Gå til innhold
Hundesonen.no

Hva er din erfaring med å ha hunden på kennel?


ida

Recommended Posts

Innspirert av egen tråd som tok en liten vending ;), starter jeg en annen tråd om hunder på kennel. Vi har gjort vår første erfaring og vil jo gjerne at den skal være god, men blir litt usikre..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har selv ikke hatt hund på kennel, men har hentet hunder for folk jeg kjenner, og de har ikke vært fornøyde. ene hunden hadde stort bittsår som ikke var tatt hånd om, andre hunden gikk på medisiner, men en full pakke medisiner ble levert - hunden hadde ikke fått en eneste tablett, selv om det stod på skjemaet.

Min venninne fikk utdelt en heavy regning fordi hunden hennes hadde bitt en annen hund. Dette skjedde da kennelen luftet hundene sammen med andre. Noe eieren hadde gitt klar beskjed om at IKKE skulle skje da hunden ikke likte andre hunder. Dette stod også på opplysningsskjemaet, men hunden var blitt luftet med andre. Hun nektet selvsagt å betale regningen.

Jeg stoler ikke på hundepensjonat. Foretrekker å ha hundene hos venner, da vet jeg hvilken behandling de får.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Har hatt litt hunder på kennel. Men heldigvis har jeg kjent dem som driver stedene (ellers hadde jeg aldri plassert hunden der)

Hundene mine har under oppholdt over 1 uke blitt tynnere og røyter gjerne. Dette har med stress å gjøre. Om hunden ikke er vant med å være i kennel og løpegård så skjer dette. Lukter litt gjør dem alltid også, dem er gjerne i mer nærkontakt med urin i løpegården enn ellers.

Men sår uten forklaring, ustelt hund eller nervøst vrak etterpå har jeg ikke opplevd. (Den gangen hunden ble skadet, knekte en klo, så fikk jeg tlf).

Men jeg hadde nok aldri satt hunden ett sted hvor jeg ikke hadde kontroll på hvordan forholdene virkelig var, eller som ikke fulgte mine retningslinjer.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har selv ikke hatt hund på kennel, men har hentet hunder for folk jeg kjenner, og de har ikke vært fornøyde. ene hunden hadde stort bittsår som ikke var tatt hånd om, andre hunden gikk på medisiner, men en full pakke medisiner ble levert - hunden hadde ikke fått en eneste tablett, selv om det stod på skjemaet.

Min venninne fikk utdelt en heavy regning fordi hunden hennes hadde bitt en annen hund. Dette skjedde da kennelen luftet hundene sammen med andre. Noe eieren hadde gitt klar beskjed om at IKKE skulle skje da hunden ikke likte andre hunder. Dette stod også på opplysningsskjemaet, men hunden var blitt luftet med andre. Hun nektet selvsagt å betale regningen.

Jeg stoler ikke på hundepensjonat. Foretrekker å ha hundene hos venner, da vet jeg hvilken behandling de får.

Må si meg ganske så enig med deg her :-) Jeg har heller ikke hatt hund på kennel, men har opplevd at det er litt ymse rundt omkring. Skal for all del ikke 'ta alle under en kam', men vet at det er vanskelig for en spesielt endel 'enebarn-hunder', det å være i ett kennelmiljø.

Endel hunder har selvfølgelig individuelle behov, i forskjellige henseender. Disse behovene/ønskene (som bl. annet du nevner om de som har gitt besked om at hunden ikke må luftes sammen med andre) kan være vanskelige å få til/oppfylle på kennel.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Har hatt en dårlig erfaring med kennel. Da jeg hentet mine etter en helg på den aktuelle kennelen satt de livredde bakerst i sitt rom, og turte nesten ikke komme fram selv om de så det var meg. Hva som hadde skjedd fikk jeg aldri noe svar på, men jeg nektet også og betale for det oppholdet.

Neste gang jeg måtte ha dem på kennel så brukte vi lang tid i forkant for å finne en kennel vi synes virket bra. Den vi bruker nå fikk vi anbefalt av noen andre. Dro for og ta en titt og ble sittende et par timer og prate med kenneleieren. I den perioden tok han seg god tid med å bli kjent meg hundene. Vi bestillte til helgen etter og da vi hentet dem var det to lykkelige hunder som møtte oss i døra. Men de løp ikke rett til oss når døren åpna seg, men til han som eide kennelen. Vi har siden brukt denne kennelen og bikkjene kom seg aldri fort nok ut av bilen når vi var framme der. Til og med min litt usikre lille tispe storkoste seg der.

Nå har vi dessverre ikke tispa lenger, så da vi skulle levere Pondus der alene for første gang hadde mor litt vondt i magen, men det hadde gått strålende. Han hadde lekt og kost seg med andre hunder og blitt en enda mer selvstendig hund. (og litt privilegier hadde han fått siden han akkurat hadde blitt "enebarn").

Vi er hvertfall storfornøyde med kennelen. Dette er en liten kennel og han som driver det baserer seg kun på ryktet. :) Man kan også ta med seg mat, leker og kurven til hunden hvis man ønsker det.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ida, jeg fikk sjokk når jeg så bildene av prinsessa. Jeg hadde virkelig ikke kjent igjen den flotte tolleren jeg traff ikke lenge før dere reiste... Og det har vært min store skrekk de gangene jeg har hatt min hund på kennel.

Jeg har hatt min hund på kennel to ganger. Ene gangen var han bare lille valpen og, og det var grusomt å sende han dit. Da var han på **** en helg, og hadde det storveis! Han var 5 mnd og usedvanlig omgjengelig og hadde fått mye tur, lek og aktivisering. Han sov i et par dager etter at han kom hjem :P

Han var også en uke på "en annen kennel" når han var rundt året. Jeg hadde blitt anbefalt stedet av en meget storforlangen og kresen hundeeier, så jeg regnet det for trygt. Fikk litt sjokk når jeg snakket med han som tok imot, for det virket egentlig som om han ikke hadde noe særlig peiling på hund.

Det er vel kanskje oppfatningen jeg sitter igjen med i ettertid og, og at de ikke sitter på allverdens av kunnskaper, men er snille og gode, og ikke tar unødige sjanser med hundene. Jeg vil uansett ikke at andre skal trene med min hund, så litt kos, tur og mat er liksom det som er viktig.

Min hund hadde virkelig fått et nært og godt forhold til kenneleieren. Når vi satt og skravlet når jeg hentet han, la likeså godt hunden min seg i hans fang... :) (hrmf.. Ikke veldig fornøyd med det da, men.. Nå ser jeg på det som positivt)

Nå var det riktig nok bare en uke han var borte, men han var fin og blank i pelsen, magen var helt normal og bikkja var lykkelig og sliten.

Jeg husker ikke i farta hvor du skrev Fibi skulle, men jeg vil gjerne vite det... :)

Jeg liker uansett ikke å sette han på kennel, men av og til må man jo..

EDIT: fjernet kennelnavn da det vistnok er ufint å nevne navn

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Sorry meg men jeg syns dette blir litt hysterisk...! Kennelen det er snakk om har et meget godt rykte og det er en selvfølge at hundene blir tynne av å løpe hele dagen! Som Jeanette sier så er et kennelopphold stressende for en hund, spesielt for hunder som er vant til å ligge i mors seng.. :P Så da er det helt normalt å slippe pels, det har jo også vært ganske varmt, også en grunn til å slippe pels..

