Gå til innhold
Hundesonen.no

Loke har gått MH


Mud

Recommended Posts

Skrevet

Testen var jo grei den da :)

Synd med skuddet, men det viste jo du om. Så lenge han avreagerer så var jo det vært forsøket.

Skrevet

I det store og det hele er jeg fornøyd.. at han har lite jaktlyst når det kommer til døde gjenstander (altså ikke rådyr og katter <_< ) var jeg jo klar over. De første gangene jeg kastet en ball sto han bare å kikket dumt etter den :) Fortsatt velger han gladelig noe annet mer intressant som feks å tisse på et strå når jeg trener ball lek med han (vi TRENER faktisk ball lek vi ).Man skulle tro fille vekte en større intresse på en kampglad hund, men på den annen side: ball med snor er stas...

Den eneste negative overaskelsen var det at han ikke tok kontakt med spøkelsene før etter tiden var gått ut. De likte han virkelig ikke..

Skuddet derimot kom ikke som noen overaskelse.. jeg hadde vel blitt mer sjokkert hvis han ikke løp. Ble faktisk litt overasket over at han ikke løp lenger *flir*

Gutten avreagerte kanskje ikke kjapt nok, men uansett: han avreagerte på samme plassen og nusset rundt på folk og var blid og fornøyd som han pleier. Det var det ikke alle av de som sto i ro på skudd som gjorde ;)

Skrevet

Du kan hilse han å si at tante er stolt over han og han har min fulle sympati for det med søpelskene! ;)

Flinkeste MH gutten det! :)

Skrevet

Flott du la ut resultatene her! Kjempeinteressant å se resultater fra samme rase ;)

Ser du priser deg lykkelig over at Loke ikke er typen som velger å gå til konfrontasjon på trusler. Fortsett å være fornøyd med det du ;) Har ei her som ble testet i fjor og hun hadde kun ett trussel-moment som hun delvis pinglet ut av, og det var på kjelka (den er ganske tøff). På de øvrige momentene var hun i front og klar til å forsvare folk og fedreland (dog med lite tyngde og overbevisning iflg dommer..). Likevel: Dette er jo da noe jeg sliter litt med i hverdagen, og jeg ser jo at det er en fordel med litt hundeerfaring for å være i forkant av potensielle problemer i kjølvannet av slike egenskaper :) Hundelivet som førstegangseier hadde vært adskillig mer behagelig med et individ som ikke viser vilje til å ta så mye ansvar ;)

Skrevet

Flott du la ut resultatene her! Kjempeinteressant å se resultater fra samme rase ;)

Ser du priser deg lykkelig over at Loke ikke er typen som velger å gå til konfrontasjon på trusler. Fortsett å være fornøyd med det du ;) Har ei her som ble testet i fjor og hun hadde kun ett trussel-moment som hun delvis pinglet ut av, og det var på kjelka (den er ganske tøff). På de øvrige momentene var hun i front og klar til å forsvare folk og fedreland (dog med lite tyngde og overbevisning iflg dommer..). Likevel: Dette er jo da noe jeg sliter litt med i hverdagen, og jeg ser jo at det er en fordel med litt hundeerfaring for å være i forkant av potensielle problemer i kjølvannet av slike egenskaper :) Hundelivet som førstegangseier hadde vært adskillig mer behagelig med et individ som ikke viser vilje til å ta så mye ansvar :P

*ler* jeg har hatt 2 hannhunder før han (en gronnis) som svarte opp enhver trussel med aggresjon og å gå på.. og nei, jeg synes ikke det er spesiellt tøft.. det "artige" er at de var mye mer nervøse enn Loke som jeg opplever som trygg og stabil i hverdagen.Det er befriende å ha en hund som velger å unngå konflikt så langt han kan. Med mindre du er politi eller militær og skal ha patruljehund så er vel det ønsket atferd? Jeg er forberedt på at neste hund blir skarpere igjenn: men tro meg, det skal jeg gå inn å prøve å dempe fra første dag. B)

Marianne: Loke er stolt av seg selv han..og fryktelig sliten ;)

