Gå til innhold
Hundesonen.no

NKK


kinems

Recommended Posts

Skrevet

Håper det er noen som kan gi meg et godt råd her..

I August 2005 tok jeg funskjonsanalyse av min hund. Prøven ble godkjent.

Jeg hadde fått aldersdispensasjon til denne prøven, da hun var 4,5 år.

I dag får jeg telefon fra NKK om at testresultatene er blitt kansellert!

Det var kun én dommer i testen, som normalt skal ha 2. En person som ikke fikk sin hund godkjent pga biting, så dermed sitt snitt til å klage og fikk dette godkjent gjennom hovedstyret i NKK.

Dette medfører at testresultatet har blitt kansellert for alle hundene som deltok.

I og for seg greit nok, men det jeg reagerer på er NKK sin behandling av saken.

-Saksbehandlingen deres har tatt nesten 1 år.

-De har ikke informert om at det er en klageprosess på gang.

-Vedkommende hadde sendt inn sin klage i september. De har altså hatt plenty med tid til å informere om at det er en klageprosess på gang som kan føre til kansellering av prøveresultatene.

-De har ikke gitt MEG mulighet til å klage på vedtaket. Resultatet er alt fjernet.

-Ikke har jeg fått noe info av verdi om hvordan jeg kan gå frem for å klage.

Altså har jeg i god tro antatt at alt var i skjønneste orden.

Problemet mitt er at jeg nylig har parret min tispe, og resultatet av funskjonsanalysen var ganske sentral i den avgjørelsen. Jeg vil ha disse resultatene og vis til.

NKK ønsket å gi meg en ny aldersdisp. men det er ikke akkurat aktuellt å teste en drektig tispe.

Innen hun er ferdig med valpene er hun dessuten nærmere 6 år. Altså også uaktuellt!

Jeg har fått en beklagelse, men i mitt tilfelle er den NULL verdt!

Forøvrig er jeg interessert i å komme i kontakt med andre som tok funskjonsanalyse av hundene sine på Svartskog i August 2005 i regi av Norsk Schäferhundklubb avd. Oslo. Testleder var Sverre Kirkemo.

Skrevet

UTROLIG dårlig utført av NKK! Vet lite om hvordan en slik prosess skal foregå, men jeg syntes det der var helt på trynet! I det minste burde de ha gitt dere en ny gratis funk. analyse! ;) Og sagt fra til dere andre osv. Det er jo NKK som har driti på seg her da, det er jo helt klart. Uproffesjonelt av klubben å stille me bare en dommer, om det skal være to også.

Selv om dere ikke har fått mulighet til å klage på klagen osv før, så ser jeg ingen grunn til ikke å gjøre noe med det nå. Hele greia blir jo bare værre siden testen var viktig mht. avlen på tispa di..

Nei, nå har visst NKK gjort det igjen.. <_<

Guest Belgerpia
Skrevet

NKK har ikke noen plikt til å informere folk som har testet hundene sine om at det er kommet inn klage på arrangementet - det er noe arrangørklubb i så fall er ansvarlig for å gjøre.

Det får da være grenser for hva vi skal pålegge NKK.

Reglene er KLARE og da mener jeg KLARE - det SKAL og skal ALLTID være to dommere, det finnes IKKE tvil i reglementet, og skulle de mot formodning få lov til å kjøre testen med EN dommer så skal det søkes dispensasjon hos NKK FØR arrangementet.

Arrangørklubben du har testes hos har kjørt tester i mange år så dette vet de, at de tross det faktum at de bare hadde en dommer kjørte testen og at den således ikke ble godkjent på bakgrunn av klage det står for arrangørens regning.

Greit nok at de i utgangspunktet fikk beskjed om at testen var godkjent med en dommer - men da når EN klager så blir det relativt standard at resultatet blir annulert.

Prøven er holdt utenom reglementet og sånn er det bare. Synd for deg og alle de andre som stod på testen - synes det var service at de faktisk ringte og informerte deg jeg da - for strengt tatt kunne de bare ha sendt ett brev til arrangør klubben og bedt de gjøre den jobben.

Dersom du har noe skriftlig fra NKK angående dette så legg det sammen med FA test resultatet ditt - hvis ikke, be om å få en skriftlig redegjørelse fra NKK på hvorfor testen ble annulert så har du det sammen med papirene dine.

Hunden din har jo like fullt godkjent FA.

Skrevet

NKK har ikke noen plikt til å informere folk som har testet hundene sine om at det er kommet inn klage på arrangementet - det er noe arrangørklubb i så fall er ansvarlig for å gjøre.

Det får da være grenser for hva vi skal pålegge NKK.

Prøven er holdt utenom reglementet og sånn er det bare. Synd for deg og alle de andre som stod på testen - synes det var service at de faktisk ringte og informerte deg jeg da - for strengt tatt kunne de bare ha sendt ett brev til arrangør klubben og bedt de gjøre den jobben.

Dersom du har noe skriftlig fra NKK angående dette så legg det sammen med FA test resultatet ditt - hvis ikke, be om å få en skriftlig redegjørelse fra NKK på hvorfor testen ble annulert så har du det sammen med papirene dine.

Hunden din har jo like fullt godkjent FA.

Hunden min har like fullt godkjent FA ja, men jeg syns likevel det her er ****** surt!

Her har jeg et offentlig resultat å vise til, så får jeg bare "Haha, vi lurte deg" et ***** ÅR senere.

