Gå til innhold
Hundesonen.no

Hjemme alene- trening. Tips?


Aaliyah
 Share

Recommended Posts

Heisann! :)

Jeg er ny i forumet og tenkte å forhøre meg om kanskje noen her har tips til alene hjemme trening? La meg fortelle litt om situasjonen:

Aaliyah har bodd hos meg nå i 9 dager og hun er 4 måneder om en ukes tid. Jeg har fått fri fra jobben fram til 20 mai ( har brukt feiredager) og jeg kan med nød få en ekstra uke om jeg skulle trenge det.Fram til nå har jeg ikke trent noe særlig på alene hjemme trening skal jeg innrømme. Jeg har lest så mye forskjellig. Noen sier man skal begynne med en gang, andre at man skal begynne etter en uke eller to. Jeg er redd for å gjøre feil så jeg har egentlig bare brukt disse dagene på å bli kjent med den lille.

Jeg har prøvd innimellom å gå ut med søpla, hente posten, gått på toalettet ( 1-2 min) men det er all treningen hittil, og det har ikke vært ofte. Når vi er inne følger hun etter meg hele tiden, noe som er normalt, men forlater jeg rommet, begynner pipingen etter kort tid. Men det hender ofte at hun løper ut i hagen og verandaen min alene og leker med lekene sine der - mens jeg er inne. JEg har stor veranda med en liten hage. Bor første etasje i et borettslag. Jeg har hatt verandadøren halvt oppe i flere dager nå pga pent vær, og hun går ut selv der for å tisse.

Med andre ord tørr hun å bevege seg uten meg, men ikke når vi er inne og jeg forlater rommet. Men at jeg går fra hagen og inn til leiligheten gjør henne ingenting.

Jeg lurer litt på hva jeg skal gjøre heretter. Jeg har blitt fortalt at valper piper uansett når du forlater dem, så derfor lurer jeg på når jeg kan øke til 5 minutter- ti minutter osv? Hvordan vet jeg det er greit når den piper uansett? Er det et viss antall ganger? hvor mange ganger om dagen? Og hvor mange dager før jeg øker på minuttene?

Jeg er jo beskymret at jeg blir mer og mer borte, og at hun ikke tåler det, og i verste fall får seperasjonsangst.

Hvis noen har noen tips setter jeg stor pris på det. Tusen takk! :)

hilsen førstegangs hundeeier =)

post-13200-0-86893400-1398448714_thumb.j

post-13200-0-51685800-1398449227_thumb.j

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Har dette blitt trent noe på før du fikk henne?

Det jeg i første omgang tenker, er å gi henne en eller annen belønning når du kommer tilbake etter å ha vært borte (om det så er 2 minutter eller mer). Belønning som i godbit (noe hun ikke får vanligvis kanskje?) eller rett og slett en lekestund ute i hagen.

Men hvordan dette blir i forhold til pipingen, og om pipingen må stoppe før du kan begynne å belønne henne er jeg litt usikker på. Det kan nok noen andre her inne svare på? Om pipingen skal stoppe først, så må du nesten stå klar og med en gang hun stopper så kommer du frem. Og slik piping vil kanskje stoppe i ca noen få sekunder før hun begynner igjen, så da gjelder det å være snar.

Jeg har også avledet litt i det jeg drar. Hunden har fått en kong med leverpostei eller lignende i, for eks. Som valp kan en kong være nok trening og aktivisering til at de tar seg en dupp etterpå.

Det her er bare noen forslag jeg slenger ut, men husk å ta en helhetsvurdering på alle svarene du får og gjør det du føles er riktig for deg og valpen. :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Pleier dine valper å bli hjemme alene trent hos oppdretter? :blink:

Fine? Dine? Hehe. Satser på det sistnevnte?

Men ihvertfall, nei, det var ikke sånn ment. Jeg ser nå at jeg tenkte litt feil mtp alderen på valpen. :) Jeg fikk for meg at valpen var 4 mnd da trådstarter fikk henne.

My bad :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Takk for for tips! Noen sier at man ikke skal gi oppmerksomhet til hunden når man kommer tilbake. Men det er greit med gobit i starten så den forbinder at du drar med noe positivt eller?:)

Det var det jeg tenkte. :) at det ikke er noe du holder på med i evig tid, men til valpen blir vandt med situasjonen og syns det er helt greit at du drar (på badet, på butikken og jobb).

