Gå til innhold
Hundesonen.no

Turmønster?


Kjerstii

Recommended Posts

Skrevet

Hei!

Dere som går på skole/jobb om morgenen, 8-tida. Når får hunden tur? Og hvor lenge varer de?

Jeg mener de turene som er på morgens kvisten. Får hunden tur etter å ha vært inne hele natta, i bur/seng?

EDIT: skriv gjerne om hunden ligger i bur eller går løs i huset på natten. Og hvor lange skole/jobb dagene deres er :wub:

Skrevet

Ero får ikke tur før jeg drar på skolen, det har ikke jeg tid til. Han slippes ut i hundegården mens jeg er på badet å steller meg.

Skrevet

Hunden får en liten tur ut for å tisse og bæsje, ikke noe mer enn det på morgenen. Hvis jeg har korte dager får hun ikke morgentur, men blir luftet klokka tolv når jeg kommer hjem. B-hund, skjønner du. :wub:

Skrevet

Ero får ikke tur før jeg drar på skolen, det har ikke jeg tid til. Han slippes ut i hundegården mens jeg er på badet å steller meg.

Ligger Ero i bur?

Skrevet

Ero ligger i bur med burdøra åpen. Han har mulighet å flytte så mye han vil på seg, men som regel legger han seg i buret. I løpet av natta bruker han å snike seg opp i sengen, men det er fy-fy

Skrevet

Ero ligger i bur med burdøra åpen. Han har mulighet å flytte så mye han vil på seg, men som regel legger han seg i buret. I løpet av natta bruker han å snike seg opp i sengen, men det er fy-fy

Ok. Har en diskusjon med pappa. Nå som mamma skal begynne å jobbe igjen, kan ikke hun ta morgensturene med Taika, slik som hun har gjort det siste året. Og for at jeg skal få hund nr. 2 må jeg vise at jeg klarer å stå opp om morgenen, for å gå tur før skolen. Problemet er at pappa mener Taika trenger minst 1 time tur etter å ha ligget en hel natt i buret. Jeg sier det holder med en halvtime. Men problemet er at han ikke vil høre på sånt tull, og sier at en hund som har vært i buret en hel natt ikke har det godt, hvis den ikke får en tur på minst 1 time. Jeg er på skole i 6 timer, da ligger hun i bur, og får ca 1/2 time tur når jeg kommer hjem. Og så en time tur på kvelden + trening.

Er ikke dette god nok mosjon for en hund.

Veit det kommer mye ann på rasen, men hun trenger da ikke så mye tur...eller?

Hun får i tillegg løpe så mye løs hun vil i hagen, og ser virkelig ikke problemet med å bare gå en halv time morgens tur.

Skrevet

Vel.. faren din har jo litt rett. Jeg syns det er mye å ha hunden i bur både om natta og på dagtid. Sammenlagt blir det minst 14 timer i døgnet. Hvis hunden hadde kunne bevege seg fritt mens du var på skolen, syns jeg ikke du trenger å lufte så mye om morgenen. Men hvis den havner rett i buret igjen, kreves det lengre tur.

Skrevet

Har dere ikke en gang hunden kan være i da? eller et eget rom til den..

Jeg går tur med Ask om morgenen, men så lenge jeg skal på skolen får han bare 10-15 min. han ligger jo i en nokså romslig gang både natt og dag, så har ikke dårlig samvittighet for det.

men om farewn din vil at taika skal få strekke skikkelig på seg, samtigid som du gjerne vil gjøre det uten at det tar en times tid, så er vel langline og et åpent jorde etc løsningen? En hund blir fortere sliten av å få løpe raptus osv, enn å gå tur! :wub:

Skrevet

Er nok helt enig med faren din. Hvorfor ligger hunden egentlig i bur, hadde det ikke vært bedre om han fikk litt mer bevegelsesfrihet og mindre klaustrofobi? :wub: Og selv om han f.eks. får løpe rundt som en tulling på et jorde en stund, så er det ikke godt nok mener jeg. Han bør få lov til å være ute av buret sitt lengre... La oss si at han blir låst inne i buret sitt kl 23 og sluppet ut kl 7. Dvs 8 timer, og så er han ute en kort stund før han er innelåst igjen i en 6-7 timers tid. Det blir 14-15 timer i døgnet det, og uansett hvor stort buret er så synes jeg at det er MYE bur.

