Gå til innhold
Hundesonen.no

Trene inn sitte bamse, med targetstick.


Rosin

Recommended Posts

Skrevet

Hvis man trener f.eks å sitte bamse med targetstick, hvordan gjør man det ... ? Jeg mener, jeg har fått med meg at man skal fjerne targetsticken etterhvert - men hvordan, og når ?

Skrevet

først må hunden skjønne at den skal røre sticke med snuten. Og så venter du til hunden sitter frivillig. (ikke si "sitt" for det er ikke "sitt" som skal være kommando ordet i denne øvelsen, men "sitte bamse" eller "bamse") når hunden sitter så holder du target sticken over hodet dens. Når den strekker halsen og rører den så klikker du. Etterhvert så øker du kriteriet slik at den må lette på frembeina uten å løfte rumpa fra bakken. Når hunden skjønner ordentlig at den skal strekke seg etter stikken,lette på beina, uten å løfte rumpa fra bakken så fjerner du sticken like før den strekker seg etter dem. Hvis den likevel sitter bamse så er det jackpot. Og nå venter du å ser om den sitter seg frivillig bamse uten at du har vist sticken :) Hvis den gjør det så er det ny jackpot. Hvis ikke så går du litt tilbake i kriteriene

EDIT: Og når hunden sitter bamse helt fint SÅ legger du på kommando ordet :D

Skrevet

Det funker også fint å lære inn med targetting(musematte) slik lærte vi det inn.

Kan jo skrive hvordan jeg gjorde det, hunden kunne targeting med labben fra før:

Hadde hunden sittene foran meg og holdt musematte nedenfor hode på hunden, han tok en labb på klikk og belønning.

Holdt musematte lengre og lengre opp, slik at han tilslutt måtte sitte bamse for å slå labbene på musematte,jackpot.

Hopper hunden opp i stede for å sette labbene på musematten, tar du bort den og eventuelt snur deg litt bort.

Ta bort musematten, når hunden skjønner hva den skal gjøre, og når den tilbyr det frivillig kan du sette på kommando.

Veldig kort forklart, men håper det går bra ;)

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Dette avhenger nok en del av individ, men jeg tenker nå at både puddel og bichon-rasene er gode alternativer. Jeg mistenker at puddel generelt er mindre sære enn bichon, men de har også sine særegenheter. Jeg vil anbefale dere å dra på utstilling eller rasetreff for de ulike rasene og møte ulike individer og oppdrettere og eiere av alternativene, så får dere litt mer følelse med hvordan de er. En del av de små terrierrasene kan også være allergivennlig. De er strihåret og må nappes. Men de kan også være en del striere, ha mye jaktlyst og krever mer aktivitet.
    • Det kan være verdt å prøve ut ulike fôrtyper, men også gi lakseolje som tilskudd. Hvis hunden allerede er sensitiv så kanskje prøve ut sensitiv-fôr fra noen merker? RC er stort og kommersielt, og er nok helt greit fôr. Selv brukte jeg svenske Robur kombinert med Vom de siste årene og var veldig fornøyd med det. Acana og Orijen er populære merker som er ganske bra. 
    • Hei! Jeg har en Engelsk Toy Terrier gutt på litt over 4år. Han mister nesten all pels på vinteren for så å bli litt bedre på sommeren. Har pels på hodet og labber og litt på ryggen. Men han er så å si nakenhund nå. Pratet med ei som hadde samme problemet med sin Dvergpincher. Men så var det ei venninne av hu som passet hunden i en måneds tid. Og hun hadde visst byttet ut fôret og hunden hadde plutselig fått fin pels over hele. Hun husket ikke hvilket fôr det var, men hun trodde det ble solgt på butikken. Jeg bruker Royal Canin Small Dogs. Og det hadde hun og brukt, men hun synes ikke det var et bra fôr... Har en gutt til som har helt fin pels. De spiser de samme tingene. Ingen av de tåler noe med and i, de blir skikkelig dårlige i magen av det. Lurer på om det er noen andre som har hatt samme problem med sin hund og funnet en løsning?  Det skal sies at han er veldig følsom til vaskemiddelet vi bruker når klærne hans vaskes så vi bruker Nautral for det er det mildeste jeg har funnet.
    • Hei! Vi har en hund som begynner å bli en gammel mann og jeg er derfor på leting etter det som skal bli familiens neste familiemedlem etter han blir borte. I den forbindelse trenger jeg deres kloke hoder. Vi er en familie på tre, med et barn på 8 år. På grunn av allergi har vi vurdert det slik at Bichon Havanais og dvergpuddel fremstår som de mest aktuelle rasene.   Vi har en Havanais nå og han er litt spennende eksemplar. Fra han var valp har han vært ganske sær. Han er blant annet veldig lite kosete, ekstremt lite tilpasningsdyktig og har alltid hatt vanskeligheter med å slå seg til ro, så jeg kjenner vel han egentlig ikke igjen når jeg leser typiske rasebeskrivelser (nå fikk jeg dårlig samvittighet, så må legge til at han selvfølgelig er verdens beste hund!). Sønnen min har noen utfordringer blant annet på skolen og han trenger derfor å komme hjem til en bestevenn. Det var i søken på dette jeg kom over puddel, som jeg ser ofte blir brukt som terapihunder. Men når jeg leser rasebeskrivelser virker det som om Havanaise i all hovedsak er fantastiske med barn, mens det for puddler fremstår mer som om de kan være gode med barn. Så jeg lurer på om dere har noen erfaringer med disse rasene, gjerne begge? Vi kommer til å dele ansvaret med min mor som bor i samme hus, så den kommer ikke til å være noe særlig alene. Pelsstell er heller ikke noe problem. Krysser fingrene for at noen kan hjelpe oss i valget:)
    • Da er operasjon utført og alt gikk fint, vi er snart igjennom første døgnet og ho har gjort sitt benødne også slapper mye av i senga si. Ho har ikke spist enda men det kommer med tiden tenker jeg etter narkose og sånt så er jo det veldig normalt så. Godbiter har ho spist men ikke veldig mat interessert enda. Men alt i alt virker det veldig bra med ho ettersom forholdene. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...