Og uansett hvor mange timer Fibi er vant til å gå på tur, så kan ikke løpe løs i timer sammen med andre hunder sammenliknes med timer tur i bånd sammen med mor! :)

At hunden har noen sår, ja vel, det skjer! Og våteksem kommer fort så derfor kan det være vanskelig å oppdage, kan tenkes hun fikk det samme dag som de kom hjem? Hvem vet..? :)

Jeg har ikke hatt noen av mine på kennel, (folk står i kø om å få passe :P ) men skulle jeg det så hadde jeg valgt den kennelen Fibi og Solo har nå vært på! :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hvordan reagerer egentlig hunder på å bli sluppet løs med mange andre fremmede hunder? Vil det bli slitsomt å måtte finne sin plass i flokken? Vil det bli kamp om rang?

Tenker at dette kan bli traumatisk og slitsomt for en hund når den må kjempe slik i to uker. Eller er det ikke sånn?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Sorry meg men jeg syns dette blir litt hysterisk...! Kennelen det er snakk om har et meget godt rykte og det er en selvfølge at hundene blir tynne av å løpe hele dagen!

Jeg mener jeg leste at Fibi hadde muskler når hun ankom kennelen men ikke når hun kom hjem jeg. En hund som løper hele dagen vil bygge opp bra med musklatur. Rart Fibi ikke har dette da, om hun har løpt hele dagen.

En annen ting: Dersom hundene løper hele dagen, så gir man fór der etter også. Økt aktivitet er likt med økt mengde mat. Det er ingen grunn til at hunden skal bli tynn fordi om den løper. De fleste med litt vett mellom øra vet at når man øker aktiviteten på en hund skal man øke matmengden også, ellers raser den ned i vekt, og det har ingen hensikt med mindre hunden skal slankes, noe jeg regner med Fii ikke skulle.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Sorry meg men jeg syns dette blir litt hysterisk...! Kennelen det er snakk om har et meget godt rykte og det er en selvfølge at hundene blir tynne av å løpe hele dagen! Som Jeanette sier så er et kennelopphold stressende for en hund, spesielt for hunder som er vant til å ligge i mors seng.. :P

Trodde hunder som sov i bur var like knytta til eieren som fotvarmerne, jeg (se div. burtråder).. :)

Så da er det helt normalt å slippe pels, det har jo også vært ganske varmt, også en grunn til å slippe pels..

Og uansett hvor mange timer Fibi er vant til å gå på tur, så kan ikke løpe løs i timer sammen med andre hunder sammenliknes med timer tur i bånd sammen med mor! :)

Det er meget mulig at det er blitt en smule voldomme reaksjoner her. Hvis du leser trådstart, har det jo tatt en litt hysterisk vri et sted her, ja. Jeg velger å ikke bebreide noen eller dra noen slutninger om noe som helst før vi har vært hos vetten! !

At hunden har noen sår, ja vel, det skjer! Og våteksem kommer fort så derfor kan det være vanskelig å oppdage, kan tenkes hun fikk det samme dag som de kom hjem? Hvem vet..? :P

Såret til Solo oppdaget jeg rett etter at de var kommet inn døre her. Det var ikke helt ferskt, heller!

Jeg har ikke hatt noen av mine på kennel, (folk står i kø om å få passe :P ) men skulle jeg det så hadde jeg valgt den kennelen Fibi og Solo har nå vært på! :P

Det var godt å høre. Vi har jo i utgangspunktet et godt inntrykk av dem, vi også.Det er jo ikke akkurat noen som står i kø for å passe Fibi, da... :blush: . Det hadde vært fint å ha et sted hun kunne reise, slik at jeg kan reise bort innimellom!

Hvordan reagerer egentlig hunder på å bli sluppet løs med mange andre fremmede hunder? Vil det bli slitsomt å måtte finne sin plass i flokken? Vil det bli kamp om rang?

Det pleier å gå veldig fint. Det er jo en naturlig omgangsform for hunder og det er skjelden det blir noe slossing i det hele tatt!

Tenker at dette kan bli traumatisk og slitsomt for en hund når den må kjempe slik i to uker. Eller er det ikke sånn?

Nei, det er lite kjemping! De finner sin plass i flokken og sine "favoritter" og kanskje noen de holder seg litt unna...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Sorry meg men jeg syns dette blir litt hysterisk...! Kennelen det er snakk om har et meget godt rykte og det er en selvfølge at hundene blir tynne av å løpe hele dagen! Som Jeanette sier så er et kennelopphold stressende for en hund, spesielt for hunder som er vant til å ligge i mors seng.. wink.gif

Trodde hunder som sov i bur var like knytta til eieren som fotvarmerne, jeg (se div. burtråder)..

Hvorfor drar du bur inn i denne tråden?

Hvordan reagerer egentlig hunder på å bli sluppet løs med mange andre fremmede hunder? Vil det bli slitsomt å måtte finne sin plass i flokken? Vil det bli kamp om rang?

Det pleier å gå veldig fint. Det er jo en naturlig omgangsform for hunder og det er skjelden det blir noe slossing i det hele tatt!

Tenker at dette kan bli traumatisk og slitsomt for en hund når den må kjempe slik i to uker. Eller er det ikke sånn?

Nei, det er lite kjemping! De finner sin plass i flokken og sine "favoritter" og kanskje noen de holder seg litt unna...

Oki... Er det en naturlig omgangsform for hundene? Det viste jeg ikke. Da kan jeg ikke fatte og begripe at hunder sliter litt med å treffe andre hunder ute på tur som ikke tilhøres dens egen flokk :) .

Det finnes ikke naturlig i det hele tatt! Om vi nå skal trekke paralleller til vill ulv, så ville en fremmling blitt tatt noe sinnsykt om den i sin dumhet og naivitet beveget seg inn på en annens territorie. Så å dra på et sted hvor hunden måtte forholde seg til andre hunder over tid, vil skape stress og slikt igjen fremkaller andre symptomer lik det Fibi har fått (og Solo for den saks skyld) Bortsett fra sårene, som jeg klart finner litt mistenkelig. Igjen... det blir nok mer knuffing på slike steder enn man aner.

Mulig jeg tar feil, men sliter ikke Fibi litt med seg selv? Kanskje hun kunne hatt det bedre på et mindre sted der hun ville fått litt spesial behandling. Som Alucino sier, de store kennlene har problemer med å holde en viss oversikt. Ikke meningen å gi deg enda mer dårlig samvittighet, og jeg tipper du har lært til neste gang de to frøknene skal på kennel. Flere her ser jo ut til å vite om små intime steder, der hundene får oppfølgingen de trenger.

Alucino: Ja, formengden burde vært satt opp, men dette er også eiers ansvar like mye som kenneleier sitt :) Når foringsmengden ikke er satt opp, vil det automatisk bli svinn i musklatur når de blir utsatt for tøffere "trening". De må ta av reserver de har i kroppen for at kroppen i det hele tatt skal virke og når de gjør det, så går det naturligvis utover andre ting, som vekt, pels og almen tilstanden hos hunden. Så for en hund som i utgangspunktet var i god form, men gode muskler så vil ett opphold på denne måten, uten å sette opp formengden tilstrekklig, skape ett vist svinn i hundens musklatur og fett.

