Gå til innhold
Hundesonen.no

Vil du være skriver på en utstilling?


SusanneL

Recommended Posts

Skrevet

Hei alle,

Vi er på utkikk etter en person som kan jobbe som skriver på vår spesialutstilling i Hokksund for rasen bearded collie, søndag 18. juni (samme helg som NKK Drammen).

Utstillingen starter kl. 10.00, og dommeren er en hyggelig dame fra England. Du vil ha hjelp hele veien av ringsekretæren i ringen (hun er selvsagt norsk), men det er jo lettere for deg hvis du kan LITT om utstillinger likevel.. Men det er ikke noe krav - det eneste kravet er selvsagt at du kan engelsk sånn nogenlunde da engelske dommerdamer ofte skravler litt..

Det er litt over 50 hunder påmeldt, og vi starter utstillingen kl. 10.00 - på Hokksund Camping.

Vi forventer å være klare i rundt 15-tiden, men har lang lunsjpause midt på dagen.

Vi har et kjempefint miljø i klubben, og disse utstillingene pleier aldri å være noe annerledes - det er endel moro, litt seriøs utstilling men også årets store sosiale sammenkomst for beardis-folket.

Vi kan love deg en hyggelig dag sammen med trivelige folk og hunder, samt at etter dette så kan du det meste om HP'r, CK, AK, VK og alle de fargene som brukes på utstillinger..

Været kan vi dessverre ikke garantere for, men du sitter lunt og godt inne i et telt - så det skal nok gå greit uansett (vi har mange pledd med oss - hvis det blir kaldt!).

Send meg en PM, mail ([email protected]) eller her om du er interessert eller bare litt nysgjerrig..

Susanne

(formann i Norsk Bearded Collie Klubb)

Skrevet

Hei (:

Må man kunne masse om den rasen? Er temmelig grønn på rasen, men kan jo det meste om Ak,VK, Ck liksom.. Jeg er vel selv på utstilling den dagen, men spør allikevel jeg (:

Vi hadde jo et lite skrivekurs på NKKU leiren i fjor, og jeg kunne godt tenkt meg og være det en gang, og det må evnt bli på en annen rase, siden jeg alltid stiller når det er min rase!

Skrevet

Også jeg som har så lyst til å være skriver da... Men vi har sheltiespesial i Drammen den dagen desverre... Får håpe det dukker opp noe senere :D Håper dere finner noen!

Skrevet

Hei, og takk for svar.

Nei, man behøver ikke å kunne noe som helst om selve rasen man skal skrive for. Endel raser har jo noen spesialuttrykk som ofte brukes (f.eks. "ridge" på rhodesian ridgeback - eneste jeg kom på akkurat nå..), men for vår rase er det ikke noen sånne spesielle uttrykk.

Men man har jo ringsekretæren tilstede, og dommeren, så hvis det er noe spes. man ikke skjønner så er det jo bare å spørre. Men det er jo greit å ikke gjennomføre ordet "male" (hannhund) som "mail" hele dagen, da.. Pluss det faktum at man selv ser at det ser helt forunderlig ut (håper jeg).

Dessuten skriver ofte dommere veldig mye av de samme frasene gjennom hele dagen, så etter et par kritikker så kommer man inn i "språket".

Takk for lykkeønskninger!

Susanne

Skrevet

Ok, for jeg kunne gjerne tenkt og vært det en annen gang (:

Dere får ha lykke til, sikkert vanskelig p.g.a Drammen..

Skrevet

Hei igjen, og ja - det er ikke så lett...

Vi hadde en skriver (dvs ringsekretær som også skulle fungere som skriver), men vi fikk så mange flere påmeldinger enn vi engang turte å håpe på. Så det er jo absolutt et "luksus-problem" for oss, men må jo prøve å finne noen...

Det er jo så synd å måtte "pålegge" noen i styret å gjøre det - når de da må trekke flere hunder fra utstillingen. Så vi prøver alle andre muligheter først.

Hei så lenge!

