Gå til innhold
Hundesonen.no

Lang gane..


deco

Recommended Posts

Skrevet

Deco fikk i ung alder at han har en lang gane (bulldoggen er blant annet plaget med det), og etter å ha lest litt på nettet skal jeg være forsiktig med trening osv (han har heldigvis ikke fått anfall når vi har drever med agility). Han kan få pusteanfall når som helst, stressa eller rolig (anfallet går ut på at den lange ganen kan falle over luftrøret slik at han snårker for å få pusten tilbake).. Men nå i det siste har det virkelig tatt av, han kan ha opp til 15 anfall om dagen i stedet for gjennomsnittlig 1 om dagen, får så vondt i meg (lurer på om det kan være varmen)..

Noen som har erfaring med dette?

Skrevet

Dra til dyrlegen og hør med dem, 15 anfall om dagen høres mye ut. :P

Prata med dem i fjor sommer for da hadde han også grusomt med anfall, men da var det ingen ting dem kunne gjøre. :lol:

Skrevet

Prata med dem i fjor sommer for da hadde han også grusomt med anfall, men da var det ingen ting dem kunne gjøre. :lol:

Uff, dette høres ikke bra ut! Det må jo være en belastning for karen med dette her... Jeg har aldri hørt om "lang gane" før jeg dah. Men du er helt sikker på at det ikke er snakk om "innovernysing"? Det kunne liksom høres litt sånn ut. Og da kan det være snakk om nesemidd.. Dette er veldig vanskelig å påvise. Vet fortalte meg at i lange tider, så avfeide veterinærstanden at nesemidd i det hele tatt fantes på hunder da de aldri fikk påvist det. Men etter å ha undersøkt døde hunder, hvor de dermed kommer laaaangt inn i nesen (av naturlige årsaker :P), så fant de spor etter dem. Slik at nå, kan egentlig en veterinær gi ut medisin for å behandle nesemidd til tross for at de ikke kan "finne" dem, for å være på sikre siden.

Du vil ikke høre med vet'en din om dette?

Skrevet

Er på ferie nå, så da blir det å oppsøke noen som ikke aner noe om hunden osv osv...

Nesemidd er det ikke, for det ville jeg kjent igjen. Hadde 2 perioder med det i fjor. Da hjalp det ikke å stryke/masere langs halsen for å rette opp ganen slik jeg nå gjør. I tillegg ser det ut som at nesen fungerer aldeles utmerket (noe den ikke gjør om den har nesemidd, tro meg det vet jeg, prøvde oss på et sporkurs uten spesielle gode resultater (ante ikke at han hadde nesemidd for øyeblikket da) ).

Tror det er den fuktige varme luften som irriterer, folk med astma plages jo også f.eks for øyeblikket.

I dag har temperaturen vært litt tørrere og kaldere, og anfallene er ferre.

Et anfall varer ikke lenge, av og til i underkant av et sekund, andre ganger må jeg hjelpe, men det tar toppen 7-8 sekunder. Han har ingen plager utover disse anfallene, men selvfølgelig er anfallet i seg selv sikkert skremmende og vondt. Vet det er mulighet for å operere, men utover det vet jeg ikke hvor mange vellykkede operasjoner osv det er, å operere en lang gane til å bli en kortere gane virker for meg veldig risikabelt hvert fall. Hva tror dere?

Skrevet

hm, ja.. høres ut som en omstendig operasjon iaf.. Har ingen mening om det og helt klart noe du må undersøke mer om..

Skjønner godt at du ikke vil oppsøke en som ikke kjenner til hunden. Når han allikevel "pleier" å ha dette problemet og har hatt denne frekvensen tidligere, så kan du nok sikkert vente..

Lykke til iallefall..

