Gå til innhold
Hundesonen.no

Våteksem som sprer seg


Recommended Posts

Kjekt med syke hunder! Nå er det Venus som har fått seg en flekk med våteksem i lysken. Barberte området helt kort, renset og tørket godt. Det er nå to dager siden, og jammen ser det ikke ut til å spre seg likevel. Hun har ikke vært særlig plaget med våteksem (hatt det bare to, små flekker i løpet av livet sitt), men søsteren hennes MÅ skinnes hvert år, hvis ikke ser hun bare ut som en kjøttklump. Så - noen tips til hvordan jeg kan gå fram for å hindre videre spredning og behandle det som allerede er der?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Skabb?

Jeg trodde Talli hadde våteksem, stoppet ikke spre seg ved normal behandling. Viste seg være skabb.

Men det har ikke vært noe håravfall, og hun eller han andre her, har ikke klødd seg nevneverdig. Kan det være skabb likevel?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Jonna

Men det har ikke vært noe håravfall, og hun eller han andre her, har ikke klødd seg nevneverdig. Kan det være skabb likevel?

Talli begynnte ikke klø før etter en uke, kun slikket på det jeg trodde var våteksem. Kløven kom etterhvert. Ettersom jeg barberte merket jeg ikle noe håravfall.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Talli begynnte ikke klø før etter en uke, kun slikket på det jeg trodde var våteksem. Kløven kom etterhvert. Ettersom jeg barberte merket jeg ikle noe håravfall.

Ok. Hvor fort var det dette spredde seg? Det er jo på ingen måte umulig at det er skabb. Det KRYR av rev rett bak huset.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Jonna

Ok. Hvor fort var det dette spredde seg? Det er jo på ingen måte umulig at det er skabb. Det KRYR av rev rett bak huset.

Gikk vel en uke før jeg ante ugler i mosen når det brått kom på skulderen også. Etter det hadde hun etter kort tid på begge lårene, skulderen og på halsen.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Gikk vel en uke før jeg ante ugler i mosen når det brått kom på skulderen også. Etter det hadde hun etter kort tid på begge lårene, skulderen og på halsen.

Ah. Her er det fortsatt bare en flekk som driver og vokser. Men greit å vite, i tilfelle det plutselig skulle komme flekker andre steder også.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Her kom kløa lenge før skabbsårene (som ser ut som våteksem og behandles på samme måte). Klipp godt rundt, smør sinksalve utenfor sårkantene, altså på området uten så rom ser klippet og bruk ph optimaspray, bacimysin (helst pulver om du har) ol.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