Molly: er det ikke litt ufint å gjengi navn på den måten?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har ikke hatt hund på kennel, men har noen erfaringer på det området allikevel. Vår GS tispe ble med meg da jeg flyttet på internatskole. Her var det utegårder og innendørsgårder, en til hver hund- et skikkelig kennelanlegg med andre ord. Frøya var superstabil og hadde en sterk psyke, men jammen tålte hun ikke overgangen til kennel. Hjemme stod hun i utegård hver eneste dag, men hun var inne om natta, om kvelden og gjerne litt midt på dagen. Da hun flyttet ble hun tynn, glansløs i pelsen og var en helt annen hund enn hjemme, selv om hun hadde meg rett ved. Moralen med min lille historie? Vel, det er ikke alltid det er dårlig stell fra kennelens side som gjør at hundene kommer hjem tynne, pelsløse eller lignende, det er vel normalt når det gjelder kraftig bytte av omgivelser som dette. Når det gjelder at de ikke oppdaget sår o.l., så synes jeg dette er mye værre, og rimelig svakt. Bittsår kommer jo som regel av bitt (hoho), noe som sannsynligvis burde bli oppfattet av den/de som var med hundene på lufting, og da burde selvsagt hundene sjekkes nøye, og eier gitt beskjed. I mine øyne.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Oki... Er det en naturlig omgangsform for hundene? Det viste jeg ikke. Da kan jeg ikke fatte og begripe at hunder sliter litt med å treffe andre hunder ute på tur som ikke tilhøres dens egen flokk :) .

Det finnes ikke naturlig i det hele tatt! Om vi nå skal trekke paralleller til vill ulv, så ville en fremmling blitt tatt noe sinnsykt om den i sin dumhet og naivitet beveget seg inn på en annens territorie. Så å dra på et sted hvor hunden måtte forholde seg til andre hunder over tid, vil skape stress og slikt igjen fremkaller andre symptomer lik det Fibi har fått (og Solo for den saks skyld) Bortsett fra sårene, som jeg klart finner litt mistenkelig. Igjen... det blir nok mer knuffing på slike steder enn man aner.

Mulig jeg tar feil, men sliter ikke Fibi litt med seg selv? Kanskje hun kunne hatt det bedre på et mindre sted der hun ville fått litt spesial behandling. Som Alucino sier, de store kennlene har problemer med å holde en viss oversikt. Ikke meningen å gi deg enda mer dårlig samvittighet, og jeg tipper du har lært til neste gang de to frøknene skal på kennel. Flere her ser jo ut til å vite om små intime steder, der hundene får oppfølgingen de trenger.

Alucino: Ja, formengden burde vært satt opp, men dette er også eiers ansvar like mye som kenneleier sitt :) Når foringsmengden ikke er satt opp, vil det automatisk bli svinn i musklatur når de blir utsatt for tøffere "trening". De må ta av reserver de har i kroppen for at kroppen i det hele tatt skal virke og når de gjør det, så går det naturligvis utover andre ting, som vekt, pels og almen tilstanden hos hunden. Så for en hund som i utgangspunktet var i god form, men gode muskler så vil ett opphold på denne måten, uten å sette opp formengden tilstrekklig, skape ett vist svinn i hundens musklatur og fett.

Molly: er det ikke litt ufint å gjengi navn på den måten?

Du gir meg ikke dårlig samvittighet, men jeg får en litt sånn "tror-hun-jeg-er-helt-idiot" følelse av innleggene dine. :P Men det kan jo like gjerne være jeg som leser innleggene dine svært subjektivt. Hvordan eier kan ta ansvar for å sette opp fòrmengden når hunden er på kennel, er meg en gåte. Men vi ser jo tydligvis ganske forskjellig på så mangt, at du har sikkert et smart svar på det også!

Lurer litt på hva du mener jeg skal ha lært til neste gang de skal på kennel? At de blir magre og får bittsår uten noen forklaring på hva som har skjedd? At store kenneler ikke vet hva hundene driver med, eller makter å gi rapport på avtalt medisinsk oppfølging. Lurer også litt på hva slags spesialbehandling du tror Fibi trenger...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Du gir meg ikke dårlig samvittighet, men jeg får en litt sånn "tror-hun-jeg-er-helt-idiot" følelse av innleggene dine. :)Auda, det var ikke meningen, Men du har nå fått krast svar fra Belgerpia å :P

Hvordan eier kan ta ansvar for å sette opp fòrmengden når hunden er på kennel, er meg en gåte. Men vi ser jo tydligvis ganske forskjellig på så mangt, at du har sikkert et smart svar på det også!

Hmmm, vleger å overse spydigheten og prøver å forklare meg litt bedre. Det jeg mente var at du burde kanskje sagt i fra at formengden burde settes opp. Nå kommer det en del mer svaret du ga til Belgerpia (som jeg forøvrig mener var noe mer skarpt enn mitt), så jeg skal ikke si så mye. Du nevner at du tror de ikke fikk det foret de var vandt til og da stiller kanskje saken seg litt anderledes. Var jeg ovenifra og ned nå?

Lurer litt på hva du mener jeg skal ha lært til neste gang de skal på kennel? At de blir magre og får bittsår uten noen forklaring på hva som har skjedd? At store kenneler ikke vet hva hundene driver med, eller makter å gi rapport på avtalt medisinsk oppfølging.

Det med magerhet føler jeg at jeg har svart deg på, og jeg sier også at det med bitesår er mistenklig. Du har jo gitt tilstrekklig melding om hundene dine sant? Ergo synes ikke jeg at de som stor kennel har klart å følge opp dine instrukser når det gjelder dine hunder. Var faktisk ment som en støtte til deg, men du har låst deg litt :P

Lurer også litt på hva slags spesialbehandling du tror Fibi trenger...

Ang Fibi, så har jeg fått ett intrykk av at hun sliter litt med seg selv, hvilket jeg også spurte deg om i det svaret. Gjør hun ikke det, gjelder heller ikke det jeg skriver under. Spesial behandlingen jeg snakker om er at hun kanskje får litt mer individuell oppfølging alla det belgeripia skrev. Tur, kose seg ute med Solo, få egen kos og at noen faktisk gjør som du har bedt om, siden hun er den hun er.

Oki... Er det en naturlig omgangsform for hundene? Det viste jeg ikke. Da kan jeg ikke fatte og begripe at hunder sliter litt med å treffe andre hunder ute på tur som ikke tilhøres dens egen flokk .

Var det denne du reagerte på? Var ment litt ufint å den :P For jeg oppfattet det som litt gammeldags å si det du sa :P Men kjære, kunne helt sikkert ha skrevet det anderledes. Om du har noe mer å ta opp med meg, foreslår jeg at du og jeg tar det på PM :)

Håper jeg har fått oppklart litt, tar det til meg og velger å rette opp i stedet for å gå fullstendig i forsvar.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Oki... Er det en naturlig omgangsform for hundene? Det viste jeg ikke. Da kan jeg ikke fatte og begripe at hunder sliter litt med å treffe andre hunder ute på tur som ikke tilhøres dens egen flokk .

Var det denne du reagerte på? Var ment litt ufint å den :P For jeg oppfattet det som litt gammeldags å si det du sa :P Men kjære, kunne helt sikkert ha skrevet det anderledes. Om du har noe mer å ta opp med meg, foreslår jeg at du og jeg tar det på PM :)

Håper jeg har fått oppklart litt, tar det til meg og velger å rette opp i stedet for å gå fullstendig i forsvar.