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Kan også si at det er mellomstor hund i størrelse. Men man skal unngå helt hopp eller generelle store bevegelser uansett i starten vet jeg godt. Så da sperrer jeg av for sikkerhetsskyld heller enn så være for mye hauk så jeg også får beholdt roen samtidig som gitt ho omsorgen også roen ho trenger er planen da. Samtidig kan jeg si at ho er veldig sterk hund generelt psykisk også fysisk for så kun være mellomstor hund. Bevarer roen når trengs og når ikke trengs vet ho hva ho skal. Bare håper ho forstår legge seg bra for kroppen som nevnt og det er en av de siste tingene jeg er usikker på rundt dette etter operasjon. Ho har nok noen år til igjen asså, frisk som en fisk og aller første ting som noen gang skjedd ho som trengt oppmerksomhet fra veterinær dette mtp fysiske ting eller psykiske ting. Kun vaksiner ellers ho trengt.  
    • Snakket med veterinæren og fikk beskjed om så kun ha valpen bortreist i 7 dager i hvertfall var nok. Utenom det har jeg fått lite informasjon egentlig. De skal informere meg mere i morgen når jeg leverer ho der for operasjonen tidlig på morgenen. Jeg kommer sperre av inngang til sofaen også området foran sofaen helt ærlig bare uansett er planen også legge dyne så pledd i hunde sengene vi har rundt her så ho får komfort også kan lage sin egen om føler for det tenkte jeg. Men er usikker på om dyr generelt etter operasjon legger seg bra mtp der dem sydd bare og der er jeg litt usikker. Ho får body selvfølgelig. Og hvis ho så får en liten tisse ulykke eller gjør fra seg inne bryr ikke jeg meg noe om helt ærlig etter operasjon, da kan uhell skje tenker jeg sånn sett for det er trossalt fjerne livmor også fjerne svulst i 1 jur hvis ikke det er spredt mer enn de funnet da. De håpet det gikk over av seg selv men sist time for sjekk etter innbilt svangerskap fikk jeg time for operasjon temmelig fort så det har blitt noe bedre samtidig ikke borte så de tok avgjørelsen for operere. De tok ultralyd første gang også når sjekket så de er nok veldig nøye her tenker jeg og jeg har tillit til dem på dette også tillit til at hunden klarer seg nok bra. Men mer nervøs rundt dette med gode ligge plasser også gi ho riktig komfort så jeg driver på lager områder avsperret rundt eksempel sofaen og tenker jeg bare sover i sofaen med ho i hundesengen sin første natten eller nettene om så jeg asså for det gjør meg null så lenge jeg har oversikt også får fulgt med på at ho har komfortabelt litt når første døgnene. 
    • Hei! Høres lurt ut det du tenker synes jeg.Jeg har kastert 2 tisper (lukket livmorbetennelse til ei og veldig til innbildtnsvangerskap som gjorde at det ikke var noe særlig livskvalitet til nåhverenden hund.   Det er jo aldri noe moro når en hund må opereres men,heldigvis går det stort sett bra selv om det jo alltid er en risiko med det.   Til begge mine gikk operasjonen veldig fint. Selv med mye smertestillende er første døgnet etter operasjonen ikke noe særlig for hunden.    Etter det kom begge seg fint og vi slapp heldigvis noen komplikasjoner.Tok det med ro i 10 dager her.Selv om de var fryktelig fin form før 10 dager er det jo en stor operasjon så viktig med ro så såret gror. Mine er eller ikke vant til bur og vant til ligge hvor vil. Av seg selv så prøvde de ikke opp i sofa/seng den første dagen,dagene etterpå gikk det nå bra. Størrelse på hund spiller nok inn  om er lurt  hoppe opp i sofa/ seng jeg har gordon setter. Minder hund som hopper opp i sofa og seng er ikke nå lurt da. Dyrlegen har sikkert forklart at inkontinens er en mulig bivirkning av operasjonen?    Tenkte bare si at begge mine ble det kort  tid etter ( var 3 & 5 år da ble operert)    Jeg vet av mange kastrerte tisper ingen har blitt inkontinente så tror nok ikke det er så vanlig tenkte bare nevne det. Går på medisin mot det (Rinexin) som fungerer strålende nå er det faktisk 1.5 år siden siste uhell. Man vet selvsagt aldri når det skjer. Er under søvn/ hvile de tømmer seg helt ikke noe særlig for hunden oppleve det når de er så renslige.   Før startet på medisin for det gikk det så langt at var uhell flere ganger pr dag så det sier litt om hvor bra medisinen virker her. Masse lykke til hunden din med operasjonen & tiden etterpå så får vi håpe hun har mange gode år gjenn❤️
    • Tispen er ekstremt rolig av seg generelt og lydig heldigvis ja. Men er jo vandt til opp i sofaen på dagtid også sengen min for soving om natten. Og ja tenker selv lurt valpen er borte i det minste i kritiske fasen de første 3-5 dagene som er veldig avgjørende for at tispen skal få kommet seg litt først også at man får sett at stingene ikke får komplikasjoner. Første gang jeg også må igjennom slikt med tispen eller operasjon på hund i hele tatt sånn her så litt hjertet i halsen samtidig som tillit til både veterinæren også vennen som skal passe valpen er der heldigvis da så. Jeg har barnegrind jeg kan plassere da også tørkestativ eksempel for så sperre av slik at ho ikke prøver hoppe opp i ting, og tenker jo bur kan være en idé som er smart om natten jeg bare har ved siden av der jeg sover for så kunne ha litt ekstra kontroll over at ho ikke går rundt for mye. Stort bur så heldigvis også så ho kan snu seg inni det hvis behov også plass til god seng i buret pluss vann/mat. Problemet er at jeg er usikker på om ho anser bur som trygg "sone" når ho aldri vært i behov av bruke bur noen gang utenom når ho kom fra gaten i russland til norge så det er jo en liten faktor også tanke jeg sitter med rundt bur. Tenker også litt på at det er vinter nå pluss glatt ute for luftingen men samtidig må jo det etter hva jeg vet begrenses mye med tur gåing etter operasjon også begrenses kun til ut tisse så gjøre sitt benødne. Men ja skal kontakte veterinæren så høre mer også med dem. En ting er sikkert og det er at jeg vil ha beste løsningen for begge hunder sin velferd og valpen har jo vært med oss siden var 8 uker også så føles på dette.
    • Det høres veldig lurt ut om valpen kan være et annet sted en stund den første tiden ihvertfall. Dette er spørsmål du kan stille dyrlegen. Om hun er relvativt rolig av seg trenger hun kanskje ikke noen inngjerding eller bur for begrensning. Kan du evt. bruke kompostgriner for å begrense plassen litt?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...