkning kan det ha på kroppen om jeg mangler det og vil få opp nivået.? (teit formulert)

Kan dette virke inn på humør, at jeg føler meg "bedre" (formen tenker jeg på), at jeg blir mindre sliten og sånne ting? Kan dette også hjelpe på hodepine?

EDIT: tok min andre B12 sprøyte idag. Og lurer også på hvor lang tid det tar før man legger merke til virkningen?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har hatt lav B12-verdier og fikk ukentlige sprøyter i 12 uker. Dette begynner å bli 7 år siden. Kroppen min tar ikke opp B12 så godt så jeg har fremdeles litt lave verdier. Etter at jeg fikk sprøytene følte jeg meg MYE kvikkere og mye bedre. B12 påvirker celler som deler seg rask sånn som blodceller så har man mangler vil dette påvirke cellefornyingen. Man kan da bli trøtt, blek og svimmel.

Edit: Det tok noen uker før jeg kjente noe forskjell

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har hatt lav B12-verdier og fikk ukentlige sprøyter i 12 uker. Dette begynner å bli 7 år siden. Kroppen min tar ikke opp B12 så godt så jeg har fremdeles litt lave verdier. Etter at jeg fikk sprøytene følte jeg meg MYE kvikkere og mye bedre. B12 påvirker celler som deler seg rask sånn som blodceller så har man mangler vil dette påvirke cellefornyingen. Man kan da bli trøtt, blek og svimmel.

Edit: Det tok noen uker før jeg kjente noe forskjell

Får håpe det hjelper, går jo konstant svimmel tidlig om morgenen.

Men jeg skulle ta sprøyte en gang hver uke i 4 uker, så ta en ny blodprøve etter 3mnd for å se om det hadde hjulpet. Syns det virket veldig lenge ifra. Men legen vet vel best :rolleyes:

Vi får se, men håper det hjelper så jeg hvertfall ikke går svimmel og sliten hele tiden. Så får vi bare krysse fingrene på at hodet blir bra en vakker dag..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Krysser fingrene for at det går bra. Vet hvordan det er å være svimmel og sliten. Ikke noe moro, man føler man går glipp av så mye. Man skal være ung å ha masse energi!

Takk det trenger jeg :) Man blir fort lei for å si det sånn.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Jeg skal hente valp om 14 dager, og nå ser det ut som tispen min får løpetid svært snart. Har noen erfaring med å få en ny valp inn i familien samtidig med at den voksne hunden får løpetid? Bør jeg be om å utsette henting av valpen?
    • Det er mange måter å gjøre dette på. Og man bør definitivt ha en plan, for alenetrening fram til en hel arbeidsdag kan ta tid. Med den siste hunden vår tok det 6 mnd. Jeg var da delvis ufør, så mannen hadde ham med på kontoret de dagene jeg var på jobb. Personlig mener jeg at man bør være hjemme med valpen minimum en uke, helst to, for å bruke tid sammen, bli kjent både med hverandre og den nye hverdagen, og etablere litt rutiner, før man i det hele tatt kan starte alenetreningen gradvis. Så bruker man tiden man har, men minst et par uker med systematisk alenetrening hjelper for de fleste. Når man må tilbake på jobb er det mange muligheter. Det viktigste er å ikke pushe valpen for lenge for tidlig, da risikerer man i verste fall å få en hund som ikke tåler å være alene hjemme i det hele tatt, og det er ganske slitsomt. Hjemmekontor. Ta med hunden på jobb.  Hundepasser/hundebarnehage (NB! Vær ekstremt nøye på hundebarnehage, der trenger valpen også tilvenning, og 5 dager i uken er alt for mye. Det er MYE stimuli, stress og påvirkning på slike steder, og det bør være en god plan for hvordan hundene får nok ro i løpet av dagen. Sjekk gjerne at de som håndterer hundene til daglig, altså ikke bare daglig leder, har kursing og faktisk kunnskap om språk og adferd hos hund, å "bare være glad i hunder" er ikke nok på slike steder). Om man er flere i huset, kan man flekse på jobbtid slik at en kan dra tidlig på jobb og komme tidlig hjem, og den andre drar sent. Nabo/familie/venn som passer valpen på dagtid og etterhvert stikker innom og lufter. Omplasseringshund som er vant til å være alene hjemme, heller enn valp. Da bør man også bruke tid på å bli kjent, og starte rolig og gå forsiktig frem med alenetrening på nytt sted, men så lenge de er vant til (og komfortabel med!) å være alene så bør treningen gå ganske raskt.  
    • Jeg lurer på hvor lenge man bør ta fri fra jobb for å være hjemme med den nye valpen, dersom man ikke har mulighet for hjemmekontor? Jeg har en valpebok der det anbefales 5-6 uker, men dette er jo ikke så enkelt i praksis. Det kan sikkert variere mye når valpen er tilvendt å være alene hjemme også. Noen tips?
    • Har ikke egenerfaring, men omgåttes en håndfull whippets. Tur i typisk norsk skog er meg bekjent ikke noe nevneverdig problem. Herjer hunden i skogen kan det såklart bli en skramme her eller der uavhengig av rase, men jeg har aldri hørt at det er noe vesentlig verre med whippet. Når det gjelder munnkurv mtp. jaktlyst så vil det hindre skade og drap av byttedyr, men jagingen og stresset blir jo det samme. Hunden skal ikke jage vilt (eller tamt strengt tatt) så du bør ha tilgang til åpne og/eller inngjerdede områder som hunden kan få løpe fra seg på. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...