Gå til innhold
Hundesonen.no

Redd for barn


>Lene<

Recommended Posts

Skrevet

Heisann!

Siden vi fikk Janco, så har vel ikke unger vært de kjekkeste å møte på.

Men nå er han blitt virkelig redd! :P

Det var en dag vi var ute i gården for at han skulle lufte seg litt, å gå på do.

Vi har naboer som bor ganske tett innpå oss. Kun en liten murvegg som skiller vår gård fra deres. Naboene har 3 unger, som ikke er vant til hunder i det hele tatt (de trodde søte Janco var en katt da vi fikk han!).

Jeg stod i gården og plukket opp bæsj, da jeg hørte en unge komme springende. Før jeg fikk reagert hørte jeg et voldsomt hyl. Det var Janco som hylte og løp inn i huset med en gang. Har sikkert snudd seg for fort, for han haltet litt da han kom inn og så virkelig redd ut.

Ble så forbanna på den ungen! Moren dro han inn og kjeftet på han. Har forklart ungene at de må prøve å bare sette ned seg litt unna han med en godbit i hånda! Men hver gang de ser ungen så er det bare "JANCO! JANCO! JANCO!" :icon_redface:

Så etter denne opplevelsen, er han blitt mye reddere. Er det unger i nærheten så løper han enten rett inn dersom vi er i gården, eller så trekker han seg unna og gjemmer seg bak oss. Ser han naboungene i gården deres mens han er ute, går han som regel inn igjen.

Så hvordan skal jeg best gå frem for å få han til å akseptere unger igjen?

Kjenner absolutt ingen unger, så vet ikke hvilke miljø jeg skal oppsøke heller?

Håper på noen gode tips.

Skrevet

Vi var ganske heldige der, siden naboungene har to hunder i familien selv. Hvis du vil, kan du jo komme bortom her en dag og hilse på dem. Kan jo ta det rett før eller etter Bråstein-tur. :icon_redface:

Men jeg er jo ingen ekspert på sånne ting, så det kan jo hende det lønner seg å få noen med seg som er vant til problemstillingen? :unsure:

Skrevet

Vi var ganske heldige der, siden naboungene har to hunder i familien selv. Hvis du vil, kan du jo komme bortom her en dag og hilse på dem. Kan jo ta det rett før eller etter Bråstein-tur. :icon_redface:

Men jeg er jo ingen ekspert på sånne ting, så det kan jo hende det lønner seg å få noen med seg som er vant til problemstillingen? :unsure:

Ja jeg vil tro det er best å møte unger som er vant til hunder, og som ikke er så voldsomme og brå mot valper.

Skrevet

Unger som er vant til hund kan være vel så brå og hardhendte som de som ikke er det..

I nabolaget her har vi en stor gammel riesenhann som deler bolig med en jentunge på 1 1/2-2 år. Denne jentungen er vant til at hun kan gjøre alt med hunden. Dette resulterte i at hun sparket en annen nabos JRTvalp, med det resultat at denne nå er livredd unger. Tror det beste er å la den bli kjent med unger som du selv kjenner og som er store nok til å forstå hva du sier når du forklarer hvordan de skal være ovenfor valpen.

Lykke til!

Skrevet

(...) Tror det beste er å la den bli kjent med unger som du selv kjenner og som er store nok til å forstå hva du sier når du forklarer hvordan de skal være ovenfor valpen.

Problemet mitt er at jeg kjenner ingen unger :icon_redface:

Skrevet

Heisann!

*klippet*

Jeg stod i gården og plukket opp bæsj, da jeg hørte en unge komme springende. Før jeg fikk reagert hørte jeg et voldsomt hyl. Det var Janco som hylte og løp inn i huset med en gang. Har sikkert snudd seg for fort, for han haltet litt da han kom inn og så virkelig redd ut.

Ble så forbanna på den ungen! Moren dro han inn og kjeftet på han. Har forklart ungene at de må prøve å bare sette ned seg litt unna han med en godbit i hånda! Men hver gang de ser ungen så er det bare "JANCO! JANCO! JANCO!" :icon_redface:

*klippet*

Vel, for det første.. kan jo være at han ikke snudde seg for raskt og skadet seg.. men at ungen løp på ham eller noe..

Når det er sagt, så ville jeg definitivt tatt en seriøs prat med de ungene flere ganger.. Unger husker som fisker, altså, nesten ikke i det hele tatt (de helt normale ungene altså..). De på gjentatte ganger få beskjed..

Hva om du tar og spør nabodamen om å få "låne" en av ungene om gangen.. De er vel nok mye mer rolig hver for seg.. også kan Janco rolig få lov til å bli kjent med dem, sånn en og en? Fordi, problemet er nå, at det er disse ungene som preger gutten din, og dermed må disse også "preges" av deg, slik at det hele kan ende positivt.. Med dem i nærheten, så er det ikke sikkert at Janco blir roligere med barn med mindre du får litt fornuft i dem (og nei, ikke med ris og sånt, selv om det sikkert er usaklig fristende :P ).

Kanskje du skal overdrive det hele litt for ungene. Fortelle at Janco synes de er så skumle akkurat som hvis det hadde kommet et troll mot ham.. eller mot ungene liksom.. Altså, få dem til å skjønne helt hvor liten han er og hvor skummel verden kan være for det han ikke kjenner... (troll, tja, dårlig eksempel.. men Sofus vil på tur, så jeg skriver veeeeeldig fort nå... heheh)..

Alt jeg kunne komme på akkurat nå.