Jeg går på skolg(allmenn vgs.) men har kort skolevei og har i hvert fall hatt en fin timeplan det siste året, i tillegg til at brødrene mine er studenter og trår til som hundepassere titt og ofte. Han får selvsagt lengre turer på ettermiddagen/kvelden.

Valpen min får en kort tur om morgenen, men så ligger han ikke i bur hverken dag eller natt. Nå ligger han på rommet mitt, men når han blir større skal han få gå fritt i huset.

Skrevet

Buster får ikke tur før jeg drar på skolen. Han står ute i line. Men så er jo sambo midlertidig mellom jobber så han er hjemme (ikke det at han alltid har stått opp før jeg kommer hjem :rolleyes: ) , og jeg har sjelden mer en tre timer skole. Har ikke tid til noe gåturer før skole, jeg har sjelden tid til verken frokost eller smørematpakke og langt sjeldnere en rusletur. Burde egentlig stå opp tidligere, men det er lettere sagt en gjort. Buster ligger ikke i bur, verken om natten eller dagen. Han har tilgang til stort sett hele leiligheten, utenom badet og boden :wub:

Og jeg må legge til at jeg er ganske så enig med faren din, og jeg syns det blir uhorvelig mye burtid på hunden. Jeg mener det hadde vært bedre å funnet en annen løsning som foreksempel et rom eller en stor gang som kan brukes istede for. Eller sette grind foran kjøkkenet, hvis det går an i huset der.

Skrevet

Det var liksom ikke det det var spørsmål om.

Taika kan godt være i hele gangen, kjøkkenet osv...

Skrevet

Hei!

Dere som går på skole/jobb om morgenen, 8-tida. Når får hunden tur? Og hvor lenge varer de?

Jeg mener de turene som er på morgens kvisten. Får hunden tur etter å ha vært inne hele natta, i bur/seng?

EDIT: skriv gjerne om hunden ligger i bur eller går løs i huset på natten. Og hvor lange skole/jobb dagene deres er :wub:

Når jeg står opp om morgenen så ligger Bella i gangen med burdøra åpen. Da slipper jeg henne ut i hundegåren, der hun er til jeg går. Når jeg kommer hjem ca 6 timer senere, slipper jeg henne ut igjen. Etter jeg har gjort lekser, går vi ut på tur, ca 1 time, alt etter hvor mye lekser jeg har hatt o.l På kvelden går vi gjerne en liten tur der jeg kaster ball, spor, trening eller noe lignende.

Skrevet

Jeg er helt enig med faren din, om hunden din ligger så mye i bur så trenger den å bevege på seg.

Jeg har alltid gått lang tur før jeg begynte på skole/jobb, man blir fort vant med det, er liksom en av de tingene som ikke er sååå morro med hund, men som man blir fort vant med. :wub:

Skrevet

Går ikke tur med de om morgenen før jeg skal på skolen.

De står minst 10min. ute i bånd hver.

Så står de i hundegården helt til jeg kommer hjem.

Og de får gå fritt i hele huset om natten :wub:

Guest Christine
Skrevet

Hunden min bli sluppet ut i hagen når vi står opp, og sluppt inn når vi er klare til og dra.

Han har fri tilgang på alle husets rom(han åpner dører selv :wub:) både dag og natt.

Han er hjemme alene fra halv ni- halv to tiden. Nå er han ikke alene hjemme mer en 1-2 timer avgangen, siden min mor er syk.

Skrevet

I såfall: hvorfor ligger hun i bur mens du er på skolen da?

Dette var bare et utgangspunkt jeg ut ifra. Hun har aldri vært alene hjemme når jeg har vært på skolen, siden mamma har vært hjemmeværende det siste året (Taika er 1 år)

Men holder det da med en halvtimes tur om morgenen hvis hun får være løs i huset?

Og om natten sover hun bare likevell. Har hatt henne i sengen flere ganger, og hun ligger bare helt rolig. Når jeg våkner ligger hun på akkurat den samme plassen som når jeg sovnet...

Skrevet

For å si det sånn: det er en vesentlig forskjell på hvor lang tur hun trenger om hun ligger 8 eller 14 timer i bur.

Ok, tror jeg skal sette opp en grind slik at hun kan få være løs i gangen...

