Gå til innhold
Hundesonen.no

Dere med Schafere -aktivisering


Renate A

Recommended Posts

Skrevet

Rocky får ca 2 timers tur hver dag. På turene leker jeg en del med han. Og så trener jeg en del med han også. Men vi går også lange turer uten og trene :)

Men schæferen er jo også en energi bombe så de må motioneres så man kan få det roligt hjemme. Hehe.. Jeg kan feks leke med ball med rocky i flere timer og han blir bare ikke træt. Helt utrolig.

Ang lydighet, har jeg det sådan at hvis man har en stor hund, da må man ha litt lydighet på den. Ellers kan den fort ta over. Men vi trener ikke overdrevent med lydighet. Han kan de ting som jeg vil ha han skal kunne. Men synes schæferen er veldig lett og trene med. De opfatter fort hva de ska :)

Skal du ha schæfer?

Skrevet

Jeg aktiverer Enya med alle mulige lydighedsøvelser som hun jo er trænet op til og også forskellige sjove øvelser... derudover leger hun en del enten med mig eller min anden hund. Med hensyn til aktivering så går jeg meget op i den slags øvelser der er nede i et forholdsvis lavt gear, for at undgå en stresset hund.

Jeg går fire ture om dagen sådan gennemsnitligt... ikke laaange ture... hun er jo ikke udvokset endnu, så vil endelig ikke overbelaste hende. Som regel går vi tre små på bare 5-20 minutter eller deromkring og så en længere tur på alt mellem knap en time til flere timer hvis vi for eksempel er ude et sted og gå spor og den slags. :)

Om jeg træner meget lydighed er svært at svare på... hvad definerer du som meget?

Må jo også lige høre hvordan det kan være du spørger? Overvejer du schæfer?

Jeg synes ellers at schæfere er meget, meget rolige hjemme... vel at mærke hvis de er aktiveret nok i det daglige. (og heller ikke stressede... det er jo en balancegang) Min egen er meget mere rolig hjemme end min blanding var i den alder... men måske jeg også er mere flittig til at give hende hjernegymnastik end jeg var med den anden unge dame.

:) :oops:

Skrevet
Hvorfor spørger du da? *nysgerrig*  :)

Fordi jeg ikke viste at jeg ikke ville ha den da jeg spurte for da hadde jeg veldig lyst på den, men så kom det frem ting som gjorde at jeg ikke ville ha den.

Man må da ha lov til å spørre om ting?? :?

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hvordan er han sammen med andre hunder? Er det mye lyd da også?  
    • Hei! Takk for svar:) Ja, vi har skjekket han hos vetrinær, og prøvd adaptil uten noen endring. Radio/annan lyd i bakgrunnen hjelper ingenting med mindre den skjermer for lyder utenfra, og da må vi ha volum så høyt at det blir irriterende for oss😅 Har prøvd ulik balanse med forskjellig mental og fysisk trening, og mengde. Vi merker at han er litt roligere om vi gjør aktiviteter som er mindre stressende for han, og trener mer spor/søk. Fortsatt langt over gjennomsnitt med bjeffing, men det er hevrtfall litt forbedring. Når det kommer til kastrering så er han kastert på grunn av andre medisinske årsaker, og for oss har ikke dette hatt noe innvirkning desverre. Har kommet frem til at dette helt sikkert er genetisk og han kommer nok alltid til å være litt varsler hund. Samtidig tenker jeg også at dette er noe som er vanskelig for han, og veldig stressende. 
    • Har hatt tispe med løpetid før, men dette er en ny opplevelse. Frøkna er 2 år, og har sin 4. løpetid nå. Og det er en helt annen opplevelse enn hennes tidligere løpetider, og andre tisper i heimen. De to andre løpetidene hennes har vært rolige, hun har vært nedstemt, men ellers ikke noe spesielt. Vi er på dag 9-10, og den litt triste hunden som har hengt med hodet i et par uker, har plutselig et stort,litt manisk glis, hun jukker på beina våre, og også på ryggen min da jeg skulle fyre i ovnen før i dag. Hun piper og synger,sutrer og er som en klistremerke på oss både dag og natt. Jeg antar vi er inne i stådagene. På tur tisser hun hele tiden,mens hun løfter beinet høyt, og tisser gjerne på gjerder og annet som stikker ut.(Hun får ikke lov til det) Vi har ei annen tispe i huset uten løpetid, men hun oppførte seg aldri slik da hun hadde løpetid, ikke en annen tispe vi hadde heller, så dette er jo en interessant opplevelse! Den andre tispa vår er nesten 10 år eldre, og ser ut som om hun tenker sitt om småen som er heelt smårar om dagen🤭 Jeg ser for meg at min lille neppe er den eneste som blir litt spesiell på denne tiden,hører gjerne om flere!
    • Det høres utrolig slitsomt ut, og dere har prøvd det meste jeg ville anbefalt. Både cocker spaniel og puddel er jo raser som kan ha en del lyd, og ved å kombinere dem med litt ulike forutsetnigner så kan det rett og slett være genetikk, og dermed veldig lite å gjøre noe med.  Jeg går ut fra at han også er sjekket hos veterinær og at stoff- og hormonnivåer er noenlunde normale? Antar dere også har prøvd Adaptil og lignende? Er det like ille om det f.eks. står på radio i bakgrunnen? Har dere prøvd å enten redusere mengden aktivitet betraktelig over en periode, eller å endre balansen mellom mental og fysisk aktivitet annerledes? Det er ikke alltid at mer aktivisering er løsningen, for noen er det også mindre. Er han kastrert? Det er ikke noe som anebfales som en første løsning, men for meg høres det ut som dere har prøvd det meste annet av profesjonell hjelp. Hvis han ellers er trygg og velfungerende ift. sosiale situasjoner med folk og andre hunder, så ville jeg forsøkt evt. kjemisk først for å se hvordan det går.  
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...