Gå til innhold
Hundesonen.no

Lang gane..


deco

Recommended Posts

Deco fikk i ung alder at han har en lang gane (bulldoggen er blant annet plaget med det), og etter å ha lest litt på nettet skal jeg være forsiktig med trening osv (han har heldigvis ikke fått anfall når vi har drever med agility). Han kan få pusteanfall når som helst, stressa eller rolig (anfallet går ut på at den lange ganen kan falle over luftrøret slik at han snårker for å få pusten tilbake).. Men nå i det siste har det virkelig tatt av, han kan ha opp til 15 anfall om dagen i stedet for gjennomsnittlig 1 om dagen, får så vondt i meg (lurer på om det kan være varmen)..

Noen som har erfaring med dette?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Dra til dyrlegen og hør med dem, 15 anfall om dagen høres mye ut. :P

Prata med dem i fjor sommer for da hadde han også grusomt med anfall, men da var det ingen ting dem kunne gjøre. :lol:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Prata med dem i fjor sommer for da hadde han også grusomt med anfall, men da var det ingen ting dem kunne gjøre. :lol:

Uff, dette høres ikke bra ut! Det må jo være en belastning for karen med dette her... Jeg har aldri hørt om "lang gane" før jeg dah. Men du er helt sikker på at det ikke er snakk om "innovernysing"? Det kunne liksom høres litt sånn ut. Og da kan det være snakk om nesemidd.. Dette er veldig vanskelig å påvise. Vet fortalte meg at i lange tider, så avfeide veterinærstanden at nesemidd i det hele tatt fantes på hunder da de aldri fikk påvist det. Men etter å ha undersøkt døde hunder, hvor de dermed kommer laaaangt inn i nesen (av naturlige årsaker :P), så fant de spor etter dem. Slik at nå, kan egentlig en veterinær gi ut medisin for å behandle nesemidd til tross for at de ikke kan "finne" dem, for å være på sikre siden.

Du vil ikke høre med vet'en din om dette?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Er på ferie nå, så da blir det å oppsøke noen som ikke aner noe om hunden osv osv...

Nesemidd er det ikke, for det ville jeg kjent igjen. Hadde 2 perioder med det i fjor. Da hjalp det ikke å stryke/masere langs halsen for å rette opp ganen slik jeg nå gjør. I tillegg ser det ut som at nesen fungerer aldeles utmerket (noe den ikke gjør om den har nesemidd, tro meg det vet jeg, prøvde oss på et sporkurs uten spesielle gode resultater (ante ikke at han hadde nesemidd for øyeblikket da) ).

Tror det er den fuktige varme luften som irriterer, folk med astma plages jo også f.eks for øyeblikket.

I dag har temperaturen vært litt tørrere og kaldere, og anfallene er ferre.

Et anfall varer ikke lenge, av og til i underkant av et sekund, andre ganger må jeg hjelpe, men det tar toppen 7-8 sekunder. Han har ingen plager utover disse anfallene, men selvfølgelig er anfallet i seg selv sikkert skremmende og vondt. Vet det er mulighet for å operere, men utover det vet jeg ikke hvor mange vellykkede operasjoner osv det er, å operere en lang gane til å bli en kortere gane virker for meg veldig risikabelt hvert fall. Hva tror dere?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

hm, ja.. høres ut som en omstendig operasjon iaf.. Har ingen mening om det og helt klart noe du må undersøke mer om..

Skjønner godt at du ikke vil oppsøke en som ikke kjenner til hunden. Når han allikevel "pleier" å ha dette problemet og har hatt denne frekvensen tidligere, så kan du nok sikkert vente..

Lykke til iallefall..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Personlig er jeg veldig glad i bichon-rasene, selv om de krever litt klipping og børsting. Med riktig sosialisering og trening så er de fine familiehunder som kan være med på det meste. Om dere lener mot spaniel så synes jeg personlig at springeren er et bedre valg. Cockeren og de mindre (king charles og cavalier) har mye helseproblemer. De er fine familiehunder, men krever også litt pelsstell. Shetland sheepdog kan være et alternativ. Hvis dere ikke vil ha pelsstell i det hele tatt så ta en titt på dansk/svensk gårdshund. De kan bjeffe når det kommer besøk, går folk på veien, osv. men ikke noe mer enn de fleste andre små raser. De er glatthåret, men røyter da korte hår minst et par ganger i året, som er normalt for alle røytende raser. De er aktive og trenger både fysisk og mental aktivisering, og kan kanskje minne litt om beagle hvis det er utseende som trekker der. Mellompuddel eller dvergpuddel er morsomme og allsidige hunder, de må klippes/børstes.
    • Takk for utfyllende svar og gode råd!  Hvis vi skulle se på en mindre hund, er det noen raser du vil anbefale da?   Hvis vi lener mot spaniel: vil en cocker spaniel eller springer spaniel være et bedre valg? 
    • Har jobbet i kafé tidligere, og etter det jeg kan huske så benyttet vi oss av et spesifikt middel for å bløtlegge bestikk i noen minutter før steamer. Het vel «Dip-It» eller noe sånt.
    • Det ser jo ut som at det virker å bruke strup, men jeg ønsker ikke å bruke det på hundene mine uansett. Mykere metoder tar nok lengre tid, og krever sikkert mer av meg som hundefører, men jeg ønsker heller å legge inn den innsatsen enn å påføre smerte på hundene mine. Hva forskning sier er ikke så relevant for meg, når jeg ser at jeg klarer å oppnå det jeg ønsker uten å bruke brutale metoder så gjør jeg selvsagt det.  Ingen av mine hunder er enkle typer, så når det går an å få de til å fungere godt uten bruk av vold så tenker jeg det skal være mulig for de fleste. 
    • Det er veldig lenge siden jeg har brukt noe slik(da jeg gikk på folkehøyskole for 20+ år siden). Men jeg husker at man skulle skylle før man satte inn i maskinen. Jeg fant også dette, om det er til noe hjelp; Oppvaskmaskin til industri: Slik får du best resultat - Machine Products Storkjøkken AS
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...