Skrevet

Hva om du tar og spør nabodamen om å få "låne" en av ungene om gangen.. De er vel nok mye mer rolig hver for seg.. også kan Janco rolig få lov til å bli kjent med dem, sånn en og en? Fordi, problemet er nå, at det er disse ungene som preger gutten din, og dermed må disse også "preges" av deg, slik at det hele kan ende positivt.. Med dem i nærheten, så er det ikke sikkert at Janco blir roligere med barn med mindre du får litt fornuft i dem (og nei, ikke med ris og sånt, selv om det sikkert er usaklig fristende :icon_redface: ).

Litt av problemet føler jeg er at ungene er sånn halvveis redde for hunder. De er så skeptiske, at de er jo stive av skrekk dersom de skal klappe han. Men jeg skal forsøke å prøve med en og en av disse ungene, og se om ikke det går bra etterhvert.

Kanskje du skal overdrive det hele litt for ungene. Fortelle at Janco synes de er så skumle akkurat som hvis det hadde kommet et troll mot ham.. eller mot ungene liksom.. Altså, få dem til å skjønne helt hvor liten han er og hvor skummel verden kan være for det han ikke kjenner... (troll, tja, dårlig eksempel.. men Sofus vil på tur, så jeg skriver veeeeeldig fort nå... heheh)..

Det var jammen ikke dumt :P Skal prøve meg på et lite eventyr neste gang jeg ser de :rolleyes:

Skrevet

Shæfertispa hadde en sånn opplevlese. Lurer nesten på om det er samme familie vi snakker om ;)

Det du kan på en måte trøste deg med er at han fortsatt er i pregingsperioden så hvis du gjør noe fort så vil det lettere kunne rettes opp enn om du venter 1 månde.

Jeg var så heldig med å kjenne en del små barn i forskjellig alder, men det vi også gjorde var å kontakte barnhagen i nærheten. Tok med bikkja og en pose godbiter. Det var en stor sukksess som jeg ikke angrer på. Barna var kjempe flinke og satt rolig i starten på bakken og Kira fikk velge hvor fort hun ville hilse på. Dette gjorde jeg 2 dager + en dag gikk vi litt bakerst i rekka når de gikk ut på tur.

Etter det passet vi på å gå mye tur forbi barnehagen når vi visste de var ute. Bare det å være i nærheten av unger som løper og skriker uten at de kommer bort for å hilse. Til slutt var Kira ofte borte ved gjerdet for å få klapp.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Vi hadde en elghund som stod og ulte ved døra hvis det var løpetisper innen en mils radius (satt på spissen), og en annen elghund som ikke brydde seg i det hele tatt, så det er nok i alle fall til en viss grad individbetinget. Ellers har jeg bare hatt relativt små hunder (6-8 kg), men det har kun vært tisper, og de har vært veldig enkle mtp. løpetid (lite blod, ikke noe særlig hormonpåvirking mentalt utover at det skal markeres hver 5. meter på tur). simira nevner livmorbetennelse, jeg vet ikke om det er mer vanlig på småraser, men min forrige hund fikk i alle fall det. Men skal man ikke drive med avl eller andre raserelaterte aktiviteter er det jo ikke verre enn at man kastrerer.
    • Hvordan er rasene hunden er blanding av? Og ikke minst foreldrene? Det er jo ulempen med blanding, det er vanskelig å gjøre grundig research, men foreldrene og evt. tidligere kull kan jo gi indikasjoner. Hvis det er bevisst blandingsavl så ville jeg uansett håpet at de ikke ville avlet på en hannhund som er slik, men samtidig så ville de da kanskje ikke avlet på blanding heller, om de var opptatte av genetikk. Jeg kan ikke veldig mye om miniatyrhunder, jeg har kjent et par hannhunder som var slik du beskriver, og et par som er helt greie. Når det er sagt er jo tispene også "kjent" for mer gneldring og innbilte svangerskap og livmorbetennelse, så man velger jo litt sine onder. 
    • Hei! Jeg er helt ny i liten-hund-verden. Har tidligere hatt springer spaniel, boxer og schæfer, men skal nå få en liten blandingsrase.  Jeg er så usikker på valget av hannhund eller tispe! Personlig har jeg ikke en sterk preferanse, har hatt to tisper og en hannhund, og heller nok kanskje mer mot hannhunder. Men jeg hører fra mange med små hunder at hanner kan være veldig vanskelig å få stuerene, at de markerer inne og at de er så stressa rundt løpetid i nabolaget feks at de står og uler ved døra osv. Dette er ikke noe jeg har vært borti med store raser, verken min egen eller venner sine (vært aktiv i NRH og NBF-miljø i 15 år, så vært borti en del forskjellige raser) i det hele tatt, så er det en typisk type atferd for små hunder, eller er det mer individbetinget? Vi legger så klart til rette for rotrening og passe aktivitetsnivå osv osv.  Hadde vært fint å høre noe annet enn skrekkhistorier om små hunder, for akkurat nå lener jeg veldig mot tispe.
    • Vi har hittil foret vår valp på 13 uker med fire måltider om dagen og har planer om å gå ned til tre måltider om dagen. Ved fire måltider ga vi frokost ca 07-07.30, lunsj 12, middag 16 og kveldsmat 19.30.  hvilke tidspunkter forer dere valpene deres og hva har fungert for dere?
    • Hei @Betan, min erfaring strekker seg fra 2002 da jeg fikk min første bull-hund. Min første ambull ble født i 2007 og jeg har hatt mange verv i det norske raseklubbens styre, nå sitter jeg i den svenske klubbens styre. Jeg har som oftest hunder i par og jeg er utdannet innefor atferd men også jobbet som hundetrener i mange år. Nå for tiden konkurerer jeg med min ambull-tispe. Vi er i kl 3 i RL f.eks og har flere sporprøver bak oss, tatt i Sverige. Så erfaringen strekker seg fra egne hunder til mange av norges og sveriges ambuller. Holder det?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...