Gå til innhold
Hundesonen.no

Pavlovs hunder


LouDan

Recommended Posts

Skrevet

Ikke heng deg opp i hvem Pavlov var, bare husk følgende neste gang du hører noen bruke uttrykket"Pavlovs hunder": Pavlov var en mann som hadde hunder. Disse hundene siklet når de skulle får mat. Når Pavlov skulle gi dem mat, ringte han i en bjelle. Etter hvert begymte hundene å sikle bare de hørte ringingen i bjeller. Det behøvde ikke være mat tilstede. Hundene koblet bjellene til mat og begynte å sikle.(Pavlov hadde oppfunnet siklebjeller.) Slik er alle pattedyr like. Enkelte ting kan fremkalle naturlige reflekser vi ikke kan styre. Innenfor læringspsykologien kalles dette "klassisk betinging".

Jon Almaas forklaring på Klassisk betinging i boka Bare så du vet det :(

Je vet itte med dere, men je forstod endelig hva som mentes med klassisk betinging :D Takk tel Jon Almaas for forklaringa :D

Skrevet

På instruktørkurs testet vi ut dette på oss selv.

Hver kurskveld startet det med at vi tok en skive sitron og i det alle tyggde over den sure sitronen så ringte foreleseren i en bjelle. Dette gjentok vi før vi gikk hjem hver kurskveld også. Så etter ca 10 kurskvelder tok plutselig foreleseren og ringte i bjellen uten at noen av oss var forberedt på det og de hadde et sjult kamera i tilegg på. Skulle sett alle de ansiktsuttrykkene. Alle fikk vann i munnen og det kjentes ut som man trygde over en sitron selv om man ikke gjorde det.

Utrolig gøy:)

Så nå vet jeg hvordan bikkjene mine har det hver gang de hører jeg tar i matskåla dems eller åpner kjørleskapet:)

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da får jeg prøve å se etter ett annet navn til den kommende valpen min da. Siden ingen av dem falt i smak. Har dere noen andre forslag på fine navn til tispe?
    • Hva gjør dere om 10-15 år? Kommer dere til å fortsette å ha ny hund da? Det er umulig å vite men hva tror dere? Hvor gamle er dere? Jeg selv aner ikke. Ser ingen liv utenom hund men nå har jeg hatt hund hele voksne liv. Men om jeg skal fortsette med hundetrening,kurs,utstilling vites ikke. Da må jeg ha noe annen hobby men jeg vet ikke hva. Hva tror dere dere skal?
    • Var ingen av dem fine?
    • Hvilket navn er finest av Emmy, Lilly eller Sally?
    • Det er variasjon i egenskaper innad i rasen, men generelt vil jeg påstå at Hovawarten er mer samlet mentalt. De skal ha arbeids- og samarbeidslyst. Til forskjell fra mange av gjeterne kan de nok virke litt sta og egenrådige, men mitt inntrykk er at det veldig ofte er fører som ikke har knekt koden for å motivere til samarbeid med en hund som gjerne arbeider selvstendig. Det som gjør at jeg tror hoffen kan passe deg ut i fra din beskrivelse av ønsker er: - "atletiske og friske bruksschäfere der «mykere» egenskaper vektlegges" - Hoffen er en generelt frisk rase, med en funksjonell bygning. Det finnes dessuten et enormt helseregister hvor det er god oversikt over forskjellige sykdommer.  -  "Hunden som jeg ser etter er atletisk og lett, elsker å bruke nesen til f eks smeller, fungerer bra til lydighet, veldig lite skarp og ikke like mye drifter og «heithet» som hos de heftigste bruksschäfere, men ellers med forventede egenskaper av en schäferhund i en sunn kropp." - dette er for meg egentlig essensen av en hoffe. De er veldig alsidige uten å være ekstreme, og perfekte som aktive familiehunder med kapasitet for langt mer. De er atletiske og holdbare (noe variasjon i størrelse er det). Elsker å bruke nesa og trener gjerne lydighet. Den gjennomsnittlige hoffen har lite skarphet. De har (og skal ha) en del drifter, men de aller fleste er mer moderate enn de heftigste bruksschäferne. Det en skal være klar over, er at det er en vokter. De skal dog ikke vokte på alt og alle. Mine følger for eksempel gjerne med på det som skjer utendørs, men varsler kun i veldig spesielle tilfeller (hvis det plutselig står en ukjent hund på gårdsplassen eller om det er unormal aktivitet på natta). De reagerer for eksempel ikke om det banker på døra. Lager ikke lyd når jeg kommer hjem eller om noen de kjenner kommer inn uanmeldt når jeg ikke er hjemme. Vet ikke hvor du holder til, men send meg en PM om du har spørsmål og/eller eventuelt ønsker å møte en eller flere hoffer så skal jeg finne noen i nærheten av deg
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...