Gå til innhold
Hundesonen.no

Småbiting i hender og ansikt


Frikk

Recommended Posts

Skrevet

Frikk har akkurat kommet i hus, han har bodd her i halvannen uke, og er snill og grei, og ikke minst en nydelig liten Wheaten terrier.

Men han har en tendens til å bite i hendene våre, og småglefse når han skal slikke oss i ansiktet. Siden han har tenner som synåler er dette ikke noe særlig behagelig. Hvordan skal vi venne ham av med dette?

Vi har hørt at vi kan lage en skrikelyd og snu oss vekk, for liksom å "slikke sårene", slik valper gjør. Men det er jo ikke alltid det er praktisk mulig, og vi bør jo være konsekvente... Vi har heller ikke hatt lyst til å være morske, Frikk er jo bare glad...

Noen tips?

Hilsen David

Skrevet

Som du sier: Vær konsekvente - og hold ansiktene deres unna valpen...

Valpebiting er naturlig, og en del av leken, men de må jo lære at det ikke er OK på oss tynnhudede.

Vi lot valpen vår bite oss i hendene den første uken eller så, men hvis det ble for hardt så klynket vi høyt. Ofte var det nok til at hun slutten (men hun bet sjelden hardt de første ukene). Nå biter hun hardere, og vi lar henne ikke lekebite på hendene lenger. Nå får hun et strengt nei, og så snur vi oss bort, eller vi overfører bitetrangen på en leke som tåler tennen hennes. Er hun hyper, så går vi ut av rommet for et par sekunder. Da har hun roet seg og skjønner at biting gjør at mor forsvinner. (Dvs: hun skjønner det til neste gang hun blir hyper, hehe)

Og husk, hender som veiver er morsomt og oppfordrer til biting. Lek armene i kors og gjem hendene når valpen vil bite. Det er skrevet mye om valpebiting, sikkert her på forumet også og i alle fall plenty på Canis. Du finner mange flere råd ved å lete litt her og der.

Skrevet

Har dere noe annet å bite på tilgjengelig? En tauknute, frossen tørkehåndduk med knute på, griseøre etc som kan fiskes fram i full fart når han begynner. I starten skal alt smakes på og finnes ut av før han kommer i perioden hvor tenner klør veeeldig, greit å ha etablert noen alternativer før den tid :)

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er ikke snakk om en av rasene som er overrepresentert. Det er ingen gentest eller test utenom individuel allergi testing for dette. Som sagt har ingen av besteforeldrene, søsknene og ingen av foreldrene det. Så for meg er det vanskelig å si om det er arvelig eller ikke. Derfor er det vanskelig å si at jeg burde ha vist at hunden ville utvikle denne sykdommen. Takk for tipset, jeg skal kontakte dem for råd.
    • Jeg kjenner ikke sykdommen nok til å vite, men om den er arvelig så kommer det jo an på om det er noe man burde visst om eller testet for. Jeg vil anbefale deg å kontakte NKK om dette, de har advokater med kunnskap om kjøp og salg av hund og konflikter rundt det.  Hundehelse.no sier: "Tilstanden er arvelig. Raser som er predisponert er Shar-Pei, Labrador retriver, Golden retriver, Dalmatiner, Boxer, Boston terrier, Fox terrier, Skotsk terrier, West Highland White terrier, Lhasa Apso og Shih Tzu. Tilstanden oppdages som regel når hunden er mellom 6 måneder og 3 år gammel."  
    • Hei! Jeg trenger råd angående en situasjon jeg befinner meg i nå. Jeg solgte en hund (1 år gammel) for 2,5 år siden. Hunden ble sjekket av veterinær før flytting. Jeg mottok nå en melding om at eieren har avlivet hunden på grunn av alvorlig atopisk dermatitt. De krever pengene tilbake for hunden, som ble solgt for 7000 kr. Problemet jeg har med dette er at hunden først begynte å utvikle symptomer 1,5 år etter at den forlot meg, ifølge veterinærjournalene, og verken foreldrene eller søsknene er berørt. Uten noen bevis i det hele tatt har veterinæren skrevet i alle journalene at den er "arvelig". Hva ville du gjort i denne situasjonen? Selv om jeg ikke er imot å refundere dem, synes jeg det faller inn under den generelle risikoen ved å eie et dyr. De kontaktet meg ikke på noe tidspunkt da hunden fikk symptomer for å tilby meg å kjøpe den tilbake.
    • Jeg håper jo at folk som velger å ta med hundene sine på Oslo Dog Show har trygge hunder som takler omgivelsene der. Hvis du er ute etter å vite mer om rasen så anbefaler jeg å kontakte raseklubben eller oppdrettere av rasen.
    • Chodsky Pes virka så rolige på Oslo Dog Show.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...