Den er helt grei! Aldeles OT: Det er rart hvordan ulike innlegg oppfattes ofte uavhengig av forfatterens intensjoner! Unnskyld spydigheten. Det var ikke meningen! :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Molly: er det ikke litt ufint å gjengi navn på den måten?

Trodde ikke det var så veldig ufint, så lenge jeg skryter av begge stedene. Hadde jeg klagd over et eller annet hadde saken stilt seg litt annerledes, men jeg sier jo bare pene ord om begge steder....?

Men, selvfølgelig...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Min erfaring med kennelopphold..

Jeg har hadde hundene mine noen ganger på granddano gaard som ble stengt for noen år siden, men hundene stor trivdes, de ville ikke bli med frivillig hjem når de var der.

Siden har det gått en vei med kennel opphold å det har vært nedover..

Jeg har forsøkt både de store og noen små og bare negativ erfaring.

Jeg har kommet til kennel hvor hunden min ikke har fått vann eller mat på ett par dager fordi hunden min visst nok hadde blitt aggresiv å de ikke turde gå inn?. Aldri vist tegn til dette før eller etter dette oppholdet (2år siden) tillegg ringte de aldri å ga beskjed om dette selvom jeg hadde levert tlf nr til familiemedlem til dem hvis det skulle skje noe, som kunne evt hente hunden på dagen. Neida hunden drakk 3 liter når jeg fylte opp vannskåla der. Tillegg krevde de 1000kr ekstra for overtid (hadde visst forsøkt mange timer overtid for å overtale hunden til å bli snill) Hehe dette er snakk om en overlykkelig Labrador som heller gjemmer seg i hjørnet enn å angripe.. Ingen andre kenneler har opplevd han agresiv så jeg tror hva jeg vil om det. Jeg nektet å betale overtid betaling for hunden min fikk ikke vann og mat. De burde takle aggresive hunder hvis dette hadde vært tilfelle.. men jeg kjenner flere dårlige tilfeller fra dette hundepensjonatet.. En dobberman fikk magedreining og døde der, det viste seg for eier krevde hunden obdusert at hunden hadde vært død i minst 3 dager.. så hunden hadde nok ligget 3 dager før hundepensjonatet oppdaget han var død!

Eier fikk ikke hunden erstattet i stedet fikk hun en dobberman av dem (omplasseringshund) 4 år gammel, hunden bodde hos henne i 2 dager så gikk den til angrep på denne nye eieren, eieren ble så skadet at hun var innlagt på sykehus i 5dager. Hundepensjonatet krevde hunden tilbake de ville ikke at den skulle avlives for denne hunden kunne bli fin vakthund.. Men ny eier avlivet hunden gudskjelov! Eier lå faktisk å sov så denne hunden var farlig!

Siste kenneloppholdet til hunden min var i fjor, jeg ga beskjed om at hunden min var redd schæfere så helst ikke i nærheten av ett slikt eksemplar.. men neida gitt kom for å hente han å da hadde han 1 scæfer i boksen til venstre for han og en til høyre for han tillegg stod det 2 rett ovenfor han, så stakkars gutten satt i innerste hjørnet turde ikke komme til meg fordi han var livredd. Å de forstod ikke hvorfor han var så redd.. Hadde de lest igjennom papirene så hadde forstått det :)

Heretter så blir det bare familie medlemmer som er feriepassere for han trives dårlig på kennel.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Christine

Min erfaring med kennelopphold..

Jeg har hadde hundene mine noen ganger på granddano gaard som ble stengt for noen år siden, men hundene stor trivdes, de ville ikke bli med frivillig hjem når de var der.

Siden har det gått en vei med kennel opphold å det har vært nedover..

Jeg har forsøkt både de store og noen små og bare negativ erfaring.

Jeg har kommet til kennel hvor hunden min ikke har fått vann eller mat på ett par dager fordi hunden min visst nok hadde blitt aggresiv å de ikke turde gå inn?. Aldri vist tegn til dette før eller etter dette oppholdet (2år siden) tillegg ringte de aldri å ga beskjed om dette selvom jeg hadde levert tlf nr til familiemedlem til dem hvis det skulle skje noe, som kunne evt hente hunden på dagen. Neida hunden drakk 3 liter når jeg fylte opp vannskåla der. Tillegg krevde de 1000kr ekstra for overtid (hadde visst forsøkt mange timer overtid for å overtale hunden til å bli snill) Hehe dette er snakk om en overlykkelig Labrador som heller gjemmer seg i hjørnet enn å angripe.. Ingen andre kenneler har opplevd han agresiv så jeg tror hva jeg vil om det. Jeg nektet å betale overtid betaling for hunden min fikk ikke vann og mat. De burde takle aggresive hunder hvis dette hadde vært tilfelle.. men jeg kjenner flere dårlige tilfeller fra dette hundepensjonatet.. En dobberman fikk magedreining og døde der, det viste seg for eier krevde hunden obdusert at hunden hadde vært død i minst 3 dager.. så hunden hadde nok ligget 3 dager før hundepensjonatet oppdaget han var død!

Eier fikk ikke hunden erstattet i stedet fikk hun en dobberman av dem (omplasseringshund) 4 år gammel, hunden bodde hos henne i 2 dager så gikk den til angrep på denne nye eieren, eieren ble så skadet at hun var innlagt på sykehus i 5dager. Hundepensjonatet krevde hunden tilbake de ville ikke at den skulle avlives for denne hunden kunne bli fin vakthund.. Men ny eier avlivet hunden gudskjelov! Eier lå faktisk å sov så denne hunden var farlig!

Siste kenneloppholdet til hunden min var i fjor, jeg ga beskjed om at hunden min var redd schæfere så helst ikke i nærheten av ett slikt eksemplar.. men neida gitt kom for å hente han å da hadde han 1 scæfer i boksen til venstre for han og en til høyre for han tillegg stod det 2 rett ovenfor han, så stakkars gutten satt i innerste hjørnet turde ikke komme til meg fordi han var livredd. Å de forstod ikke hvorfor han var så redd.. Hadde de lest igjennom papirene så hadde forstått det :)

Heretter så blir det bare familie medlemmer som er feriepassere for han trives dårlig på kennel.

Nei? :) Du har vel ikke hunden din der mer???

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nå setter jeg kun hunden min på kenneler der jeg kjenner innehaver, rutiner osv. :) Og har foreløbig ingen dårlige erfaringer med de to kennelsene vi har brukt til ask (han kopm hjem fra en av de for mindre enn en time siden, etter en ukes opphold)

Vet det er mye tull og useriøshet rundt og går på hundepensjonater, men har vært svært heldig med "mine" hittil. Det eneste jeg har å utsette på en av dem er at det blir alt for mye hundegård, og alt for lite tur. Som jeg nevnte i en tråd lenger ned her om ask på pensjonat, er turene på dette pensjonatet forbehold hunder som ikke trives i hundegård. Dette liker jeg slett ikke, greit at hunden ikke tar skade av det men liker ikke tanken på en hel uke osv uten tur. Det er vel den eneste "dårlige" erfasringen med pensjonat.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg ville aldri hatt hunden min på hundepensjonat, dermed får jeg ingen dårlige opplevelser heller. ;)

Det som er så dumt med slike som bannlyser hundepensjonat og aldri plasserer hunden sin der, er at de frarøver hunden masse gøy! Noen negative eppisoder her og der, men hvor mange ganger leser man ikke om hunder som stortrives på pensjonat?

