Gå til innhold
Hundesonen.no

Til dere som driver aktivt med lydighet


millemonk

Recommended Posts

Selv om jeg og Bølla er helt i startfasen, prøver jeg å finne ut hva vi skal "satse på" slik etterhvert. Jeg er fast bestemt på å BRUKE ham, men er litt usikker til hva.

Har imidlertid begynt å tenke på lydighet.

Derfor, til dere som trener (gjerne konkurrerer) aktivt i lydighet;

- Hvor mye tid må man beregne på å bruke på trening? Jeg skjønner selvfølgelig at det er individuelt, og at det er snakk om MYE tid, men hadde vært fint å høre noen eksempler på en treningsuke fra dere.

- Hvordan er treningen lagt opp i klubbene? Vi går nå grunnkurs, er det anbefalt å ta videregående kurs i lydighet i tillegg, FØR man begynner å trene i en klubb, eller kan man lære dette i klubben?

- I hvor stor grad får man oppfølging i klubben? Jeg er jo helt fersk, og kjenner ingen som driver med lydighet på denne måten, så jeg trenger i tilfelle endel veiledning.

mm :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg trener lydighet 5-10min 1-2 ganger om dagen

Fint å gå kurs samtidig som man er med på åpne treninger med klubben. Der trener man på egenhånd, men det er alltid personer som kan gi råd og veiledning.

Det med oppfølging er veldig forskjellig fra klubb til klubb, men hjelp og gode råd får man alltids :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg ville nok gått en konkurranse kurs før du begynner å trene på egen hånd. Det er mye detaljer som er viktig å vite om, spesielt om du ønsker å konkurrere med bra poeng sum.

Selv så satser jeg høyt, så i snitt så bruker jeg vel 1-2 time hverdag på dette.(fordelt på flere økter)

Men jeg konkurrere i flere grener så det krever litt. (Det er heller ikke med alle raser du kan holde på så lenge før dem syns det er kjedeligt)

Nå er vel gjerne jeg i den ekstreme enden av skalaen :oops:

Dra også gjerne å se på konkurranse slik at du vet hva som kreves, det er også meget lærerikt å titte på konkurranser. Om du sender meg en PM og hvor du bor så kan jeg hjelpe deg med å finne ett stevne i område :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

må bare legge til:

Det er ikke lengden på treningen som er viktig! Men hvor bra treningen er! Når jeg driver nyinnlæring (ny øvelse) så trener jeg på stuen muligens bare 2-3min av gangen (også kortere).

Det med klubber variere veldig. i min forje klubb så trente alle sammen. Fra landslagsnivå til nybegynner. Vi hjalp hverandre. Den klubben jeg er i nå så har dem konkurranse grupper (som man betaler for) for å få litt ekstra hjelp. Dem er ikke alltid lett å komme med på. Eller du må bare være tøff og spørre om hjelpe eller være en gjeng som trener sammen.

Som sagt, det varierer fra klubb til klubb. Om jeg var deg så hadde jeg prøvd å få kontakt med noen som er i klubben og høre hvordan forholdene er din klubb.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Klubber i selve Oslo er ikke mange av, da blir det mer hundeskoler.

Men om du har bil så har du Stovner Hkhttp://www.stovnerhundeklubb.no/. Dem holder til på Hellerud på vinteren og Lydighets folket er i Stovner område sommeren.

ellers så har du Lørenskog hundeklubb.http://www.lorenskoghundeklubb.no/

Om du er intressert i å titte på konkurranse så er det en en i Flateby hallen søndag den 22.januar. Der er dem mange påmeldte i alle 4 klassene. Her vil du hat mulighet til å se nybegynnere til landslagsnivå.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Klubber i selve Oslo er ikke mange av, da blir det mer hundeskoler.  

Men om du har bil så har du Stovner Hkhttp://www.stovnerhundeklubb.no/. Dem holder til på Hellerud på vinteren og Lydighets folket er i Stovner område sommeren.

ellers så har du Lørenskog hundeklubb.http://www.lorenskoghundeklubb.no/

Okay, men jeg søkte litt og fant Røa Hundeklubb - er det noen som har erfaring med dem?

Jeg har ikke bil (derfor jeg vurderer lydighet fremfor bruks også), så det må være greit å komme seg dit med kollektivtransport.

Om du er intressert i å titte på konkurranse så er det en en i Flateby hallen søndag den 22.januar. Der er dem mange påmeldte i alle 4 klassene. Her vil du hat mulighet til å se nybegynnere til landslagsnivå.

Tusen takk! Skal prøve å få til det.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Takk for svar.

Er det noen som har klubber å anbefale - i Oslo?

Oslo og Omeng er vel de som har best tilbud når gjelder LP. AG så er det Stovner. Trodde Røa var nedlagt jeg?

http://www.oodk.org/ (oslo og omeng)

http://www.stovnerhundeklubb.no/

http://www.dinbestevenn.no/ (en hundeskole, som også har fellestreninger etter endt kurs)

Lykke til!

Selv bruker jeg varierende tid på trening. Det tar likevel tid å få frem en god LP hund.

Mvh

Margrete

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er veldig lenge siden jeg har brukt noe slik(da jeg gikk på folkehøyskole for 20+ år siden). Men jeg husker at man skulle skylle før man satte inn i maskinen. Jeg fant også dette, om det er til noe hjelp; Oppvaskmaskin til industri: Slik får du best resultat - Machine Products Storkjøkken AS
    • Er det noen som har kompetanse når det gjelder forvask av spisebestikk og servise før man setter det inn i maskin med kort vaskesyklus (steamer). Skal man vaske med håndoppvaskmiddel først, eller bare bruke rent vann? Finner ingen spesifikk beskrivelse hos mattilsynet. Har bare hørt at det kan ødelegge maskinen. Hvis noen har en link å vise til, helst fra produsent (Miele, Hobart el.lign.) hadde det vært fint.  
    • Huken multisele eller Troll nomesele. 
    • Avstand? Om hun kjefter, ta henne bort fra ham. Eller ham bort fra henne.  Dette er en prosess som tar mye tid, så jeg tenker at det kan være hun har større behov for rom og avstand en god stund til. Å ta igjen et par år med sosialisering som skulle skjedd fra valpestadiet vil ta lang tid og mye tålmodighet tror jeg.
    • Nå har frøken Lilje, usikker omplasseringshund, bodd hos meg i 3,5 mnd. Hun begynner å bli ganske husvarm og trygg på meg, men andre hunder og fremmede mennesker som tar kontakt er skumle, så de prøver hun å skremme bort. Det er greit nok, jeg skjønner at det har vært hennes eneste forsvar så langt i livet. Men så har vi en veldig grei og trivelig nabohund som vi har gått litt turer med, og han kjefter hun voldsomt på. I begynnelsen var det helt sikkert usikkerhet, hun ville gjerne følge etter og være nær han på tur, men så snart han snudde seg og så på henne ble det skummelt = bjeffing. Men nå synes jeg nesten det bikker over i bølling fra hennes side, for nå kjefter hun på han nesten uansett hva han gjør. Han er verdens snilleste og lar henne være helt i fred, så det er absolutt ikke noen grunn til at hun skal holde på sånn. Og ikke minst er det fryktelig urettferdig at han skal få så mye kjeft for ingenting. Hva gjør man? Hun er helt klart fryktelig dårlig sosialisert og har godt av å være sammen med snille hunder, men denne oppførselen synes jeg er uakseptabel.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...