Gå til innhold
Hundesonen.no

Fôring av lat hest


lille_christine

Recommended Posts

Har aldri vært reseren i stallen når det gjelder fôr men... Du kan jo kanskje prøve å ringe en veterinær for å spørre? Havre var det noen på stallen som pleide å gi de late hestene... men de var ikke proffe hestefolk, så anbefaler å spørre fagfolk :o

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vil anbefale og øke arbeidsmengden litt, selvfølgelig øke foret i henhold til hva hun bruker, men min erfaring er ofte at late hester er utrente hester. Noen økter med løping i sandtak for eksempel, bakkearbeid, flere treningsøkter på en dag osv. Etterhvert som hun kommer i bedre form så vil hun orke mer.

Vitaminer regner jeg med hun får det hun trenger?

fridager innimellom er viktig, men på utrente hester blir det lite forskjell selv om de har fri en uke, på trente hester merkes det godt om de har hatt fri dagen før :o

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Du kan òg prøve soyaolje til henne.

Piffer henne opp en god del, og er samtidig veldig bra for både pels og hover.

Havre og chamion gull er noe som og funker når man vil piffe de opp litt, men er enig med den som skrev lengre opp.. Late hester, er som oftes dårlig trente hester.

Gi henne for all del ikke masse havre for å piffe henne opp, men i små mengder.

Soyaolje holder bare med noen få dl. for dagen. :wub:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 9 months later...

tror IKKE jeg ville ha prøvd å pøse på med for ( havre)

ville heller prøve å trene henne og se om hun blir "sprekere" da... hvis du varierer treningen så hun synes det er gøy og jobbe kan det også hende hun blir "sprekere" hvis ikke dette hjelper hadde jeg nok ringt fagfolk for å høre hva de mener om saken. er ingen ekspert jeg, men tror nok dette er det jeg ville ha gjort:)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Finnes det Shy Feeder i Norge? For meg har det fungert bra på både hunder og hester. Samtidig som det gir ökt apetitt og fin pels.

Er hun alltid lat eller er hun det feks bare i brunst eller röyteperioder?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Ja her er det nok å jobbe med, det er helt sikkert 😅Hun er blanding mellom cavalier og puddel (det ligger noen bilder på instagram under lindaoglilje hvis noen vil se, har ikke lyst til å legge ut så mye her ettersom jeg bare har henne på prøve). Jeg kjører en Prius og buret står i baksetet, så tror ikke det er bilen som er problemet. Det er nok heller tidligere erfaring med bilkjøring som gjør dette et stressmoment for henne. Men hun er utrolig lydig da, så hun hopper inn i bilen når hun får beskjed om det. Hun er veldig søt når hun ikke er stressa, men det er jo sånn ca. én time i døgnet 😅 Men hun har bare vært hos meg en uke så hun trenger nok enda litt tid på å lande helt.
    • Morsomt med småplukk å jobben med😅Enig med @simira, ta det helt tilbake til start. Hvilken rase(r) er hun (noen er jo kjent for å ha et litt høyere stressnivå enn andre)? Og hvilken bil har du? Udyret mitt synes bilkjøring er helt ok i min kompakt suv (der tar hun hele bagasjerommet, så ikke plass til bur, men har lastegitter); men hun hater å kjøre bil om vi låner type stor kassebil der hun må være i varerommet. Stressnivået går til himmels. Gjør det hele lystbetont med bildøren åpen og motoren av i begynnelsen, om hun er mottakelig for sitt/bli kommando eller bare be henne hoppe opp i bilen (om hun ikke er så liten at hun må løftes inn da). Babysteps og alt det der, masse lykke til!
    • Oof, det gjorde vondt å lese! Og jeg tror slett ikke hun nødvendigvis er trygg selv om hun er rolig da. Jeg ville faktisk vurdert å prøve å starte på scratch med burleker og positiv assosiasjon til buret som IKKE medfører timesvis med passivisering. Og ut fra det lille jeg vet så langt så er jeg helt sikker på at du klarer å få til dette når hun etterhvert får oppleve mer frihet, aktisering og meningsfylte oppgaver!
    • Hun har sittet 10 timer i bur daglig der hun kom fra, så hun er forsåvidt trygg og rolig i bur, men det er vel mest fordi hun har lært seg å være passiv der. Hun har også ressursforsvar på liggeplass, og tror helst bare hun vil være i fred når hun går inn i buret (ikke at jeg har bur innendørs uansett, men fikk det inntrykket der jeg hentet henne). Hun har litt problemer den frøkna her 🙈 Men hun er bare 3 år og synes det er veldig gøy å trene, så tror absolutt det er håp for henne.
    • Er hun trygg i bur? Hvis ikke ville jeg startet der, med å jobbe med burleker generelt og trygghet i bur, inne hjemme. Så gradvis flyttet buret ut i bilen (hvis det er tid, mulighet. Hvis ikke må du såklart bare jobbe med burlekene og tryggheten i bilen parallellt). Medisinering har definitivt noe for seg med det nivået av stress. Blir hun bilsyk så kan jo det også påvirke. Jeg ville prøvd noen av de klassiske beroligene feromonene, Adaptil, Chlomicalm etc.  Spennende, lykke til!
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...