En bør derimot ikke gi valpen mye oppmerksomhet når den piper. For da blir det feil kobling. :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest lijenta

Det er gjerne anbefalt å ikke gi for mye ros når en kommer hjem fordi at da kan forventingene bli såpass store at det slår ut i stress i steden.

Men hvor stor oppmerksomhet som tåles blir da individuelt fra valp til valp. Jeg bruker å gjøre minst mulig ut av at jeg går og minst mulig ut av at jeg kommer tilbake. Skal da være helt naturlig at jeg både går og kommer

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Ja - det har nok vært lite struktur på tilværelsen på landet.  Han er svært lite interessert i lek. Har prøvd diverse leker, biteleker og dra-leker - men han skjønner ikke poenget. Apportering er også null interessant. Har tydeligvis ikke vært aktivisert med dette tidligere. Oppdaget i går kveld at jeg kan fremprovosere "krypingen" hans også hvis jeg bare står og jogger på stedet innendørs. Så det er noe med hoppingen/løpe-bevegelsen som gjør han redd eller usikker. Har ikke forsøkt med ball - men har noen tennisballer liggende - så skal prøve ut neste gang vi går ut. Hva angår turområder - så varierer jeg turene i helgene - da er det tid å kjøre til ulike steder  - mens i hverdagen blir det nok ofte litt de samme stiene siden jeg bor i skogkanten.   
    • Fordommene mine sier "vokst opp på landet uten mye rammer eller struktur, og heller ikke mye sosialisering og miljøtrening". Det trenger ikke å være riktig, men hvis det er tilfelle kan det ta ganske lang tid å venne seg til et nytt sted, nye folk og nye rutiner. Jeg ville startet med en fysioterapeut for å utelukke muskulære problemer, og så bare gitt det tid. En måned er ikke lenge å omstille seg på for en voksen hund. Prøv heller å aktivisere med lydighetsøvelser, triks, lek og søk. Hva skjer hvis du har ham løs og bare går? Går dere på samme sted, har du evt. mulighet til å prøve ulike områder? Ikke ofte jeg anbefaler ballkasting, men hvordan er han der?  
    • Han er en omplasseringshund som jeg tok over for en måned siden. Har tidligere bodd hos oppdretter på landet - hvor han har løpt i timesvis rundt i fjellene og på heiene. Det er ikke det fysiske det står på. Problemet nå er at jeg ikke får gitt han det han egentlig trenger. Jeg er selv ute og løper mye - og skulle gjerne hatt ham med. Men med en gang jeg begynner å løpe begynner han å "krype" og legger seg nesten umiddelbart ned.  Det er som om han blir redd når min fart blir stor...Eller at frekvensen på skrittene mine blir høyere enn vanlig gange. Har prøvd både med sele og ha han løs.  Ingen forskjell.  Har også prøvd å sette han i hanefot med en annen hund for å skape tryggere ramme og kanskje mer motivasjon - men ingen forskjell. Må være eneste engelske setter i Norge som ikke liker å løpe.... 😆
    • Yoshi fylte 3 år den 31. august og har begynt å bli voksen selv i hode. Siden sist har vi: Deltatt i og vunnet endel blåbær, til og med 2 cuper. Også plassert seg i åpen hopp. Kommet igjennom mer enn en offisiel hopp bane, og faktisk kommet på en 3. plass. Konkurrert hos søta bror, de hadde vist merkelig slalåm så Yoshi skjønte ikke hvordan den skulle passeres 😆 Vært på japaner spesialen og fått exc og ck (mye bedre en den gule i fjor). Begynt surfetrening
    • Er det tatt røntgenbilder? Er dette et nytt problem, har det oppstått plutselig, eller gradvis? Hvor mye tur får han til daglig? Hvor langt/lenge går dere? Går dere på samme sted hver dag, eller ulike steder?  Bruker dere alltid sele?  Det er slett ingen selvfølge at det ikke er noe fysisk galt selv om veterinær ikke finner noe. Jeg ville vurdert å få en hundefysio til å undersøke grundig.  Ellers avhenger det veldig av svarene på spørsmålene over. Det kan ha med ubehagelige opplevelser å gjøre, det kan være utstyret du bruker, det kan være fysisk ubehag eller noe i området han reagerer på. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...