Ta feks annonsering av valpene; Jeg kan ikke skrive at hun har godkjent FA. La oss si evt kjøpere sjekker dette og ikke finner noen resultater. Det virker jo ikke videre seriøst.

Heller kan jeg ikke i en annonse, begynne med en lang avhandling om at prøven var godkjent, men testresultatet kansellert pga ditt og datt.

Hvem som har egentlig har skylda her, er ikke så veldig relevant for meg nå. Det er meg som "sluttbruker" som blir rammet uansett.

Jeg må forholde meg til den avgjørelsen NKK har tatt og evt. ta det derfra. En klage til NschK vil først være akuell på et senere tidspunkt for å forhindre at dette skjer igjen.

Jeg forstår at regler er regler, men når det er så klart på dette punktet som du sier, syns IHVERTFALL det er utrolig at de har klart å bruke så lang tid på det.

Mulig jeg friker ut mer enn jeg burde pga dette, men jeg er "føstegangsfødende" og har sånn ca 1000 andre ting å tenke på.. hehe :P

PS: At de ikke er plikta til å informere om at en slik prosess er igang, er også forsåvid greit, men hadde de gjort det.. DA kan vi begynne å snakke service :P Hun ringte ikke akkurat for å fortelle meg dette..

Uansett.. takk for svar :P

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Med denne innstillingen kommer du til å få mange overraskelser i hundeholdet ditt i årene som kommer:) 
    • Tenker at du først og fremst må stikke fingeren i jorda å innse hva slags gener valpen din har. Alle disse tre rasene har grunnleggende mye jaktinstinkt. Alt beror seg ikke på at du er flink til å trene hunden din i valpestadiet. Om du har valp etter foreldredyr/linjer med mye stress og lite impulskontroll har du mildt sagt en jobb foran deg Jeg hadde aldri, ALDRI stolt på min amerikanske bulldog alene rundt små dyr eller katter. Det ville høyst sannsynlig blitt blodbad. Ikke fordi han var slem, ond eller dårlig trent. Men fordi han hadde ett voldsomt jaktinstinkt. Jo før du innser at det mest sannsynlig kan være tilfelle med din hund og, dess bedre er det. Tilrettelegg for minimalt med triggere for hunden din og å holde dyra skilt når du ikke hjemme eller kan følge godt med på interaksjonen mellom dem er mitt beste tips til deg. Pluss, trene på impulskontroll og konsentrasjon. Atferden på hunden din kommer garantert til å forandre seg når den går igjennom de forskjellige kjønnsmodningsfasene - kanskje spesielt dersom du har hannhund.  Fortsett å trene gjennom hele livet til hunden din så minimerer du sjansen for at noe går galt. 
    • Jeg meldte en bekymring til mattilsynet i sommer. Hadde masse bevis på at dyrene ikke hadde det bra, hadde samtaler på telefon, SMS, mailkorrespondanse med saksbehandler fra Mattilsynet, pluss jeg lagde egen googledisk-folder med bilder og videoer av forholdene som hun/de fra Mattilsynet hadde fri tilgang til. Jeg vet også at Mattilsynet var der i hvert fall en gang på befaring. Det endte i at eieren fortsatt har dyrene, noe jeg syntes er heeelt hårreisende.  Hundene hadde tak over hodet, tilgang til mat og vann - så da var det ikke skjellig grunn til omplassering. På tross av at de konstant sto ute, sloss så blodet sprutet og ikke ble møkka for... Nå har jeg flytta, men da jeg fortsatt bodde i området stod det to voksne pluss fire/fem valper i samme hundegård. Alle utenom den ene var forholdsvis store driv- og jakthunder på rundt 25/30 kilo. Tror også at Mattilsynet har sykt mye å gjøre, med lite ressurser til å gjennomføre alt, at de kun har mulighet til å befare bekymringer der dyr er døende eller har veldig, veldig kummerlige livsforhold. Det du beskriver er selvfølgelig helt ******, men trolig ikke nok til at Mattilsynet kommer til gjøre noe.. Dessverre.
    • Som jeg nevnte så er alle rasene i blandingen kjente for å ha sterkt jaktinstinkt. Noe av denne kunnskapen kommer for min del fra Linn som har hatt ambull i mange år, og vi kjenner begge både oppdrettere og aktive hundesportsfolk med alle disse rasene og er aktive i sine respektive raseklubber. Det betyr ikke at det er umulig, men definitivt en langt større utfordring enn om du hadde kjøpt en labrador eller en cocker spaniel. Og det synes jeg oppdretter burde visst om med en slik kombinasjon, men tiltroen min til oppdrettere som blander slike raser er heller ikke veldig stor.  Det er jo uansett bra om det går fint, og så lenge man er bevisst på hva slags hund man har så er det bedre.
    • Hvor har du det fra??? Mage hunder blir feilaktig kalt for kattedrepere, uten at det er noe hold i det. Ja, hundene våre, uansett rase, har jaktinstinkt i større eller mindre grad, men at ambull er så mye verre enn mange andre hunder, har jeg vanskelig for å tro.  Nå kan jeg uansett fortelle at det gjøres store fremskritt her i huset. Hunden har lært seg å sitte når kattene passerer, og han viser en mye lavere interesse for de nå enn i begynnelsen. Han kan fint ligge rolig i ene enden av sofaen og en av kattene ligger i den andre delen uten at de gjør noe stort nummer av hverandre. Så jeg syns vi er på rett vei 🙂
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...