Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hei,

Har fra tidligere fått stor hjelp av å henvende meg til forumet. Labradorvalpen er blitt 7 mnd og fungerer over all forventning. De utfordringene vi har kan relateres til "rasebeskrivelsen" og er vel så og si forventet, som feks passering av andre hunder, mye energi på tur (rolig inne, heldigvis:)) og at han kobler ut ved forstyrrelser som fugler, vannpytter/vann og andre hunder.

Det jeg lurer på er hvor mye tur som er anbefalt for en valp i hans alder? Og om man skal skjerme dem fra bratte bakker og slikt?

Skrevet

min valp på 7 mnd er med på turer på mellom 6 og 10 km uten problem. Selvsagt går vi ikke så langt hver dag, men jeg tar egentlig ikke hensyn til hans alder når jeg legger opp turen. Han er for det meste løs og bestemmer dermed tempoet selv. Jeg syns det er viktig å la de utfolde seg for å opparbeide muskulatur og koordinasjon i terrenget og ville ikke skjermet han fra bakker etc med mindre han er fryktelig uforsiktig med kroppen sin og ikke tenker seg om før han hopper ned skrenter og lignende. 

  • Like 3
Skrevet

For meg kommer det ann på hva hunden er vandt til. Altså får den lite mosjon og en tar en krevende langtur så er det ikke godt for noen. Men også vekt og kondisjon og hva den er vant til. Det er ting som er bra å tenke på hele tiden. ALtså er den vant til å gå en time bandtur i gata så tar en ikke med hunden på løssnøkjøring med ski. DA trenger den bedre kondis en det en time i gata gir. Jeg har 6 timers turer fra dem er rundt 4 måneder men da er dem vant til å gå i det terrenget jeg er på lengre turer 

Skrevet

Ville du skjermet barn og ungdom fra å gå i bratte bakker? 

Med mindre du er maratonløper så ville ikke jeg tenkt noe særlig på å begrense turmengde eller bratte bakker på en labradorvalp på syv mnd. Bruk sunn fornuft og kos deg med valpen, er mitt råd. :) 

  • Like 7

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det krysser vi også fingrene for. For akkurat nå er vi tidvis ganske slitne her hjemme🤪
    • Jeg er i prinsippet enig i at det er tidlig med løping og sykling, samtidig som jeg som sagt tror det ligger noe i balansen mellom fysisk og mental aktivisering her. Han er definitivt en ekstra utfordring i forhold til normalt, og jeg tipper det vil gå seg til med alderen, men det betyr jo ikke at det ikke bør jobbes med i mellom tiden. Håper dere finner nøkkelen etterhvert!
    • Ja og det prøver vi å jobbe med. Vi bruker langline 10-15 m. Munnkurv har vi trent inn, men ikke brukt mer enn på en tur enda. Venter på en bestilling på munnkurv fra usa som skal sitte bedre. løpe og sykle har vi ikke gjort enda da han kun er 6 måneder. Pleier å vete til de i alle fall er 9-10 måneder før jeg starter med det. vi har både prøvd å kutte ned og øke for å se om det er endring, men ingen forskjell. vi vurderer om det kan være ernæringsmessige årsaker til oppførsel. Men det er vi ikke i mål enda
    • Han trenger ikke å være løs, men jeg lurer på om balansen mellom mental og fysisk trening er riktig for ham. Har dere prøvd å kutte ned på søksarbeidet og løpe eller sykle med ham, eller lengre turer i langline? Bare 5-7 meter langt bånd gir mye mer frihet samtidig som du har kontroll på om han kommer over noe. Hvis han har god nok innkalling så kan jo evt munnkurv være et verktøy mot å spise alt. Det er det eneste jeg kan komme på å ta tak i, hva slags, hvor mye og riktig balanse mellom type aktivitet.
    • Ja det er superlativ rase og en drøm å ha når de fungerer som de skal. Dette er min 3 jakt cocker så rasen er ikke ukjent for meg.   det trenes spesifikk på ro, avslapping på teppe både inne, ute og i bilen. men han blir irritert når han blir fulgt tilbake på plass og ender kun med biting og frustrasjon fra hans side. Han kan å gå på teppet sitt og inn i buret. Men det fungerer ikke når ha blir i modus og han holder ikke mer enn kort tid de gangene han gjør det. Så fortsatt mye igjen å jobbe på.   maten blir brukt til det meste av trening og han fungerer godt når han er i riktig modus. Hovedsakelig skjer dette når han kjeder seg, hvis han får overtenning. Både når han har fått aktivitet og når han ikke får aktivitet. Så han er en liten nøtt og knekke. i aktivitet med voksne hunder fungerer han godt. Tilpasser seg tempo og sinnsstemning. Med valper så går han fort lei etter å10min og begynner heller å bite på oss. Så da må vi ta han bort fra situasjonen. Han får lengre turer i blandt. Men fordi han spiser alt som er på bakken har vi måtte begrense det å være løs etter flere turer til dyrlegen. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...