Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hvordan gjorde dere det når dere hentet hjem valpen og den skulle på sin første biltur? Hadde dere valpen i bur bak, eller fremme på gulvet med dere? Evt i setet om du kjørte alene?

Jeg har lest forskjellige hundebøker\valpebøker, og alle bøkene sier forskjellig. Noen sier at man MÅ ha den fremme, mens andre sier at man skal tenke sikkerhet og ha den bak i bur. Så hva gjør folket i praksis? 

Er det best å hente valpen alene, eller sammen med hele familien? 

Skrevet

Vet du om valpens oppdretter har tatt valpene med på bilturer, så den er vant til det?

Både som valpekjøper og som oppdretter så foretrekker jeg å ha valpen i bilburet, for da vet jeg at den er trygg og sikret. Jeg vet om en valp som etter en uke hos ny eier fremdeles satt i fanget hos noen i baksetet fordi den syntes bilbur var ekkelt, men ved en bråbrems så forsvant valpen ut gjennom frontruta og omkom selvfølgelig. 

Jeg har hentet en valp i bil som ikke hadde bilbur, og det var ikke en enkel opplevelse - valpen hadde ikke lyst til å sitte rolig i fanget, den ville ut og utforske, så passasjeren måtte tviholde på valpen hele tiden så hun ikke plutselig tok sats og hoppet over til sjåføren. Da synes jeg det er bedre at de sitter trygt i et bur - kjedeligere for en nysgjerrig valp, men definitivt sikrere. Men valper fra meg har vært på flere bilturer før de flytter, så de er vant til konseptet. De får også med seg et pledd og/eller bamse med kjente lukter, så de kan ha det med seg i bilburet. Kan det være en idé for dere? Vet du om oppdretter sender med noe, eller om du kan legge igjen noe hvis du besøker valpen før henting?

Så er det også forskjell på størrelsen, om det er praktisk mulig å stroppe et bilbur fast i baksetet så noen kan sitte ved siden av og godprate med valpen hvis den er urolig. Jeg har en stor rase, hvor bilbur må i lasterommet. Men jeg har også sjelden opplevd at valper sliter med bilturen, mulig jeg hadde tenkt annerledes om en valp ulte på tredje timen og hadde kastet opp flere ganger. Men hvis oppdretter har hatt valpen med seg i bil, så vet nok også denne litt om hvordan valpen reagerer.

Valper som er født hos meg får ikke forlate huset med ny eier uten at de har bilbur, så får de heller improvisere underveis hvis valpen ikke håndterer situasjonen - men de skal starte bilturen i buret, synes jeg. Forsøk at valpen har fått leke med søsken og brent litt energi før dere drar, så den er sliten og lettere sovner.

Som oppdretter synes jeg det er fint om hele familien henter valpen, og jeg vil hilse på hele familien før de får kjøpe valp. 

Skrevet

Jeg var alene og hentet sistemann, og det var ikke en enkel sak. Jeg hadde tenkt at hun skulle få sitte i passasjersetet og kom siiikkert til å sovne med en gang. Det skjedde da IKKE. Derfor måtte jeg ta henne i bur. Buret passet ikke i passasjersetet så jeg var nødt å sette henne bak "alene". Det var HYLING fra jeg startet bilen til jeg parkerte hjemme, og jeg var sikker på at nå var valpen traumatisert for livet med hensyn til bilkjøring. Det var hun heldigvis ikke :P

Neste gang skal jeg enten ha lite nok bur slik at det er plass i passasjersetet og jeg kan ha en hånd nedi/innimellom - eller ha med en hjelper.

Skrevet

Valpene er så små enda, så fe har nok ikke vært på kjøretur, Men skal høre med oppdretter om de har tenkt til det. Lukt fra oss var lurt, skal ta med det når vi besøker valpene. 

