Gå til innhold
Hundesonen.no

Testikler


Trultemor

Recommended Posts

Skrevet

Hei!

Valpen min på 9 uker har bare fått den ene testiklen enda.Vet det kan gå opp til ett år før han får den andre...Men hva om ha ikke får den andre?

Bør jeg være beskymret,eller er dette helt normalt,og at den andre kommer på plass.

For kommer ikke den kan han jo verken parres eller være i utstilling.

Noen med like erfaringer?Og hva skjedde?

Skrevet

Hei!

Jeg hadde i hvertfall ikke begynt å uroe meg hvis valpen kun er 9 uker. Når den nærmer seg 3-4 mndr ville jeg startet med uroen, men likevel holdt håpet oppe til den var nærmere året.

Men ja, som du sier - med kun en testikkel er utstilling meningsløst (får bare en 0.premie), og raseavl er ikke lov. Men hvis man ser realistisk på det kan den jo utvikle feil bitt også - og da er også disse to karriærene i stor fare. Eller at han får en totalt utypisk haleføring, pelsstruktur, han kan skade seg så han ikke kan bevege seg rent, etc, etc..

Skal man ha en avls-/utstillingshund MÅ man kjøpe en voksen hund, eller i alle fall nesten voksen. Alt annet er bare "heldig om det går bra".

De to hundene jeg har erfaring med som hadde testikkelmangel resulterte i at den ene fikk aldri ned sin, og den andre fikk det i 8-9 mndr alder.

Men det går sikkert bra med din lille gutt, skal du se! Plutselig ved 3 mndrs vaksinen er begge testiklene der, og da kan man stryke det av uroe-seg-for-listen sin.

Susanne

Skrevet

Min akitahann fikk ikke begge testiklene ned i pungen før han var 6 mnd. Han ble så vant til at jeg gikk og knepte og undersøkte at da vi var på en utstilling og dommeren skulle ta på ham, så seig han ned i spagat slik at hun kom godt til :icon_redface: "Dette har han gjort før ja", sa dommeren tørt.

Jeg ville ikke bekymret meg når hunden er så ung som nå nei. Ta tiden til hjelp så ordner det seg nok!

Skrevet

Søsteren min sin hund manglet testikler en stund. Så fikk den den ene, og en stund etter den andre. Derfor tror jeg dette er helt normalt :icon_redface:

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Vi hadde en elghund som stod og ulte ved døra hvis det var løpetisper innen en mils radius (satt på spissen), og en annen elghund som ikke brydde seg i det hele tatt, så det er nok i alle fall til en viss grad individbetinget. Ellers har jeg bare hatt relativt små hunder (6-8 kg), men det har kun vært tisper, og de har vært veldig enkle mtp. løpetid (lite blod, ikke noe særlig hormonpåvirking mentalt utover at det skal markeres hver 5. meter på tur). simira nevner livmorbetennelse, jeg vet ikke om det er mer vanlig på småraser, men min forrige hund fikk i alle fall det. Men skal man ikke drive med avl eller andre raserelaterte aktiviteter er det jo ikke verre enn at man kastrerer.
    • Hvordan er rasene hunden er blanding av? Og ikke minst foreldrene? Det er jo ulempen med blanding, det er vanskelig å gjøre grundig research, men foreldrene og evt. tidligere kull kan jo gi indikasjoner. Hvis det er bevisst blandingsavl så ville jeg uansett håpet at de ikke ville avlet på en hannhund som er slik, men samtidig så ville de da kanskje ikke avlet på blanding heller, om de var opptatte av genetikk. Jeg kan ikke veldig mye om miniatyrhunder, jeg har kjent et par hannhunder som var slik du beskriver, og et par som er helt greie. Når det er sagt er jo tispene også "kjent" for mer gneldring og innbilte svangerskap og livmorbetennelse, så man velger jo litt sine onder. 
    • Hei! Jeg er helt ny i liten-hund-verden. Har tidligere hatt springer spaniel, boxer og schæfer, men skal nå få en liten blandingsrase.  Jeg er så usikker på valget av hannhund eller tispe! Personlig har jeg ikke en sterk preferanse, har hatt to tisper og en hannhund, og heller nok kanskje mer mot hannhunder. Men jeg hører fra mange med små hunder at hanner kan være veldig vanskelig å få stuerene, at de markerer inne og at de er så stressa rundt løpetid i nabolaget feks at de står og uler ved døra osv. Dette er ikke noe jeg har vært borti med store raser, verken min egen eller venner sine (vært aktiv i NRH og NBF-miljø i 15 år, så vært borti en del forskjellige raser) i det hele tatt, så er det en typisk type atferd for små hunder, eller er det mer individbetinget? Vi legger så klart til rette for rotrening og passe aktivitetsnivå osv osv.  Hadde vært fint å høre noe annet enn skrekkhistorier om små hunder, for akkurat nå lener jeg veldig mot tispe.
    • Vi har hittil foret vår valp på 13 uker med fire måltider om dagen og har planer om å gå ned til tre måltider om dagen. Ved fire måltider ga vi frokost ca 07-07.30, lunsj 12, middag 16 og kveldsmat 19.30.  hvilke tidspunkter forer dere valpene deres og hva har fungert for dere?
    • Hei @Betan, min erfaring strekker seg fra 2002 da jeg fikk min første bull-hund. Min første ambull ble født i 2007 og jeg har hatt mange verv i det norske raseklubbens styre, nå sitter jeg i den svenske klubbens styre. Jeg har som oftest hunder i par og jeg er utdannet innefor atferd men også jobbet som hundetrener i mange år. Nå for tiden konkurerer jeg med min ambull-tispe. Vi er i kl 3 i RL f.eks og har flere sporprøver bak oss, tatt i Sverige. Så erfaringen strekker seg fra egne hunder til mange av norges og sveriges ambuller. Holder det?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...