Gå til innhold
Hundesonen.no

Utarbeidelse av vinkler


belgerac

Recommended Posts

En bruksdommer jeg var borti på et kurs engang, hevdet at en hund som er aktiv i vinklene er en god sporhund.

Å være aktiv i vinklene betyr (iflg denne dommeren) at hunden sjekker, og gjerne dobbeltsjekker i vinkelen. Innenfor rimelighetens grenser, selvfølgelig. At den kryss-sjekker sporet på denne måten, er en indikasjon på at hunden sporer svært aktivt - at den bruker hodet sitt, i tillegg til nesen :unsure:

Min hund gjør dette, hver gang. Hun vet nok egentlig i hvilken retning vinkelen går, men må allikevel sjekke i motsatt retning sånn for å være på den sikre siden. Kontrollfreak :P

Denne dommeren likte min hunds måte å spore på, men jeg har også vært borti skikkelig gode sporhunder (IPO-trente) som sporer opp vinkler som om de gikk på togskinner. Ikke noe slinger i valsen, og stødig som bare det.

Hva tenker brukshundfolket her? Sporing på "tog-skinner" - eller litt mer etter-prøving fra hundens side? Har dette noe med hundens medfødte spor-personlighet å gjøre? Eller er det innlæringsmetoden som gjør forskjellen her?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Min hund har faktisk ett søksmønster som går ut på å sjekke. Hun sjekker alltid ytterkanter og jobber seg innover til kjærnen. Jeg lar henne jobbe på denne måten pga det faller henne naturlig.

Jeg personlig er opptatt av at hunden skal ha ett så naturlig søksmønster som mulig. Om jeg skal begynne å bryte dem 5-10sek hun bruker ekstra i en vinkel hun syns er vanskelig, så tror jeg faktisk jeg hadde gjort oppgaven vansligere for henne.

Jeg ser nå som hun begynner å bli en "erfaren" sporhund (vi har jo bare gått spor i 2,5år) så sjekker hun ikke alle vinkler lengre. Kun dem som er vansklige pga vind, terreng osv.

Sjekking er noe som naturlig vil dempe seg når hunden får erfaringer og stoler på nesen sin.

Sporing på tog skinner er vell å bra det..... men jeg håper dem hundene vet hva dem skal gjøre når dem går av i sporet. (og misser dem aldri i sporet så dem virkelig må jobbe så ligger du ikke vanskelig nok spor :P )

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Grunden er at IPO sporet og det tradisjonelle bruks sporet vektlegger forskjellige ting! IPO sporet som jeg trener skiller seg ut ved att hundene dkal gå dypt og konsentrert hele veien, i tillegg til å ha 100% likt tempo fra sporstart til slutt! Den skal da helst gå med løs line, men kan også i konkuranser velge å gå uten line. IPO sporet fåregår på en åpen gress slette og skjekking i vinkler eller underveis i sporet skal ungåes, det kan aksepteres hvis en hund i en vinkel mot høyre såvidt flytter snuta mot venstre for å sjekke, men kroppen skal aldri uttenfor sporet!

Dette er en veldig unatulig måte for hundene å spore på, men til gjenngjeld viser det oss mye om hva som bor i hunden. Den skal være intens i hodet, men rolig i bena!

Bruks sporet har mer et mål med å finne noe/noen det er derfor ingen grund for at hundene skal bruke lang tid på å gå sporet når man egentilg har "hastverk" og du trenger ikke en hund som snuser i hvert fotavtrykk så lenge den ikke mister sporet! Hundene skal her være mest mulig effektive!! Påenget er på en måte å finne slutten på den mest effektive måten!

så hva en bruks spor dommer mener er bra, er ikke nødvendigvis det samme som en IPO dommer mener er bra

