Gå til innhold
Hundesonen.no

Vannredningshunder


Juliess

Recommended Posts

Skrevet

Hei alle sammen:

Jeg har en rimelig stor hund som elsker å bade. Han er kun 10 måneder, men viser klart at vann er et element han behersker :) han kaster seg uti med en vilje jeg aldri før har sett hos en hund. I morgen skal vi og stupe fra 3 meteren :P

Tenkte å benytte meg av hans og min egen glede over det våte element, og kanskje gå noen kurs innen denne grenen. Jeg har sendt mail/spørsmål til Norges Redningshunder, dog lurte jeg kanskje på om noen har noe informasjon her inne.

Jeg er interessert i kurs i Oslo-området.

Tenkte vi kunne trene to ganger i uken nå om sommeren, dog skal jeg gå 3 kurs på Lundquist fra august (Videre hverdagslydighet, Spor og Språk(de to siste varer ikke så lenge).'

Takk til alle som kan bidra med noe konstruktivt :P

Skrevet

Jeg vet ikke om noen kurs, så er nok bedre å vente på svar fra norske reddningshunder. Eventuelt så regner jeg med at de vil ha en stand på bjerke i år også 12-13 august hvis jeg ikke husker feil) så kan jo ta en tur dit og snakke med de der også og få litt brosjyrer.

Hadde jeg vært deg hadde jeg fortsatt å bare hatt det gøy i vannet med hunden. La han ha masse gode opplevelser med at det er andre i vannet også. Kanskje begynne å trene inn apport (noe du får nytte av på videre hverdag med lundqvist) i vannet og at du skal kunne ta og holde på han i vannet. Andre/fremmede også hvis du får til det.

Jeg vet ikke hvilken rase du har men jeg ville muligens også tatt kontakt med norske newfoundlandshund klubb for de har mye erfaring med svømme - og reddnings prøver osv... hvordan det fungerer.

Skrevet

Hei alle sammen:

Jeg har en rimelig stor hund som elsker å bade. Han er kun 10 måneder, men viser klart at vann er et element han behersker :P han kaster seg uti med en vilje jeg aldri før har sett hos en hund. I morgen skal vi og stupe fra 3 meteren :P

Tenkte å benytte meg av hans og min egen glede over det våte element, og kanskje gå noen kurs innen denne grenen. Jeg har sendt mail/spørsmål til Norges Redningshunder, dog lurte jeg kanskje på om noen har noe informasjon her inne.

Jeg er interessert i kurs i Oslo-området.

Tenkte vi kunne trene to ganger i uken nå om sommeren, dog skal jeg gå 3 kurs på Lundquist fra august (Videre hverdagslydighet, Spor og Språk(de to siste varer ikke så lenge).'

Takk til alle som kan bidra med noe konstruktivt :)

Ta kontakt med Norsk Newfoundlanshund klubb. Det er disse som arrangerer kurs og konkurranser. Før du kan konkurrere må du ta Svøm og Redningsprøven som skal vise at bikkja de kan svømme uten å være til fare for folk i vannet. Det er kun landseer og nuffer som er godkjente redningshunder i norge, og du må stille uoffisielt.

Castor har godkjent Svøm og Redningsprøve, og vi trener vanntrening innimellom :P Dessverre er han av en rase som ikke er godkjent, så er ikke noe jeg satser på.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Vi hadde en elghund som stod og ulte ved døra hvis det var løpetisper innen en mils radius (satt på spissen), og en annen elghund som ikke brydde seg i det hele tatt, så det er nok i alle fall til en viss grad individbetinget. Ellers har jeg bare hatt relativt små hunder (6-8 kg), men det har kun vært tisper, og de har vært veldig enkle mtp. løpetid (lite blod, ikke noe særlig hormonpåvirking mentalt utover at det skal markeres hver 5. meter på tur). simira nevner livmorbetennelse, jeg vet ikke om det er mer vanlig på småraser, men min forrige hund fikk i alle fall det. Men skal man ikke drive med avl eller andre raserelaterte aktiviteter er det jo ikke verre enn at man kastrerer.
    • Hvordan er rasene hunden er blanding av? Og ikke minst foreldrene? Det er jo ulempen med blanding, det er vanskelig å gjøre grundig research, men foreldrene og evt. tidligere kull kan jo gi indikasjoner. Hvis det er bevisst blandingsavl så ville jeg uansett håpet at de ikke ville avlet på en hannhund som er slik, men samtidig så ville de da kanskje ikke avlet på blanding heller, om de var opptatte av genetikk. Jeg kan ikke veldig mye om miniatyrhunder, jeg har kjent et par hannhunder som var slik du beskriver, og et par som er helt greie. Når det er sagt er jo tispene også "kjent" for mer gneldring og innbilte svangerskap og livmorbetennelse, så man velger jo litt sine onder. 
    • Hei! Jeg er helt ny i liten-hund-verden. Har tidligere hatt springer spaniel, boxer og schæfer, men skal nå få en liten blandingsrase.  Jeg er så usikker på valget av hannhund eller tispe! Personlig har jeg ikke en sterk preferanse, har hatt to tisper og en hannhund, og heller nok kanskje mer mot hannhunder. Men jeg hører fra mange med små hunder at hanner kan være veldig vanskelig å få stuerene, at de markerer inne og at de er så stressa rundt løpetid i nabolaget feks at de står og uler ved døra osv. Dette er ikke noe jeg har vært borti med store raser, verken min egen eller venner sine (vært aktiv i NRH og NBF-miljø i 15 år, så vært borti en del forskjellige raser) i det hele tatt, så er det en typisk type atferd for små hunder, eller er det mer individbetinget? Vi legger så klart til rette for rotrening og passe aktivitetsnivå osv osv.  Hadde vært fint å høre noe annet enn skrekkhistorier om små hunder, for akkurat nå lener jeg veldig mot tispe.
    • Vi har hittil foret vår valp på 13 uker med fire måltider om dagen og har planer om å gå ned til tre måltider om dagen. Ved fire måltider ga vi frokost ca 07-07.30, lunsj 12, middag 16 og kveldsmat 19.30.  hvilke tidspunkter forer dere valpene deres og hva har fungert for dere?
    • Hei @Betan, min erfaring strekker seg fra 2002 da jeg fikk min første bull-hund. Min første ambull ble født i 2007 og jeg har hatt mange verv i det norske raseklubbens styre, nå sitter jeg i den svenske klubbens styre. Jeg har som oftest hunder i par og jeg er utdannet innefor atferd men også jobbet som hundetrener i mange år. Nå for tiden konkurerer jeg med min ambull-tispe. Vi er i kl 3 i RL f.eks og har flere sporprøver bak oss, tatt i Sverige. Så erfaringen strekker seg fra egne hunder til mange av norges og sveriges ambuller. Holder det?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...