Gå til innhold
Hundesonen.no

Tilbakevendende bakteriell infeksjon.


Recommended Posts

Guest Yellow
Skrevet

Hunden min har nå for 3. gang begynt å vise små tegn på bakteriell infeksjon i huden.

De to andre gangene han har fått det har han blitt behandlet med spesialshampoo pluss antibiotikakur.

Andre gang han fikk det var det over et år siden forrige gang, men denne gangen er det bare ca. 2 måneder siden han sist hadde det. Første gang var på vinteren, så det har ikke sammenheng angående sesong.

Har fått veterinærtime i morgen og skal selvsagt ta en samtale da, men lurer på om noen har opplevd liknende og hva som kan være underliggende årsak?

Vet ikke hvilken type bakterie det er snakk om dessverre.

Tenker selvsagt på allergi, men vet. synes også det var rart at han ikke viser andre tegn på allergi, som f.eks har han aldri hatt ørebetennelse og det ble ikke vist noen tegn til sopp i undersøkelser, verken i ører eller på skrapeprøve. Men hva annet kan det eventuelt komme av om det ikke skulle være det?

Noen ca. antydning til hva vi kan forvente oss av pris på allergiutredning så vi er litt forberedt på hva som kan vente oss? Regner med at det er det som er neste steg nå.

Setter pris på alle tilbekemeldinger.

Skrevet

Slike bakterielle infeksjoner er nesten alltid et symptom på et underliggende problem. For eksempel allergi eller en form for intoleranse for ett eller annet. Jeg hadde tenkt midd, altså støvmidd og lagermidd og/eller en intoleranse, eventuelt direkte allergi i forhold til fôret den får. Det er så utrolig mye det kan være, men begynn gjerne med fôret, det kan være det enkleste. Jeg har opplevd det samme som deg, og her var det fôrbytte som gjorde forskjellen. Kuttet ut alt av tørrfôr og gikk over på V&H. Fryste også alt av snacks, i tilfelle det er lagermidd hunden har reagert på.

Min mistet all pels på rygg og lår, og hadde konstant infeksjon i huden. Han gikk på flere, bredspektrede antibiotikakurer og kortison - og det hadde null virkning. Nå, ti uker etter fôrskiftet, er pelsen tilbake, tjukk og blank.

Det er jo så mye en hund kan reagere på og midd er en av de mest hyppige årsakene til ulike hudplager. Mine beste tips der er å holde huset støvfritt, vaske ofte, unngå at hunden ligger på tekstiler (eventuelt fryse tekstilene hunden ligger på, da midden overlever i vaskemaskinen), gi godbiter som er fryst på forhånd, vask hunden med Etilac, Epi Sooth eller annen veterinærsjampo beregnet på kløe. Jeg har blant annet brukt hudvasken fra Optima ph, også har jeg brukt en "hårkur" fra Nogga hudprodukter til hund. Jeg har også massert huden og børstet med en gummibørste, når det har vært mye døde hår, som skulle av i perioder. Ellers har jeg passet på og holde hunden så tørr som mulig og latt ham ligge ute i når det har vært oppholdsvær, da for å unngå støv.

Uansett, det kan være alt fra A til Å, men som skrevet, det er noen enkle grep man kan prøve seg frem med. Kanskje utgjør det hele forskjellen. Lykke til i alle fall :)

  • Like 1
Skrevet

Vi driver og utreder hudproblemer på pelsen. Først ble han grundig sjekket, klinisk undersøkelse, indre organsvikt, ekto- og endoparasitter (type lus, midd, orm).
Deretter sjekket de for lavt stoffskifte. Vi ventet en uke på svar, prøven kom tilbake som negativ, så da ble han satt på fordiett for å sjekke om han hadde allergi (RC Anallergenic).

Gått på det i 6 uker nå, og huden er mye bedre - vi har også renset huden (han hadde masse sår) med litt klorhexidin - dog ikke så ofte, noe som har hjulpet, men fôret har nok vært den største hjelpen. I tillegg blir han vasket med shampoo fra Virbac (mot seborre) og så bruker vi en spray fra Virbac som heter Humi Lac. Han er blitt råflott i pels og hud! :)

Når de går på fordiett så skal de ikke få annet enn foret. Men her har det vært vanskelig å få i han maten så litt leverpostei måtte til. Virker ikke til at han reagerer på det, heldigvis.
Så nå skal vi vel gå igang med å finne ut hva han ikke tåler...
Men jeg skal uansett få vetrinæren til å dyrke bakterien i huden hans, det kan gi oss en god del informasjon. Dyrket dere bakterien før han fikk antibiotika? :)

Dersom voffsen din blir bedre etter flere uker på allergifmat så kan dere begynne å finne ut hva det er han reagerer på:) Håper det løser seg for dere! Hudproblemer er noe herk....

Skrevet

Tusen takk for svar!

Råfôrer og er mange år siden hunden fikk så mye som en tørrkule, og synes det er merkelig også at det bare plutselig kan komme da han ikke har fått noe nytt.

Men skal drive med elemineringsmetoden pluss bli enda flinkere på å prøve å unngå midd/støv, og håpe det ikke kommer på nytt eller blusser seg opp igjen. Virker bedre nå med kun shampoonering (altså ikke antibiotika siden det var så tidlig), så får håpe.

Hunden kan verken være alene utendørs (deler også hage med andre) eller nekte han å være i sofaen f.eks, for å være skremmende ærlig så hadde ikke det vært noe liv for akkurat min hund, da hadde han faktisk hatt det bedre med å få slippe.
Kos og nærhet er det absolutt viktigste i livet hans, og det skal han fortsette å få lov til etter 10,5 år. Men "koker" håndklær osv ofte og lar han ligge på det, så skal jeg etterhvert få tak i Biabed.

