Gå til innhold
Hundesonen.no

Vedlikehold av lærhalsbånd


Vala

Recommended Posts

Skrevet

Ja, som dere skjønner, så trenger jeg noen tips til å vedlikeholde Sofus sitt halsbånd her... Det holder seg godt på "egen hånd", men allikevel, trenger nok en shinings for å ikke utsettes for en "tidlig" død :)

har hørt noe om sånn sadelolje eller noe.. men nå er jeg ikke den som er mest i nærheten av hester (ikke noe imot dem, men er liksom ikke der..), men kan man bruke noe annet eller? Vaselin kanskje?

Med andre ord, noe man kanskje har i lettere tilgjengelighet innenfor husets fire vegger?

Bukker og neier på forhånd :P

Skrevet

Kan du ikke stikke innom felleskjøpet å kjøpe salsåpe og lærbalsam? Det kan stå veldig lenge uten å bli ødelagt, og jeg mener å huske det ikke er så dyrt heller :) . Mendet er vel kanskje ganske unødvendig å kjøpe det hvis halsbåndet er det eneste utstyret i lær du har.? Ellers har jeg ikke noen gode tips...

Edit: på hooks.no har de lærsåpe i små pakker til 40 kroner, og lærbalsam til 70 kroner. Er ikke sikkert du trenger lærbalsam heller..

Skrevet

Kan du ikke stikke innom felleskjøpet å kjøpe salsåpe og lærbalsam? Det kan stå veldig lenge uten å bli ødelagt, og jeg mener å huske det ikke er så dyrt heller :angry: . Mendet er vel kanskje ganske unødvendig å kjøpe det hvis halsbåndet er det eneste utstyret i lær du har.? Ellers har jeg ikke noen gode tips...

Edit: på hooks.no har de lærsåpe i små pakker til 40 kroner, og lærbalsam til 70 kroner. Er ikke sikkert du trenger lærbalsam heller..

Eh, jeg vet faktisk ikke om det er felleskjøp her i Bergen jeg.. Har hørt om det fra flere steder, men aldri dumpet over det her i området.. hooks.no.. skal sjekke det ut jeg!

Takker og bukker, Elisabeth;)

Du kan godt bruke skoimpregneringsfett med minkolje.

Med minkolje? Har aldri sett noe sånt i skoimprignering, men kanskje jeg ikke har sett godt nok etter?

Skal sjekkes opp!

Skrevet

Minkolje er kjempebra. Og selges i skoforretninger. Blankt fett på boks... :)

Ellers så kjøpte jeg en gang for veldig lenge siden en boks med bivoks. Den bruker jeg til skinnsofaen, belter, halsbånd, kobbel, sko osv. Til å "mette" treverk (salongbordet) og til verandabordet av plast :angry:

Skrevet

Minkolje er kjempebra. Og selges i skoforretninger. Blankt fett på boks... :)

Ellers så kjøpte jeg en gang for veldig lenge siden en boks med bivoks. Den bruker jeg til skinnsofaen, belter, halsbånd, kobbel, sko osv. Til å "mette" treverk (salongbordet) og til verandabordet av plast :angry:

Eeehh, her må du forklare litt nærmere.. Vil ikke det bare bli gris hvis du smører det på et plastbord? Det suger jo ikke akkurat inn tingene ville jeg tro..

Skrevet

Eeehh, her må du forklare litt nærmere.. Vil ikke det bare bli gris hvis du smører det på et plastbord? Det suger jo ikke akkurat inn tingene ville jeg tro..

Nei faktisk ikke.

Jeg smører på i ett tynt lag, og bordet for en slags "hinne" og er mye lettere å holde rent etterpå. En omgang hver vår før det tas i bruk, og bordet er fint som nytt... :angry:

Skrevet

Eh, jeg vet faktisk ikke om det er felleskjøp her i Bergen jeg.. Har hørt om det fra flere steder, men aldri dumpet over det her i området..

Felleskjøpet ligger på Laksevåg Vala :angry: Ligger nedenfor Laksevåg senteret hvis du vet hvor det er. Jeg kan være med deg en dag hvis du overhodet ikke har peiling :)

Guest Christine
Skrevet

Fellskjøpet, Bergen:

Felleskjøpet

Vågsgaten 22 - 5161 Laksevåg

Tlf. 55 94 32 00 - Faks 55 94 32 48

Skrevet

Vala:

Neste gang vi går tur sammen,så skal jeg vise deg.jeg kan smøre det for deg om du ønsker også.

I tillegg så kan jeg vise deg hvilken butikk du kan gå i for å få tak i lærfett.(ligger i byn)

Skrevet

Felleskjøpet ligger på Laksevåg Vala :P Ligger bedenfor Laksevåg senteret hvis du vet hvor det er. Jeg kan være med deg en dag hvis du overhodet ikke har peiling :P

Pinlig... :lol: Ja, jeg har jo jobbet på de trakter selv for eh... tre år siden eller så... jeeezeez...