Problemet da er at hun kan gnage på skoene :rolleyes:

Hmm...kanskje bygge om den største dokkestua til hunderom! Eller noe sånt :)

Skrevet

Når jeg gikk på skolen, da jeg hadde bare simba .. Så satte jeg klokka på mye før for å gå en god tur med han. Hvis jeg skulle ta åtte bussen fra meg, så sto jeg opp kl. seks, ordnet meg litt spiste og gikk en times tur med Simba, da simba står i bur når han er alene. Men han går fritt på natta. Når jeg kom hjem så fikk han også 1 - 2 timer tur.

Skrevet

Når jeg gikk på skolen, da jeg hadde bare simba .. Så satte jeg klokka på mye før for å gå en god tur med han. Hvis jeg skulle ta åtte bussen fra meg, så sto jeg opp kl. seks, ordnet meg litt spiste og gikk en times tur med Simba, da simba står i bur når han er alene. Men han går fritt på natta. Når jeg kom hjem så fikk han også 1 - 2 timer tur.

Tror det er det jeg også må begynne med... Å jeg som liker å sove leeenge :)

Skrevet

Tror det er det jeg også må begynne med... Å jeg som liker å sove leeenge :)

hehe.. det gjør jeg å.. men syns hundene trenger det :) Så slapp jeg å ha dårlig samvittighet mens jeg satt på skolebenken :)

Skrevet

Jeg prøver å få til en morgentur på minst en halvtime, gjerne opp mot tre kvarter, da helst innlagt et godbitsøk eller ei lita lydighetsøkt for å gi litt mentalt fôr.

Det er f**n ikke lett, jeg er b-menneske så det holder. Samtidig er det en vanesak og først og fremst et spørsmål om selvdisiplin - å sette sine egne behov litt til side.

Jeg VET ikke hvorvidt hun trenger såpass mye om morgenen. Men når hun faktisk er trøtt og sliten (gidder knapt å løfte hodet for å si 'hadet') når jeg drar på jobb og skal være borte i 8 timer gir det MEG myyye bedre samvittighet.

En bonus med å gå real morgenur er jo at hunden gjerne ikke er spinnvill etter å gå tur med en gang du kommer hjem fra jobb - så kan du spise og slappe av litt før kveldsturen :)

I helgene får hun bare tissetur om morgenen, for da er jeg der og ser hva hun trenger og når...

Hun går forøvrig fritt både natt og dag.

Skrevet

Nå jobber jeg natt, så morgentur er ikke akkurat så aktuelt. Etter 9 timer på jobb (denne helga har jeg 10 timer), og pendlevei på ca 1 time, så sier det seg selv at man er trøtt. Men jeg får mer tid til å aktivisere før jeg drar på jobb da. Veldig forskjellig hva vi gjør. Noen ganger trener vi, andre ganger tur og andre ganger igjen koser vi oss bare i hagen og leker. De er jo tre, så de har jo mye glede av å leke med hverandre.

Har heldigvis noen som kommer hjem til meg og ser etter gutta på natta (Vida er med på jobb), så de er bare alene litt på eftaen av og til, og litt på morgenen i ukene. Kan være borte opp til 16 timer enkelte dager, og det er totalt uansvarlig å la de være alene hjemme så lenge.

Bogar og Nirm går løse sammen i stua, og Vida har nå endelig fått egent rom, der hu har madrass og et bur. Og ingen løse gjenstander å demontere...

Skrevet

Når jeg skal på skolen eller jobb, får Gizmo en luftetur på ca. 10 min før jeg drar. Jeg orker ikke å gå noe lengre da hunden er så trøtt at han nesten må hales ut :) (B-hund) Når jeg er vekke går han som regel løs på badet, jeg har ikke dårlig samvittighet fordi jeg vet at han sover til minst klokken 12. Han har også rikelig med leker og bein han kan aktivisere seg med. Når jeg kommer hjem er det rett ut og løpe løs på en mark i nærheten av huset i ca. 20 min. På kvelden er vi enten på hundetrening eller vi går en tur på alt fra 30 min - 1,5 time. I tillegg kommer selvfølgelig små tisseturer ved behovl.

Dette turmønsteret gjelder ikke i helgene eller ferien!