Vi har tenkt til å ha et lite bur bak i begynnelsen, så større etterhvert som hunden vokser. Har ingen ledig plass til hunden i bur inni bilen, har tre barn i baksetet, Så skal han være i bur, må han bak. Og det er jo og greia, om alle er med, så er det ingen mulighet for å ha hunden i baksetet for kosesnakk. 

Vi skal ikke reise så langt, så håper det går bra å ha han bak, og heller ha noen luftepauser. 

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Vi hadde en elghund som stod og ulte ved døra hvis det var løpetisper innen en mils radius (satt på spissen), og en annen elghund som ikke brydde seg i det hele tatt, så det er nok i alle fall til en viss grad individbetinget. Ellers har jeg bare hatt relativt små hunder (6-8 kg), men det har kun vært tisper, og de har vært veldig enkle mtp. løpetid (lite blod, ikke noe særlig hormonpåvirking mentalt utover at det skal markeres hver 5. meter på tur). simira nevner livmorbetennelse, jeg vet ikke om det er mer vanlig på småraser, men min forrige hund fikk i alle fall det. Men skal man ikke drive med avl eller andre raserelaterte aktiviteter er det jo ikke verre enn at man kastrerer.
    • Hvordan er rasene hunden er blanding av? Og ikke minst foreldrene? Det er jo ulempen med blanding, det er vanskelig å gjøre grundig research, men foreldrene og evt. tidligere kull kan jo gi indikasjoner. Hvis det er bevisst blandingsavl så ville jeg uansett håpet at de ikke ville avlet på en hannhund som er slik, men samtidig så ville de da kanskje ikke avlet på blanding heller, om de var opptatte av genetikk. Jeg kan ikke veldig mye om miniatyrhunder, jeg har kjent et par hannhunder som var slik du beskriver, og et par som er helt greie. Når det er sagt er jo tispene også "kjent" for mer gneldring og innbilte svangerskap og livmorbetennelse, så man velger jo litt sine onder. 
    • Hei! Jeg er helt ny i liten-hund-verden. Har tidligere hatt springer spaniel, boxer og schæfer, men skal nå få en liten blandingsrase.  Jeg er så usikker på valget av hannhund eller tispe! Personlig har jeg ikke en sterk preferanse, har hatt to tisper og en hannhund, og heller nok kanskje mer mot hannhunder. Men jeg hører fra mange med små hunder at hanner kan være veldig vanskelig å få stuerene, at de markerer inne og at de er så stressa rundt løpetid i nabolaget feks at de står og uler ved døra osv. Dette er ikke noe jeg har vært borti med store raser, verken min egen eller venner sine (vært aktiv i NRH og NBF-miljø i 15 år, så vært borti en del forskjellige raser) i det hele tatt, så er det en typisk type atferd for små hunder, eller er det mer individbetinget? Vi legger så klart til rette for rotrening og passe aktivitetsnivå osv osv.  Hadde vært fint å høre noe annet enn skrekkhistorier om små hunder, for akkurat nå lener jeg veldig mot tispe.
    • Vi har hittil foret vår valp på 13 uker med fire måltider om dagen og har planer om å gå ned til tre måltider om dagen. Ved fire måltider ga vi frokost ca 07-07.30, lunsj 12, middag 16 og kveldsmat 19.30.  hvilke tidspunkter forer dere valpene deres og hva har fungert for dere?
    • Hei @Betan, min erfaring strekker seg fra 2002 da jeg fikk min første bull-hund. Min første ambull ble født i 2007 og jeg har hatt mange verv i det norske raseklubbens styre, nå sitter jeg i den svenske klubbens styre. Jeg har som oftest hunder i par og jeg er utdannet innefor atferd men også jobbet som hundetrener i mange år. Nå for tiden konkurerer jeg med min ambull-tispe. Vi er i kl 3 i RL f.eks og har flere sporprøver bak oss, tatt i Sverige. Så erfaringen strekker seg fra egne hunder til mange av norges og sveriges ambuller. Holder det?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...