Gå til innhold
Hundesonen.no

Våteksem som sprer seg


Recommended Posts

Kjekt med syke hunder! Nå er det Venus som har fått seg en flekk med våteksem i lysken. Barberte området helt kort, renset og tørket godt. Det er nå to dager siden, og jammen ser det ikke ut til å spre seg likevel. Hun har ikke vært særlig plaget med våteksem (hatt det bare to, små flekker i løpet av livet sitt), men søsteren hennes MÅ skinnes hvert år, hvis ikke ser hun bare ut som en kjøttklump. Så - noen tips til hvordan jeg kan gå fram for å hindre videre spredning og behandle det som allerede er der?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Skabb?

Jeg trodde Talli hadde våteksem, stoppet ikke spre seg ved normal behandling. Viste seg være skabb.

Men det har ikke vært noe håravfall, og hun eller han andre her, har ikke klødd seg nevneverdig. Kan det være skabb likevel?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Jonna

Men det har ikke vært noe håravfall, og hun eller han andre her, har ikke klødd seg nevneverdig. Kan det være skabb likevel?

Talli begynnte ikke klø før etter en uke, kun slikket på det jeg trodde var våteksem. Kløven kom etterhvert. Ettersom jeg barberte merket jeg ikle noe håravfall.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Talli begynnte ikke klø før etter en uke, kun slikket på det jeg trodde var våteksem. Kløven kom etterhvert. Ettersom jeg barberte merket jeg ikle noe håravfall.

Ok. Hvor fort var det dette spredde seg? Det er jo på ingen måte umulig at det er skabb. Det KRYR av rev rett bak huset.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Jonna

Ok. Hvor fort var det dette spredde seg? Det er jo på ingen måte umulig at det er skabb. Det KRYR av rev rett bak huset.

Gikk vel en uke før jeg ante ugler i mosen når det brått kom på skulderen også. Etter det hadde hun etter kort tid på begge lårene, skulderen og på halsen.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Gikk vel en uke før jeg ante ugler i mosen når det brått kom på skulderen også. Etter det hadde hun etter kort tid på begge lårene, skulderen og på halsen.

Ah. Her er det fortsatt bare en flekk som driver og vokser. Men greit å vite, i tilfelle det plutselig skulle komme flekker andre steder også.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Her kom kløa lenge før skabbsårene (som ser ut som våteksem og behandles på samme måte). Klipp godt rundt, smør sinksalve utenfor sårkantene, altså på området uten så rom ser klippet og bruk ph optimaspray, bacimysin (helst pulver om du har) ol.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

vi klipper ned, og renser med klorhexidin 1% - det hjelper også mot kløe. Sårene er helt borte, og bikkja har slitt med dette i flere år.
Han skal settes på antibiotika om ikke så lenge - håper å få sendt bakterien til dyrkning for å få rett behandling.
Renser morgen og kveld med klorhexidin, sørger for å bruke rene håndkleder, rene underlag hvor han ligger osv. I tillegg så hjelper det jo å holde hunden så tørr som mulig. Så fremt det er våteksem da.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • https://www.spleis.no/project/445754 Jeg har null venner å minimalt med familie så jeg har ingen nettverk så håper på at dere kan være så snille å hjelpe meg å dele. Forventer ingenting og setter ekstremt stor pris på all hjelp vi får ❤️ Bucky kom inn i livet mitt som en liten sjarmør med et stort hjerte. Han er min bestevenn, min lille baby og midtpunktet i livet mitt. Han har gitt meg utallige smil, trøstet meg når livet har vært tøft og spredd mye glede til alle han møter Etter jeg kom hjem fra operasjon på Jack (andre hunden min) på tirsdag så jeg at Bucky ikke var i form å det var rett inn på dyresykehuset med han. Viste seg at han hadde svulst med veske i buken. Etter en rekke prøver og bilder så kom de frem til at han har kreft i leveren. Jeg tokk da valget i å prøve å gi han en kjanse da han fortsatt har mye livsglede igjen. Han ble operert på torsdag og de fikk ut hele kreften. Han mener at det er den possitive typen men vi vet ikke mer før prøvene kommer tilbake om 3-5 uker. Han så heller ikke tegn til noe flere kuler men vi må ta ct om noen uker/måneder igjen for å se om det er flere inni leveren. Men så langt så virker alt bra å jeg får kanskje hente han hjem i morgen ❤️ På tlf i sta så nevnte veterinæren at regningen er nå på nærmere 90 000kr (ink ligge over til mandag). Jeg har igjen ca 50 000kr på forsikringen i tillegg til noe på buffer konto men det er ikke nokk da jeg måtte ha en operasjon på Jack som blir delvis dekket og har måtte ut med en del penger i sommer da hvitevarer røyk og måtte spyle tett rør osv.. Så har valgt å prøve å spørre om hjelp selv om jeg syns det er flaut å ikke liker å spørre om hjelp..  Har over lengre tid prøvd å selge det jeg eier på finn uten hell så tviler på at jeg plutselig får solgt noe mer der nå, skal prøve å male bilder å selge men sliter mye med kronisk migrene utmattelse depresjon osv.. så vet ikke hvor mye jeg får til der. plukker også sopp på bestilling men var helt tørka ut når jeg skulle inn å se på onsdag så max uflaks. Har også valgt å kutte ut behandlinger,legetimer og medisiner fremover for å ta vare på Bucky å få betalt ned det jeg evt må ta opp i lån  
    • Det er masse ekle planter der ute. I områder med f.eks. borree (urt), hundegress eller boress (også gress) er det høyst sannsynlig noe plantemateriale som sitter fast i svelget. De nevnte gressartene har blader som kan forårsake skader, men det finnes mange flere gressarter som har frø med mothaker fra *******. 
    • Det kan være at strået har forårsaket et sår eller noe som holder på å gro. Hvis du er usikker, ta en telefon til dyrlegen og hør hva de sier. Jeg ville sett det an et par dager til om hunden ikke er plaget ellers.
    • For ca 3 dager siden startet hunden min å nyse noe voldsomt. Plutselig kom det masse neseblod, og mens jeg hastekjørte til vetrinæren kom det plutselig et gress-strå ut av nesa hans… Dro det forsiktig ut, og da stanset både blødning og nysing og lillemann var like kvikk og glad som ellers!  Bare snu bilen å komme seg hjem…  De siste to dagene har han gått rundt å «harket» innimellom. Det virker som om han har noe ubehag i halsen. Ser ingen gress eller noe annet som sitter bak i svelget… Såå kan det være ubehag fra strået som kom ut av nesa?  Eller bør jeg ta han til vetrinær og få sjekket? Føler meg som en hysterisk hundeeier her jeg sitter, så hvor lenge skal jeg se an «harking» før jeg ringer dyrelege?🤣 Han har ingen problemer med pust, og harkingen kommer hvis han blir litt gira 
    • Ede er bra i magen igjen, etter en lang periode på kost bedre egnet for gris enn en hund. He doesn't seem to mind ^^ Jeg uttalte nylig at det som en periode har tedd seg som Sir Edeward nå har begynt gjenoppta mange uvaner han hadde som yngre. Kampen om kjøkkenbenken, motvilje mot utgangsstlling, vil ikke slippe leker på kommando. Han har begynt te seg valpete igjen, på alle måter.  When Dickhead Awakes var en boktittel jeg lekte med da jeg planla hundeholdet. Selv om han fortsatt sitter og tisser som en jente og spiser som en toåring, så blir nok de neste sidene i denne dagboken hetende nettopp det.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...