Gå til innhold
Hundesonen.no

Har litt problemer ang. valpe kjøp..


jeanette-k

Recommended Posts

Jeg venter nå på min blandings valp. Samojed, flatcoated retriver og breton. Men jeg er blitt så redd for at jeg skal gjøre noe feil i valpe tiden og at den skal ende opp som min forge hund eller som den schæfer tispen jeg hadde hos meg. Jeg er også usikker på om jeg skal ta den. For egentli ønsker jeg en hund jeg kan prøve meg i utstilling med, men det går jo ikke med en blanding. Har også veldi lyst på en Golden Retriver, gjerne en voksen hund. Er så usikker på alt dette. Men jeg kan ikke tenke meg et liv uten hund heller. Jeg misunner alle jeg ser som har hund. Er det noen som kan komme med forslag til hva jeg skal gjøre? Jeg håper virkeli det!! Dette blir bare min hund, foreldrene mine vil ikke ha noe med den å gjøre.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

ER det din hund, eller er det familien som kjøper??

Hvis det er noe helt annet du har lyst på ville jeg ventet, og heller kjøpt den hunden og den rasen jeg ønsket meg. Ikke kastet meg over "første og beste" ledige valp...

Er det familien som kjøper hund har du jo kanskje ikke så mye du skulle sagt... :lol:

Dette kan bli en blanding med sterke drifter, så det kan være greit å vite mest mulig om alle rasene så du har en ide om hva du kan forvente deg i fremtiden og ta forhåndsregler i forhold til det.

Det virker som om magefølelsen sier deg at dette ikke er riktig, så jeg ville kanskje valgt å avstå...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Dersom du har lyst til å drive med utstilling så er blanding feil.

Og er du helt sikker på at det er feil så ville jeg avbestillt og skaffet meg en renraset, så blandingen kanskje slipper å bli omplassert senere fordi den ikke passer.

Når det gjelder oppdragelse av hunden så ville jeg anbefale deg å gå på valpekurs og andre dressurkurs, så får du hjelp av utdannede folk til opdargelsen. :lol:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hadde det vært meg ville jeg nok heller ventet vis du er usikker. Man bør finne den hunderasen man tror passer best for seg, med tanke på hva du vil bruke hunden til, hvor mye tid har du til hunden. Har du lyst på en hund med høyt aktivitetsnivå, osv. En hund bør være nøye gjennomtenkt, da den kan leve i opptill 14 år. Er du usikker på om det er denne hunden du vil ha, bør du vel heller ikke velge denne, da du kan angre senere. Tenk deg nøye om før du bestemmer deg for hva du vil gjøre, lykke til!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg ville nok heller tatt en renraset en da, jeanette. Men på finn.no, under torget, og gies bort, skal det gies bort en nydelig golden retriver tispe på tre år.. Du kan jo ta en titt!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hadde nettopp et mareritt av en "treningsøkt". Hadde alle favorittingene hans og lommene fulle av snacks. Godt vær og stille og rolig feriestemning. Ede åpnet med å hoppe opp og bite og bjeffe og jukke og være teit. Jeg trodde vi skulle ha en fin økt med den energien der, men da jeg ba om utgangsstilling for TREDJE GANG, så gikk han sakte og satte seg seigt ned. ... Eneste lyspunkt var en fin innkalling da han mens jeg prøvde samle meg vimsete avgårde på egenhånd inn i en luftegård jeg ikke har gitt ham lov til å gå i. Da spratt han opp fra sniffingen og kom løpende inn med en gang. Supert! ..men det var det ENESTE han gjorde riktig på cue. Han dekket hver gang jeg ba om stå. Så dumt på meg når jeg ba om utgangsstilling. La repeatedly fra seg apporten en meter fra meg i forsøk på å innkassere uten å måtte gi den fra seg. Fant plutselig ut at det var kewlere å gå fra front mellom beina mine til utgangsstilling istedenfor å svinge bakparten inn, og gjentok den der flere ganger. Nektet gå fot uten lure i hånden. Den økende frustrasjonen min gjorde ikke ting bedre. Han begynte holde hard rock konsert. Hoppet og bet og jukket. SÅ kom jeg på at han ikke har fått skjønnhetssøvnen sin. Han hadde vært våken fra kl 07 i morges uten å blunde et blunk. Aha! All made sense. Tok ham med meg inn igjen, og det tok ikke engang et minutt før han brøt ut i full raptus og fløy villmann mellom veggene i toddler tantrum. Stoppet plutselig og begynte krafse og grave som en manisk gærning på gulvet, og falt så dønn om, som et slakt, rett i søvn. — Har De forsøkt skru maskinen av og på igjen? 
    • Det er nok definitivt en del av "spøkelsesalderen", men det er også viktig å ta på alvor så man ikke ved uhell forsterker adferden så den blir en uvane.
    • Er hun ikke i den alderen? Jeg har noe liknende problemer selv, også 5 mnd. Bjeffet plutselig på en dame på bussholdeplassen i dag, uvisst av hvilken grunn. Heldigvis bare sosial bjeffing, som han gjør når han vil noe, men hun ble dessverre ukomfortabel, så måtte fortelle henne at det var vennlig kommunikasjon for å få oppmerksomhet, ikke noen trussel eller advarsel. De høres veldig annerledes ut og serveres mot "inntrengere" på "eget territorium". Kanskje sammenlignbart med hva din gjør? Fordi min er avlet for å vokte, så belønner jeg ham for å være flink gutt og gjøre jobben sin tilfredsstillende når han serverer advarselbjeff på fremmede "inntrengere". Hadde han truet og ikke latt seg avlede hadde jeg kjøpt profesjonell hjelp, men foreløpig er han tilfreds med å få respons på varselet og tar min vurdering av situasjonen som god fisk.  Kjenner du til begrepet sladretrening? 
    • Det er vanskelig å si uten å se hunden. Går dere på noe valpekurs? Isåfall er det et godt sted å spørre. Jeg tenker også at det er veldig viktig med god sosialisering med trygge hunder og folk, og på trygg avstand til "skumle" ting i ulike miljøer generelt, så ikke alt ukjent blir skummelt.
    • Hei! Har en 5 mnd gammel bc valp som knurrer og bjeffer på ting som kommer på avstand, samme om det er kjentsfolk eller fremmede.. hun syntes det er greit når de kommer nærme nok, da vil hun mer enn gjerne hilse og er fornøyd.   idag når faren min kom inn med caps knurret hun og bjeffet her inne, noe hun aldri har gjort før.. noe jeg bør gjøre for å forebygge? hun er dog lett å avbryte enkelte ganger, men mååå liksom bjeffe.. takk for alle svar
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...