Gå til innhold
Hundesonen.no

Kløvtur på stav!


MarieR

Recommended Posts

Skrevet

Jeg, Ask, Christine og Milo drar ut på kløvtur fra abrahallen klokken 12 på lørdag, uanset vær. Den som vil kan hive seg med. Kløv er frivillig, men vi regner med å bruke en god del av dagen utendørs oppe i marka :huh:

Guest Christine
Skrevet

Ta gjerne med langline om du vil at bikkja skal få bade i den fiiine dammen :huh:

Skrevet

Jeg, Ask, Christine og Milo drar ut på kløvtur fra abrahallen klokken 12 på lørdag, uanset vær. Den som vil kan hive seg med. Kløv er frivillig, men vi regner med å bruke en god del av dagen utendørs oppe i marka ;)

Skal ikke du stille på Oppdal?

Guest Christine
Skrevet

Takk for turen dere :P

Vi gikk og gikk og tilslutt var vi midt inne i huttiheita.

Med en del latter kom vi oss endelig ned igjen, og tok en del bilder..

Lager en egen bildetråd :P

Skrevet

takk for turen, vi følger grusveien neste gang :P

Noen gullkorn fra turen:

Christine stopper opp å sier "hysj!" en kråke skratrer i et tre i nærheten, Christine utbryter "åh, trudde det var en hund jeg!"

Vi har endelig kommet oss ned til stien, christine er midt i en setning men bråstopper å peker, "snø?!" spørr hun, lettere forferdet. Niks, det var bare det hvite taket på abrahallen :P (litt intern..)

Jeg ga milo en av kjeksene til ask, som han spyttet ut. så han fikk noe annet snacks av meg. Ask, som plutselig fikk med meg hva jeg drev med, ga fra seg en lyd som hørtes veldig ut som et menneskelig "huh?!" Så gikk han bort til milo, å det så nesten ut som han ville at milo skulle gi tilbake godisen :P

Den samme kråka lager ulyd i treet, og nok en gang er chis midt i en forklaring om mannen som skulle skyte hunden fordi den bommet på rype "frosk?" utbryter hun denne gangen.. jaja :P

Vi er nokså lost, midt inne i skogen, et stykke unna veien vi burde fulgt, og har ikke peiling på hvor vi skal eller hvor vi er, da pappa ringer, "du marie, jeg glemte å si det i stad, men hold dere til lysløypa!" :P

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det endte med at hunden måtte til dyrlegen for den haltet. Jeg ringte dyrlegen, og ba de være obs.  Det viser seg at den har knekt håndledde i frembenet, og prognosen er usikker. Hvordan det er skjedd er også usikkert. 
    • 🐾 Hva du kan gjøre nå 1. Start helt på nytt i bittesmå steg Gå ut av rommet i 1–5 sekunder, kom tilbake før valpen rekker å pipe. Øk tiden sakte. Målet er at valpen aldri kommer over terskelen sin. 2. Tren “alene, men ikke alene” La valpen være bak en grind, i et annet rom, eller på en seng litt unna mens hun fortsatt er hjemme. Dette bygger trygghet uten at valpen føler seg forlatt. 3. Lag et fast “nå skjer det ingenting”-rituale Rolig stemning, tyggeleke, litt kos → så legger hun fra seg valpen og gjør noe annet i huset. Rutiner skaper trygghet. 🧠 IQ-leker som passer for 15 uker •     Snusematte (super for å roe ned og gi mestring) •     Kong med litt valpevennlig fyll (f.eks. våtfôr eller litt leverpostei tynnet ut) •     Enkle aktivitetsleker der valpen må dytte eller løfte en klaff •     Tyggeleker som varer litt (tygging gir ro) Poenget er ikke at leken skal “holde valpen opptatt alene”, men at den skal gi positive assosiasjoner til ro og selvstendighet. 4: du kan også `gni`deg selv inn med noe valpen din kan ligge på  for da vil han føle og lukte at du er i nærheten av deg enda du er borte. 🐶 Når valpen din piper med angan du går ut Det betyr at du har gått for fort frem. Da må man tilbake til nivået der valpen fortsatt er trygg selv om det bare er 2 sekunder. Det er ikke et nederlag, det er helt vanlig. du kan også lage en plass der som er *hjemmet* til valpen din. sånn at du øver når du går ut skal han slappe av der. men husk dette kan gå en stund, det går ann også at valpen din aldri kan være alene heller. alle hunder er forskjellige og ikke like enkel. 💛 Litt oppmuntring Valper er som små barn: noen sover gjennom natten tidlig, andre bruker litt tid. Det betyr ikke at du gjør noe feil det betyr bare at valpen din trenger litt mer støtte akkurat nå. Hvis du vil prate mer, få flere tips eller bare ha litt støtte underveis, kan du gjerne ta kontakt med meg på Instagram. nordicquietland 🐶
    • Alenetrening tar den tiden det tar, det er umulig å si noe på forhånd om hvor lang tid det tar før akkurat din valp er klar for å være alene hjemme en hel arbeidsdag. Det er individuelt. Og en oppdretter som påstår at en 12 uker gammel valp kan være alene hjemme i mange timer høres virkelig ikke seriøs ut. Det er jo en baby. En ting som i hvert fall er sikkert, er at jo mer erfaring valpen får med å føle at det er ubehagelig å være alene, jo større er sjansen for at du ender oppmed en hund med separasjonsangst.
    • Det ønsker gjerne forslag. Hundebarnehage kan jeg klare å google meg frem til selv.
    • Det høres ut som du virkelig har tenkt gjennom ansvaret, og at du gjør så godt du kan innenfor et skiftarbeidsliv som ikke alltid spiller på lag. Det er helt normalt at dagvakter blir den kinkige biten mange hundeeiere kjenner seg igjen i akkurat det. Og ja… oppdrettere kan si mye. Noen ganger stemmer det, andre ganger sier valpen ganske tydelig: “12 uker? Jeg? Alene? Nei takk, menneske prøv igjen.” Til syvende og sist er det jo du som lærer å lese din valp, og valpen som bestemmer tempoet. Det betyr ikke at du har gjort noe feil, eller at treningen din er dårlig. Det betyr bare at han er en liten fyr med egne meninger og akkurat nå sier han at han ikke er helt klar for lange økter alene. Det viktigste er at du prøver å finne løsninger, og det gjør du jo allerede. Det viser ansvar, ikke det motsatte. Hvis du vil, kan jeg hjelpe deg med forslag til hvordan du kan trene videre på en måte som passer både deg og ham. eller om jeg kan hjelpe deg å finne dyrebarnehage eller noe slikt  
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...