Susanne

  • 2 weeks later...
Skrevet

Vi (Norsk Basenji Klubb) har vår spesialutstilling på Hokksund camp på Lørdagen. Jeg har hytte der, så jeg er der hele helgen. Hadde jo planer om å se på NKK utstillingen søndag, men hvis det blir heelt krise kan du jo kontakte meg. Jeg snakker (og skriver) flytende engelsk og har fungert som skriver før. ;)

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Med denne innstillingen kommer du til å få mange overraskelser i hundeholdet ditt i årene som kommer:) 
    • Tenker at du først og fremst må stikke fingeren i jorda å innse hva slags gener valpen din har. Alle disse tre rasene har grunnleggende mye jaktinstinkt. Alt beror seg ikke på at du er flink til å trene hunden din i valpestadiet. Om du har valp etter foreldredyr/linjer med mye stress og lite impulskontroll har du mildt sagt en jobb foran deg Jeg hadde aldri, ALDRI stolt på min amerikanske bulldog alene rundt små dyr eller katter. Det ville høyst sannsynlig blitt blodbad. Ikke fordi han var slem, ond eller dårlig trent. Men fordi han hadde ett voldsomt jaktinstinkt. Jo før du innser at det mest sannsynlig kan være tilfelle med din hund og, dess bedre er det. Tilrettelegg for minimalt med triggere for hunden din og å holde dyra skilt når du ikke hjemme eller kan følge godt med på interaksjonen mellom dem er mitt beste tips til deg. Pluss, trene på impulskontroll og konsentrasjon. Atferden på hunden din kommer garantert til å forandre seg når den går igjennom de forskjellige kjønnsmodningsfasene - kanskje spesielt dersom du har hannhund.  Fortsett å trene gjennom hele livet til hunden din så minimerer du sjansen for at noe går galt. 
    • Jeg meldte en bekymring til mattilsynet i sommer. Hadde masse bevis på at dyrene ikke hadde det bra, hadde samtaler på telefon, SMS, mailkorrespondanse med saksbehandler fra Mattilsynet, pluss jeg lagde egen googledisk-folder med bilder og videoer av forholdene som hun/de fra Mattilsynet hadde fri tilgang til. Jeg vet også at Mattilsynet var der i hvert fall en gang på befaring. Det endte i at eieren fortsatt har dyrene, noe jeg syntes er heeelt hårreisende.  Hundene hadde tak over hodet, tilgang til mat og vann - så da var det ikke skjellig grunn til omplassering. På tross av at de konstant sto ute, sloss så blodet sprutet og ikke ble møkka for... Nå har jeg flytta, men da jeg fortsatt bodde i området stod det to voksne pluss fire/fem valper i samme hundegård. Alle utenom den ene var forholdsvis store driv- og jakthunder på rundt 25/30 kilo. Tror også at Mattilsynet har sykt mye å gjøre, med lite ressurser til å gjennomføre alt, at de kun har mulighet til å befare bekymringer der dyr er døende eller har veldig, veldig kummerlige livsforhold. Det du beskriver er selvfølgelig helt ******, men trolig ikke nok til at Mattilsynet kommer til gjøre noe.. Dessverre.
    • Som jeg nevnte så er alle rasene i blandingen kjente for å ha sterkt jaktinstinkt. Noe av denne kunnskapen kommer for min del fra Linn som har hatt ambull i mange år, og vi kjenner begge både oppdrettere og aktive hundesportsfolk med alle disse rasene og er aktive i sine respektive raseklubber. Det betyr ikke at det er umulig, men definitivt en langt større utfordring enn om du hadde kjøpt en labrador eller en cocker spaniel. Og det synes jeg oppdretter burde visst om med en slik kombinasjon, men tiltroen min til oppdrettere som blander slike raser er heller ikke veldig stor.  Det er jo uansett bra om det går fint, og så lenge man er bevisst på hva slags hund man har så er det bedre.
    • Hvor har du det fra??? Mage hunder blir feilaktig kalt for kattedrepere, uten at det er noe hold i det. Ja, hundene våre, uansett rase, har jaktinstinkt i større eller mindre grad, men at ambull er så mye verre enn mange andre hunder, har jeg vanskelig for å tro.  Nå kan jeg uansett fortelle at det gjøres store fremskritt her i huset. Hunden har lært seg å sitte når kattene passerer, og han viser en mye lavere interesse for de nå enn i begynnelsen. Han kan fint ligge rolig i ene enden av sofaen og en av kattene ligger i den andre delen uten at de gjør noe stort nummer av hverandre. Så jeg syns vi er på rett vei 🙂
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...