Gå til innhold
Hundesonen.no

Gjetetrening av Islandsk Fårehund


kjamma
 Share

Recommended Posts

Hei.

Har en islandsk fårehund på snart 3 år med mye gjeterinstinkt.

Har også 4 islandshester som hun "gjeter" på egenhånd, med MYE lyd og napping i haser.

Hun er veldig sterk mentalt (er mentaltestet), ikke redd for noe! Vi bor på gård og hun går stort sett fritt her, og har derfor på egen hånd tatt på seg "arbeidet" med å gjete hestene.

Noen som har tips til hvordan jeg kan starte et samarbeid med henne om hvordan og når hun skal få lov å "arbeide" med hestene?

Finner mange tips på nettet ang gjeting med Border Collie, men en Islandsk Fårehund gjeter på et helt annet vis. De går tett opptil hesten/sauen + bjeffer intenst + løper mye! Noen som har trent gjeting på Islandsk fårehund?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hei!

Jeg har en blandingsborder collie hanne, som er med å slipper ut hestene hver dag. Da går han med meg og jager de ut ved å bjeffe å løpe etter de. Hestene våre er vandt til at hundene løper mye rundt dem, så de er ikke særlig redde. Han er mye bedre enn den renrasede border collien, fordi hun bare løper rundt i ring og "frister" hestene ved å nappe i hale etc. Så når det er hester så synes jeg at det er en fordel at hunden bjeffer og går litt mot dem. Hunden jeg har går også mye løst på tomten, og han lar hestene være i fred helt til de skal enten inn eller ut. Da er han med. Men han følger mer på hva jeg har si om saken, enn hun andre.

Jeg har ikke prøvd han på sau, men han sirkler ikke på samme måten som bc-er ofte gjør.

Tispen jeg snakket om, hun løper å "gjeter" litt på egenhånd visst hun får være løs. Hun finner seg som regel en hest som hun bestemmer seg for å sirkle rundt å bite i halen. Og når hestene løper etter henne, så synes hun det er kjempegøy. Vi lar henne ikke være lenge løs alene på grunn av at hun finner på jobber til seg selv hele tiden.

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Tja, min forrige hund måtte ha små måltider gjennom hele dagen, ellers ble hun kvalm og spydde hun magesyre. Det feilte henne ikke noe utover det at magesekken ikke tålte å bli helt tom. Det hunden jeg har nå sultestreiket i sitt tidligere hjem og kunne gå dagevis uten mat. Hun klarer seg like fint på ett stort måltid daglig som flere små. Jeg har prøvd OMAD selv, og jeg klarer faktisk ikke å spise ~2000 kalorier (som er mitt dagsbehov for vedlikehold) på ett måltid. Fasting kan sikkert være positivt for noen individer i noen tilfeller, men jeg tror absolutt ikke det er noe som passer for alle.
    • Det var lenge siden! Hvis du faktisk skal ha noe særlig sol og varme så er det sør-Spania som gjelder. Kanariøyene hvis du vil være værsikker. Det kan være ganske hustrig ellers i sør-Europa, og husene der er jo ofte ikke laget for vinter og ikke spesielt godt isolert. Heller ikke i Spania, forsåvidt. Kanskje se på feriehusutleiere som Novasol og den type ting?  Tenker du å fly eller kjøre? Det blir jo fort dyrt å fly tre store hunder fram og tilbake i cargo.
    • Jeg har begynt å se etter sydendestinasjoner pga helsa, og tenker at hvis jeg blir ufør så blir det å tilbringe vintrene der nede. Jeg vil ha noe veldig rolig, ei hytte ved et stille fjellvann med bare en dagligvarebutikk i nærheten hadde funka, liksom, men jeg sliter litt med å orientere meg. Er det noen som har forslag til feriedestinasjoner for ei litt pysete dame med to mellomstore (alaskan husky og storpuddel) hunder? 🙈 Pris har en del å si, jeg vil helst ikke blakke meg 🙈
    • Hei.  Jeg har hatt Mitt spor og err veldig fornøyd med dem men nå skal jo dem legges ned fra 30sept nå.. Så da fikk jeg tilbud om å få gratis brikker igjennom Lildog og dette er noe av det mest ubrukelige jeg har hatt.. Dem har ikke i nærheten av det Mitt spor har av aktivitetsovervåkning og turfunkjon osv.. Så jeg skal over til Tractive men har 2 hunder så det som holder meg igjen er prisen på abennomentene jeg må ha siden jeg vil jo ha alle de funksjonene som er tilgjengelig men da må jeg ut med minimum 2520-, for ett år på begge gutta samtidig for å få fullt utbytte av trackeren.. + at det koster jo fra 1000-, - 1500-, pr sporingsenhet oppå der igjen.. Og med uførepensjon så har man ikke mulighet til å betale sånne summer på engang på en sporingsenhet men heller det enn å miste dem fordi dem kanskje løp etter ett rådyr ellernoe og løp for langt og ikke finner veien hjem igjen..  Så du betaler for trygghet på tur tenker jeg.. Jeg har mine løse på tur nesten hver eneste dag.. Det har gått bra hittil men man vet aldri..  MEN STYR UNNA LILDOG IHVERTFALL ER MITT RÅD!!! 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...