Gå til innhold
Hundesonen.no

Hvor tidlig er det greit å ha med hunden på skitur?


Recommended Posts

Skrevet

Hei alle sammen! :P

Jeg har en AH som fyller 5 måneder om 3 dager. Nå har det jo kommet en del snø, og vi har veldig lyst til å ta oss en tur på ski i dag, men vi er usikre på om det er greit å ta henne med. Vi har allerede kjøpt trekksele til henne, som vi har planer om å begynne å bruke når hun blir 6 måneder, men blir det for tidlig å stroppe på henne trekkselen i dag? Planen er ikke at hun skal jobbe, men heller å tilvenne seg å bruke selen, og oppleve at det er greit å trekke når hun har på den.

Hun er veldig glad i å trekke når vi går turer, så jeg tenker jo at det ikke blir noe mer belastende for henne å være i bånd foran meg når jeg står på ski, men det er også her jeg er veldig usikker. Jeg kommer selvfølgelig til å stake, og jeg kommer ikke til å la henne trekke hele vekten selv.
Hva mener dere? Er det greit, eller ikke?

:wub:

Guest Snusmumrikk
Skrevet

Hva er målet med hunden? Skal hun bli en god trekkhund som voksen? Hvor langt skal dere gå? Hvor fort går dere på ski? Skal hun gå i bånd hele turen? 

Skrevet

Vi vil at hun skal bli en god trekkhund som voksen. Vi vil bruke henne til det hun er ment til, og vi har allerede begynt å planlegge AH nr 2. Og hvem vet, kanskje også flere etter hvert. Vi er som du sikkert skjønner ikke kjent med rasen fra tidligere, og trenger all hjelp vi kan få i forhold til trening.

Vi har ingen planer om å gå lange avstanden i dag, det blir bare 30-60 minutter hvis vi kan ta henne med. Vi kommer til å ta det i et normalt "turtempo" i dag, men siden hun trekker så mye, er jeg redd det kommer til å gå litt fortere, og at hun kanskje går litt for hardt ut. Hun skal også gå med bånd hele turen. Hun kommer på kommando, men jeg er ikke helt trygg på at hun kommer tilbake, hvis det kommer noe annet spennede i løypa :lol:

Guest Snusmumrikk
Skrevet

Jeg hadde ikke gjort det. Jeg begynner å la dem trekke når de er ca 6 mnd gamle, men da er det bare 1-2 km. De får gjerne være med på lengre turer, men da trekker de 1-2 km og så får de løpe løs resten. En trekkivrig hund klarer ikke alltid å begrense seg selv og jeg vil ikke at de skal trekke så langt at de trenger å begrense seg. Jeg vil ikke lære dem å måtte begrense seg. Når de er større må de lære seg å jobbe selv om de blir litt slitne, men i starten bygger jeg dem bare opp. Det er bare moro og øking av trekklyst og selvtillit i trekk. Om de får trekke så langt at de blir veldig slitne som små, er det ganske sannsynlig at de heller lærer å ta det rolig, enn å lære å ta skikkelig i og trekke. På en time kommer du jo lett en mil. Det syns jeg er alt for langt for en så ung hund å trekke. Mulig hunden ikke tar fysisk skade av det, men det er etter min mening ikke en god måte å bygge opp en god trekkhund på. 

  • 2 weeks later...
Skrevet

Eg har tatt med min lille "bebis" på 4 mnd på ski, da gjekk ho laus i løypa, eg tusla meg av gårde i 2 km timen, og ho fekk gå rundt en liten kilometer eller 1,5 laus og kosa seg masse med å utforske :-) 

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Men hva gjør man om det ikke går? Og hvor lenge prøver man å få det til å funke? 
    • Det er veldig individuelt. Jeg har aldri hatt noe problem med hundene og sjelden kattene, men tok til oss en voksen omplasseringskatt som gikk etter hundene og angrep dem, han ble levert tilbake. Har tatt til meg både kattunger og voksene katter, men aldri prøvd med "ikke kattevante" voksene hunder. Har hatt Sheltie (gjeterhund) og aldri hatt noe problem, men har du hund med høyere gjeterinstinkter kan det bli problemer.  Noen ganger går det sånn også. Passhund (Jämthund) og ny ungkatt.  
    • Generelt sett, ja. Gjeterinstinktet er et "subsett" av jaktinstinkt. Det betyr ikke at det ikke kan gå, mange gjeterhunder lever jo for eksempel på gårder sammen med katter. Men å leve inne i samme hus blir fort noe annet igjen. Du kan jo snakke med oppdretter om hvordan foreldre og søsken evt. går med katt, og du vet kanskje selv hvordan hundene dine reagerer på katter og andre smådyr på tur? Selv om det er noe litt annet så gir det en indikasjon på hvor sterkt jaktinstinktet er.
    • Har gjetere høyt jaktinstinkt? Jeg har gjeterhunder.
    • Det kommer an på hunden og katten, gemyttene deres, og hvem som kom først i hus. Hunder med høyt jaktinstinkt (gjetere, mynder, terriere mm.) går generelt dårligere med katter fordi de trigges lettere til å jage dem. Vi hadde to katter da vi fikk hund, og det gikk aldri bra. Vi endte med å omplassere kattene. De var dog voksne omplasseringskatter som ikke var spesielt trygge i utgangspunktet, og vi kunne ingenting om hundetrening og fikk en rase med mye jaktinstinkt.  En voksen og trygg katt og en valp med mindre jaktinstinkt har større sjanse for at det går bra, eller en kattunge sammen med en voksen hund som ikke har vist mye interesse for å jage katter. De fleste kan trenes og tilvennes med litt kunnskap, men ikke alle. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...