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • I helgen deltok Lilje på sin aller første blodsporprøve, etter å ha gått to-tre treningsspor 😅 Her har vi virkelig skyhøye ambisjoner Vi deltok egentlig mest for turen sin del, hun er en utrolig usikker hund både når det gjelder fremmede mennesker og andre hunder, og jeg tenkte en sånn setting kunne være en fin trening for henne. Det jeg var mest redd for var at hun skulle utagere på dommer og sporlegger, men hun kunnen virkelig ikke brydd seg mindre. Når sporsela kommer på er hun på jobb, og å gå spor er tydeligvis morsommere enn usikkerheten på fremmede. Virkelig morsomt å se selvtilliten komme frem i sporet, og vanskelig terreng er heller ingen hindring, selv om hun er en ganske liten hund. Hun brøyter seg frem gjennom tette kratt og nærmest svømmer over myr for å få følge sporet 😅 Treningssporene har bare vært rundt en time gamle, 50-100 meter uten vinkel og opphold, så et prøvespor ble som forventet litt i vanskeligste laget for henne. Men super trening, og fine kritikker: Kritikk lørdag: "Trivelig hund med stor motor. Dessverre går ekvipasjen av sporet i blodoppholdet." Kritikk søndag: "Meget god start. Følger sporet godt frem til vinkel. Tempo fint innledende, men øker gradvis. Ekvipasjen brytes av dommer når de går av og ikke finner tilbake."  Så her er det absolutt noe å jobbe videre med  Søndag var det for så vidt ingen andre i åpen klasse som kom til sporslutt heller, så vi var i godt selskap 
    • https://www.spleis.no/project/445754 Jeg har null venner å minimalt med familie så jeg har ingen nettverk så håper på at dere kan være så snille å hjelpe meg å dele. Forventer ingenting og setter ekstremt stor pris på all hjelp vi får ❤️ Bucky kom inn i livet mitt som en liten sjarmør med et stort hjerte. Han er min bestevenn, min lille baby og midtpunktet i livet mitt. Han har gitt meg utallige smil, trøstet meg når livet har vært tøft og spredd mye glede til alle han møter Etter jeg kom hjem fra operasjon på Jack (andre hunden min) på tirsdag så jeg at Bucky ikke var i form å det var rett inn på dyresykehuset med han. Viste seg at han hadde svulst med veske i buken. Etter en rekke prøver og bilder så kom de frem til at han har kreft i leveren. Jeg tokk da valget i å prøve å gi han en kjanse da han fortsatt har mye livsglede igjen. Han ble operert på torsdag og de fikk ut hele kreften. Han mener at det er den possitive typen men vi vet ikke mer før prøvene kommer tilbake om 3-5 uker. Han så heller ikke tegn til noe flere kuler men vi må ta ct om noen uker/måneder igjen for å se om det er flere inni leveren. Men så langt så virker alt bra å jeg får kanskje hente han hjem i morgen ❤️ På tlf i sta så nevnte veterinæren at regningen er nå på nærmere 90 000kr (ink ligge over til mandag). Jeg har igjen ca 50 000kr på forsikringen i tillegg til noe på buffer konto men det er ikke nokk da jeg måtte ha en operasjon på Jack som blir delvis dekket og har måtte ut med en del penger i sommer da hvitevarer røyk og måtte spyle tett rør osv.. Så har valgt å prøve å spørre om hjelp selv om jeg syns det er flaut å ikke liker å spørre om hjelp..  Har over lengre tid prøvd å selge det jeg eier på finn uten hell så tviler på at jeg plutselig får solgt noe mer der nå, skal prøve å male bilder å selge men sliter mye med kronisk migrene utmattelse depresjon osv.. så vet ikke hvor mye jeg får til der. plukker også sopp på bestilling men var helt tørka ut når jeg skulle inn å se på onsdag så max uflaks. Har også valgt å kutte ut behandlinger,legetimer og medisiner fremover for å ta vare på Bucky å få betalt ned det jeg evt må ta opp i lån  
    • Det er masse ekle planter der ute. I områder med f.eks. borree (urt), hundegress eller boress (også gress) er det høyst sannsynlig noe plantemateriale som sitter fast i svelget. De nevnte gressartene har blader som kan forårsake skader, men det finnes mange flere gressarter som har frø med mothaker fra *******. 
    • Det kan være at strået har forårsaket et sår eller noe som holder på å gro. Hvis du er usikker, ta en telefon til dyrlegen og hør hva de sier. Jeg ville sett det an et par dager til om hunden ikke er plaget ellers.
    • For ca 3 dager siden startet hunden min å nyse noe voldsomt. Plutselig kom det masse neseblod, og mens jeg hastekjørte til vetrinæren kom det plutselig et gress-strå ut av nesa hans… Dro det forsiktig ut, og da stanset både blødning og nysing og lillemann var like kvikk og glad som ellers!  Bare snu bilen å komme seg hjem…  De siste to dagene har han gått rundt å «harket» innimellom. Det virker som om han har noe ubehag i halsen. Ser ingen gress eller noe annet som sitter bak i svelget… Såå kan det være ubehag fra strået som kom ut av nesa?  Eller bør jeg ta han til vetrinær og få sjekket? Føler meg som en hysterisk hundeeier her jeg sitter, så hvor lenge skal jeg se an «harking» før jeg ringer dyrelege?🤣 Han har ingen problemer med pust, og harkingen kommer hvis han blir litt gira 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...