btw..du tilbød jo pass av hund i sommer..virker jo litt motsigende å ikke ville plassere sin egen hund på pensjonat/ kennel osv, men driver en slik bedrift selv..? Du av alle burde jo se at de fleste hunder trives i et slikt opplegg..hvertfall var det det jeg så når jeg jobbet på pesjonat..

fikk du mange kunder forresten? vurderte å spørre om du ville passe ask denne uken, mens vi var i kreta, men han er ikke serlig flink til å gå innendørs med andre hunder og katter.. :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det som er så dumt med slike som bannlyser hundepensjonat og aldri plasserer hunden sin der, er at de frarøver hunden masse gøy! Noen negative eppisoder her og der, men hvor mange ganger leser man ikke om hunder som stortrives på pensjonat?

btw..du tilbød jo pass av hund i sommer..virker jo litt motsigende å ikke ville plassere sin egen hund på pensjonat/ kennel osv, men driver en slik bedrift selv..? Du av alle burde jo se at de fleste hunder trives i et slikt opplegg..hvertfall var det det jeg så når jeg jobbet på pesjonat..

fikk du mange kunder forresten? vurderte å spørre om du ville passe ask denne uken, mens vi var i kreta, men han er ikke serlig flink til å gå innendørs med andre hunder og katter.. ;)

Jeg er temmelig sikker på at min hund ikke ville hatt det gøy på en tradisjonell kennel. :) Jeg har tross alt en selskapshund som er vant til å være med meg stort sett hele tiden, ligge i fanget, sove i senga osv. Det blir litt annerledes med en hund som er vant til å stå ute i luftegård, den vil kanskje trives bedre på hundepensjonat.

Det er nettopp derfor jeg har passet hunder i sommer, for å gi folk et alternativ til slike hundepensjonat hvor hunden står i en sementbule nesten hele døgnet. Her bor jo hundene inne sammen med meg, de er med på minst tre turer hver dag, de får trening og aktivisering, de får være sammen med andre hunder og mennesker, de er med meg på lik linje med min egen hund. Hvordan kan det sammenlignes?

Ja, har hatt en del. ;) Har en Golden for øyeblikket, han drar idag og da er jeg ferdig for denne gang. ;)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hundene mine har det gøy nok i hverdagen, så de trenger ikke noe "moro" a la det endel hundepensjonater tilsynelatende tilbyr - nemlig å slippe hunder de ikke ANER noe som helst om, sammen, og så la eieren få igjen en hund som kan ha fått negative erfaringer, men uten at eier får det opplyst...

Har prøvd både store og små kenneler i min tid, med forskjellige hunder, og det er mye rart. Har også kjent endel ungjenter hyret inn som kennelhjelp, som har fortalt litt om de uoffisielle sidene ved enkelte høyt profilerte kenneler, hvor "ekstraservicen" om bading skyldes at de møkkes fullstendig ned i løpet av kenneloppholdet fordi det er for lite bemanning.... slike ting.

Nå bruker jeg et strålende, lite sted, der hundene kjenner seg godt igjen - etter litt innkjøring, og det er de samme som alltid jobber der. De tar imot få hunder, og er trygge i forhold til de fleste hunder. Det er ikke så nytt og flott, hundene har ikke egne hundegårder, men slippes ut i noen store og fine, og de settes ikke ut sammen med andre med mindre det er spesielt avtalt. Og så ringer de... dersom det er noe.

Tur? Nei, søren heller, det er ikke mange av hundevennene mine jeg stoler på heller til å lufte dyrene, så hvorfor skal de mases på når de er på kennel? De får timelange turer hver dag ellers, og skogstur så det holder hver helg når jeg er hjemme, som er de aller fleste, så da overlever de en uke eller to med passivitet og bare rolig og liten håndtering - det jeg kaller "oppbevaring".

Har sett nok av hundelufterfirmaer som slipper en haug hunder uten kontroll, som ikke kan svare vettugt på forsikrings/ansvarsordninger, som har "glemt" igjen en hund når turen er over og alt skal stappes inn i bilen igjen... til at jeg tror for godt om kenneler flest før det motsatte er bevist :)

En kennel havnet for endel år siden på VGs forside da en hund på kennel drepte en annen. Eieren av den døde hunden hadde spesielt bedt om at den IKKE skulle gå sammen med andre (husker ikke helt hvorfor, men den var ikke så vant til andre hunder, mener jeg å huske), men "velvillige" kennelhjelper som "visste bedre" skulle kanskje "berge" denne hunden og vise at "jajamensann, dette går sikkert kjempefint når ikke dumme matmor er her og ødelegger"? Jepp, kan godt være at de hadde rett (hvis jeg husker riktig) - men skulle de prøvd det ut, måtte de vært tilstede og klare til å gripe inn - og ikke gått inn igjen mens "eksperimentet" pågikk.

OG, ikke minst: Eier betaler, eier er kunden - da kan man komme med krav som en kennelinnehaver bør holde, selv om han eller hun er uenig. Kennelopphold er en ting, kursing og "kurering" av problematferd en annen ting.

Når det gjelder å finne en kennel, så er min ringe erfaring at de som har godt rykte på seg, ikke minst de mindre, får kunder bare via "munn til munn"-metoden - og trenger ikke "jålereklame" om at de er størst og best og eldst og sånn.

Så er det jo også snakk om hva eier selv gjør av forhåndsforberedelser da, gjennom å gjøre hunden trygg på å tåle andre mennesker, og til en gradvis tilvenning til kennelen - gjennom for eksempel en "overnatting".

Har man hunder som er litt mer enn en A4-golden, så tror jeg det er en fordel med minst mulig håndtering og mas, og mer bare "vente på mor selv om det er kjedelig"-holdning til sine hundegjester. Jo mer håndtering, jo flere hunder å forholde seg til, jo mer må hunden tilpasse seg frem - og så tilbake. En bekjent stallet et par hunder opp på kennel, der de ikke "gjorde" noe med dem, og de andre to inn hos en bekjent. De sistnevnte brukte mye lenger tid på å "justere" seg tilbake til dagliglivet enn dem som hadde vært på kennel.