Skrevet

*ler* jeg har hatt 2 hannhunder før han (en gronnis) som svarte opp enhver trussel med aggresjon og å gå på.. og nei, jeg synes ikke det er spesiellt tøft.. det "artige" er at de var mye mer nervøse enn Loke som jeg opplever som trygg og stabil i hverdagen.Det er befriende å ha en hund som velger å unngå konflikt så langt han kan. Med mindre du er politi eller militær og skal ha patruljehund så er vel det ønsket atferd? Jeg er forberedt på at neste hund blir skarpere igjenn: men tro meg, det skal jeg gå inn å prøve å dempe fra første dag. B)

Nemlig! det er jo særlig når man har en hund med litt usikkerhet på normale/dagligdagse ting hvor dette blir trøblete å håndtere for en uerfaren. Nei, dette er slettes ikke tøft, og ikke noe å ønske seg hos en familiehund. Nå skulle nok min hatt enda litt mer trøkk i forsvaret før man kan klassifisere henne som "skarp" a`la politihund, men det er mer enn nok for lille meg :);)

Skrevet

Marianne: Loke er stolt av seg selv han..og fryktelig sliten :)

Det skjønner jeg! Ble litt mye for et stakkars lite Belger hode det der ja! ;)

Gi han en suss fra meg og et aldri så lite "Lita-angrep" fra dama hans! ;)

Skrevet

Nemlig! det er jo særlig når man har en hund med litt usikkerhet på normale/dagligdagse ting hvor dette blir trøblete å håndtere for en uerfaren. Nei, dette er slettes ikke tøft, og ikke noe å ønske seg hos en familiehund. Nå skulle nok min hatt enda litt mer trøkk i forsvaret før man kan klassifisere henne som "skarp" a`la politihund, men det er mer enn nok for lille meg :);)

Ikke sant? Min forrige hund hadde ikke bakket en millimeter for de spøkelsene og han hadde også helt klart ruset frem og sniffet kjapt med en gang han ble sluppet, men han hadde aldri i verden kommet så langt i testen - han hadde røket rett ut under håndteringsbiten ;) (hvis ikke før..) Hadde ville jo overhodet ikke vært noe mindre redd enn Loke, han ville bare løst det på en annen måte.Han hadde vel aldri i verden kommet seg etter en sånn opplevelse heller stakkar, så å ta med han på noe sånt var alltid uaktuellt. 1 på skudd hadde han fått og B) Ikke for det, jeg kunne sikkert ha trent Loke på skudd på forhånd og fått et greit resultat med han og - han reagerte ikke akkurat noe mindre på klikkeren når han kom - men jeg syntes ikke det er helt riktig før sånne tester.

Loke takker for all sympati og må meddele at helgens største påkjenning var å dele hus med ei høyløpsk tispe (les: Hilde`s steriliserte Bris) uten å få lov av Mamma og lage trekkbelgervalper. DET var tøfft det... <_<

Skrevet

Fine bilder! Men hva er MH? :)

MH er en mentalbeskrivelse for unghunder. Det er ikke en test men en beskrivelse hvor en beskriver krysser av for hva hunden gjør i ulike situasjoner i motsetning til andre tester hvor beskriver synser i en langt større grad. Hva som er en bra og dårlig MH kommer ann på hvilken rase det er.

MH er mest verdifull i avlsøyemed hvor man gjerne tester hele kull..Èn test på èn hund i kullet, slik jeg gjorde med Loke, er i realiteten helt verdiløs da hunder også kan ha dårlige dager i tillegg til erfaringer. Når man tester et helt kull derimot får man et mye mer helhetlig bilde.Så vidt jeg vet er Loke den eneste i kullet som reagerer på skarpe smell, men jeg har ikke møtt alle i kullet selv og ingen av de andre er testet.

Jeg testet aller mest for å finne mer ut av han og jeg føler langt på vei at testresultatene passer til min oppfatning av han. Bortsett fra 2 på nyfikenhet da, den er jeg overhodet ikke enig i men det er sånt som skjer når det bare skal krysses av for hva hunden fysisk gjør og beskrivelsen ikke tar hensyn til individ, rase og ytre påvirkninger.

Loke har nå "kjent mentalstatus" og kan konkurerere i bruks B) (bare trene litt på skudd kanskje*fnis*)

Desverre er MH særdeles lite utbredt i norge enn så lenge.Man kan jo bare håpe at oppdrettere begynner å ta seg litt i nakken og i det minste prøve å oppfordre valpekjøpere til beskrive hundene ved å arrangere MH for hvert kull. ;)

  • 5 months later...
Skrevet

Øh, klikka på linken din jeg og fikk opp noe utenforlandsk som ikke sa meg et kvekk? (Regner ikke med å skjønne stort av MH-tingene heller, men prøver å lære!). Er mentalbeskrivning bare for unge hunder, forresten?