vi klipper ned, og renser med klorhexidin 1% - det hjelper også mot kløe. Sårene er helt borte, og bikkja har slitt med dette i flere år.
Han skal settes på antibiotika om ikke så lenge - håper å få sendt bakterien til dyrkning for å få rett behandling.
Renser morgen og kveld med klorhexidin, sørger for å bruke rene håndkleder, rene underlag hvor han ligger osv. I tillegg så hjelper det jo å holde hunden så tørr som mulig. Så fremt det er våteksem da.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Tilbake til start i trening av utgangsstilling og fot har Edeward fått IVEREN og GLEDEN i å utføre tilbake. Godisen har haglet og det har hjulpet. Hans aversjoner mot øvelsen er borte. Han har gitt meg på tom hånd mot å få kastet leke også. Tilbyr utgangsstilling og går klisterfot hver gang jeg har mat i hendene. Det er helt klart fremgang, på tross av å ikke egentlig være fremgang. Vi er tilbake på et punkt vi kan jobbe oss videre fra, men jeg tør ikke tøye strikken på en stund. Pengene må ligge på bordet ved bestilling en god tid fremover fordi tilliten er tynnslitt etter alle de hånlig nedlatende forsøkene på å narre ham til å utføre uten garantier om lønn. ..men han er IVRIG og GLAD igjen, og det er bra!  Ny milepæl: blir sittende ved kasting av apport - mens jeg har Vom i høyre hånd. Fremskritt det også. Han er så ivrig på å fly etter leker i bevegelse, der har jakten trumfet mat til nå. Små skritt. 
    • Da har vi entret en fryktperiode. Den som skulle starte ved 6 mnds alder startet plutselig i dag, 7 mnd og 8 dager gammel. Henger på greip med stor rase, tregere utvikling.  Han ville PLUTSELIG ikke entre bussen. Han som ELSKER buss! Bussjåførene elsker ham også, for han står som et skolelys og logrer ivrig og glad når de svinger inn på holdeplassen. Han bykser like glad og ivrig ombord. ..et. Bykset. Har bykset. Har elsket buss. Nå ville han IKKE gå ombord, helt plutselig. En hyggelig medpassasjerer tilbød seg å løfte ham ombord, noe Edeward satte STOR pris på, og takket mannen for i flere minutter etterpå. Ikke sett ham så takknemlig siden han oppdaget paraplyens funksjon.  Heldigvis er bygdebussen et samfunn, fullt av hundefolk, og alle de nærmeste trådte hjelpsomt til og var hyggelige og pratet og koste med ham, noe han ble kjempeglad for. Han elsker oppmerksomhet fra fremmede mennesker som elsker hund. It takes a village to raise a puppy. Ingen setback til fair of stairs da vi skulle av igjen, heldigvis. Spent på hva annet som plutselig blir skummelt fremover. Han får ikke relapse på trapper, og det neste skumle bør heller ikke bli heis. Han er for stor og tung til å bæres. I tillegg har han så ekstrem separasjonsangst, han kan ikke være hjemme alene unntatt når han er så utslitt at han MÅ sove.  Dette blir spennende fremover. Håper det går fort over igjen.  Utgangsstilling på tom hånd har forøvrig bedret seg litt. Den er langt fra bra, men det hender han gjør det for å være snill med meg, og legger ingenting imellom når han tydeliggjør at dette er en act of kindness fra ham til meg. Han har forstått at det gjør meg glad, så han belønner meg med utgangsstilling på tom hånd for å vise at han setter pris på adferden min innimellom. Kanskje blir det bronsemerket en dag. Kanskje. 
    • Ja her er det nok å jobbe med, det er helt sikkert 😅Hun er blanding mellom cavalier og puddel (det ligger noen bilder på instagram under lindaoglilje hvis noen vil se, har ikke lyst til å legge ut så mye her ettersom jeg bare har henne på prøve). Jeg kjører en Prius og buret står i baksetet, så tror ikke det er bilen som er problemet. Det er nok heller tidligere erfaring med bilkjøring som gjør dette et stressmoment for henne. Men hun er utrolig lydig da, så hun hopper inn i bilen når hun får beskjed om det. Hun er veldig søt når hun ikke er stressa, men det er jo sånn ca. én time i døgnet 😅 Men hun har bare vært hos meg en uke så hun trenger nok enda litt tid på å lande helt.
    • Morsomt med småplukk å jobben med😅Enig med @simira, ta det helt tilbake til start. Hvilken rase(r) er hun (noen er jo kjent for å ha et litt høyere stressnivå enn andre)? Og hvilken bil har du? Udyret mitt synes bilkjøring er helt ok i min kompakt suv (der tar hun hele bagasjerommet, så ikke plass til bur, men har lastegitter); men hun hater å kjøre bil om vi låner type stor kassebil der hun må være i varerommet. Stressnivået går til himmels. Gjør det hele lystbetont med bildøren åpen og motoren av i begynnelsen, om hun er mottakelig for sitt/bli kommando eller bare be henne hoppe opp i bilen (om hun ikke er så liten at hun må løftes inn da). Babysteps og alt det der, masse lykke til!
    • Oof, det gjorde vondt å lese! Og jeg tror slett ikke hun nødvendigvis er trygg selv om hun er rolig da. Jeg ville faktisk vurdert å prøve å starte på scratch med burleker og positiv assosiasjon til buret som IKKE medfører timesvis med passivisering. Og ut fra det lille jeg vet så langt så er jeg helt sikker på at du klarer å få til dette når hun etterhvert får oppleve mer frihet, aktisering og meningsfylte oppgaver!
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...