For meg blir det viktigste å finne noen jeg stoler på, og som andre - med samme krav som meg - har god erfaring med over tid. Fordi at det jeg hørte i sin tid, selv om det er noen år siden, så var det at kontrakter og avtaler om ditten og datten ikke spiller rare rollen - i realiteten. Har hørt en kenneleier sitte og legge ut om en hund "som trivdes såååå bra", og som legger på røret, snur seg, og spør en av hjelperne om hvilken hund det kunne være snakk om.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Har ikke hatt min hund på kennel, men tanta mi driver en. Der har jeg vært endel og jabba litt. Den virker kjempe bra, og det er flere hunder som ikke vil hjem igjen. Hun setter ikke hunder sammen med mindre de bor sammen, og går tur med den hver for seg. Hun lar aldri hunder som ikke kjenner hverandre hilse eller leke. For ikke så lenge siden tok hun imot en schafer. Den hadde oppført seg fint når eierene var der, og tok hunden inn i gården sin. Når tanta mi skulle ta ut hunden for å gå tur stod den og knurra og gjorde seg klar til å angripe. Hun gikk da inn, tok på seg støvler, flere bukser og gensere, jakke og hansker sånn at hunden ikke kunne bite igjennom klærene. Hun gikk da inn til hunden og tok på den båndet, etter det kunne hun fritt gå inn til hunden. På det pensjonatet gjør de alt de kan for hundene, er det en tynn og underernært hund som kommer, blir den riktig foret med vitaminer, sånn at den blir fin og frisk (har selv sett ett resultat). Hvis hun ser at en hund har ett sår, eller at noe er rart ved hundens oppførsel ringer hun eieren og dyrlege hvis det trengs. Dt er en kjempe fin kennel som hundene somregel stortives på. Hvis jeg noen gang må sette hunden min på kennel, skal jeg plassere henne der :icon_redface:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Har ikke egenerfaring, men omgåttes en håndfull whippets. Tur i typisk norsk skog er meg bekjent ikke noe nevneverdig problem. Herjer hunden i skogen kan det såklart bli en skramme her eller der uavhengig av rase, men jeg har aldri hørt at det er noe vesentlig verre med whippet. Når det gjelder munnkurv mtp. jaktlyst så vil det hindre skade og drap av byttedyr, men jagingen og stresset blir jo det samme. Hunden skal ikke jage vilt (eller tamt strengt tatt) så du bør ha tilgang til åpne og/eller inngjerdede områder som hunden kan få løpe fra seg på. 
    • Ser at det er nesten 6 år siden noen har skrevet her, men jeg prøver likevel:  Har et par spørsmål om whippet som jeg lurer på. 1) Leser her og der at det er veldig lett at de får overflatiske skader på kroppen, pga av full fart under "fri leik". Hvordan er det å kombinere tur  i typisk norsk skog med en løs whippet?  2) Whippet har jo jaktlyst. Er det mange som har erfaring med at naboens katt har fått en ublid skjebne? 3) Når det gjelder jaktlyst; er det helt "på trynet" å sette munnkurv på en whippet som skal få rase fra seg i fritt løp? Bare noen spørsmål fra en som har whippet på lista over "hunder jeg kanskje kunne tenkte med, når den hunden jeg har nå rusler til de evige jaktmarker"...
    • Skal sjekke den sida da jeg får tid.  Når det kommer til aktivisering har det vært lite i det siste, men alle problemene jeg viser til er helt uavhengig av hvor mye aktivisering han har fått i det siste. I hele sommer feks var det 2 5-minutters turer hver dag, en tur på en halvime og 1 til 1,5 time i en hundepark hvor han kunne springe og lukte og utforske, hvor mellom 10 og 40 minutter hver gang ble brukt til agility, rally lydighet og andre øvelser. Det var da altså 6 av 7 dager i uka i månedsvis. Før også har han fått minst en time hver dag pluss trening. Ren hundetrening vi drev med ellers gjorde han mer sliten, men det hjalp som sagt ikke på noen av problemene nevnt over. Ikke på bjeffing, piping, aggresjon eller noe annet. Nå siste måneden har det ikke vært tid til å følge opp det med så mye aktivisering dessverre.  Så selv om det ikke har vært direkte trening så har det ihvertfall vært aktivisering med egentrening fra min side.  Jeg vil tro at hvis noen har tid til mer aktivisering enn dette så kan han nok være en "bedre" hund. Men det krever vel også at noen er i en situasjon hvor dem ofte kan få besøk av noen som er vant med hund.  Sånn som situasjonen er nå har jeg heller ikke mulighet til å følge opp med veldig mye fysisk aktivitet, fordi skaden jeg har begrenser det til at selv 30 minutter lange turer er å strekke ting og selv det er vanskelig noen dager.  Hvis det hadde vært mulig hadde jeg skulle ønske jeg kunne hatt han videre. Jeg vil fort være i en situasjon hvor dette er et problem som ikke vil fungere videre i hverdagen. Utenom det så har jeg først nå egentlig innsett hvor store verdier på eiendommen som har forfalt fordi jeg ikke takler konstant bjeffing hele tiden. Bjeffingen, sånn utenom hørselskaden, tærer enormt mentalt for det føles som om noen skriker konstant. Jeg har forsøkt noen som har han noen helger innimellom og han er roligere der enn han er hos meg, foreldrene mine og flere anre som har passet han. Eller ihvertfall etter første dagen. Jeg har kontakt med oppdretteren, så kan jo høre om det. Han har prøvd litt gjeting, hvor han spredte flokken i alle retninger og kun var opptatt av å jage. Er også en del jaktinnsikt, så ikke sikkert det er noe han fungerer veldig godt med.  Men ja, jeg ser for meg omplassering er vanskelig. Det krever noen som har erfaring med lignende hunder og som i tillegg har mye tålmodighet. Absolutt alt annet enn lyden er noe som fint hadde gått ellers også
    • Her trenger du definitivt hjelp. Jeg vil anbefale å sjekke https://atferdskonsulenter.no/,  det er mange flinke der over store deler av landet. Jeg er på reise og har ikke hatt tid til å lese nøye gjennom, men mitt første spørsmål er hvor mye aktivisering får han på regelmessig basis? Dette høres ut som en gjeterhund med mye kapasitet, og ta tenker jeg at det er en hund som må få brukt seg nok både fysisk og mentalt hver dag. Du beskriver noe hundetrening "som kolliderte med andre ting", og enkelte episoder/tilfeller, men en aktiv gjeterhund trenger jo fort god trening ihvertfall noen dager i uken og litt småtrening til daglig. I tillegg til nok fysisk. Folk jeg kjenner med border collier og andre aktive hunder trener jo gjerne hundesport et par timer to-tre dager på ukedagene, i tillegg til kurs og/eller konkurranser i helgene, samt lange turer enten med sykkel eller løping.  Av måten du skriver på høres det veldig ut som det eneste du ønsker er å slippe å ha hunden. Det vil være en ganske stor jobb å trene bort mye av denne adferden, og jeg tenker det må være en helt fair vurdering om du ønsker å leve med denne jobben. Å ha hund er en livsstil, og en hund med adferdsproblemer legger mange føringer i hverdagen. Jo mindre mulighet du har til å tilrettelegge hverdagen etter hundetreningen, jo lengre tid vil det ta å få bukt med problemene. Dessverre kan det være vanskelig å omplassere en slik hund, men HVIS det i hovedsak er mangel på aktivisering som er utfordringen så kan det være aktuelt for noen som vil ha en arbeidshund med mer kapasitet. Er han prøvd til gjeting? Har du kontakt med oppdretter? Det kan jo være verdt å høre om de vet om noen som kan være aktuell for å ta over hunden. Eventuelt kan du jo ta kontakt med en av adferdskonsultentene på lenken over og få en vurdering av hunden. 
