Gå til innhold
Hundesonen.no

Hvis valper blir preget av en annen hunderase igjenom hele oppveksten.


tm100021

Recommended Posts

Skrevet

Sitter og tenker på noe, hva om valpemoren til feks... en rottweiler ikke har mer melk/dør/kan ikke ta seg av valpene selv og man da er "heldig" og finner ei annen tispe av HELT annen rase(Ikke i nærheten engang... ) Ja at valpene blir da oppfostret av en skotsk hjortehund for eksempel, hvordan blir det da? Altså valpene har ikke noen kontakt med rottweilere i løpet av de ukene før de kommer til nye eiere? noen som har erfaring med det? Har sittet og tenkt på det en stund.

Skrevet

Ting ligger der, uansett. Arv og miljø går hånd i hånd, men tenk på hvordan menneskene har avlet frem hunder som er spesialister på ulike ting. Se på engelsk setter-valper og andre fuglehunder; de har da aldri sett pipipier i nærvær av moren, og så ser du hvordan de reagerer når de ser fugl eller får presentert en rypevinge.

Det må være adferd som valpene preges på i kassa som jeg tipper kan gjøre utslag - som for eksempel hvordan de leker. Der ser man jo hvordan det å vokse opp som eneste valp kan gjøre forskjell i forhold til det å vokse opp i en normalstørrelse kull.

Men ellers gjør moren lite - i forhold til typiske rasetypiske trekk, siden valpene tas fra så raskt, og de fleste prøver å unngå at for eksempel en vaktsom tispe i forhold til folk skal få fremvist denne adferden til valpene. En hjortehundmor er ikke særlig annerledes enn enn rottweilermor, hun får ikke "lært" valpene så mye forskjellig - det kan kanskje gå på nyanser i hvor aktive mødre de er, hvor mye de "oppdrar", der synes jeg å se raseforskjeller i de ulike kullene jeg har fulgt. Men der er det også variasjon INNEN rasen.

Det er jo ikke så mye så små valper rekker å få "gjort og lært" før de selges, vil jeg tippe. Det er like mye hvilke hunder som de havner i selskap med senere som kan gjøre utslag, skulle jeg tro: At man kan forsterke eller dempe ting, alt ettersom - men likevel: Jeg har hatt to veldig ulike raser sammen, og de var som natt og dag - og nærmet seg ikke så veldig. Nå har jeg to ganske like raser av bakgrunn, og ser hvordan de egentlig har mye mer moro sammen, og faktisk også forsterker sine rasetypiske trekk - som stor flokkfølelse, utøving av eiendomsrett over gjenstander etc.

Trenger du "beviser", tenk på sjimpansen Julius - oppfostret hos mennesker, som er en ganske nær art, men som likevel ble sjimpanse så det holdt. Over "den søte alderen" så blir de seg selv, sjimpansene - og han ble en ekte hannsjimpanse, passe aggressiv, som beit fingeren av "pleiefar"(nå hører det med til historien at han ikke helt klarte å tilpasse seg det riktige sjimpanselivet fordi han i senere oppvekst ikke vanket med andre sjimpanser; omtrent som dårlig sosialisering etter at valpen er levert...).

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Dette avhenger nok en del av individ, men jeg tenker nå at både puddel og bichon-rasene er gode alternativer. Jeg mistenker at puddel generelt er mindre sære enn bichon, men de har også sine særegenheter. Jeg vil anbefale dere å dra på utstilling eller rasetreff for de ulike rasene og møte ulike individer og oppdrettere og eiere av alternativene, så får dere litt mer følelse med hvordan de er. En del av de små terrierrasene kan også være allergivennlig. De er strihåret og må nappes. Men de kan også være en del striere, ha mye jaktlyst og krever mer aktivitet.
    • Det kan være verdt å prøve ut ulike fôrtyper, men også gi lakseolje som tilskudd. Hvis hunden allerede er sensitiv så kanskje prøve ut sensitiv-fôr fra noen merker? RC er stort og kommersielt, og er nok helt greit fôr. Selv brukte jeg svenske Robur kombinert med Vom de siste årene og var veldig fornøyd med det. Acana og Orijen er populære merker som er ganske bra. 
    • Hei! Jeg har en Engelsk Toy Terrier gutt på litt over 4år. Han mister nesten all pels på vinteren for så å bli litt bedre på sommeren. Har pels på hodet og labber og litt på ryggen. Men han er så å si nakenhund nå. Pratet med ei som hadde samme problemet med sin Dvergpincher. Men så var det ei venninne av hu som passet hunden i en måneds tid. Og hun hadde visst byttet ut fôret og hunden hadde plutselig fått fin pels over hele. Hun husket ikke hvilket fôr det var, men hun trodde det ble solgt på butikken. Jeg bruker Royal Canin Small Dogs. Og det hadde hun og brukt, men hun synes ikke det var et bra fôr... Har en gutt til som har helt fin pels. De spiser de samme tingene. Ingen av de tåler noe med and i, de blir skikkelig dårlige i magen av det. Lurer på om det er noen andre som har hatt samme problem med sin hund og funnet en løsning?  Det skal sies at han er veldig følsom til vaskemiddelet vi bruker når klærne hans vaskes så vi bruker Nautral for det er det mildeste jeg har funnet.
    • Hei! Vi har en hund som begynner å bli en gammel mann og jeg er derfor på leting etter det som skal bli familiens neste familiemedlem etter han blir borte. I den forbindelse trenger jeg deres kloke hoder. Vi er en familie på tre, med et barn på 8 år. På grunn av allergi har vi vurdert det slik at Bichon Havanais og dvergpuddel fremstår som de mest aktuelle rasene.   Vi har en Havanais nå og han er litt spennende eksemplar. Fra han var valp har han vært ganske sær. Han er blant annet veldig lite kosete, ekstremt lite tilpasningsdyktig og har alltid hatt vanskeligheter med å slå seg til ro, så jeg kjenner vel han egentlig ikke igjen når jeg leser typiske rasebeskrivelser (nå fikk jeg dårlig samvittighet, så må legge til at han selvfølgelig er verdens beste hund!). Sønnen min har noen utfordringer blant annet på skolen og han trenger derfor å komme hjem til en bestevenn. Det var i søken på dette jeg kom over puddel, som jeg ser ofte blir brukt som terapihunder. Men når jeg leser rasebeskrivelser virker det som om Havanaise i all hovedsak er fantastiske med barn, mens det for puddler fremstår mer som om de kan være gode med barn. Så jeg lurer på om dere har noen erfaringer med disse rasene, gjerne begge? Vi kommer til å dele ansvaret med min mor som bor i samme hus, så den kommer ikke til å være noe særlig alene. Pelsstell er heller ikke noe problem. Krysser fingrene for at noen kan hjelpe oss i valget:)
    • Da er operasjon utført og alt gikk fint, vi er snart igjennom første døgnet og ho har gjort sitt benødne også slapper mye av i senga si. Ho har ikke spist enda men det kommer med tiden tenker jeg etter narkose og sånt så er jo det veldig normalt så. Godbiter har ho spist men ikke veldig mat interessert enda. Men alt i alt virker det veldig bra med ho ettersom forholdene. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...