Gå til innhold
Hundesonen.no

Fjerne misfarging under øynene på hvit hund


Siljesol
 Share

Recommended Posts

Mener du misfarging i pelsen, eller selve øyeeplet?

Om du mener pelsen, så ser det ut til at det er et vanlig fenomen på miniatyrhundraser. Første bud er å sjekke at hunden ikke har øyebetennelse eller annet som kan føre til rennende øyne. 

De jeg kjenner med miniatyrhunder bruker gjerne potetmel - det tørker pelsen, gjør den hvitere, og er billige. Men det er bare en quickfix for å fjerne et symptom, ikke problemet. Det finnes også en lang rekke av såper, kremer, dråper og slikt, men det er du sikkert klar over siden du eksplisitt ber om noe annet. Potetmel er da en klassiker. På mange miniatyrer virker det som om rennende øyne - og dertilhørende misfarging av pelsen - er et kronisk fenomen, altså ikke noe en blir kvitt, men bare kan stagnere.

For ordens skyld: Jeg har ikke levd med miniatyrhund siden forrige årtusen, så det er sikkert andre her som har flere og bedre råd.

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Har god erfaring med Jean Peau Eye Care, frå då eg hadde Coton. Då forsvant dei røde tårestripene og pelsen vart kvit og fin igjen.

Eller kan du bruke potetmjøl. Veit enkelte brukar noke babypudder greier også.

Sent fra min SM-G900F via Tapatalk

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

@Bellare tror du det kan funke andre steder også?


Jean Peau Eye Care? Anar ikkje, den er jo meint for auger då [emoji28] Men det er vel berre å prøve det kanskje [emoji5]

Sent fra min SM-G900F via Tapatalk

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har ei frøken med store øyne og halvkort nese (shih tzu/malteser), jeg pleier å klippe pelsen under øynene om det blir mye 'øyesnørr'... har aldri prøvd kremer og dråper, men har de liggende. Ellers vasker jeg henne i ansiktet med klut og vann. 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 4 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Kan jeg spørre hvilken medisin hun gikk på? Har selv en hund på 3 år som allerede har fått påvist alvorlig grad av HD. Gått fast på Previcox hittil, men synes virkningen kan diskuteres. Ønsker gjerne innspill på smertestillende - ev injeksjonsbehandlinger som gir tilstrekkelig med lindring uten noe særlig bivirkninger. Vet en del av smertestillende som blir forskrevet i behandling HD og artrose blant annet er  NSAIDS som igjen gir ofte belastning på lever, og nyre over tid. Synes det er vanskelig å finne rette behandlingen da hunden er relativt ung.
    • Du kan nok ta det helt med ro ang. rosa nese.  Jeg har hatt flere valper med rosa nese og de har blitt fullpigmentert fram mot leveringstid, noen litt senere, men sorte har de blitt.
    • Da er han jo ung, på godt og vondt, og kan formes mye. Kurs er uansett gøy og lærerikt.
    • Har litt erfaring med Japansk spisshund. Pelsstell: De 2 første jeg hadde slapp pels 2 ganger i året, hvor mesteparten av pelsen kom ut på veldig kort tid. Endel børsting da, men lite pelsstell ellers. Han jeg har nå gjør ikke det, men har de vanlige røytepriodene vår og høst.  Han krever ikke veldig mye pelsstell utenom røyteperiodene, pleier å børste ham når den blir badet. Anbefaler en hundeblåser for å lette pelsstellet og greit å få tørket dem når de har blitt dusjet.   Aktivitetsnivå: De er med på det meste men mine har egentlig ikke krevd mye. Stort sett fornøyd bare de får en god tur hver dag. Mine har også drevet med alt fra ID-spor til agility og kost seg med det. Lydnivå: Veldig induvidielt, men spisshunder er jo kjent for å ha litt lyd. Mine 2 siste har varslet når det kommer noen, noen ganger men ikke så ofte når noen har gått forbi, men jeg har flere hunder, bla en sheltie som bjeffer for alt så hvor mye lyd det ville vært uten ham vet jeg ikke. Første min bjeffet bare når noen ringte på. Min er stort sett rolig på hotell, når det bare er ham eller med den andre roligere sheltien min. Sjelden de bjeffer hele tiden, har bodd på motell med mange andre japanske spisshunder og ingen av de står å bjeffer hele døgnet. Vet det er flere i JS miljøet som har med sine på båt uten problemer.  
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...