    • God dag. Jeg skriver her fordi jeg trenger råd og tips for en hund som kan beskrives som vanskelig. Selve teksten kommer etter oppsummeringa: Oppsummert: Hund på 5 år. Hunden lager veldig mye lyd i de aller fleste situasjoner. Det er trent på å stoppe dette med ignorering, belønning for å være stille, rolig, det er brukt omvendt lokking , med mer. Ikke fungert. Hunden er aggresiv mot en del ander hunder. Trening og kjemisk kastrering har ikke hjulpet. Hundens adferd ødelegger de fleste aspekter av livet til eier.   Så jeg har en hund som er veldig energisk og med mye lyd. Det er en gjeterhund, hannkjønn, på 5 år. Energisk går fint. En hund som er hyper, vil leke, spretter rundt i sofaer og maser går egentlig helt greit. Det som derimot er et stort, stort problem, er lyd. Først og fremst bjeffing, men også mye piping. Ikke bare har jeg fått hørselskade av det som hvis verre kan gjøre at jeg sliter med å være sosial, dra på butikken, arbeide, med mer, men det går utover meg mentalt og påvirker alle aspekter av livet mitt svært negativt. Adferden går på at det bjeffes for eksempel når biler kjører forbi utenfor huset. Før var det bare en spesifikk nabo som det ble bjeffet mot og det var ingen måte å avverge det på som jeg fikk til selv de få gangene jeg visste bilen ville passere på forhånd. Nå er det de fleste biler. Det varer jo bare 2-3 minutter med intens bjeffing, stramline hvor han kveler seg selv og røsker tak i båndet hvis han står ute. Er han inne prøver jeg å avverge det, men han vet lenge før meg at en bil er på vei forbi og det er omtrent umulig å reagere fort nok. Men det er trent på at han var ros og belønning for å være stille når noen kjører forbi, når han bjeffer brukes det innkalling og han får ros og belønning for å komme til meg og for å være stille. Det virker til å ha null effekt utenom de gangene han reagerer. Andre ting som gir bjeffing ute er hvis jeg driver med arbeid utenfor rekkevidde for båndet hans. Han kan bjeffe i timevis uten stopp. Det skjer ikke alltid at det er timevis, men det alltid en del bjeffing og det varer alltid minst 10 minutter. Han kan fint ligge å se på og følge med, men det er sjeldent han gjør det uten at jeg blander meg inn. Han bjeffer også da mye mer mot naboen, hvis hunden der er i hagen, selv om han ikke ser den hunden, hvis jeg er ute. Hvis han ligger rolig og får ros for det vil det alltid, hver eneste gang, føre til at han bjeffer kontinuerlig etterpå. Jeg må dessverre si at den eneste måten jeg får han til å være stille, etter årevis med trening på at han får ros og belønning for å ligge stille å følge med, er å fysisk ta tak i han. Løfte han opp, eller legge han i bakken er eneste muligheten. Alternativet mitt eller ser å låse han i bilen mens jeg holder på ute. Selv om jeg ikke har naboer tett på, så forstyrrer det langt unna. Jeg har sett folk som jeg vet bor mange hundre meter unna kjøre forbi og snu hos naboen og tilbake igjen, som der ser ut som bare ville sjekke hvorfor det er så mye lyd her og om en hund står alene i en hundegård eller lignende. Så dette her plager folk som bor minst 400 meter unna. Hvis jeg skal gjøre ting ute, så vil jeg ikke låse hunden i bilen i 8 timer i strekk. Dette her har over de siste årene gjort at jeg på generell basis har gjort veldig lite ting ute. Annslagsvis har jeg ting jeg lett kunne ha fikset ute for et år siden, som har blitt verre og nå vil koste meg mye mer tid, energi og penger å fikse. Verdier for sikkert 50 000 er da ødelagt over at jeg verger meg mot å bevege meg ut for å gjøre ting. Så til dette punktet: Hva kan man gjøre? Jeg har i årevis prøvd å forsterke positiv adferd med å belønne og rose da han er rolig, men hver eneste gang det har blitt gjort i alle år, har det ført til bjeffing. Nå orker jeg ikke gjøre det da han er stille, så han får ikke ros for det, fordi da må jeg fysisk ta tak i han for at lyden skal gi seg. Det neste er jo å være hjemme alene. Han klarer seg helt greit med å være hjemme alene hvis jeg drar tidlig. Men det må være før 8, ellers blir det enormt leven som jeg ikke tror gir seg med det første. Før det er et par bjeff så ok. Det virker da heller ikke som han bjeffer like mye på alt som skjer utenfor huset, men det er nok en del på noe da også. I fjor, etter at han ikke hadde vært så mye alene på 3 måneder, fikk han det for seg at han skulle bjeffe da jeg kom hjem. Jeg har aldri gått inn da han har bjeffet. Det tok to uker før han roet seg og et par måneder før han nå igjen nesten ikke bjeffer da jeg kommer hjem. Første to dagene satt jeg og ventet i bilen i over tre timer før han ikke bjeffet mer. Nå bjeffer han kun da jeg først er ved dørhåndtaket. Dette er noe jeg synes er helt greit. Men den opptreningen igjen for at den bjeffinga skulle gi seg var ekstremt demotiverende. Jeg måtte avlyse alle andre planer for dagene og ofte gjorde det at jeg heller ikke hadde tid til å gå tur med hunden, fordi hele kvelden var borte. Reiser jeg bort senere på dagen og kvelden er det ekstremt slitsomt. Jeg får en hund som er hyper, bjeffer i et sett og som er stresset resten av dagen. Det virker da også som han bjeffer ekstremt mye på alt som skjer utenfor huset mens jeg er borte. Da han var valp trente jeg på å være ute i korte turer og kom inn igjen da han ga seg med å bjeffe. Jeg utvidet det gradvis, men det tok langt tid før han ga seg med å bjeffe. Før jeg til slutt bare måtte «hoppe i det» og la han være hjemme alene, så kom vi aldri under 10 minutter med bjeffing.  Samme hvor mye mental trening som var gjort føre eller hvor lange turer som var gått. Så hva kan jeg gjøre her?  Hvilke andre tiltak er det? Neste punk er lyd innendørs. Han bjeffer ikke så mye inne, «sånn egentlig». Det er når det går forbi noen med hund, med søpledunker og på de fleste biler. Før var det som sagt bare en bil, men nå er det så å si alle. Til gjengjeld bjeffer han ikke like lenge inne som han gjør ute, men lyden er veldig, veldig høy. Det er trent på å avverge situasjoner med innkalling, holde oppmerksomheten borte fra det utenfor, hundetrening og generelt belønning når han er stille. Jeg har for lengst gitt opp muligheten for at han forholder seg rolig og ikke springer til vinduet for å følge med. Dette er samme problemene som ute, sånn generelt. Hovedproblemet, sånn generelt, er jo når det er besøk. Det her gjør at jeg nesten aldri drar på besøk til noen og så å si aldri har besøk eller inviterer folk hit. Det er få som takler å være hos meg, eller som takler å ha han i huset. Det betyr at i praksis må jeg sette han i bilen for seg selv de fleste ganger noen er på besøk. Det varierer fra dag til dag, person til person, men det er ekstremt slitsomt i til og med de beste tilfellene. Når noen kommer er det enormt med bjeffing og noen ganger også hopping. Det er trent på at han ikke får oppmerksomhet av de som kommer på besøk eller meg når han hopper, men hvis jeg ikke gir alle som kommer på besøk hit hørselvern før dem kommer inn døra, er det umulig å ignorere bjeffingen. Personer med apple watch får beskjed om at miljøet dem er vil gi varig hørselskade ganske kjapt etter dem kommer hit. Det er da trent på å ignorere han, så godt det lar seg gjøre, men det er umulig. Han kan som sagt bjeffe timevis