Nå klør han ikke eller noe heldigvis (klør seg ikke mye generelt, men sårene kan klø), ikke gjort det på lenge. Synes også det er rart at det ikke er konstant dersom han utsettes for noe han reagerer på?

Men hvem vet, får bare ta en ting av gangen, så har jeg jevnlig kontakt med min veterinær og. :)

Skrevet

Kanskje det er så "enkelt" som våteksem da? er det bare på sommerstid eller er det hele året? Du kan rense sårene med klorhexidin 1% (får det kjøpt på apoteket) det vil hjelpe på kløen og dempe bakteriene i alle fall, inntil dere finner ut hva det kan være! Det fungerer veldig fint her :-) Vi har jo valgt å ha som mål at voffsen skal få det litt lettere på sine eldre dager. Hvis vi ikke finner årsaken, så vet vi i alle fall hva vi kan gjøre for å dempe det på best mulig måte, med shampoo, rensing, holde han tørr og gi han allergifôr. :)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Man må såklart ikke, men det kan ofte være greit å utelukke fysisk ubehag ved aggressiv adferd. Når det er sagt høres dette ut som et adferdsproblem. Uavhengig av alder så er det ikke bare å "vente til de vokser det av seg". Hvis en unghund starter med problematisk adferd er det utrolig viktig å jobbe med det, nettopp for å forme den hunden skal bli som voksen. Sånn umiddelbart høres det ut som hunden kan være overstimulert og at dette er et utslag av stress i møte med andre hunder. Hvis dette skjer i hilsesituasjoner eller løs lek med andre hunder så høres det ut som dere må ta ham ut av situasjonen og holde avstand lenge før han når det punktet at dette skjer.
    • Må man alltid ta med hund som ypper til bråk på noen hunder til veterinæren for ekstra sjekk om det er noe galt fysisk? Det er ikke alle hunder den ypper til å slåss. Er en unghund på 2 år. Hunden hopper opp på ryggen til de som hun skal yppe med og når jeg da tar den ned så blir den sint og flyr på enda mere. Vi hadde håpet det skulle bli bedre etter at hunden var fylt 2 år. Men man sier at de ikke blir voksne før 3-4 årsalderen.
    • Så fint at dere allerede har veileder og atferdsspesialist på laget, og at dere har testet både mer og mindre aktivitet. Det dere beskriver høres ut som en valp som ligger så høyt i grunnstress at han ikke klarer å regulere seg ned igjen. Da hjelper det sjelden med mer trening, for problemet er ikke mangel på aktivitet, men at nervesystemet aldri får landet. Det jeg ville prøvd: senk totalbelastningen kraftig i 10–14 dager. Korte, kjedelige turer, ingen søk, ingen kurs. Bytt aktiviteten mot ting som nedregulerer: tygging, slikkematter, snacks strødd i gresset. Og når han faktisk ligger rolig av seg selv, legg en godbit stille mellom labbene hans uten å si noe. Ro som blir belønnet, kommer oftere. At han blir «svart i øynene» og umulig å avlede tyder på at han er langt over terskel, og da lærer han ingenting. Nevn gjerne smerteutredning for veterinæren også, mage og ledd kan gi akkurat dette bildet. Jeg har skrevet mer om ro-trening her om dere vil ha en konkret plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/
    • Godt tenkt å forberede seg før katten kommer, det er da du har mest påvirkning på resultatet. Det viktigste er ikke utstyret, men introduksjonen. Planlegg at de to første ukene skjer bak grind eller lukket dør: la dem lukte på hverandre gjennom døra, bytt tepper mellom dem, og belønn hunden hver gang den er rolig i nærheten av kattelukt og kattelyder. Først når hunden kan se katten uten å låse seg fast, tar dere korte, rolige møter med hunden i bånd. Katten trenger alltid en fluktvei: høyder, hyller og minst ett rom hunden ikke har tilgang til. Kattedoen løser du enklest med en barnegrind hunden ikke kommer forbi, eller en hevet plassering katten lett når. Og følg med på hunden din underveis: stirring, stivhet og jaging betyr at dere har gått for fort frem, ikke at det er umulig. Gjør det kort og gøy, og gi det uker heller enn dager. De fleste hunder kan lære å leve fint med huskatten sin.
    • Gratulerer med valp på vei! I stedet for å anbefale en bestemt skole vil jeg gi deg spørsmålene jeg selv ville stilt før påmelding, for det varierer mer mellom instruktører enn mellom skoler. Spør konkret: Hvilke metoder bruker instruktøren, og brukes det noen form for korreksjon eller «konsekvens»? Du vil ha et tydelig ja til kun belønningsbasert trening, ikke et vagt «vi tilpasser oss hunden». Hvor mange valper er det per instruktør? Seks er mye bedre enn tolv. Og handler kurset om hverdagen (ro, håndtering, alenetrening, trygg sosialisering) eller mest om sitt og dekk? For en setter-valp er det første langt viktigere. Be gjerne om å få se på en kurstime før du melder deg på. En seriøs instruktør sier ja til det. Jeg jobber selv som hundetrener i Oslo, så jeg lar andre svare på de konkrete skolene, men jeg har skrevet om hva god sosialisering faktisk er, om du vil lese mer: https://oslohundetrener.no/hva-er-sosialisering-og-hvorfor-er-det-viktig-for-valpen/
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...