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Dette avhenger nok en del av individ, men jeg tenker nå at både puddel og bichon-rasene er gode alternativer. Jeg mistenker at puddel generelt er mindre sære enn bichon, men de har også sine særegenheter. Jeg vil anbefale dere å dra på utstilling eller rasetreff for de ulike rasene og møte ulike individer og oppdrettere og eiere av alternativene, så får dere litt mer følelse med hvordan de er. En del av de små terrierrasene kan også være allergivennlig. De er strihåret og må nappes. Men de kan også være en del striere, ha mye jaktlyst og krever mer aktivitet.
    • Det kan være verdt å prøve ut ulike fôrtyper, men også gi lakseolje som tilskudd. Hvis hunden allerede er sensitiv så kanskje prøve ut sensitiv-fôr fra noen merker? RC er stort og kommersielt, og er nok helt greit fôr. Selv brukte jeg svenske Robur kombinert med Vom de siste årene og var veldig fornøyd med det. Acana og Orijen er populære merker som er ganske bra. 
    • Hei! Jeg har en Engelsk Toy Terrier gutt på litt over 4år. Han mister nesten all pels på vinteren for så å bli litt bedre på sommeren. Har pels på hodet og labber og litt på ryggen. Men han er så å si nakenhund nå. Pratet med ei som hadde samme problemet med sin Dvergpincher. Men så var det ei venninne av hu som passet hunden i en måneds tid. Og hun hadde visst byttet ut fôret og hunden hadde plutselig fått fin pels over hele. Hun husket ikke hvilket fôr det var, men hun trodde det ble solgt på butikken. Jeg bruker Royal Canin Small Dogs. Og det hadde hun og brukt, men hun synes ikke det var et bra fôr... Har en gutt til som har helt fin pels. De spiser de samme tingene. Ingen av de tåler noe med and i, de blir skikkelig dårlige i magen av det. Lurer på om det er noen andre som har hatt samme problem med sin hund og funnet en løsning?  Det skal sies at han er veldig følsom til vaskemiddelet vi bruker når klærne hans vaskes så vi bruker Nautral for det er det mildeste jeg har funnet.
    • Hei! Vi har en hund som begynner å bli en gammel mann og jeg er derfor på leting etter det som skal bli familiens neste familiemedlem etter han blir borte. I den forbindelse trenger jeg deres kloke hoder. Vi er en familie på tre, med et barn på 8 år. På grunn av allergi har vi vurdert det slik at Bichon Havanais og dvergpuddel fremstår som de mest aktuelle rasene.   Vi har en Havanais nå og han er litt spennende eksemplar. Fra han var valp har han vært ganske sær. Han er blant annet veldig lite kosete, ekstremt lite tilpasningsdyktig og har alltid hatt vanskeligheter med å slå seg til ro, så jeg kjenner vel han egentlig ikke igjen når jeg leser typiske rasebeskrivelser (nå fikk jeg dårlig samvittighet, så må legge til at han selvfølgelig er verdens beste hund!). Sønnen min har noen utfordringer blant annet på skolen og han trenger derfor å komme hjem til en bestevenn. Det var i søken på dette jeg kom over puddel, som jeg ser ofte blir brukt som terapihunder. Men når jeg leser rasebeskrivelser virker det som om Havanaise i all hovedsak er fantastiske med barn, mens det for puddler fremstår mer som om de kan være gode med barn. Så jeg lurer på om dere har noen erfaringer med disse rasene, gjerne begge? Vi kommer til å dele ansvaret med min mor som bor i samme hus, så den kommer ikke til å være noe særlig alene. Pelsstell er heller ikke noe problem. Krysser fingrene for at noen kan hjelpe oss i valget:)
    • Da er operasjon utført og alt gikk fint, vi er snart igjennom første døgnet og ho har gjort sitt benødne også slapper mye av i senga si. Ho har ikke spist enda men det kommer med tiden tenker jeg etter narkose og sånt så er jo det veldig normalt så. Godbiter har ho spist men ikke veldig mat interessert enda. Men alt i alt virker det veldig bra med ho ettersom forholdene. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...