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Takk! Vi har vurdert Toller, Flatcoated Retriever og husky faktisk! Synes selv at huskyer er så fantastiske, men ville ha noe litt mer førerorientert. Tror selv at en flat og belgisk fårehund blir for mye hund igjen. Men tusen takk for gode tips! Og når det kommer til røyting har vi tatt dette i betraktning ja! Fordelen med husky er jo at de har røyte perioder! Så satser på at robotstøvsugeren vår får kjørt seg!
    • Tydeligvis. Har snakket med mange som har blitt "tvunget" til å kjøpe hund.  Personlig så ble jeg paff, og skuffet- fra en seriøs oppdretter som kydde så og vær så imøtekommende til skikkelig skarp sur stemme...    
    • Så bra du tenker på økonomien før du skaffer hund! Det koster en del, og som du har erfart kan det fort komme på ekstra kostnader. Når det gjelder timing så er det noen faktorer. Hvis du ikke allerede har vært i kontakt med oppdrettere så kan det ta tid å finne et valpekull med leveringsklare valper. Noen oppdrettere har reservert alle valpene før de er født. Så start med å kontakte ulike oppdrettere og sjekke tid for valpekull, om foreldrene oppfyller avlsrådene til raseklubben osv. Hvis dere skal flytte, slik jeg forstår det, så kan det være greit å ha kommet noenlunde i orden før en valp kommer i hus. Er huset "valpesikkert"? Er det hage/uteområde som er inngjerdet, er dette noe dere tenker å gjøre eller ha på plass før valpen kommer? Er det noen store oppussingsprosjekter i ny bolig som kan være greit å ha unnagjort før man får en nysgjerrig og aktiv krabat i hus? Personlig foretrekker jeg å få valp i sommerhalvåret, når man uansett er mye ute. Det gjør dotreningen så mye enklere enn å måtte pine seg ut i -15 annenhver time, og stå og vente på at valpen skal gjøre fra seg. Siden du kommer til å være hjemme så er ikke alenetrening et stort problem, men en valp er aktiv, så det kan være greit å få valp i en rolig periode, kanskje ikke rett før eksamensperioden f.eks. Når det er sagt så kommer jo alt an på når den rette valpen fra den rette oppdretteren er leveringsklar. Når valpen først er i hus så må man tilpasse seg det, men det virker jo som dere har gode forutsetninger tenker jeg.
    • Jeg synes golden virker som et bra alternativ for dere. Siden du er vant til husky så er du vant til høyt aktivitetsnivå, og det virker som du er forberedt på og klar over at golden trenger litt mer mental aktivisering, men også er mer førerorientert og lettere å trene. Den store negative faktoren for min del med golden er at de røyter MYE. Her er det enten mye børsting og støvsuging og/eller ofte bading. Men hvis dere fikser det synes jeg det høres ut som en golden vil trives hos dere. Det er mange raser som kunne passet, jeg tenker flatcoated retriever, belgisk fårehund, finsk lapphund eller setter. Men jeg synes golden virker som et veldig godt alternativ for dere.
    • Hei! Jeg (dame 23) og samboeren min (29) vurderer å gå til anskaffelse av en hund. Jeg er ganske turglad av meg og driver med friluftsliv som hobby (hengekøyeturer, fjellturer, teltturer, fisketurer osv.) samboeren min er mer hjemmekjær og liker å ta det mer med ro, det gjør også jeg i perioder. Pga. en kronisk sykdom kan hverdagen min være uforutsigbar, men så lenge jeg holder meg i aktivitet og med måte så pleier det å gå greit. Vi ser etter en hund som kan være med på alt. Alt fra familiebesøk til fisketurer til ferier med bobil og hele pakka. Vi ser etter en følgesvenn rett og slett, som ikke skal sitte alene hjemme hele dagen, men som kan inkluderes i våres hverdag. Vi bor ganske landlig og selv om leiligheten vår ikke er så stor, vurderer vi golden retriever som rase. Vi trenger en hund som kan være aktiv, men også tåler ett par dager på sofaen. Vi ser etter noe allsidig, en rase som er litt morsom og rampete, men også lett kan trenes og formes slik vi ønsker. Det er så utrolig mye å velge mellom og det er så mange raser jeg kunne tenkt meg. Jeg er oppvokst med støvere og jeg og min mor skaffet oss husky når jeg var 17, hun har vært min følgesvenn i så mange år allerede. Men nå har jeg lyst på en hund jeg kan forme litt mer slik jeg vil. Jeg er åpen for tips til hunderase som kunne passet annet enn en golden retriever også! Det viktigste for meg er at det er en rase som vi har kapasitet til å ha, slik at vi får en godt balansert hund som får behovene sine møtt. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...