Gå til innhold
Hundesonen.no

Chinese Crested Powder Puff


Guro G.

Recommended Posts

Skrevet

Når eg skulle velge "min rase", leste eg gjennom det meste av stoff eg kunne finne på nettet, kjøpte meg to nye hundebøker, og kikket innom mange hjemmesider.. ;)

Eg var ikkje i tvil, det MÅTTE bli en CCPP! Når valget mitt var tatt, var kunsten å overtale samboeren litt verre..... Nei, HAN skulle ha en SKIKKELIG hund! :D Men, kvinnelig list er en fin ting, og i midten av februar hentet eg jenta vår; Dyrdals Bonney-Bee.

Enkelte regler lager man jo før hunden kommer, som at; - ho får ikkje lov å ligge i senga. Vel, det tok ikkje lang tid før hun var på plass, og kommet for å bli! Vi har som regel at ho skal ligge på gulvet til vi har sovnet, så vokner vi med en fornøyd liten puff i armkroken, - under dyna. Deeeilig :P

Og gubben, som var veldig negativ til rasen i utgangspunktet, nyter kosestunda om morningen, har ho med på byen, og er stolt som en hane. "Kom til pappa du" ;)

Alt eg har lest om rasen stemmer, den er FULL i sjarm, kan irritere på seg en gråstein om ho vil, og er så morsom at hun er underholdning hvor enn ho går...

Eg har vert veldig nøye med videre sosialisering (oppdretteren hadde gjort en kjempejobb!!), så hun eelsker mennesker, og spesielt barn... :icon_clapping: Andre hunder (både små og store)) vil hun gjerne hilse på, og det er veldig lite "gneldring".

Hun var litt vanskelig å få renslig, dvs vi var litt uheldige, snøen kom fire dager etter vi fikk henne i hus, så vi har måttet jobbe litt med henne, men NO er vi endelig i mål!

De som ikkje har møtt en kineser har noe å glede seg til !! ;)

Skrevet

jeg liker best de med hår .. med tanke på pelsen...

men jeg lurer litt... hvordan er pels stellet på de som har det?

jeg så noen annonser og tenkte på om det kunne være rasen for meg.. men da tenker jeg på den med pels... jeg har ikke lest noe om typen, men synest den er så fin!!!!

Skrevet

Det er sikkert noen her som er bedre egnet å svare enn meg, Bea har fremdeles valpepelsen, den er hvertfall lett å holde. Eg børster gjennom annenhver dag, og bader hvertfall en gang i uka.. ;)

Bading og børsting går så kjapt, at det virkelig er verdt det! (Deilig å ha et hus uten hundehår, når berneren vår kommer på besøk er det hår over ALT etter en dag :P

Kan virkelig annbefale kineseren, vi kommer nok aldri til å angre "vårt" (mitt :P ) valg :P

Skrevet

Det er sikkert noen her som er bedre egnet å svare enn meg, Bea har fremdeles valpepelsen, den er hvertfall lett å holde. Eg børster gjennom annenhver dag, og bader hvertfall en gang i uka.. ;)

Bading og børsting går så kjapt, at det virkelig er verdt det! (Deilig å ha et hus uten hundehår, når berneren vår kommer på besøk er det hår over ALT etter en dag :P

Kan virkelig annbefale kineseren, vi kommer nok aldri til å angre "vårt" (mitt :P ) valg :P

er sånn "vårt" valg hos dere også ja :P

Bra at det ikke bare er her det er sånn...

hehe..

Skrevet

Det ligger bilder av henne under raseleksikon, og på "din hund" siden. (Sammen med en berner sennen der)

Takk for koselige kommentarer :)

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da får jeg prøve å se etter ett annet navn til den kommende valpen min da. Siden ingen av dem falt i smak. Har dere noen andre forslag på fine navn til tispe?
    • Hva gjør dere om 10-15 år? Kommer dere til å fortsette å ha ny hund da? Det er umulig å vite men hva tror dere? Hvor gamle er dere? Jeg selv aner ikke. Ser ingen liv utenom hund men nå har jeg hatt hund hele voksne liv. Men om jeg skal fortsette med hundetrening,kurs,utstilling vites ikke. Da må jeg ha noe annen hobby men jeg vet ikke hva. Hva tror dere dere skal?
    • Hvilket navn er finest av Emmy, Lilly eller Sally?
    • Det er variasjon i egenskaper innad i rasen, men generelt vil jeg påstå at Hovawarten er mer samlet mentalt. De skal ha arbeids- og samarbeidslyst. Til forskjell fra mange av gjeterne kan de nok virke litt sta og egenrådige, men mitt inntrykk er at det veldig ofte er fører som ikke har knekt koden for å motivere til samarbeid med en hund som gjerne arbeider selvstendig. Det som gjør at jeg tror hoffen kan passe deg ut i fra din beskrivelse av ønsker er: - "atletiske og friske bruksschäfere der «mykere» egenskaper vektlegges" - Hoffen er en generelt frisk rase, med en funksjonell bygning. Det finnes dessuten et enormt helseregister hvor det er god oversikt over forskjellige sykdommer.  -  "Hunden som jeg ser etter er atletisk og lett, elsker å bruke nesen til f eks smeller, fungerer bra til lydighet, veldig lite skarp og ikke like mye drifter og «heithet» som hos de heftigste bruksschäfere, men ellers med forventede egenskaper av en schäferhund i en sunn kropp." - dette er for meg egentlig essensen av en hoffe. De er veldig alsidige uten å være ekstreme, og perfekte som aktive familiehunder med kapasitet for langt mer. De er atletiske og holdbare (noe variasjon i størrelse er det). Elsker å bruke nesa og trener gjerne lydighet. Den gjennomsnittlige hoffen har lite skarphet. De har (og skal ha) en del drifter, men de aller fleste er mer moderate enn de heftigste bruksschäferne. Det en skal være klar over, er at det er en vokter. De skal dog ikke vokte på alt og alle. Mine følger for eksempel gjerne med på det som skjer utendørs, men varsler kun i veldig spesielle tilfeller (hvis det plutselig står en ukjent hund på gårdsplassen eller om det er unormal aktivitet på natta). De reagerer for eksempel ikke om det banker på døra. Lager ikke lyd når jeg kommer hjem eller om noen de kjenner kommer inn uanmeldt når jeg ikke er hjemme. Vet ikke hvor du holder til, men send meg en PM om du har spørsmål og/eller eventuelt ønsker å møte en eller flere hoffer så skal jeg finne noen i nærheten av deg
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...