på egenhånd hvis det ikke blir tatt tak i. Ingen jeg kjenner er villig til å stå i gangen min i timevis for å vente på at en hund gir seg med å bjeffe. Når man sitter og prater senere, da første runde har roet seg litt, bjeffer han hele tiden når det snakkes. Han har mye lettere for å være stille hvis ingen snakker. Han krever konstant oppmerksomhet og hvis ikke folk tar på han, leker med han, eller bruker kommandoer som han får noe for, så vil det være konstant lyd. Det er trent på at han skal ligge stille, uten å bjeffe, eller bare sitte rolig. Det funker helt til han får ei belønning eller helt til han føler det har gått for langt tid uten belønning. Han blir roligere etterhvert med besøk, men det tar timevis. Fort en 2 til 3 timer, noen ganger lengre. Jeg hadde flere på besøk her for en stund siden. Da hadde jeg før på dagen gått over en time med han, vært 1,5 timer i en hundepark vi hadde leid så han kunne springe fritt og drevet en halvtime med mental trening. Han begynte å bli rolig 4 timer etter at gjestene kom. Ikke har jeg tid til å bruk så mye tid hver gang jeg skal ha gjester over, men likevel er han ikke rolig før de fleste besøk er ferdig. Han har ikke blitt noe bedre på dette i det hele tatt. Jeg får også alt for sjeldent besøk til at det kan trenes på ofte og jeg har ingen måte å gjøre så jeg kan få besøk veldig ofte heller. En av grunnene til det er jo at det er umulig å snakke sammen eller på noen måte ha det normalt sosialt med noen hvis man også skal trene på dette. Dette medfører også store problemer med hundepass også, hvor da foreldrene mine generelt ikke orker bråket. Dem kan ikke ha besøk, det er lyd hver gang noen er ute og noen inne. Du kan ikke reise på butikken uten at den som er igjen hjemme omtrent mister hørselen. Det er blitt så dem ofte både gir kos, oppmerksomhet og belønninger når han bjeffer, fordi dem klarer ikke lengre lyden. Det forsterker jo så klart bare adferden, men alternativet for dem er å låse han ute i bilen mesteparten av døgnet. Alternativet for meg er at jeg aldri får møtt venner hvis jeg ikke har noen muligheter til hundepass. Hva og hvordan skulle man trent på det her? Hva kan man gjøre? For å gjøre lista enda lengre er det også et problem med aggresjon mot andre hannhunder, og i tillegg noen tisper. Forsøkte nå kjemisk kastrering for å se på effekten av det og det hjalp ingenting. Ikke på noen av punktene over og heller ikke på dette. Det virker faktisk som aggresjonen, spesielt mot noen tisper og visse hundetyper har blitt verre. Vi var en del i offentlige hundeparker da han var valp. Det gikk veldig bra veldig lenge, men det var noen krangler som han ble tatt i. I tillegg har det vært flere, da spesielt småhunder, som har gått rett til angrep på han. Senest i fjor vinter var den som sprang løs og kastet seg rett i strupen på han. Han har også blitt angrepet av en aggresiv labrador to ganger, men merkelig nok er ikke dette hundetypen han reagerer mest på. Han er også veldig dominant, noe som også gjør ting utfordrende for andre som også er det. Han deler ikke på godbiter eller leker med egentlig noen andre hunder, annet enn kanskje to. Her har jeg trent med omvendt lokking, avbryte blikkontakt, holde oppmerksomheten hans på kommandoer og oppgaver, belønne for å ignorere og andre ting. Det virker til å ha hatt minimal effekt på adferden. Det gjør at det veldig få andre hunder jeg tørr å slippe han til. Her også lurer jeg på hva man kunne ha gjort for å forbedre dette? Det her er det desidert minste problemet, men det er heller ikke særlig positiv opplevelse for meg, andre hundeeiere eller de som vil passe han. Så er det effekten på meg da. Det her er ikke lett. Jeg har jobba mye med det i perioder, men nå er dette bare ting jeg finner meg i. Jeg har ikke energi, spesielt mentalt, til å forholde meg til det. Bjeffingen får meg som oftest sint og frustrert. Det kreves energi for å bare holde igjen når det bjeffes på det meste fra å fysisk slå, sparke og kaste hunden i veggen. Spesielt da fysisk bli holdt fast , bli skreket til ol er de eneste tingene som stopper adferden, annet enn tid. Jeg har ikke nerver igjen til å la det holde på og ikke energi igjen til å fikse det. Man må takke nei til en del sosialt, fordi det er vanskelig med hundepass og hunden sliter med å være alene på kveldstid. Det gjør at man blir invitert med på mindre ting og det sosiale nettverket minker. Drev på med noe med hundetrening, men det kræsjet med andre ting jeg prøvde på med trening og sosialt. I tillegg er hørselskaden sånn at slike miljøer, i hvert fall regelmessig, kan bli veldig slitsomt. Jeg har da heller ikke ofte besøk og det er så klart mer sjeldent pågrunn av alt bråket og styret. Bare det å dra på besøk hos noen betyr at hunden må være låst i bilen fordi lyden og energien blir alt for mye ellers. Jeg kan heller ikke generelt være med andre hundeeiere, fordi det er en større sjanse for at han reagerer negativt enn positivt på andre hunder. Av alle mine beste dager siste årene er alle uten hund. Har jeg en dårlig dag har den aldri blitt bedre, bare lik eller dårligere. Har jeg en god dag blir det aldri bedre, bare på det beste lik, men alt for ofte dratt ned til en middels eller dårlig dag. En middels dag er de eneste som innimellom blir bittelitt bedre, men alt for ofte blir også disse dagene dårligere. Det pipes også mye til tider, og det og bjeffingen har fått meg innimellom låst innpå badet for meg selv for å komme meg unna. Jeg kjenner at hele meg krymper sammen, hvor jeg nærmest søker en fosterposisjon og hvor jeg blir sittende å glane på ingenting på telefon, på noen dumme mobilspill eller lignende. Hjernen min «kortslutter» og jeg får bare ikke til å fungere ordentlig. Det går utover husarbeid, hunden så klart, og andre obligasjoner jeg har. Ikke minst tar det bort tid fra faktisk avslapping og restaurering, fordi jeg kjenner kropper er superstressa og jeg får ikke til å sette på en film eller gjøre noe som slapper meg av. Jeg har gått i lengre perioder med et stress som noen ganger presser i brystet, eller gir meg hodevondt nok til at jeg bare vil legge meg i et mørkt rom alene resten av dagen. Akkurat nå har jeg det siste året også hatt et problem med et bein som forhindrer meg fra å gå lengre turer uten å ta medisiner. Sånn som det ser ut nå vet jeg ikke om det vil bedre seg og det er ikke funnet noen reel årsak til problemet. Det gjør jo også at man må være mer kreativ på å få ut energi fra hunden, men at det også da generelt er vanskelig å gi det som trengs. I tillegg flyttes det til enten ei leilighet eller rekkehus pga jobb og den lyden vil ikke kunne fungere i noen av delene.   Så det her er det hele. Bare mer enn 3 hele A4 sider med tekst. Jeg har tenkt til å kontakte noen hundeinstruktører for å sjekke hva man kan gjøre noe med. Siste to dagene nå har han ikke vært så ille, så man glemmer fort hvordan det er på det verste. Jeg kunne også skrevet mye mer, men det her er alt for langt fra før.  Alle tips for hva man kan gjøre tas gjerne i mot, men jeg tror jeg må se på en løsning med omplassering, hvis mulig. Samme hvor glad man er i dyret, så tror jeg ikke jeg klarer mer. Spesielt da ikke mine foreldre orker å være hundepasser særlig mer og jeg også skal flytte.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...