Gå til innhold
Hundesonen.no

Neseprøve..


MarieR

Recommended Posts

Sies å være den enkeste øvelsen som eksisterer, netopp fordi det er så naturlig for hunden å ta den pinnen det lukter mamma av. Meen..Ask skjønner ikke bæret :D La ut to pinner, og belønnet hver gang han viste interesse for den med min lukt på, men trur ikke han skjønte hvorfor den pinnen var så spesiell..

hvordan gjør jeg dette? Har lyst til å lære det inn, for ikke bare er det en LP øvelse, men ser for meg at det er morro hjernetrim for hunden om jeg øker vanskeligheten osv. :) Kan fint bruke klikkeren, så både klikkerske og vanlige metoder mottas med takk :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det er tusen veier til løsning på denne. Og jeg har prøvd de fleste på min vei :D For Z fant ut at dette var en apport øvelse og tok tak i alle han fant... og det var jammen meg mange han fikk plass til i munnen altså. Når det ikke var lov lenger, så begynte han å kaste rundt på prøvene. Når det ikke ga noen løsning valgte han å prøve å grave de ned.

MEN så var vi på kurs og der fant vi løsningen, i hvert fall på han. Den er nok best å anbefale for hunder som er apportglade.

Uannsett, slik gikk vi frem: Først tok jeg neseprøven i lomma der jeg hadde godbiter. Så la jeg ut en diger haug og strødde godbiter rundt. Min lå fortsatt i lommen. Målet var å fokusere på å søke IKKE apportere hvilken som helst. Vi jobbet med haugen en tre fire ganger, før vi spredde neseprøvene litt utover. Ikke mye, men litt. Igjen strø godbiter, min ligger i lommen. Slik jobbet vi en stund, med større og større felt med neseprøver. Så skubbet vi sammen neseprøvene igjen, som et flatt felt. La min i ytterkant bak og strødde godbiter. Ros for å snuse på min. Han vil snuse på den, fordi det lukter godbit av den. Vi flyttet jevnt og trutt på min neseprøve samtidig som vi spredde feltet av uberørte neseprøver rundt. Dette tar noen dager, kanskje opp til et par uker. Etterhvert skal du minske på neseprøvene, samtidig som du minsker på godbitene i lomma. Til slutt skal du ha igjen 5 neseprøver + din egen og litt lommerusk i lomma. Nhu bør du være i mål og du kan prøve deg frem uten lommerusk og godbiter. Går det ikke, så går du bare tilbake. Her er det viktig å ha is i maven og ta det med ro. Du må være rolig slik at Ask også er rolig. Målet med dette er å skru på nesa, og få de slutte å bruke synet.

Jeg har nå en helsafe neseprøve inne, er rasende stolt og utrolig takknemlig til instruktør som viste meg dette.

Håper du eller andre kan dra nytte av dette :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Heisann!

Siden du bruker klikker kan du jo sjekke ut hvordan Thomas Stokke (Canis instruktør) lærer BC'en sin lukt diskriminering.

http://klickerklok.se/pavlov/

Gå inn på "filmer" og deretter "luktdiskrimineringskäften"

Dersom noen har tid burde dere også ta en liten titt på "freestyle" filmene fra MY DOG i göteborg, og etter det "freestyle-pavlov". Lo så jeg grein når jeg så den...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Sies å være den enkeste øvelsen som eksisterer, netopp fordi det er så naturlig for hunden å ta den pinnen det lukter mamma av. Meen..Ask skjønner ikke bæret :D La ut to pinner, og belønnet hver gang han viste interesse for den med min lukt på, men trur ikke han skjønte hvorfor den pinnen var så spesiell..

hvordan gjør jeg dette? Har lyst til å lære det inn, for ikke bare er det en LP øvelse, men ser for meg at det er morro hjernetrim for hunden om jeg øker vanskeligheten osv. :D Kan fint bruke klikkeren, så både klikkerske og vanlige metoder mottas med takk :D