Fellskjøpet, Bergen:

Felleskjøpet

Vågsgaten 22 - 5161 Laksevåg

Tlf. 55 94 32 00 - Faks 55 94 32 48

Hehe, jada, bare gjør meg enda flauere :P Tusen takk for adressen :P

Vala:

Neste gang vi går tur sammen,så skal jeg vise deg.jeg kan smøre det for deg om du ønsker også.

I tillegg så kan jeg vise deg hvilken butikk du kan gå i for å få tak i lærfett.(ligger i byn)

Supert Lisa, tusen takk! Burde jo tenkt meg at du hadde peil på dette. Men tanken krysset meg faktisk ikke!

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Med denne innstillingen kommer du til å få mange overraskelser i hundeholdet ditt i årene som kommer:) 
    • Tenker at du først og fremst må stikke fingeren i jorda å innse hva slags gener valpen din har. Alle disse tre rasene har grunnleggende mye jaktinstinkt. Alt beror seg ikke på at du er flink til å trene hunden din i valpestadiet. Om du har valp etter foreldredyr/linjer med mye stress og lite impulskontroll har du mildt sagt en jobb foran deg Jeg hadde aldri, ALDRI stolt på min amerikanske bulldog alene rundt små dyr eller katter. Det ville høyst sannsynlig blitt blodbad. Ikke fordi han var slem, ond eller dårlig trent. Men fordi han hadde ett voldsomt jaktinstinkt. Jo før du innser at det mest sannsynlig kan være tilfelle med din hund og, dess bedre er det. Tilrettelegg for minimalt med triggere for hunden din og å holde dyra skilt når du ikke hjemme eller kan følge godt med på interaksjonen mellom dem er mitt beste tips til deg. Pluss, trene på impulskontroll og konsentrasjon. Atferden på hunden din kommer garantert til å forandre seg når den går igjennom de forskjellige kjønnsmodningsfasene - kanskje spesielt dersom du har hannhund.  Fortsett å trene gjennom hele livet til hunden din så minimerer du sjansen for at noe går galt. 
    • Jeg meldte en bekymring til mattilsynet i sommer. Hadde masse bevis på at dyrene ikke hadde det bra, hadde samtaler på telefon, SMS, mailkorrespondanse med saksbehandler fra Mattilsynet, pluss jeg lagde egen googledisk-folder med bilder og videoer av forholdene som hun/de fra Mattilsynet hadde fri tilgang til. Jeg vet også at Mattilsynet var der i hvert fall en gang på befaring. Det endte i at eieren fortsatt har dyrene, noe jeg syntes er heeelt hårreisende.  Hundene hadde tak over hodet, tilgang til mat og vann - så da var det ikke skjellig grunn til omplassering. På tross av at de konstant sto ute, sloss så blodet sprutet og ikke ble møkka for... Nå har jeg flytta, men da jeg fortsatt bodde i området stod det to voksne pluss fire/fem valper i samme hundegård. Alle utenom den ene var forholdsvis store driv- og jakthunder på rundt 25/30 kilo. Tror også at Mattilsynet har sykt mye å gjøre, med lite ressurser til å gjennomføre alt, at de kun har mulighet til å befare bekymringer der dyr er døende eller har veldig, veldig kummerlige livsforhold. Det du beskriver er selvfølgelig helt ******, men trolig ikke nok til at Mattilsynet kommer til gjøre noe.. Dessverre.
    • Som jeg nevnte så er alle rasene i blandingen kjente for å ha sterkt jaktinstinkt. Noe av denne kunnskapen kommer for min del fra Linn som har hatt ambull i mange år, og vi kjenner begge både oppdrettere og aktive hundesportsfolk med alle disse rasene og er aktive i sine respektive raseklubber. Det betyr ikke at det er umulig, men definitivt en langt større utfordring enn om du hadde kjøpt en labrador eller en cocker spaniel. Og det synes jeg oppdretter burde visst om med en slik kombinasjon, men tiltroen min til oppdrettere som blander slike raser er heller ikke veldig stor.  Det er jo uansett bra om det går fint, og så lenge man er bevisst på hva slags hund man har så er det bedre.
    • Hvor har du det fra??? Mage hunder blir feilaktig kalt for kattedrepere, uten at det er noe hold i det. Ja, hundene våre, uansett rase, har jaktinstinkt i større eller mindre grad, men at ambull er så mye verre enn mange andre hunder, har jeg vanskelig for å tro.  Nå kan jeg uansett fortelle at det gjøres store fremskritt her i huset. Hunden har lært seg å sitte når kattene passerer, og han viser en mye lavere interesse for de nå enn i begynnelsen. Han kan fint ligge rolig i ene enden av sofaen og en av kattene ligger i den andre delen uten at de gjør noe stort nummer av hverandre. Så jeg syns vi er på rett vei 🙂
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...