Gå til innhold
Hundesonen.no

Bichon oppdretter i Østfold på 90tallet?


Recommended Posts

Skrevet

Hei!

Jeg prøver å finne ut hvem som var oppdrettern til min gamle hund, Baby Simba, da jeg ønsker meg en ny hund, gjerne med samme linjer om noen år, men selvfølgelig vet jeg ikke hvem foreldrene var og alle papirer er borte.

Simba ble kjøpt i Østfold (muligens Frk.stad?) i 96/98/99. Vi var en familie på tre fra Oslo, (lringsjå/Sognsvann) som kom å hentet han, jeg var ikke særlig gammel da så husker lite, jeg må ha gått i 2 eller 3 klasse.

Simba var en sunn og frisk voffs hele livet, med en _veldig_ god pelskvalitet (han folket seg ikke i det heltatt og trengte knapt pelsstell). Han var også en ganske langbeint bichon (iallefall forhold til de vi møtte på på den tiden, de var ganske lange i kroppen med kortere bein).

Simba måtte dessverre avlives i 2010 da synet og livsgnisten begynte å svikte han.

Er det noen som kjenner til en bichon frise oppdretter i Østfold som kan ha eid mammaen til Simba?

Skrevet

Frise ja :)

Jeg har forøvrig kanskje klart å finne oppdretter via en bichon frise side på fjesboka :)

Venter på svar nå og håper det er henne!

Skrevet

Når jeg søkte opp Baby Simba i NKK dogweb fikk jeg faktisk et treff på bichon frise!

Oppdretter som står oppført der hadde ikke kennelnavn da, men det står ei dame med samme fornavn (men ser ut til å ha byttet etternavn isåfall) og samme bosted som den oppdretteren som registrerte Baby Simba på Norsk Bichon Frise klubb sine sider, kennel Ørebekken. Men finner ingen nettside http://www.norskbichonfriseklubb.com/valper.html

Isåfall er dette hunden Baby Simba - 08375/99 mor Sara - 18040/95 og far Petit Ami's Exellent Raphsodi - 28568/94. Så har du kanskje litt mer å gå ut i fra :)

  • Like 1
Skrevet

Bare hyggelig :) Hvis du mangler tilgang til NKK og mener du skal ha det så kanskje det går an å ringe de eller maile de om de kan hjelpe deg med å få tilgang igjen :)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Vi hadde en elghund som stod og ulte ved døra hvis det var løpetisper innen en mils radius (satt på spissen), og en annen elghund som ikke brydde seg i det hele tatt, så det er nok i alle fall til en viss grad individbetinget. Ellers har jeg bare hatt relativt små hunder (6-8 kg), men det har kun vært tisper, og de har vært veldig enkle mtp. løpetid (lite blod, ikke noe særlig hormonpåvirking mentalt utover at det skal markeres hver 5. meter på tur). simira nevner livmorbetennelse, jeg vet ikke om det er mer vanlig på småraser, men min forrige hund fikk i alle fall det. Men skal man ikke drive med avl eller andre raserelaterte aktiviteter er det jo ikke verre enn at man kastrerer.
    • Hvordan er rasene hunden er blanding av? Og ikke minst foreldrene? Det er jo ulempen med blanding, det er vanskelig å gjøre grundig research, men foreldrene og evt. tidligere kull kan jo gi indikasjoner. Hvis det er bevisst blandingsavl så ville jeg uansett håpet at de ikke ville avlet på en hannhund som er slik, men samtidig så ville de da kanskje ikke avlet på blanding heller, om de var opptatte av genetikk. Jeg kan ikke veldig mye om miniatyrhunder, jeg har kjent et par hannhunder som var slik du beskriver, og et par som er helt greie. Når det er sagt er jo tispene også "kjent" for mer gneldring og innbilte svangerskap og livmorbetennelse, så man velger jo litt sine onder. 
    • Hei! Jeg er helt ny i liten-hund-verden. Har tidligere hatt springer spaniel, boxer og schæfer, men skal nå få en liten blandingsrase.  Jeg er så usikker på valget av hannhund eller tispe! Personlig har jeg ikke en sterk preferanse, har hatt to tisper og en hannhund, og heller nok kanskje mer mot hannhunder. Men jeg hører fra mange med små hunder at hanner kan være veldig vanskelig å få stuerene, at de markerer inne og at de er så stressa rundt løpetid i nabolaget feks at de står og uler ved døra osv. Dette er ikke noe jeg har vært borti med store raser, verken min egen eller venner sine (vært aktiv i NRH og NBF-miljø i 15 år, så vært borti en del forskjellige raser) i det hele tatt, så er det en typisk type atferd for små hunder, eller er det mer individbetinget? Vi legger så klart til rette for rotrening og passe aktivitetsnivå osv osv.  Hadde vært fint å høre noe annet enn skrekkhistorier om små hunder, for akkurat nå lener jeg veldig mot tispe.
    • Vi har hittil foret vår valp på 13 uker med fire måltider om dagen og har planer om å gå ned til tre måltider om dagen. Ved fire måltider ga vi frokost ca 07-07.30, lunsj 12, middag 16 og kveldsmat 19.30.  hvilke tidspunkter forer dere valpene deres og hva har fungert for dere?
    • Hei @Betan, min erfaring strekker seg fra 2002 da jeg fikk min første bull-hund. Min første ambull ble født i 2007 og jeg har hatt mange verv i det norske raseklubbens styre, nå sitter jeg i den svenske klubbens styre. Jeg har som oftest hunder i par og jeg er utdannet innefor atferd men også jobbet som hundetrener i mange år. Nå for tiden konkurerer jeg med min ambull-tispe. Vi er i kl 3 i RL f.eks og har flere sporprøver bak oss, tatt i Sverige. Så erfaringen strekker seg fra egne hunder til mange av norges og sveriges ambuller. Holder det?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...