Enkelt og enkelt fru Blom.Det kommer an på. Mange hunder tar den tvert og andre gjør det ikke. Poenget er å befeste en god søksatferd. Problemet oppstår fordi vi begynner for sent med det. Vi har som regel allerede lært hunden til å bruke syn fremfor nese, så da velger den den løsningen først. Begynne med å styrke søksmotoren. Gjør slik: Kast godbiter i gresset og si søk i det hunden finner dem. Dette pleier å gå fort og så legger du ut på forhånd to uberørte pinner og kaster ut en neve godbiter som havner rundt om der de ligger. Poenget er at hunden skal overse dem det ikke lukter noe av. Går som regel helt på skinner. Når du er der at hunden søker når du sier søk reduserer du gradvis mengden godbiter og når det ikke ligger noen godbiter der, overfører du litt godbitlukt på den ene pinnen og i det hunden tar den opp, bytter du med en riktig godbit. Så legger du ut flere pinner. Vi har kjørt denne metoden en tid og den fungerer flott. Noen legger ut alle 6 pinnene med det samme. Prøv! Denne metoden er også vel utprøvd:

Bind hunden i et tre, eller la den sitte og vis den en skikkelig forsterker. Hunden tror nemlig det er den som det skal søkes etter. Gå ut i litt høyt gress og markere på 5 steder med hånden. På et av dem bare slipper du ned en pinne. Så går du tilbake til hunden og sender den ut i søk. Ha gjerne line på så du har kontroll. Hunden finner de stedene du har markert på og tar opp/markerer på pinnen og du bytter øyeblikkelig med den forsterkeren du viste den. så legger du noen luktnøytrale pinner synlig og den som skal søkes fremdeles skjult i gresset bak . Hunden overser de synlige og bruker nesen. Slik fortsetter du og gradvis legger du "din" pinne nærmere og litt mer synlig for til slutt å legge den sammen med de andre synlig på gresset. Du kan styrke søksmomentet ved luktdiskriminering. Heng opp to tre post it lapper på veggen i snutehøyde og stryk med hånden over en av dem. Klikk og belønne når hunden dytter på den rette. Denne metoden viste Fanny på en av filmene sine.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er veldig lenge siden jeg har brukt noe slik(da jeg gikk på folkehøyskole for 20+ år siden). Men jeg husker at man skulle skylle før man satte inn i maskinen. Jeg fant også dette, om det er til noe hjelp; Oppvaskmaskin til industri: Slik får du best resultat - Machine Products Storkjøkken AS
    • Er det noen som har kompetanse når det gjelder forvask av spisebestikk og servise før man setter det inn i maskin med kort vaskesyklus (steamer). Skal man vaske med håndoppvaskmiddel først, eller bare bruke rent vann? Finner ingen spesifikk beskrivelse hos mattilsynet. Har bare hørt at det kan ødelegge maskinen. Hvis noen har en link å vise til, helst fra produsent (Miele, Hobart el.lign.) hadde det vært fint.  
    • Huken multisele eller Troll nomesele. 
    • Avstand? Om hun kjefter, ta henne bort fra ham. Eller ham bort fra henne.  Dette er en prosess som tar mye tid, så jeg tenker at det kan være hun har større behov for rom og avstand en god stund til. Å ta igjen et par år med sosialisering som skulle skjedd fra valpestadiet vil ta lang tid og mye tålmodighet tror jeg.
    • Nå har frøken Lilje, usikker omplasseringshund, bodd hos meg i 3,5 mnd. Hun begynner å bli ganske husvarm og trygg på meg, men andre hunder og fremmede mennesker som tar kontakt er skumle, så de prøver hun å skremme bort. Det er greit nok, jeg skjønner at det har vært hennes eneste forsvar så langt i livet. Men så har vi en veldig grei og trivelig nabohund som vi har gått litt turer med, og han kjefter hun voldsomt på. I begynnelsen var det helt sikkert usikkerhet, hun ville gjerne følge etter og være nær han på tur, men så snart han snudde seg og så på henne ble det skummelt = bjeffing. Men nå synes jeg nesten det bikker over i bølling fra hennes side, for nå kjefter hun på han nesten uansett hva han gjør. Han er verdens snilleste og lar henne være helt i fred, så det er absolutt ikke noen grunn til at hun skal holde på sånn. Og ikke minst er det fryktelig urettferdig at han skal få så mye kjeft for ingenting. Hva gjør man? Hun er helt klart fryktelig dårlig sosialisert og har godt av å være sammen med snille hunder, men denne oppførselen synes jeg er uakseptabel.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...