Gå til innhold
Hundesonen.no

utforsking av verden for en valp...


Ylle88

Recommended Posts

Skal man la hunden få snuse påalt mulig og spise på omtrent alt mulig.

Et eksempel. Når man er ute å går tur med hunden og han snuser på en busk, og hopper opp og tar en bit av den. Skal man da la han tygge på den og la han selv oppdage at han kan bli uvel i magen og lignende?

Eller skal man si nei, fy eller noe og ta fra han det han har i munnen?

Jeg føler meg litt slem hvis jeg ikke skal la valpen få snuse og smake på verden og utforske den som han selv vil. Jeg vet at spesielt sopp kan være farlig for en valp å få i seg, for den kan være giftig.

Men det kan jo enkelte planter og sånn og være, og jeg vet ikke hvem som er det og hvem som ikke er det.

Hva ville dere gjort? Eller hva pleier dere å gjøre?

Ylle88 - (har hund for første gang).

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Skaff deg litt kunnskap. Sjekk ut hvilke vanlige planter i ditt nærområde som er giftige og pass på at valpen holder seg unna disse.

Jeg har hørt at voksne hunder har gift-vett, mens valper ikke er helt kapable på dette området. Min lille valp, Poppy, biter og smaker på det meste, også planter som er giftige. Heldigvis er hun så dårlig på å bite at hun ikke en gang klarer å ta kål på en løvetann, men jeg passer likevel på når vi er et sted hvor jeg vet det vokser farlige ting.

Vi følger den gylne middelvei: Poppy får snuse og smake på det meste, men vi tar henne bort fra det som kan være skadelig.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Siden vi bor i et borettslag så er det planta en del planter der som jeg ikke vet noen ting om. Men det å skaffe seg kunnskap om disse plantene var smart. =)

Jeg lar han få snuse på alt jeg og, og tar han vekk hvis jeg ser han tar noe i munnen som jeg vet kan skade han på noen måte. Men det er ikke alltid godt å vite hva som kan skade han. =)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Siden vi bor i et borettslag så er det planta en del planter der som jeg ikke vet noen ting om. Men det å skaffe seg kunnskap om disse plantene var smart. =)

Jeg lar han få snuse på alt jeg og, og tar han vekk hvis jeg ser han tar noe i munnen som jeg vet kan skade han på noen måte. Men det er ikke alltid godt å vite hva som kan skade han. =)

La han snuse men ikkje ete. Trur det er greiest å vere på den sikre siden til han blir litt eldre :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • https://www.spleis.no/project/445754 Jeg har null venner å minimalt med familie så jeg har ingen nettverk så håper på at dere kan være så snille å hjelpe meg å dele. Forventer ingenting og setter ekstremt stor pris på all hjelp vi får ❤️ Bucky kom inn i livet mitt som en liten sjarmør med et stort hjerte. Han er min bestevenn, min lille baby og midtpunktet i livet mitt. Han har gitt meg utallige smil, trøstet meg når livet har vært tøft og spredd mye glede til alle han møter Etter jeg kom hjem fra operasjon på Jack (andre hunden min) på tirsdag så jeg at Bucky ikke var i form å det var rett inn på dyresykehuset med han. Viste seg at han hadde svulst med veske i buken. Etter en rekke prøver og bilder så kom de frem til at han har kreft i leveren. Jeg tokk da valget i å prøve å gi han en kjanse da han fortsatt har mye livsglede igjen. Han ble operert på torsdag og de fikk ut hele kreften. Han mener at det er den possitive typen men vi vet ikke mer før prøvene kommer tilbake om 3-5 uker. Han så heller ikke tegn til noe flere kuler men vi må ta ct om noen uker/måneder igjen for å se om det er flere inni leveren. Men så langt så virker alt bra å jeg får kanskje hente han hjem i morgen ❤️ På tlf i sta så nevnte veterinæren at regningen er nå på nærmere 90 000kr (ink ligge over til mandag). Jeg har igjen ca 50 000kr på forsikringen i tillegg til noe på buffer konto men det er ikke nokk da jeg måtte ha en operasjon på Jack som blir delvis dekket og har måtte ut med en del penger i sommer da hvitevarer røyk og måtte spyle tett rør osv.. Så har valgt å prøve å spørre om hjelp selv om jeg syns det er flaut å ikke liker å spørre om hjelp..  Har over lengre tid prøvd å selge det jeg eier på finn uten hell så tviler på at jeg plutselig får solgt noe mer der nå, skal prøve å male bilder å selge men sliter mye med kronisk migrene utmattelse depresjon osv.. så vet ikke hvor mye jeg får til der. plukker også sopp på bestilling men var helt tørka ut når jeg skulle inn å se på onsdag så max uflaks. Har også valgt å kutte ut behandlinger,legetimer og medisiner fremover for å ta vare på Bucky å få betalt ned det jeg evt må ta opp i lån  
    • Det er masse ekle planter der ute. I områder med f.eks. borree (urt), hundegress eller boress (også gress) er det høyst sannsynlig noe plantemateriale som sitter fast i svelget. De nevnte gressartene har blader som kan forårsake skader, men det finnes mange flere gressarter som har frø med mothaker fra *******. 
    • Det kan være at strået har forårsaket et sår eller noe som holder på å gro. Hvis du er usikker, ta en telefon til dyrlegen og hør hva de sier. Jeg ville sett det an et par dager til om hunden ikke er plaget ellers.
    • For ca 3 dager siden startet hunden min å nyse noe voldsomt. Plutselig kom det masse neseblod, og mens jeg hastekjørte til vetrinæren kom det plutselig et gress-strå ut av nesa hans… Dro det forsiktig ut, og da stanset både blødning og nysing og lillemann var like kvikk og glad som ellers!  Bare snu bilen å komme seg hjem…  De siste to dagene har han gått rundt å «harket» innimellom. Det virker som om han har noe ubehag i halsen. Ser ingen gress eller noe annet som sitter bak i svelget… Såå kan det være ubehag fra strået som kom ut av nesa?  Eller bør jeg ta han til vetrinær og få sjekket? Føler meg som en hysterisk hundeeier her jeg sitter, så hvor lenge skal jeg se an «harking» før jeg ringer dyrelege?🤣 Han har ingen problemer med pust, og harkingen kommer hvis han blir litt gira 
    • Ede er bra i magen igjen, etter en lang periode på kost bedre egnet for gris enn en hund. He doesn't seem to mind ^^ Jeg uttalte nylig at det som en periode har tedd seg som Sir Edeward nå har begynt gjenoppta mange uvaner han hadde som yngre. Kampen om kjøkkenbenken, motvilje mot utgangsstlling, vil ikke slippe leker på kommando. Han har begynt te seg valpete igjen, på alle måter.  When Dickhead Awakes var en boktittel jeg lekte med da jeg planla hundeholdet. Selv om han fortsatt sitter og tisser som en jente og spiser som en toåring, så blir nok de neste sidene i denne dagboken hetende nettopp det.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...